GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 15-08-2010, 23:28
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο,δεν ξερω ποσο ενδιαφερον ειναι για ενα φορουμ GS μια αναλυση-παρουσιαση για το Βαραντερο.
Η δουλεια -παρουσιαση που εκανες ειναι πολυ καλη και φιλοτιμη και θα ελεγα οτι περιγραφεις πραγματικα την κατασταση.
Να παρουμε κατ αρχην σοβαρα υπ οψιν την γνωμη τριτων.
Στην πιατσα η μηχανη μας εχει το παρατσουκλι ΒαρΚα-ντερο.
Πριν την παρω νομιζα οτι ειναι λογοπαιγνιο.
Μετα ανακαλυψα οτι ειναι πραγματικοτητα.
Η μηχανη εχει απαραδεκτες αναρτησεις.
Για XLR250 του 85 καλη ειναι,γιοα μοτο 1000 κυβικων του 2000 ειναι λιγη.
Τα φρενα της.
Λιγα και αυτα,συνεπικουρουμενα απο ενα συστημα αμφιβολου χρησημοτητας CBS.
Δεν ξερω τι σκεφτονταν ο μηχανικος που το σχεδιασε αλλα σιγουρα εφτιαξε ενα τερας........για εμενα ειναι αχρηστο συστημα που προσθετει βαρος στην μοτο και δεν βελτιωνει το φρεναρισμα.
Η καλυψη του αερα Γιωργο,δεν βελτιωνετε με την τοποθετηση ζελατινας.
Την GIVI εχω και οχι την KAPPA που γραφεις(ιδιες ειναι πιστευω)και σε πληροφωρω οτι στο κρανος μου φτανουν τρελλοι στροβιλισμοι.
Λενε οτι η πιο καταλληλη ειναι η MRA.
Στις βλαβες Γιωργο εισαι λιγο φειδωλος.
Λοιπον το Βαρα βαραει αντλια βενζινης στο ΜΚ1 γυρω στα 40000χλμ με κοστος 200 ευρω,στο δε ΜΚ2 αν δεν κανω λαθος το κοστος αντικαταστασης πιανει τα 800-σωστα?
Το προβλημα με το HISS ή Antenna δεν ειναι ενα -δυο αλλα πολλα παραπανω.
Το αποτελεσμα ειναι οτι η μηχανη σβηνει ενω οδηγεις και αλλοιμονο μας.....
Το ιδιο ισχυει και για τον ανορθωτη,που αν σε αφησει νυχτα.....εφυγες........
Κατι που ισως δεν ξερεις για τα ΜΚ1 ειναι οτι χαμηλα δουλευουν αρυθμιστα-τα γνωστα misfire.
Αν οπως εγω επαθα,σου σβησει απο αρρυθμια πανω σε στροφη με λιγα χλμ.......ξαπλωθηκες.
Ευτυχως εγω την γλυτωσα,γιατι με βοηθησανε κατι πιτσιρικαδες και γλυτωσα το γιουχου.....
Με 120χλμ και 2 ατομα Γιωργη στην εθνικη πριν την Λαμια πατησα φρενο πανικου-σχεδον και η μοτο χαθηκε,το μπροστινο μου ταλαντωνε το τιμονι δεξια-αριστερα(αδυναμια στο πλαισιο-αναρτησεις).
Στο ταξιδι ναι,ειναι σουπερ,δεν μασαει τιποτα.
Κατι που ξεχασα-οταν δουλευει βενταλατερ(ειδικα στην πολη)δεν ξερω που να βαλω τα ποδια μου-καιγωμε.(ετσι για να μην λεμε για τα αεροψυκτα GS..
Το τιμονι-αν κρατησω την μηχανη τελικα-θα το φερω και εγω πισω γιατι μου πεφτει λιγο μακρυα.
Α...δεν εισαι ο πιο κοντος αναβατης Βαρα.......εγω ειμαι πιο κοντος.. αλλα το εχω χαμηλωμενο.
Αμεσα με ενοχλουν τα misfire,το υψηλο κεντρο βαρους,οι αναρτησεις Ντεσεβο 2CV το CBS και τα ακριβα ανταλλακτικα.
Α...και μην ξεχνας,το Βαρα κοστιζει 11000 ευρω,γιατι τοσο αξιζει.
Ολοι εχουν κανει αλματα στην κατηγορια,η Χοντα παιζει με τα αυτοκολλητα.
:sm5:
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 16-08-2010, 00:17
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο,δεν ξερω ποσο ενδιαφερον ειναι για ενα φορουμ GS μια αναλυση-παρουσιαση για το Βαραντερο.
Η δουλεια -παρουσιαση που εκανες ειναι πολυ καλη και φιλοτιμη και θα ελεγα οτι περιγραφεις πραγματικα την κατασταση.

Ευχαριστω!

Να παρουμε κατ αρχην σοβαρα υπ οψιν την γνωμη τριτων.
Στην πιατσα η μηχανη μας εχει το παρατσουκλι ΒαρΚα-ντερο.
Πριν την παρω νομιζα οτι ειναι λογοπαιγνιο.
Μετα ανακαλυψα οτι ειναι πραγματικοτητα.
Η μηχανη εχει απαραδεκτες αναρτησεις.

Μιλας για το ΜΚ3??

Για XLR250 του 85 καλη ειναι,γιοα μοτο 1000 κυβικων του 2000 ειναι λιγη.
Τα φρενα της.
Λιγα και αυτα,συνεπικουρουμενα απο ενα συστημα αμφιβολου χρησημοτητας CBS.
Δεν ξερω τι σκεφτονταν ο μηχανικος που το σχεδιασε αλλα σιγουρα εφτιαξε ενα τερας........για εμενα ειναι αχρηστο συστημα που προσθετει βαρος στην μοτο και δεν βελτιωνει το φρεναρισμα.

Διαφωνω καθετα!


Η καλυψη του αερα Γιωργο,δεν βελτιωνετε με την τοποθετηση ζελατινας.
Την GIVI εχω και οχι την KAPPA που γραφεις(ιδιες ειναι πιστευω)και σε
πληροφωρω οτι στο κρανος μου φτανουν τρελλοι στροβιλισμοι.

Κανενας στροβιλισμος και καμια ενοχληση για τον οδηγο σε οποιαδηποτε ταχυτητα με την ΚΑΡΡΑ. Για τον επιβατη το συζηταμε...

Λενε οτι η πιο καταλληλη ειναι η MRA.

Η MRA με το φλαπ ειναι καλη μονο για πολυ ψηλους αναβατες. Εμεις οι κοντοι χρειαζεται να βλεπουμε μεσα απο τη ζελατινα και το φλαπ περιοριζει πολυ σημαντικα την ορατοτητα!


Στις βλαβες Γιωργο εισαι λιγο φειδωλος.
Λοιπον το Βαρα βαραει αντλια βενζινης στο ΜΚ1 γυρω στα 40000χλμ με κοστος 200 ευρω,

Γραφω παντα για το ΜΚ3!

στο δε ΜΚ2 αν δεν κανω λαθος το κοστος αντικαταστασης πιανει τα 800-σωστα?

Γραφω παντα για το ΜΚ3!

Το προβλημα με το HISS ή Antenna δεν ειναι ενα -δυο αλλα πολλα παραπανω.

Γραφω παντα για το ΜΚ3!

Το αποτελεσμα ειναι οτι η μηχανη σβηνει ενω οδηγεις και αλλοιμονο μας.....
Το ιδιο ισχυει και για τον ανορθωτη,που αν σε αφησει νυχτα.....εφυγες........

Γραφω παντα για το ΜΚ3!

Κατι που ισως δεν ξερεις για τα ΜΚ1 ειναι οτι χαμηλα δουλευουν αρυθμιστα-τα γνωστα misfire.

Γραφω παντα για το ΜΚ3! Δεν παθαινει ποτε misfire!

Αν οπως εγω επαθα,σου σβησει απο αρρυθμια πανω σε στροφη με λιγα χλμ.......ξαπλωθηκες.
Ευτυχως εγω την γλυτωσα,γιατι με βοηθησανε κατι πιτσιρικαδες και γλυτωσα το γιουχου.....


Με 120χλμ και 2 ατομα Γιωργη στην εθνικη πριν την Λαμια πατησα φρενο πανικου-σχεδον και η μοτο χαθηκε,το μπροστινο μου ταλαντωνε το τιμονι δεξια-αριστερα(αδυναμια στο πλαισιο-αναρτησεις).

Γραφω παντα για το ΜΚ3! ... με ABS (XL1000VA)

Στο ταξιδι ναι,ειναι σουπερ,δεν μασαει τιποτα.
Κατι που ξεχασα-οταν δουλευει βενταλατερ(ειδικα στην πολη)δεν ξερω που να βαλω τα ποδια μου-καιγωμε.(ετσι για να μην λεμε για τα αεροψυκτα GS..

Νομιζω υπερβαλεις , αλλα ναι, ενας κινητηρας 1000 κυβικων δεν μπορει να αισθανεται ομορφα σε μποτιλιαρισμα με υψηλες θερμοκρασιες!


Το τιμονι-αν κρατησω την μηχανη τελικα-θα το φερω και εγω πισω γιατι μου πεφτει λιγο μακρυα.
Α...δεν εισαι ο πιο κοντος αναβατης Βαρα.......εγω ειμαι πιο κοντος.. αλλα το εχω χαμηλωμενο.

Ενας λογος παραπανω που παραπονιέσαι για τη σταθεροτητα απο τη στιγμη που εχεις επεμβει στη γεωμετρια του...


Αμεσα με ενοχλουν τα misfire,το υψηλο κεντρο βαρους,οι αναρτησεις Ντεσεβο 2CV το CBS και τα ακριβα ανταλλακτικα.

Γραφω οτι οι ιδιοκτητες ΜΚ1 δεν μπορουν να εχουν αποψη για τα νεοτερα Varadero. Οι μοτοσυκλετες διαφερουν πολυ!

Α...και μην ξεχνας,το Βαρα κοστιζει 11000 ευρω,γιατι τοσο αξιζει.

ΕΔΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ! ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ!

Ολοι εχουν κανει αλματα στην κατηγορια,η Χοντα παιζει με τα αυτοκολλητα.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 16-08-2010, 00:22
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο,δεν ξερω ποσο ενδιαφερον ειναι για ενα φορουμ GS μια αναλυση-παρουσιαση για το Βαραντερο.
Η δουλεια -παρουσιαση που εκανες ειναι πολυ καλη και φιλοτιμη και θα ελεγα οτι περιγραφεις πραγματικα την κατασταση.
Να παρουμε κατ αρχην σοβαρα υπ οψιν την γνωμη τριτων.
Στην πιατσα η μηχανη μας εχει το παρατσουκλι ΒαρΚα-ντερο.
Πριν την παρω νομιζα οτι ειναι λογοπαιγνιο.
Μετα ανακαλυψα οτι ειναι πραγματικοτητα.
Η μηχανη εχει απαραδεκτες αναρτησεις.
Για XLR250 του 85 καλη ειναι,γιοα μοτο 1000 κυβικων του 2000 ειναι λιγη.
Τα φρενα της.
Λιγα και αυτα,συνεπικουρουμενα απο ενα συστημα αμφιβολου χρησημοτητας CBS.
Δεν ξερω τι σκεφτονταν ο μηχανικος που το σχεδιασε αλλα σιγουρα εφτιαξε ενα τερας........για εμενα ειναι αχρηστο συστημα που προσθετει βαρος στην μοτο και δεν βελτιωνει το φρεναρισμα.
Η καλυψη του αερα Γιωργο,δεν βελτιωνετε με την τοποθετηση ζελατινας.
Την GIVI εχω και οχι την KAPPA που γραφεις(ιδιες ειναι πιστευω)και σε πληροφωρω οτι στο κρανος μου φτανουν τρελλοι στροβιλισμοι.
Λενε οτι η πιο καταλληλη ειναι η MRA.
Στις βλαβες Γιωργο εισαι λιγο φειδωλος.
Λοιπον το Βαρα βαραει αντλια βενζινης στο ΜΚ1 γυρω στα 40000χλμ με κοστος 200 ευρω,στο δε ΜΚ2 αν δεν κανω λαθος το κοστος αντικαταστασης πιανει τα 800-σωστα?
Το προβλημα με το HISS ή Antenna δεν ειναι ενα -δυο αλλα πολλα παραπανω.
Το αποτελεσμα ειναι οτι η μηχανη σβηνει ενω οδηγεις και αλλοιμονο μας.....
Το ιδιο ισχυει και για τον ανορθωτη,που αν σε αφησει νυχτα.....εφυγες........
Κατι που ισως δεν ξερεις για τα ΜΚ1 ειναι οτι χαμηλα δουλευουν αρυθμιστα-τα γνωστα misfire.
Αν οπως εγω επαθα,σου σβησει απο αρρυθμια πανω σε στροφη με λιγα χλμ.......ξαπλωθηκες.
Ευτυχως εγω την γλυτωσα,γιατι με βοηθησανε κατι πιτσιρικαδες και γλυτωσα το γιουχου.....
Με 120χλμ και 2 ατομα Γιωργη στην εθνικη πριν την Λαμια πατησα φρενο πανικου-σχεδον και η μοτο χαθηκε,το μπροστινο μου ταλαντωνε το τιμονι δεξια-αριστερα(αδυναμια στο πλαισιο-αναρτησεις).
Στο ταξιδι ναι,ειναι σουπερ,δεν μασαει τιποτα.
Κατι που ξεχασα-οταν δουλευει βενταλατερ(ειδικα στην πολη)δεν ξερω που να βαλω τα ποδια μου-καιγωμε.(ετσι για να μην λεμε για τα αεροψυκτα GS..
Το τιμονι-αν κρατησω την μηχανη τελικα-θα το φερω και εγω πισω γιατι μου πεφτει λιγο μακρυα.
Α...δεν εισαι ο πιο κοντος αναβατης Βαρα.......εγω ειμαι πιο κοντος.. αλλα το εχω χαμηλωμενο.
Αμεσα με ενοχλουν τα misfire,το υψηλο κεντρο βαρους,οι αναρτησεις Ντεσεβο 2CV το CBS και τα ακριβα ανταλλακτικα.
Α...και μην ξεχνας,το Βαρα κοστιζει 11000 ευρω,γιατι τοσο αξιζει.
Ολοι εχουν κανει αλματα στην κατηγορια,η Χοντα παιζει με τα αυτοκολλητα.
Ρε Μανο ανοιγεις μεγαλη συζητηση παλι
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 16-08-2010, 00:48
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από comander Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Μανο ανοιγεις μεγαλη συζητηση παλι
Κάνω μαγκιες μερχρι να ερθει ο GeorgeP και με επαναφερει στην ταξη....
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 18-08-2010, 14:39
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνω μαγκιες μερχρι να ερθει ο GeorgeP και με επαναφερει στην ταξη....
Τωρα θα τα ακουσεις!!!!! Περιμενε να βαλω τις σκεψεις μου σε ταξη γιατι με τις τοσες μη αληθειες που γραφεις κοντευω να τρελαθω!! Ειδικα εκει με το καψιμο στα ποδια απο το βεντιλατερ!!!!!!!
Εχω λιγο χρονο μεχρι να φυγω για Σαλαμυκονο!!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 18-08-2010, 14:46
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα θα τα ακουσεις!!!!! Περιμενε να βαλω τις σκεψεις μου σε ταξη γιατι με τις τοσες μη αληθειες που γραφεις κοντευω να τρελαθω!! Ειδικα εκει με το καψιμο στα ποδια απο το βεντιλατερ!!!!!!!
Εχω λιγο χρονο μεχρι να φυγω για Σαλαμυκονο!!!
Φευγω διακοπες....













Reply With Quote
  #17  
Παλιό 18-08-2010, 15:57
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο,δεν ξερω ποσο ενδιαφερον ειναι για ενα φορουμ GS μια αναλυση-παρουσιαση για το Βαραντερο.
Η δουλεια -παρουσιαση που εκανες ειναι πολυ καλη και φιλοτιμη και θα ελεγα οτι περιγραφεις πραγματικα την κατασταση..
Στον Γιωργο αξιζουν συγχαρητηρια για αυτην την αναλυση οπουδηποτε κι αν ηταν αναρτημενη!!!!!! Και να εισαι σιγουρος οτι μπορει τωρα το βαραντερο να μην ενδιαφερει τοσο ενα φορουμ σαν κι αυτο.......αυριο ομως?????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να παρουμε κατ αρχην σοβαρα υπ οψιν την γνωμη τριτων.
Στην πιατσα η μηχανη μας εχει το παρατσουκλι ΒαρΚα-ντερο.
Πριν την παρω νομιζα οτι ειναι λογοπαιγνιο.
Μετα ανακαλυψα οτι ειναι πραγματικοτητα.
Η μηχανη εχει απαραδεκτες αναρτησεις...
Οσο αναφερεσαι στο ΜΚ1 ΝΑΙ εχεις δικιο!!! απο το ΜΚ2 και μετα ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ!!!!!!!!!! Καβαλα ενα ΜΚ2/3 και τα ξαναλεμε!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φρενα της.
Λιγα και αυτα,συνεπικουρουμενα απο ενα συστημα αμφιβολου χρησημοτητας CBS.
Δεν ξερω τι σκεφτονταν ο μηχανικος που το σχεδιασε αλλα σιγουρα εφτιαξε ενα τερας........για εμενα ειναι αχρηστο συστημα που προσθετει βαρος στην μοτο και δεν βελτιωνει το φρεναρισμα....
Αυτο το συστημα ''τερας'' λοιπον να ξερεις οτι απο...χθες εφαρμοζεται σε ολα τα σουπερμπαικ (μεσα και η BMW 1000RR) και μαλιστα με το εξελιγμενο combined ABS και οχι μονον CBS!!! Απο το 2011 θα περασει στα μοτοGP αλλα και στα superbike!!!
Οσοι δε οδηγοι αγωνων το οδηγησαν ετριβαν τα ματια τους απο την αποδοση του!!!! Αφου δεν γλυστραει με τιποτα ακομα και πανω σε γαρμπιλι 1 νουμερο!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η καλυψη του αερα Γιωργο,δεν βελτιωνετε με την τοποθετηση ζελατινας.
Την GIVI εχω και οχι την KAPPA που γραφεις(ιδιες ειναι πιστευω)και σε πληροφωρω οτι στο κρανος μου φτανουν τρελλοι στροβιλισμοι.
Λενε οτι η πιο καταλληλη ειναι η MRA.....
Δηλαδη θες να μας πεις οτι εσυ και το 1,65μ σου ειναι ψηλοτερο του 1,95μ μου κι εχεις προβλημα στροβιλισμων ακομα και με ψηλοτερη Givi? Θελεις δηλαδη να μου πεις οτι εγω που ταξιδευω με 150κμ κι αναβω τσιγαρο πισω απο την ζελατινα ειμαι τρελος????? Θελεις να μου πεις με την Givi στην δευτερη σκάλα εχεις στροβιλισμους το κεφαλι του 1,65μ??????
Αυτα Μανο να τα πεις στους εχοντες GS κια οχι βαραντερο!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις βλαβες Γιωργο εισαι λιγο φειδωλος.
Λοιπον το Βαρα βαραει αντλια βενζινης στο ΜΚ1 γυρω στα 40000χλμ με κοστος 200 ευρω,στο δε ΜΚ2 αν δεν κανω λαθος το κοστος αντικαταστασης πιανει τα 800-σωστα?.....
Οχι λαθος!!!!!!! Το ΜΚ1 φοραει μια κοινη ηλεκτρομηχανικη αντλια με πλατινες (How A Fuel Pump Works) οπως ολα τα καρμπυρατερατα οχηματα, αυτοκινητα και μοτοσυκλετες!!! Σε ολα τα οχηματα - αυτοκινητα και μοτοσυκλετες - αυτου του ειδους οι αντλιες δεν βγαζουν πανω απο 50000κμ λογω του μηχανικου σκελους τους δηλαδη τις πλατινες που καποιες διαθετουν αλλα και οτι κινειται μηχανικα οπως δειχνει και το σαιτ!!!!!!!!! Ρωτα οπου θες!!!
Η αντλια βενζινης για τα ψεκαστα οχηματα (How a Fuel Pump Works?) ειναι τελειως διαφορετικη, αφου ειναι 100% ηλεκτρονικη χωρις κανενα μηχανικο μερος στην συνθεση της, και γιαυτο ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ!!! Τωρα ποιος στα λεει ολα αυτα ειναι αποριας αξιον!
Η τρομπα βενζινης του ΜΚ1 κοστιζει 50ε η ΟΕΜ και 150ε η γνησια!!! Για το ΜΚ2/3 κοστιζει 600ε και οχι 800!!! Ρωτα και στην BMW να δεις ποσο κοστιζει του GS 1200!!!!
Στα ειχα πει και στο άλλο φορουμ αλλα δεν θελεις να το καταλαβεις!!!!!!! Δικαιωμα σου!!!!
Αν χρειαστεις αντλια βενζινης θα βαλεις την kyosan 8010 (φωτό) με 50ε!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προβλημα με το HISS ή Antenna δεν ειναι ενα -δυο αλλα πολλα παραπανω.Το αποτελεσμα ειναι οτι η μηχανη σβηνει ενω οδηγεις και αλλοιμονο μας.......
Καμια μοτοσυκλετα που φερει συστημα ιμμο δεν εχει λυσει αυτο το προβλημα!!! Ουτε και η BMW!! κανε μια αναζητηση σε αυτο το φορουμ να το δεις και μονος σου!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ιδιο ισχυει και για τον ανορθωτη,που αν σε αφησει νυχτα.....εφυγες...............
Οχι δεν ισχυει το ιδιο!!!!!! Ο ανορθωτης στα χωρις abs μοντέλα ναι καιγεται στα 50000κμ λογω κακου αερισμου του!! Στα με ABS μοντελα οχι δεν καιγεται διοτι ειναι τοποθετημενος κατω απο την αποληξη του πισω φτερου οποταν αεριζεται, βρεχεται και αρα ψυζεται επαρκως!! και μην μου πεις οτι το νερο θα τον βραχυκυκλωσει διοτι θα μας παρουν με τις πετρες!!!! Στοιχιζει 150ε ο γνησιος και 100 ο ΟΕΜ!
Αν θελησεις ανορθωτη εδω Honda XL 1000 Honda - Motorcycle Parts | Motorbike Parts | Motorcycle Spares | Motorbike Spares | Motorbike Spare Parts | Motorcycle spare parts και ο ανορθβτης σου ειναι αυτος Honda XL 1000 VX-V2 Varadero 99-02 Regulator/Rectifier (SH 693-12) - Motorcycle Parts | Motorbike Parts | Motorcycle Spares | Motorbike Spares | Motorbike Spare Parts | Motorcycle spare parts

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι που ισως δεν ξερεις για τα ΜΚ1 ειναι οτι χαμηλα δουλευουν αρυθμιστα-τα γνωστα misfire........
βρε ανθρωπε του Θεου, ποιος σου ειπε οτι ''...χαμηλα δουλευουν αρυθμιστα-τα γνωστα misfire.......''? Εχειςποτε κανει ΣΩΣΤΟ συγχρονισμο καρμπυρατερ στο μηχανακι σου? Εχεις ρυθμισει ΠΟΤΕ ΣΩΣΤΑ το μειγμα στα καρμπυρατερ? Ξερεις κανενα μεγαλο ''V'' ¨η μποξερ με καρμπυρατερ που να μην κανει επιστροφη του παραπανισιου μειγματος στο φιλτρο αερα, ωστε να ''καει'' εκει και οχι μεσα στον θαλαμο καυσης για αποφυγη βλαβης? Να το ''τσαφ'' που εννοεις!!! Αλλα αυτο συμβαινει σε ολα τα μηχανακια του ειδους με καρμπυρατερ και οχι μονον στο Βαραντερο!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν οπως εγω επαθα,σου σβησει απο αρρυθμια πανω σε στροφη με λιγα χλμ.......ξαπλωθηκες.........
Αρρυθμια εχεις εσυ και οχι το ασυγχρονιστο Βαραντερο σου!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με 120χλμ και 2 ατομα Γιωργη στην εθνικη πριν την Λαμια πατησα φρενο πανικου-σχεδον και η μοτο χαθηκε,το μπροστινο μου ταλαντωνε το τιμονι δεξια-αριστερα(αδυναμια στο πλαισιο-αναρτησεις)..........
Σε ποιον τα λες αυτα? σιγουρα οχι σε κατι τυπους σαν κι εμενα που περασανε και απο τα τρια Βαραντερο!!!! Αν ειναι να πεισεις τους συμφουρμιτες για τα παραπανω....προχωρα!! Χαζοι παντως δεν ειναι!!!!!!
Ειπαμε, μαλακες αναρτησεις το ΜΚ1 (μονον) ΝΑΙ, αλλα οχι σε σημειο ταλαντωσεων!!!!! μπλοκαρισμα μπροστινου σε φρενο πανικου ΝΑΙ!! Αλλα για πηγαινε και πατα φρενο πανικου σε οποιοδηποτε άλλο μηχανακι να δεις που θα βρεθεις!!!!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι που ξεχασα-οταν δουλευει βενταλατερ(ειδικα στην πολη)δεν ξερω που να βαλω τα ποδια μου-καιγωμε.(ετσι για να μην λεμε για τα αεροψυκτα GS..)..........

Εδω λες ψεμα ΟΛΚΗΣ!!!
  1. το αριστερο ψυγειο, οπου και το βεντιλατερ, βρισκεται ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ και ΨΗΛΟΤΕΡΑ απο το γονατο του αναβατη και
  2. το Βαραντερο εχει δυο ψυγεια εκατερωθεν του κινητηρα. Το αριστερο απο την μεσα μερια που ''βλεπει'' τον κινητρα ειναι ακαλυπτο ωστε να το κτυπαει ο αερας και να ψυχεται το ψυκτικο υγρο, το δεξι ειναι καλυμενο και απο την μεσα μερια που ''βλεπει'' τον κινητρα αφου εκει μεσα φωλιαζει το βεντιλατερ! Ετσι ο αερας ΔΕΝ το κτυπαει ωστε να σπρωξει τον ζεστο αερα στην αντιετη προς τα ποδια σου μερια! Οταν το βεντιλατερ ενεργοποιηθει ΔΕΝ σπρωχνει τον ζεστο αερα προς τα εξω αλλα τον ρουφαει και τον διωχνει προς τον κινητηρα!!!
Το καταλαβε ¨η οχι? Σταματα σε παρακαλω πολυ τις ανακριβειες!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων

Το τιμονι-αν κρατησω την μηχανη τελικα-θα το φερω και εγω πισω γιατι μου πεφτει λιγο μακρυα.
Α...δεν εισαι ο πιο κοντος αναβατης Βαρα.......εγω ειμαι πιο κοντος.. αλλα το εχω χαμηλωμενο..
Μανο, με 1,65μ υψος.......λαθος μηχανη διαλεξες!!! Γιαυτο και η φρικη που περιγραφεις!! Δεν σε βολεψε ΠΟΤΕ και ψαχνεις να βρεις πραγματα να σε ενοχλησουν ποσταρωντας ανακριβειες μη τεχνικα τεκμηριωμενες (περιπτωση τρομπας καυσιμου) αλλα και ασυστολα ψευδη (περιπτωση ''καψιματος'' απο το βεντιλατερ)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμεσα με ενοχλουν τα misfire,το υψηλο κεντρο βαρους,οι αναρτησεις Ντεσεβο 2CV το CBS και τα ακριβα ανταλλακτικα..
Αναρτησεις ΜΚ1 συμφωνω!
Misfire......διαφωνω!!
Ψηλο κεντρο βαρους.....διαφωνω διοτι χαμηλοτερο δεν γινεται!! Αν ηταν χαμηλοτερο η μοτοσυκλετα, η οποιαδηποτε μοτοσυκλετα, δεν θα πλαγιαζε!!! Το κεντρο βαρους σε ΟΛΕΣ τις μοτο ειναι καπου στον κινητηρα προς το ΄πανω μερος του! δες φωτο!
Και διαβασε κι αυτο http://rider-s-land.pblogs.gr/tehnika-arthra.html για να καταλαβεις γιατι το κεντρο βαρους μιας μοτοσυκλετας δεν μπορει να ειναι ........στο εδαφος!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Α...και μην ξεχνας,το Βαρα κοστιζει 11000 ευρω,γιατι τοσο αξιζει.
Ολοι εχουν κανει αλματα στην κατηγορια,η Χοντα παιζει με τα αυτοκολλητα.
Μιλας για μοντελο του 1999 βασικα με αλλαγες στο κουστουμι και σε επιμερους θεματα οχι για καινουριο μοντελο!!!!
Και η 1150 το 1999 ηταν μοτοσυκλετα για εκεινην την εποχη που δυσκολα στεκεται το 2010 (τεχνολογικα) εμπρος στην 1200!!!
Περιμενε...........εχει ο καιρος γυρισματα!!!
Attached Images
File Type: jpg kyosan.jpg (85.2 KB, 6 views)
File Type: jpg 04.jpg (9.1 KB, 7 views)

Last edited by GeorgeP; 18-08-2010 at 16:03.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 18-08-2010, 18:00
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Δεν θα γραψω κατεβατό για απαντηση,λογο οτι βαριεμε.
Εγω περιγραφω τι κανει το ΜΚ1 ,δεν αναφερθηκα ποτέ για τα αλλα.
Αν σε καποιο κατοχο καει η αντλια και δεν ειναι σε φορουμ,η λυπητερη θα γραψει 200ευρω Honda Motorrad Ersatzteile Versand - VARADERO - F-16 - Benzinpumpe, Spritpumpe, Kraftstoffpumpe 16710MBT612 ή μηπως ο Σαρακακης την εχει πιο φτηνα?
Τη ΚΥΟΣΑΝ την εχω ηδη επανω..
Το CBS απλα.....δεν το θελω...γιατι ΔΕΝ το καταλαβαινεις?
Το 1.65 μου(οπως και σε άλλους),εχει προβλημα με στροβιλισμους,απλα πραγματα.Και η GIVI ΔΕΝ ειναι ρυθμιζομενες,για ποια σκαλα μιλας?
Και δεν καταλαβα,προασπιζεσε και τα συμφεροντα της GIVI τωρα?
Ο ανορθωτης ΚΑΙΓΕΤΕ και δεν με ενδιαφερει αν τα τσακαλια της Χοντα φταινε που την εβαλαν εκει,ή οχι.
Ναι καιγομε απο τον αερα του ψυγειου και δεν ειναι ψεμα ολκης.
Ισως φταιει το 1,65 μου..........
Στο οτι εχω λαθος μηχανακι,οπως λες,ναι,εχεις δικιο,επρεπε να ακουσω αυτους που ειχαν εμπειρια με αυτο το χρεπι και να μην το παρω
Θελει πολλυ δρομο μεχρι να ονομαστει μοτοσυκλεττα αυτο το μπαουλο.........
Και κατι για το τελος.
Δεν επιτιθεμε ποτέ με χαρακτηρισμους στους συνομιλητες μου(οχι επειδη φοβαμε-κάθε αλλου μαλιστα)του ειδους ''αρρυθμια εχεις εσυ'',''λες ψεματα ολκης'',''εσυ και το 1,65 σου''.
Απο το φορουμ του Βαραντερο καταφερες και με πεταξες εξω,απο εδω λυπαμε δεν θα σου κανω την χαρη................λεγε οτι θες..
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 18-08-2010, 19:05
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

μαλλον δουλευει στη χοντα αλλιως δεν εξηγειται που ειναι τοσο εριστικοσ...νερο στο κρασι...και αλλοι ειχαν varadero....
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 18-08-2010, 19:19
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα γραψω κατεβατό για απαντηση,λογο οτι βαριεμε.
Εγω περιγραφω τι κανει το ΜΚ1 ,δεν αναφερθηκα ποτέ για τα αλλα.
Αν σε καποιο κατοχο καει η αντλια και δεν ειναι σε φορουμ,η λυπητερη θα γραψει 200ευρω Honda Motorrad Ersatzteile Versand - VARADERO - F-16 - Benzinpumpe, Spritpumpe, Kraftstoffpumpe 16710MBT612 ή μηπως ο Σαρακακης την εχει πιο φτηνα?
Τη ΚΥΟΣΑΝ την εχω ηδη επανω..
Το CBS απλα.....δεν το θελω...γιατι ΔΕΝ το καταλαβαινεις?
Το 1.65 μου(οπως και σε άλλους),εχει προβλημα με στροβιλισμους,απλα πραγματα.Και η GIVI ΔΕΝ ειναι ρυθμιζομενες,για ποια σκαλα μιλας?
Και δεν καταλαβα,προασπιζεσε και τα συμφεροντα της GIVI τωρα?
Ο ανορθωτης ΚΑΙΓΕΤΕ και δεν με ενδιαφερει αν τα τσακαλια της Χοντα φταινε που την εβαλαν εκει,ή οχι.
Ναι καιγομε απο τον αερα του ψυγειου και δεν ειναι ψεμα ολκης.
Ισως φταιει το 1,65 μου..........
Στο οτι εχω λαθος μηχανακι,οπως λες,ναι,εχεις δικιο,επρεπε να ακουσω αυτους που ειχαν εμπειρια με αυτο το χρεπι και να μην το παρω
Θελει πολλυ δρομο μεχρι να ονομαστει μοτοσυκλεττα αυτο το μπαουλο.........
Και κατι για το τελος.
Δεν επιτιθεμε ποτέ με χαρακτηρισμους στους συνομιλητες μου(οχι επειδη φοβαμε-κάθε αλλου μαλιστα)του ειδους ''αρρυθμια εχεις εσυ'',''λες ψεματα ολκης'',''εσυ και το 1,65 σου''.
Απο το φορουμ του Βαραντερο καταφερες και με πεταξες εξω,απο εδω λυπαμε δεν θα σου κανω την χαρη................λεγε οτι θες..
Στα νεοτερα μοντελα η ζελατινα εχει δυο θεσεις που μπορεις να τη ρυθμισεις. Διαφερουν περιπου 5 εκατοστα σε υψος.

Εγω τη ΚΑΡΡΑ την εχω στη χαμηλη θεση (και επαρκει μια χαρα για το υψος μου)...

Παντως να σημειωσουμε οτι αυτα που εγραψα στα αρχικα ποστς αφορουν κατα 90% το Varadero που βγηκε μετα το 2007...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW ή VARADERO ?????????????????? gsrob Διάφορα 185 08-01-2011 20:54
VARADERO 1000 του 2002 manosamos Πωλήσεις μοτοσυκλετών 9 29-08-2010 21:07
Πωλειται VARADERO MK1 99-00 Kolokas Πωλήσεις μοτοσυκλετών 15 19-04-2010 16:00
ΠΩΛΕΙΤΑΙ VARADERO MK3 platanos Πωλήσεις μοτοσυκλετών 25 01-04-2010 21:04
varadero ανταλλαγη ntinopoulos Χιούμορ 26 16-08-2009 22:11


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!