GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Αγγελίες > Πωλήσεις γενικώς

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 29-03-2012, 23:14
sentral Ο/Η sentral βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: aigaleo
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Απάντηση: Laptop Acer

Η βοήθεια που μπορεί να προσφέρει ένα site όπως εδώ είναι διπλή. Βοηθάει τον πωλητή να πουλήσει σε ένα μεγάλο κοινό, αλλά βοηθάει και τον αγοραστή να μη πέσει στη λούμπα(συγνώμη για την λέξη, αλλα΄αυτή μου ήρθε πρώτη).
Καλοπούλητο
  #12  
Παλιό 29-03-2012, 23:40
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Laptop Acer

@ Troublemaker

Μαρία, για να μιλάμε σε προσωπικό επίπεδο και όχι πίσω από νικ νέιμ, μιας κι έτσι μου αρεσει να μιλάω, σε παρακαλώ να μου επιτρέψεις 2-3 επισημάνσεις.
Α) μιας και είχες μαγαζί θα ξέρεις τι σημαίνει τιμή μαρκέ, σε πληροφορώ λοιπόν ότι στην πληροφορική παίζει από πολύ παλιά τιμή μαρκέ, μπες για του λόγου το αληθές στο σάιτ της toshiba όπου η ίδια η μαμά εταιρία ανακοινώνει τις τιμές λιανικής δίνοντας σε μας το πολύ 8% κέρδος (στο καινούριο να σημειώσω πράγμα που σημαίνει ότι σε περίπτωση αστοχίας του υλικού η μόνη υποχρέωση που έχεις ως κατάστημα είναι να δώσεις στον πελάτη πληροφορίες για το πως και που θα στείλει το μηχάνημά του για επισκευή - αντικατάσταση, αντίθετα με την πώληση μτχ Η/Υ που όλη την ευθύνη την έχεις εσύ που το πούλησες και είσαι υποχρεωμένος ν' απολογηθείς για το οτιδήποτε).

Β) Η Toshiba που ανέφερα χαρακτηριστικά είναι η μόνη εταιρία που έχει επίσημο σέρβις στην Ελλάδα (είναι η εταιρία IDEAL - Αρχική σελίδα επίσημος εισαγωγέας κι επισκευαστής στην Ελλάδα), όλοι οι υπόλοιποι έχουν συνεργαζόμενες εταιρίες ή κέντρο συλλογής και στέλνουν τα χαλασμένα εξωτερικό για επισκευή, άλλοι στο Βέλγιο και άλλοι οπουδήποτε υπάρχουν headquarters στην Ευρώπη.

Γ) Σε καμία των περιπτώσεων δεν ήθελα να σε εκθέσω, καλοπροαίρετα έκανα τα σχόλια για να σε βγάλω από την όποια πλάνη σου, ότι δηλ υπάρχει περίπτωση στην πληροφορική να πουλήσεις 500€ κάτι που αγόρασες πριν από 3 χρόνια 900 €. Αν είχα την παραμικρή υπόνοια ότι προσπαθείς να την "φέρεις " σε κάποιον, να είσαι σίγουρη θα χρησιμοποιούσα άλλη γλώσσα και θα το έλεγα ευθέως όπως άλλωστε κάνω πάντα.

Όλα τα σχόλια έγιναν με γνώμονα το γεγονός ότι βάζεις αγγελία για να πουλήσεις κάτι και στη τελική θέλεις να το πουλήσεις και όχι απλά να λες ότι ΄το έχω βάλει αγγελία. Στην τελική δικό σου είναι όσο θέλεις το πουλάς και όποιος νομίζει ότι πρέπει να το αγοράσει το αγοράζει.

Εγώ ο ίδιος έχω αγγελία τη μηχανή μου, η οποία είναι σε κατάσταση βιτρίνας (βιτρίνας όμως - όσοι την έχουν δει ξέρουν - και με 13000 χλμ) αλλά είναι μοντ. 2006 και τη πουλάω 10000. Πολλοί μου λένε "φίλε είσαι ακριβός" αλλά εγώ τόσο την κοστολογώ και τόσα θέλω να πάρω, εν γνώση μου ότι μπορεί να μην πουληθεί ποτέ και ειδικά στην εποχή που ζούμε τώρα κι όλα έχουν χάσει την αξία τους.

Και πάλι φιλικά

Βασίλης


  #13  
Παλιό 30-03-2012, 00:33
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Laptop Acer

"Καλοπροαίρετα σχόλια" που αναιρούν μια αγγελία και "επαναφέρουν" από την πλάνη του τον πωλητή, δεν υπάρχουν.
Οι "ειλικρινείς προθέσεις" τέτοιου είδους ανακοινώνονται με προσωπικά μηνύματα και όχι δημόσια. Όλα τα άλλα είναι για την αυτοπροβολή μας εκεί που δεν μας ζητήθηκε.
  #14  
Παλιό 30-03-2012, 01:22
nyo_gs Ο/Η nyo_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: peristeri
Μoto: r1200gs
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Απάντηση: Laptop Acer

Πραγματικά στα ηλεκτρονικά έχει πέσει μαρμάγκα.Από την μια μέρα στην άλλη χάνουν τα μισά λεφτά τους
  #15  
Παλιό 30-03-2012, 08:00
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Laptop Acer

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
"Καλοπροαίρετα σχόλια" που αναιρούν μια αγγελία και "επαναφέρουν" από την πλάνη του τον πωλητή, δεν υπάρχουν.
Οι "ειλικρινείς προθέσεις" τέτοιου είδους ανακοινώνονται με προσωπικά μηνύματα και όχι δημόσια. Όλα τα άλλα είναι για την αυτοπροβολή μας εκεί που δεν μας ζητήθηκε.

Είναι 200% λάθος ο τρόπος που βλέπεις αυτά που έγραψα. Δεν αναίρεσα καμία αγγελία, είχε αναιρεθεί από τη στιγμή που γράφτηκε εφόσον ήταν εκτός πραγματικότητας για τα δεδομένα της Ελληνικής αγοράς. Ασχολήθηκα μόνο και μόνο επειδή είναι το αντικείμενό μου και δεν έστειλα π.μ. για να μην παρεξηγηθώ, ότι δλδ πάω να "τσιμπήσω" το κελεπούρι που βγήκε αγγελία μακριά από τη δημοσιότητα.

Για τις προθέσεις μου δεν επιτρέπω σε κανέναν να αμφιβάλει και αν εγώ λέω "καλοπροαίρετα και ειλικρινά" έτσι είναι.

Από την άλλη δημόσιο φόρουμ είναι, ο καθένας λέει τη γνώμη του ελεύθερα. Έτσι έπραξα κι εγώ λέγοντας τη γνώμη μου και μάλιστα τεκμηριώνοντάς την με στοιχεία.

Τα laptops λόγω του ότι είναι "κλειστά" μηχανήματα και δεν επιδέχονται ριζικής αναβάθμισης, έχουν προσδόκιμο ζωής μια 5ετία έστω κι αν δεν έχουν παρουσιάσει καμία βλάβη. Ξεπερνιούνται τεχνολογικά, απαξιώνονται είναι η δόκιμη έκφραση. Τώρα αν κάποιος θέλει να πάρει laptop που έχει διανύσει περισσότερο από το μισό της ζωής του σε τιμή μεγαλύτερη του μισού της αγοράς του, ας το κάνει, η πωλήτρια είναι εδώ.

Για την ιστορία και μόνο αναφέρω ότι πριν από 3 μήνες αγόρασα για προσωπική χρήση (βολεύει από άποψη όγκου και αυτονομίας στα δίκτυα που τρέχω όλη μέρα) μτχ σε άριστη κατάσταση το Portege R600 10W (2ετίας μηχάνημα με τιμή αγοράς όταν κυκλοφόρησε 1800€) μόνο 300€!!!!!

Για μένα το θέμα έκλεισε εδώ.
Καλημέρες.

Υ.Γ.
Για την προβολή μου έχω ήδη φροντίσει κι έχω καταχωρήσεις σε χρυσό οδηγό, επαγγελματικό οδηγό Πάτρας και σε διάφορα σάιτς του αντικειμένου, οπότε μάλλον δεν χρειάζομαι περαιτέρω προβολή μέσα από ένα μοτοσυκλετιστικό φόρουμ.
  #16  
Παλιό 30-03-2012, 09:39
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Laptop Acer

Τα 500 ευρω ειναι εξωφρενικα πολλα για ενα μηχανημα 3ετιας. Αν κοιταξει ο φιλος τι λαπτοπ παιρνεις σημερα καινουργιο με 500 ευρω και με τι χαρακτηριστικα θα αναθεωρησει Κι εγω ουτε μαγαζι εχω να ζηταω την αυτοπροβολη ουτε τπτ απλα ασχολουμαι με τους υπολογιστες και παρακολουθω τις τιμες της αγορας
  #17  
Παλιό 30-03-2012, 10:46
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Laptop Acer

Επειδή συνεχώς παρεμβαίνουμε σε αγγελίες άλλων και μάλιστα χωρίς διάθεση αγοράς , θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν οτι στην εποχή μας δεν υπάρχουν αγοραστές που να μην ψάχνουν και διασταυρώνουν τιμές για ότι πουλιέται.
Δεν είναι λοιπόν απαραίτητο να δίνονται συμβουλές χωρίς να ζητούνται.
Καλό βέβαια είναι και οι πωλητές να κάνουν το ίδιο πριν ανακοινώσουν τιμές.
Έχει παραγίνει το κακό με τις αντιπαραθέσεις στις αγγελίες.
  #18  
Παλιό 30-03-2012, 10:59
cfaigs Ο/Η cfaigs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: KYPSELH
Μoto: 1200GS
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Απάντηση: Laptop Acer

Για εμένα που είμαι κουλάδι σε ένα θέμα είναι πολύ καλό να παρεμβαίνει όποιος το ξέρει καλύτερα από εμένα το θέμα και να μου ανοίγει τα μάτια
  #19  
Παλιό 30-03-2012, 14:09
Troublemaker Ο/Η Troublemaker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ερμουπολη
Μηνύματα: 1,359
Προεπιλογή Απάντηση: Laptop Acer

Παρ'ολα αυτα και λαθος να ειχα κανει στην εκτιμηση μου και να ηθελα να το αναγνωρισω εστω κ κατοπιν εορτης ετσι οπως εγινε κουβαρια....
Anyway ο Βασιλης απο τη μια λεει οτι εχει εκτιμησει ενα x ποσον για την μηχανη του και αυτα προσδοκει να παρει, εμενα ομως μου αφαιρει αυτο το δικαιωμα αυτοματα με την παρεμβαση του.
Και ξανατονιζω,ΔΕΝ θελω να γελασω κανεναν,και νομιζω οτι οσοι εχουν αγορασει απο εμενα -και εχει γινει αρκετες φορες εδω- ειναι ευχαριστημενοι με τη σχεση ποιοτητας-τιμης!
Η τιμη λοιπον αλλαζει μιας και υπαρχει σοβαρη αναγκη,γινεται 380 ευρω, ειναι τελικη, και τα εξοδα αποστολης μοιρασμενα.
Ευχαριστω!
  #20  
Παλιό 30-03-2012, 14:09
Troublemaker Ο/Η Troublemaker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ερμουπολη
Μηνύματα: 1,359
Προεπιλογή Απάντηση: Laptop Acer

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή συνεχώς παρεμβαίνουμε σε αγγελίες άλλων και μάλιστα χωρίς διάθεση αγοράς , θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν οτι στην εποχή μας δεν υπάρχουν αγοραστές που να μην ψάχνουν και διασταυρώνουν τιμές για ότι πουλιέται.
Δεν είναι λοιπόν απαραίτητο να δίνονται συμβουλές χωρίς να ζητούνται.
Καλό βέβαια είναι και οι πωλητές να κάνουν το ίδιο πριν ανακοινώσουν τιμές.
Έχει παραγίνει το κακό με τις αντιπαραθέσεις στις αγγελίες.
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Laptop 15'' Acer travelmate 2350 VaGaBond Πωλήσεις γενικώς 6 19-04-2012 11:09
Mοιραστείτε το ίντερνετ μέσω του laptop σας sliv Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 8 23-03-2012 12:32
Acer Aspire 1 και Samsung Galaxy Mini R100GS PD Πωλήσεις γενικώς 22 17-11-2011 15:34
πωληση laptop gs 650 Πωλήσεις γενικώς 8 01-05-2011 17:43
Το νέο μου laptop! gemara Διάφορα 21 13-12-2009 19:50


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!