GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 23-07-2011, 10:22
Eftixis Ο/Η Eftixis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μoto: R 1200 RT 2011 καλοτάξιδο
Μηνύματα: 5,159
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙ

Φιλαράκια πήγεναι να σου αλαξουν τον αισθητήρα
Τώρα που είναι στην εγγύηση διότι σύμφωνα με τα γραφόμενα σου υπάρχει πρόβλημα την πατισα δυο φορές και εγώ μετο RT και γύρευε βεντζινα μου το άλλαξαν άμεσα Γενικά ο ηλεκτρονικός δείκτης στάθμης υποφέρει απο επικαθημενες ουσίες των καυσίμων και έτσι δείχνει λάθος ενδειξεις
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 23-07-2011, 10:35
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως είναι γνωστό θέμα. Νόμιζα ότι είχε φτιαχτεί (φτιάχνει πάντως).

Εγώ δεν το είχα ποτέ το πρόβλημα, αλλά πάντα παίζω και με το trip (συνήθειο από παλιά).
το απλο δεν ειχε ευτυχως τετοιο θεμα,στο adv υπαρχει και δε μπορει και να διορθωθει μια και καλη,κι εγω με το trip το μετρουσα.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 23-07-2011, 11:38
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙ

Καλημέρα Φίλε Μάριε! Καταρχάς να σου πώ πως έχουμε την ίδια μηχανή εμένα αγοράστηκε τέλη Σεπτεμβριού.

Ειμαι παθών και γνώστης του συγκεκριμένου προβλήματος και δυστυχώς ακόμα δεν είμαι σίγουρος 100% αν το έχω λύσει!

Εχω κάνει 3 φορές καλιμπράρισμα 2 φορές αναβάθμιση λογισμικου και μια φορά άλλαξα τον αισθητήρα ενδειξεων φυσικά μεσα στην εγγύηση.

Το πρόβλημα το έχω διαπιστώσει απο τα πρώτα 500 χιλιόμετρα. Το πρόβλημα μπορεί να σοβαρότερο απο απλά μια λάθος ενδειξη. Ειναι πολύ πιθανό να μείνει και απο καύσιμο στη μέση του πουθενα έχοντας range απο 50 μέχρι και 80 χλμ. Η λύση εκτακτης ανάγκης εκεί βέβαια είναι να πλαγιαζεις την μηχανή επιτοπου όσο μπορείς προς τα αριστερα για να πέσει λίγο καυσιμο και να πάρει ξανα μπροστα δίνοντας λιγα χιλιόμετρα για να βρεις κάποιο πρατήριο. Αλλά σε ενα απόλυτο μηχάνημα οδήγησης που αγγίζει τα 20.000 ευρώ και ειδικά αν είσαι στη μέση του πουθενα δεν θές να σου συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο!

Να τονίσω πως δεν συμβουλέυομαι τις γραμμές του δείκτη αλλά πάντα την ένδειξη range (πάντα με μηδενισμό της μέσης κατανάλωσης & ταχύτητας σε κάθε γέμισμα).

Το πρόβλημα έχει να κάνει δυστυχώς μόνο στα Adventure (και κυρίως στα νεότερα) λόγω της ιδιαιτερότητας του τεπόζιτου. Το πρόβλημα είναι στον σχεδιασμό και την φιλοσοφία του αισθητήρα που "διαβάζει" τις ενδείξεις. Ο συγκεκριένος είναι τοποθετημένος στο αριστερό "μαγουλο του τεπόζιτου με αποτελεσμα να "διαβάζει" τη στάθμη του καυσίμου που βρίσκεται στο αριστερό μάγουλο. Οσο η στάθμη του καυσίμου είναι μέχρι τη μέση και λιγο παρακάτω όλα καλά διαβάζει σωστά με βάση την αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων. Οταν η στάθμη πέφτει πιο κάτω απο το χώρισμα των δύο μαγουλων τότε αρχίσει το πρόβλημα. Το πιο συνηθισμένο είναι εκει που έχεις πχ. range 200-250 και 4 γραμμές ένδειξη ξαφνικα να πέφτει στις 2 γραμμες ή και στη μια απευθείας και να δείχνει 100 ή 90 range. Αυτό οφείλεται στο ότι η ποσότητα του καυσίμου που μένει στα δεξιά δεν φαίνεται πουθενα.

Μετά απο πάμπολες εισηγήσεις προς την bmw Ελλας κάποια στιγμή τεχνικός απο εξουσιοδοτημένο επισκευαστή με ενημέρωσε πως η bmw στην Γερμανία γνωρίζει το εν λόγω πρόβλημα και σκοπέυει να βγάλει νέου τύπου διπλό αισθητήρα μόνο για τα adventure με δυνατότητα να διαβάζει ταυτόχρονα και απο τα 2 μάγουλα την σταθμη του καυσίμου και να βγάζει πιο αληθοφανείς ενδείξεις! Ακόμα βέβαια δεν έχει κυκλοφορήσει αλλά αναμένουμε.

Πρόσφατα πριν απο 1 μήνα με καλέσαν απο την BMW για να παω να κάνω ενα καινούριου τύπου καλιμπράρισμα που σύμφωνα με την BMW διορθώνει το πρόβλημα. Ακόμα δεν έχω διαπιστώσει αν έχει λυθεί ή όχι διότι δεν πρόλαβα να κάνω πολλά χιλιόμετρα και να αδιάσει το τεπόζιτο.

Προσωπικά θεωρώ πως δεν είναι λύση το να γεμίζω πάντα το τεπόζιτο για να είμαι σίγουρος της ένδειξης και δεν είναι εφικτό. Επίσης το να ξέρεις πόση ακριβώς αυτονομία έχεις με την ένδειξη range είναι και θέμα οικονομίας διότι έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις το πρατήριο που θες και όχι να βάλεις στο πρώτο που θα βρεις μόλις το range πέσει στα 80-60.

Η γνώμη μου είναι με την πρώτη ευκαιρία να πάς να το κοιτάξουν και να σου αλλάξουν τον αισθητήρα και μετά να σου κάνουν και το "νεου" τύπου καλιμπράρισμα που βγάλανε τώρα μπας και βελτιωθεί κάπως.

Ελπίζω και εύχομαι να σε βοήθησα να καταλάβεις το πρόβλημα και εύχομαι να λύθεί σε όλους όσους το αντιμετωπίζουμε γρήγορα.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 23-07-2011, 13:42
leandros Ο/Η leandros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Χανιά
Μoto: BMW R1200GS 2011 Honda PCX-150 2013
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙ

παιδιά κι εγώ που είχα Adventure 2010 μου έκανε κάτι κουλά πού και πού στην αρχή ο δείκτης βενζίνης.
μετά από 3-4 φορές όμως που την άφησα με ένα λίτρο στο ντεπόζιτο και κατόπιν φουλ γέμισμα, έστρωσε.
Ειχα ρωτήσει κι εγώ στην αντιπροσωπεία και μου είχαν πει ότι η χωροταξία του ντεπόζιτου ψιλομπερδεύει τον δείκτη, αλλά δεν είναι τίποτα ανησυχητικό.
Το απλό GS που έχω τώρα, είναι πολύ πιο smooth στην ένδειξη.


Οσο για αυτό που λέει ο φίλος evanslam, να πλαγιάζει τη μηχανή να κουνηθεί η βενζίνη, πώς θα το κάνει αυτό, κινδυνεύει αφενός να του πέσει κάτω κι αφετέρου να μην μπορεί να την ξανασηκώσει.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 23-07-2011, 16:10
sergios Ο/Η sergios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: santorini-chania
Μoto: R 1200 GS special edition "09
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙ

to idio iha ke ego.. pigene na sou alaxoune ton aisthitira tora pou ehis akoma egiisi.. o aisthitiras aftos ine adistasis se sira, ke analoga se ti ipsos vrahikiklonou sou dihnoun ke tin stathmi.. ine san "fidi"..
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 23-07-2011, 16:18
BMAR Ο/Η BMAR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: R 1200GS ADVENTURE 2010
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ!

ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΔΕΞΑΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΛYΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ.
ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΑΝΑΠΟΛΩ ΤΗΝ Κ1200GT ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ !!

Reply With Quote
  #17  
Παλιό 23-07-2011, 19:30
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙ

Τα πάντα είναι δυνατά (σε κάθε μάρκα με κάθε κόστος) μην αρχίσουμε πάλι αυτή τη συζήτηση.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 23-07-2011, 20:31
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙ

Kαλως ηλθες στον κοσμο της bmw!ΥΠΟΜΟΝΗ!!!Οσο μας πληγωνει τοσο μας μας πορωνει!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 26-07-2011, 15:55
kazanova Ο/Η kazanova βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Vari
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙ

Δυστυχώς αντιμετωπίζω εδώ και αρκετό καιρό το ίδιο πρόβλημα με R1200gs adv 08/2010. Μου έχουν πρόσφατα και εμένα κάνει το "νέου τύπου" καλλιμπράρισμα όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο φίλος Βαγγέλης πιο πάνω. Δυστυχώς επειδή έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα από τότε έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα. απο το συνεργείο με έχουν ενημερώση ότι δυστυχώς το αντιμετωπίζουν αρκετοί και ότι σύντομα θα υπάρχει η λύση και με ένα δεύτερο φιλμάκι-αισθητήρα και από την δεξιά πλευρά του ντεπόζιτου.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στα παιδιά που ξέρουν καλύτερα, στο ντεπόζιτο δεν υπάρχει μια αντλία απο την δεξιά πλευρά που φέρνει την βενζίνη στα αριστερά που βρίσκεται, αν τα ξέρω καλά, και η αντλία βενζίνης έτσι ώστε να υπάρχει ίδια ποσότητα βενζίνης και από τα δύο μάγουλα του ρεζερβουάρ (ιδιαίτερα όταν η στάθμη βρίσκεται κάτω απο το μισό? Ρωτάω γιατί εαν συμβαίνει αυτό τι πρόβλημα ακριβώς θα λύσει ο αισθητήρας βενζίνης και από την άλλη πλευρά? Θεωρητικά στο ντεπόζιτο δεν υπάρχει η ίδια ποσότητα και στα αριστερά του και στα δεξιά του λόγο της δεύτερης (δεξιάς) αντλίας? Συγνώμη αν σας κούρασα, απλά για να μαθαίνουμε και οι άσχετοι.

Τέλος θα ήθελα να πώ ότι με σταθερή πορεία το πρόβλημα παραμένει, τουλάχιστον σε μένα, π.χ. εθνική, για πιο λόγο λοιπόν έχω ρεζερβουάρ 33l αν και πάλι στα 300 χιλιόμετρα από το κάθε γέμισμα σταματάω για να γεμίσω ξανά μην με βρεί κανένα απρόοπτο στην εθνική? Δεν κοιτάω πλέον τις μπάρες, δεν κοιτάω το range, κοιτάω μόνο το trip που μηδενίζω κάθε φορά που γεμίζω. Έχω μείνει στην μέση του πουθενά δείχνοντας μου το Range 90 χλμ. ακόμα.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 27-07-2011, 09:43
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙ

Το καλο με τα gs και τα gsa εναι οτι ολα τους τα κουσουρια ειναι και γνωστα και γνωστοποιημενα απο καιρο δεδομενου του ογκου πωλησεων . Ενα απο αυτα ειναι και αυτο (τα αλλα τα διαβαζετε σε αλλα νηματα ) .

Και ενω την αγορασα με γνωση με προσπερασε η Ελληνικη πραγματικοτητα και ειδικοτερα οι πειραγμενες αντλιες.

Σπανια φουλαρω το θηριο γιατι προσπαθω να κρατω το βαρος οσο πιο χαμηλα μπορω αλλα και για να καρατω την ψυχραιμια μου για το κοστος της βενζινης .

Στηριζομαι αποκλειστικα στον μερικο χιλιομετρητη (και οχι στην ενδειξη για τα υπολοιπομενα χιλιομετρα μιας και εχει μεταβλητη την τιμη του αισθητηρα στο τεποζιτο).

Δεν εσπρωχνα γιατι εκανα μεταγγιση απο συνοδοιπορο αλλα πλεον σκεφτομαι την αγορα ενος μικρου δοχειου βενζινης .

Last edited by mjtir; 27-07-2011 at 09:47.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΞΕΝΟΝ!! FANISGS Τεχνικά θέματα διάφορα 14 24-03-2011 20:50
ΕΥΡΕΣΗ ΦΘΗΝΗΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ basilis76 Χρήσιμα 6 22-10-2010 07:27
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΡΕΛΕ sotaris Τεχνικά θέματα διάφορα 2 22-09-2010 21:16
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ESA. pattakos Τεχνικά θέματα διάφορα 19 04-05-2010 08:36
ΒΕΝΖΙΝΑΣ ΕΚΛΕΒΕ ΜΕ ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ ΣΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ friend2 Ελλάδα 7 14-04-2010 22:30


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:37.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!