GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 21-08-2010, 08:01
γιαγια αρκουδα Ο/Η γιαγια αρκουδα βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ν. φιλαδελφεια
Μoto: BMW K 1200 LT NEXUS 500 AX1 HONDA KABASAKI ZX636RR GSR600 SUZUKI
Μηνύματα: 396
Προεπιλογή Απάντηση: Γονείς και μοτοσικλέτα

αργυρη δεν θα ανεβω λογο δουλιας next time φιλε ευχαριστω
φιλε frits, τον πρωτο καιρο περιμενεις να ακουσεις τα κλειδια στην πορτα για να σε περει ο υπνος. βεβαια λογο του οτι ειμαι μοτοσηκλετηστης τον πρωτο καιρο τους ελεγα να πηγενουμε εκδρομη μαζι με τους φιλους τους για να τους διχνω τα πατιματα στον δρομο και να τους παω σε μερη που δεν ειχαν παει (το τελευταιο πιανει πολυ). οποτε μετα απο καποια ταξιδια βλεπεις το πως πανε στον δρομο και αυτος και η παρεα του και ησηχαζεις περισοτερο.
βεβαια βασικο ειναι το πως θα το μαθεις απο πριν το παιδι σου. αν το εχεις πανω στην μοτο και εισαι καγκουρας .... οτι εσπιρες θα θερισεις.....
απο πριν παρουν διπλομα τους επερνα μαζι μου στης εκδρομες με αλλους και σε καθε ευκαιρια που εβλεπα καποιον να κανει χοντοπαπαρια του ελεγα <<κοιτα πως παει θα φαει το κεφααλι του αν γινει αυτο η το αλλο >> εξιγουσα γιατι ηταν λαθος αυτο που ειχε κανει ο αλλος που ειδαμε . αποτελεσμα αυτων βεβαια ηταν οτι οταν τυχενα να κανω εγω την <<χωντρη μου>> να μου ριχνουν κραξιμο τα παιδια μου.
δασκαλε που μαθενες και νομους δεν ετηραγες λεει η παριμια. βεβαια δεν δισανασχετουσα που με κραζανε τα παιδια μου γιατι αυτο εδυχνε οτι ειχαν μαθει να ξεχωριζουν το σωστο.
απο μωρα στο αμαξι τους ελεγα να φωρανε ζωνη, μου εχουνε ριξει το χεσιμο που ξεχνω να βαλω εγω ακομα και στο φορτηγο που δεν ειναι υποχρεοτηκο...
οι παλιοι λεγανε το παιδι σου και το σκιλη σου οπβως το μαθεις θα φερωνται ... και ειχαν δικιο.
αν απο μικρο το παιδι σου βλεπει εσενα να εισαι σωστος τοτε μην ανησιχης, αν εισαι καγκουρας...........
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 21-08-2010, 08:16
γιαγια αρκουδα Ο/Η γιαγια αρκουδα βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ν. φιλαδελφεια
Μoto: BMW K 1200 LT NEXUS 500 AX1 HONDA KABASAKI ZX636RR GSR600 SUZUKI
Μηνύματα: 396
Προεπιλογή Απάντηση: Γονείς και μοτοσικλέτα

ενδυκτικα διαβασε αυτο το παλιο ποστ μου


ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ. ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΘΑ ΑΡΕΣΗ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΟΧΙ.

2003
Η άποψη μου για την πανελλήνια
Πρώτη μου φορά στην πανελλήνια, αν και είμαι μοτοσικλετιστής από το 1975, αποφάσισα να πάω φέτος με την λέσχη που είμαι μέλος. είμαι 43 χρονών και έχω 3 αγόρια 21, 19, 15 χρονών. Από όταν άρχισαν να καταλαβαίνουν έδειξαν ότι το μέλλον τους θα κινείται σε δυο τροχούς. Αν και όλοι συγγενείς και φίλοι, μου έλεγαν να τα κρατήσω μακριά από τα μηχανάκια, εγώ πίστευα και πιστεύω ότι καλύτερα να έχουν το δικό τους μηχανάκι νόμιμα, από το να πάρουν του φίλου τους κρυφά η παράνομα.
Με το σκεπτικό αυτό από μικρούς τους πιπίλαγα τα αυτιά τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουν γιατί πιστεύω ότι από μωρά πρέπει να τους δείξεις τον σωστό δρόμο. Και σε ηλικία 16 χρονών τους αγόρασα μηχανάκι, χωρίς ακόμα και σήμερα να έχω σταματήσει το κήρυγμα. Στην πανελλήνια πήρα μαζί τον μεγάλο μου γιο, πιστεύοντας ότι εκεί με τόσες λέσχες και τόσο κόσμο, θα δη με τα ίδια του τα μάτια το τι σημαίνει μοτοσικλετιστής. Αν και τα αλλά μέλη της λέσχης μου είχαν μιλήσει ότι δεν ήταν όλα ρόδινα.
Φτάνοντας εκεί είδα όλα όσα πίστευα τόσα χρόνια και προσπαθούσα να μεταδώσω στα παιδιά μου και στους φίλους των παιδιών μου, να καταρρέουν σαν χάρτινος πύργος. Η αναρχία σε όλο της το μεγαλείο και κανένας να μην κάνει τίποτα για να σταματήσει αυτός ο χαμός. Τα στρουμφακια της ΜΟΤΟΕ καμαρωτά με της μπλε στολές τους νοιαζόντουσαν μόνο για τα λεφτά που θα πάρουν από τους συμμετέχοντες, χωρίς να ενδιαφέρονται αν κάποιος σκοτωθεί από αυτά που γινόντουσαν. Βλέποντας αυτά αισθάνθηκα ότι πρέπει να ανοίξω ένα λάκκο και να πέσω μέσα , είχα την εντύπωση ότι κάθε δευτερόλεπτο που περνούσε θα γυρνούσε ο γιος μου και θα μου έλεγε.<<τι ######## μου έλεγες ρε πατέρα τόσα χρόνια περί μοτοσικλετισμου και μου τα έπρηζες, αυτό σημαίνει μοτοσικλετισμος >> με είχε πιάσει μια ντροπή και ένας πανικός απερίγραπτος , αισθανόμουν ένας ####### αποτυχημένος και ντρεπόμουν να κοιτάξω στα μάτια το παιδί μου.
Το σούρουπο της Παρασκευής ήρθε το δεύτερο γκρουπ της λέσχης, και ένας από τα παιδιά ρώτησε τον γιο μου << πως είναι τα πράγματα Γιάννη >> << χάλια 10 –20 ####κες έχουν κάνει την συγκέντρωση ######### και κανείς δεν νοιάζεται από την ΜΟΤΟΕ να τους πετάξει έξω για να μην χάσουν τα χρήματα >> . τότε βγήκα από τον λάκκο μου και το χαμόγελο γύρισε στα χείλια μου. Δεν είμαι ένας αποτυχημένος ####### σπασαρχιδης τα λόγια μου τόσα χρόνια έπιασαν τόπο, και το παιδί μου κατάλαβε ότι δεν είναι αλητεία ο μοτοσικλετισμος, αλλά υπάρχουν μερικοί αλήτες που μας βγάζουν το κακό όνομα. Έμαθε, και δεν θα γίνει ποτέ αλήτης σας αυτούς.
Η χαρά μου ήταν απερίγραπτη, και της επόμενες μέρες δεν με ενοχλούσε τίποτα, ήμουν τόσο χαρούμενος που αισθανόμουν ότι πετούσα, ήμουν στον κόσμο μου, τόσο που τα παιδιά της λέσχης έλεγαν ότι δεν είχαν ξανάδαν ως τότε την γιαγιά αρκούδα μου ( ΖΖR 1100 μονομπουκο ) να ξύνει μαρσπιεδες, σαμάρια, δικαβαλο, στον δρόμο για παπινκο και στην κατάρα.
Μπορεί να θεωρηθώ ότι έχω παλιά μυαλά ,η παλιομοδιτης η οτιδήποτε άλλο. αλλά πιστεύω ότι οι λέσχες θα πρέπει αυτού του είδους τα καρκινώματα που προσβάλουν ιδεολογίες και καταστρέφουν θεσμούς να τους αποβάλουν από μέσα τους , πάνω από κάθε κόστος , για να μπορέσουμε να δείξουμε στον κόσμο ότι όσοι καβαλάμε δίκυκλα είμαστε σοβαροί και όχι αλήτες .
Μπορεί το γράμμα μου να είναι σκληρό, και χωρίς τρόπους. Να με συχωρείται, αλλά είμαι άνθρωπος του δημοτικού, ο οποίος από τα 13 του χρόνια δουλεύει στην οικοδομή, και τα λόγια που γράφω τα γράφω με πόνο καρδιάς, και πολύ πίκρα, για όσα είδα, αλλά έμαθα να μιλώ έξω από τα δόντια χωρίς να φοβάμαι, και να ζητώ το δίκιο μου. Γιατί πιστεύω ότι έχω δίκιο.
Για να ζητήσουμε από την πολιτεία το δίκιο μας πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε γελοίοι, και με τέτοιες πανελλήνιες όσο δίκιο και να έχουμε το τσαλαπατάμε μόνοι μας δεν χρειάζεται να το κάνει το κράτος
Σας ευχαριστώ που διαβάσατε το γράμμα μου γιατί κατά πρώτον είναι μεγάλο και δεύτερον ήθελα απλός να μοιρασθώ τις σκέψεις μου με φίλους.
ZZR 1100 Γιώργος.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 21-08-2010, 08:59
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Γονείς και μοτοσικλέτα

Ετσι ειναι τα πραγματα τα τωρινα παιδια την κραδενουν ποιο πολυ την κατασταση.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 21-08-2010, 10:20
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Γονείς και μοτοσικλέτα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από γιαγια αρκουδα Εμφάνιση μηνυμάτων
ενδυκτικα διαβασε αυτο το παλιο ποστ μου


ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ. ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΘΑ ΑΡΕΣΗ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΟΧΙ.

2003
Η άποψη μου για την πανελλήνια
Πρώτη μου φορά στην πανελλήνια, αν και είμαι μοτοσικλετιστής από το 1975, αποφάσισα να πάω φέτος με την λέσχη που είμαι μέλος. είμαι 43 χρονών και έχω 3 αγόρια 21, 19, 15 χρονών. Από όταν άρχισαν να καταλαβαίνουν έδειξαν ότι το μέλλον τους θα κινείται σε δυο τροχούς. Αν και όλοι συγγενείς και φίλοι, μου έλεγαν να τα κρατήσω μακριά από τα μηχανάκια, εγώ πίστευα και πιστεύω ότι καλύτερα να έχουν το δικό τους μηχανάκι νόμιμα, από το να πάρουν του φίλου τους κρυφά η παράνομα.
Με το σκεπτικό αυτό από μικρούς τους πιπίλαγα τα αυτιά τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουν γιατί πιστεύω ότι από μωρά πρέπει να τους δείξεις τον σωστό δρόμο. Και σε ηλικία 16 χρονών τους αγόρασα μηχανάκι, χωρίς ακόμα και σήμερα να έχω σταματήσει το κήρυγμα. Στην πανελλήνια πήρα μαζί τον μεγάλο μου γιο, πιστεύοντας ότι εκεί με τόσες λέσχες και τόσο κόσμο, θα δη με τα ίδια του τα μάτια το τι σημαίνει μοτοσικλετιστής. Αν και τα αλλά μέλη της λέσχης μου είχαν μιλήσει ότι δεν ήταν όλα ρόδινα.
Φτάνοντας εκεί είδα όλα όσα πίστευα τόσα χρόνια και προσπαθούσα να μεταδώσω στα παιδιά μου και στους φίλους των παιδιών μου, να καταρρέουν σαν χάρτινος πύργος. Η αναρχία σε όλο της το μεγαλείο και κανένας να μην κάνει τίποτα για να σταματήσει αυτός ο χαμός. Τα στρουμφακια της ΜΟΤΟΕ καμαρωτά με της μπλε στολές τους νοιαζόντουσαν μόνο για τα λεφτά που θα πάρουν από τους συμμετέχοντες, χωρίς να ενδιαφέρονται αν κάποιος σκοτωθεί από αυτά που γινόντουσαν. Βλέποντας αυτά αισθάνθηκα ότι πρέπει να ανοίξω ένα λάκκο και να πέσω μέσα , είχα την εντύπωση ότι κάθε δευτερόλεπτο που περνούσε θα γυρνούσε ο γιος μου και θα μου έλεγε.<<τι ######## μου έλεγες ρε πατέρα τόσα χρόνια περί μοτοσικλετισμου και μου τα έπρηζες, αυτό σημαίνει μοτοσικλετισμος >> με είχε πιάσει μια ντροπή και ένας πανικός απερίγραπτος , αισθανόμουν ένας ####### αποτυχημένος και ντρεπόμουν να κοιτάξω στα μάτια το παιδί μου.
Το σούρουπο της Παρασκευής ήρθε το δεύτερο γκρουπ της λέσχης, και ένας από τα παιδιά ρώτησε τον γιο μου << πως είναι τα πράγματα Γιάννη >> << χάλια 10 –20 ####κες έχουν κάνει την συγκέντρωση ######### και κανείς δεν νοιάζεται από την ΜΟΤΟΕ να τους πετάξει έξω για να μην χάσουν τα χρήματα >> . τότε βγήκα από τον λάκκο μου και το χαμόγελο γύρισε στα χείλια μου. Δεν είμαι ένας αποτυχημένος ####### σπασαρχιδης τα λόγια μου τόσα χρόνια έπιασαν τόπο, και το παιδί μου κατάλαβε ότι δεν είναι αλητεία ο μοτοσικλετισμος, αλλά υπάρχουν μερικοί αλήτες που μας βγάζουν το κακό όνομα. Έμαθε, και δεν θα γίνει ποτέ αλήτης σας αυτούς.
Η χαρά μου ήταν απερίγραπτη, και της επόμενες μέρες δεν με ενοχλούσε τίποτα, ήμουν τόσο χαρούμενος που αισθανόμουν ότι πετούσα, ήμουν στον κόσμο μου, τόσο που τα παιδιά της λέσχης έλεγαν ότι δεν είχαν ξανάδαν ως τότε την γιαγιά αρκούδα μου ( ΖΖR 1100 μονομπουκο ) να ξύνει μαρσπιεδες, σαμάρια, δικαβαλο, στον δρόμο για παπινκο και στην κατάρα.
Μπορεί να θεωρηθώ ότι έχω παλιά μυαλά ,η παλιομοδιτης η οτιδήποτε άλλο. αλλά πιστεύω ότι οι λέσχες θα πρέπει αυτού του είδους τα καρκινώματα που προσβάλουν ιδεολογίες και καταστρέφουν θεσμούς να τους αποβάλουν από μέσα τους , πάνω από κάθε κόστος , για να μπορέσουμε να δείξουμε στον κόσμο ότι όσοι καβαλάμε δίκυκλα είμαστε σοβαροί και όχι αλήτες .
Μπορεί το γράμμα μου να είναι σκληρό, και χωρίς τρόπους. Να με συχωρείται, αλλά είμαι άνθρωπος του δημοτικού, ο οποίος από τα 13 του χρόνια δουλεύει στην οικοδομή, και τα λόγια που γράφω τα γράφω με πόνο καρδιάς, και πολύ πίκρα, για όσα είδα, αλλά έμαθα να μιλώ έξω από τα δόντια χωρίς να φοβάμαι, και να ζητώ το δίκιο μου. Γιατί πιστεύω ότι έχω δίκιο.
Για να ζητήσουμε από την πολιτεία το δίκιο μας πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε γελοίοι, και με τέτοιες πανελλήνιες όσο δίκιο και να έχουμε το τσαλαπατάμε μόνοι μας δεν χρειάζεται να το κάνει το κράτος
Σας ευχαριστώ που διαβάσατε το γράμμα μου γιατί κατά πρώτον είναι μεγάλο και δεύτερον ήθελα απλός να μοιρασθώ τις σκέψεις μου με φίλους.
ZZR 1100 Γιώργος.
Ωραία τα γράφεις φίλε μου, αλλά 7 χρόνια μετά οι κάγκουρες εξακολουθούν να ταλαιπωρούν τις "πανελληνίες" και να έχουν κάνει εμένα (σίγουρα) και εσένα (ίσως) να μην θέλουμε να πάμε.

Τελικά το "κακό" συνήθως νικάει...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Καλοκαίρι με μοτοσικλέτα στην πόλη!!!! riko46 Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 7 29-06-2010 23:46
Αγοράζοντας μεταχειρισμένη μοτοσικλέτα!!!!!! riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 8 07-06-2010 00:07
Η μοναδική μοτοσικλέτα της Ferrari!!!!!!!! riko46 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 13 07-05-2010 19:35
Βίος και… μοτοσικλέτα!!!!!!!!! riko46 Γενικά - Αναβάτης 14 08-03-2010 20:14
Αποπειράθηκαν να κλέψουν μοτοσικλέτα georgekostas Διάφορα 11 31-08-2009 18:49


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!