GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 03-05-2011, 21:37
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Τον Χάρο με τα μάτια μας

Τελος καλο ολα καλα .Περασε τωρα χαλαρωστε .Ο αερας ειναι ατιμο πραγμα εχω φαει καλοκαιρι αερα στην Τηνο που παραλιγο να κανω την μηχανη υποβρυχιο!!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 03-05-2011, 21:54
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Τον Χάρο με τα μάτια μας

Τέλος καλό όλα καλά φίλε μου!

Να κάνω και μιά ερώτηση προς γνώστες; Οταν φυσάει πολύ δεν είναι προτιμότερο να πηγαίνουμε πιό γρήγορα; Ο πλευρικός άνεμος βέβαια δεν πολυπαλεύεται....
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 03-05-2011, 22:12
husa Ο/Η husa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: bmw1200gs
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Απάντηση: Τον Χάρο με τα μάτια μας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος καλό όλα καλά φίλε μου!

Να κάνω και μιά ερώτηση προς γνώστες; Οταν φυσάει πολύ δεν είναι προτιμότερο να πηγαίνουμε πιό γρήγορα; Ο πλευρικός άνεμος βέβαια δεν πολυπαλεύεται....
Και εγώ έτσι έχω ακούσει.Αλλά δεν μου έχει τύχει ακόμη
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 03-05-2011, 22:33
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Τον Χάρο με τα μάτια μας

Την πρωτομαγιά ήταν το ίδιο,βγήκα για βόλτα στην Εθνική και γύρισα κακήν κακώς από την άλλη είσοδο πίσω.
Ευτυχώς γυρίσατε ασφαλείς.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 04-05-2011, 02:42
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Τον Χάρο με τα μάτια μας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος καλό όλα καλά φίλε μου!

Να κάνω και μιά ερώτηση προς γνώστες; Οταν φυσάει πολύ δεν είναι προτιμότερο να πηγαίνουμε πιό γρήγορα; Ο πλευρικός άνεμος βέβαια δεν πολυπαλεύεται....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Eftixis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις επιστρέψαμε από τα Χανιά που είχαμε πάει για το πρώτο Servis τις κατρουλούς (RT) είμαστε πολύ τυχεροί που γυρίσαμε αστραπατσάριστοι παιδιά είδαμε τον χάρο με τα μάτια μας . 10 μποφόρ νοτιάς πριν το Ρέθυμνο έκανε το RTμε τα 500 κιλά να μοιάζει με καρυδότσουφλο και σαν ένα αόρατο χέρι να το σπρώχνει να καρφωθεί στο αντίθετο ρεύμα με ένα Ibiza. Την τελευταία στιγμή και αφού είχα πλαγιάσει στο έπακρο, σκέφτηκα και κατέβασα την ζελατίνα, με αποτέλεσμα η μηχανή να γκελάρη και μπει στην σωστή πορεία. Η ταχύτητα των 60 χιλ. δεν ήταν ικανή με αυτό τον αέρα να κρατήσει την μηχανή στον δρόμο. Δόξα τον θεό τα καταφέραμε και γυρίσαμε σώοι και ασφαλείς στο σπιτάκι μας . 37 χρόνια οδηγό μηχανάκια, αυτό με τον αέρα πρώτη φορά μου έτυχε. Η Γιάννα θα θέλει μέρες για να συνέλθει .
Μήν ξεχνάτε πάντα στους δυνατούς ανέμους...ζελατίνα κάτω και αύξηση ταχύτητας...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 04-05-2011, 08:28
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Τον Χάρο με τα μάτια μας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων


Μήν ξεχνάτε πάντα στους δυνατούς ανέμους...ζελατίνα κάτω και αύξηση ταχύτητας...

+1 και ακόμα:
αφήνετε την κεφαλή σας ελεύθερη να την γέρνει ο αέρας,
μην προσπαθείται να κρατάτε το κεφάλι σας εναντίον του αέρα.
επειδή το κέντρο ισσοροπιας μας είναι μέσα στα αυτιά μας,
βοηθά πολύ να μην αντιστεκόμαστε στον αέρα, βρίσκουμε καλύτερα ισσοροπία!!
Δεν το γράφει πουθενά αυτό, σας μιλάω εκ πείρας
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 04-05-2011, 08:54
pkiriakos Ο/Η pkiriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Honda varadero xlv 1000
Μηνύματα: 572
Προεπιλογή Απάντηση: Τον Χάρο με τα μάτια μας

Τι μου θύμισες ρε αδελφέ??Με το transalp απο Σητεία πρός Ηράκλειο και να μην μπορώ να στρίψω αφού δεν με άφηνε επ ουδενί να πλαγιάσω.Είδα τον χάρο με τα μάτια μου αφόυ κάτι γκρεμοί απο δίπλα πλησίαζαν απειλητικά.Και ακόμη μία φορά στην Σαμοθράκη κινούμενος απο Καμαριώτισσα πρός Ξηροπόταμο με σήκωσε στον αέρα τουλάχιστον ενα μέτρο απο το έδαφος και με πέταξε μέσα σ ενα ξερό οργωμένο χωράφι με εδαφος σαν της τοστιέρας.Για καλή μου τύχη προσγειώθηκα σχεδόν κάθετος και θυμάμαι τον ήχο απο τις μπουκάλες να τερματίζουν και να κοπανάνε κι εγώ να κάνω εξάσκηση στο κομπρεσέρ.Να σαι καλά και τέλος καλό ολα καλά.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 04-05-2011, 09:46
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Τον Χάρο με τα μάτια μας

Μα δεν σου εχουνε πει οτι το Ρεθυμνο ειναι μόνο για Αντρες!!

αφού την γλύτωσες μή μιλας καθόλου
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 04-05-2011, 09:59
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Τον Χάρο με τα μάτια μας

Πάλι καλά! Η μηχανή με τέτοιο αέρα, είναι ταλαιπωρία...
Πέρσυ το καλοκαίρι στην Κρήτη, πηγαίνοντας για Σούγια, Παλαιοχώρα, τέτοιον αέρα δεν είχα ξαναδεί. Στην άκρη του βουνού και να παίρνουμε τις στροφές με μαρσάρισμα πρώτη και φρένο συνέχεια... Να σταματήσω δεν τόλμαγα γιατί ήξερα ότι με τα πόδια δεν θα την κράταγα όρθια τη μηχανή...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 04-05-2011, 12:18
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Τον Χάρο με τα μάτια μας

Πωπω το έχω ζήσει σε πλαγιά κάποτε (δεν ξέρω αν ήταν και 10 μποφόρ εμένα) και είναι τρομακτικό πράγμα - βασικά νιώθεις αρκετά αβοήθητος, δεν σε παίρνει ούτε να σταματήσεις και το μόνο που κάνεις είναι να πρέπει να ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΕΙΣ τα αισθητήρια σου για να αντιδρούν σε κάθε τι που συμβαίνει

Μπρρρρ...

Αυτά θέλουν μεγαλύτερη ταχύτητα (όσο σε παίρνει βέβαια - όχι να σωθείς από αέρα και να πας από χιλιόμετρα) λόγω του ότι όλα αυτά είναι θέμα vectors και μικρότερη αντίσταση όσο γίνεται (δύσκολο με τέτοιες μηχανές). Έχω δει ότι βοηθάει να... ανοίξεις τα γόνατα (οι ειδικοί λένε να ανοίγεις το γόνατο από την πλευρά του αέρα, αλλά δεν έχω δει αντί να ψάχνεσαι να ανοίγεις και τα δυο να βλάπτει). Δεν ξέρω γιατί, ίσως "απλώνει" τη γεωμετρία; Ίσως ο αέρας που περνά ανάμεσα στα πόδια λειτουργεί ως σταθεροποιητική αεροτομή; Δεν ξέρω, υπάρχει ειδικότερος να μας πει (να εδώ ο George ίσως πράγματι εξηγήσει κάτι αφού είναι πιο κοντά στην επιστήμη του). Επίσης ΙΣΩΣ είναι καλό να είστε κοντά σε μπροστινό αυτοκίνητο (και στη μέση του) σε τέτοιες περιπτώσεις μια και ο αέρας που τον χτυπάει δημιουργεί ένα κλωβό πίσω του.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αφού πεθάνουμε τι θα γίνει με τα διαδικτυακά μας απομεινάρια;;; gian75 Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 9 12-04-2011 20:46
Η καρδιά μας και τα μάτια μας!!! Xanthi Υγεία 11 24-11-2010 22:29
Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας!!! riko46 Ένδυση 15 12-06-2010 17:45
Τον Απρίλιο τα αποκαλυπτήρια του 4ου iPhone skippybi Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 4 15-01-2010 20:34
Το laser για τα μάτια συνεχώς βελτιώνεται skippybi Υγεία 5 02-11-2009 20:25


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:27.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!