GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 29-04-2011, 16:29
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: 5 ΜΥΘΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΤΑΞΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΗΣ ΚΡΙ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταύρο, δεν είμαστε και για τελείως πέταμα!!! Όμως όπως και να το κάνουμε ο τόπος δεν έχει τα "προσόντα" για ανεξάρτητη και περήφανη οικονομική και εξωτερική πολιτική. Όταν μάλιστα αναλογιστούμε για ποιό λόγο δημιουργήθηκε και συντηρείται το κρατίδιο (όπως και τα γύρω) που έλαχε να ζούμε... τότε καταλαβαίνουμε γιατί είναι δύσκολο να έχουμε ΚΑΙ εσωτερική!!!
Δηλαδή τι περίμενες όταν ο "στόχος" της μεσαίας τάξης είναι να διορίσει τα παιδιά στο Δημόσιο;;; Όταν πάνε στο Πανεπιστήμιο, όχι για να μορφωθούν και να αναπτύξουν την έρευνα, αλλά για να βρούν δουλειά!!! και γκρινιάζουν ότι με 2 και 3 πτυχία δεν βρίσκουν!!!! Λες και έχει καμμία σχέση η μόρφωση με την επαγγελματική αποκατάσταση. Εγώ για παράδειγμα, ξέρω πως ψάχνεις να μάθεις μια δουλειά που να έχει δυνατότητα να σε ζήσει και το κάνεις και νωρίς. Αν θέλεις να "σπουδάζεις" και καλά, καμμιά 40αριά χρόνια πυρηνικές επιστήμες και μετά παραπονιέσαι πως δεν βρίσκεις δουλειά, συγνώμη αλλά είσαι μ@λ@κ@ς, γιατί είναι σε όλους γνωστό πως ΔΕΝ έχουμε πυρηνικά εργοστάσια. Αν έχεις ένα κτήμα στο Χελμό δεν φυτεύεις πορτοκαλιές, γιατί θα τις κάψει ο πάγος...
Για πολλούς λόγους που είναι δύσκολο να αναπτύξουμε σε λίγες γραμμές, το κράτος που ζούμε είναι κατά κύριο λόγο ακόμα ελεγχόμενο από την εκκλησία (κατάλοιπο των αυτοκρατοριών ανατολικής ρωμαϊκής/οθωμανικής). Φτιάχτηκε και κρατήθηκε με το μπαξίσι και με το ξέπλυμα χρημάτων (ναυτιλία?!?!), ενοποιώντας όσες φυλές έτυχε να ζουν εδώ κατά την περίοδο του "διαμελισμού" των οθωμανών. Δυστυχώς δεν είμασταν ούτε ομοιογενείς ούτε με πλούσιο τόπο, ούτε πνευματικά και πολιτιστικά ανεπτυγμένοι. Έτσι μεγαλώσαμε κι εμείς και οι γείτονες όσο μας επέτρεπαν και επιτρέπουν οι ισχυροί, με τα ίδια περίπου "παραμύθια". Όπως καταλαβαίνεις, ήταν δύσκολο να πετύχουμε πράγματα για τα οποία δεν είχαμε τις ικανότητες. ΠΡΟΣΟΧΗ, μην αρχίσουμε ηλίθιες αντιπαραθέσεις τύπου "οι Έλληνες είμαστε... και όταν πάμε έξω... και οι Αρχαίοι" γιατί δεν υπάρχει χρόνος ελεύθερος για χάσιμο, ήδη έχω κάνει κατάχρηση από τον εργασιακό μου και δεν γουστάρω να μου την πουν!!!
Έτσι για κλείσιμο, θα πω καννα δυό μπαρούφες...
Ευτυχώς που είμαστε στην Ε.Ε. μπας και μας βάλουν σε σειρά!!!
Μην ανησυχείται δεν θα μας "κατακτήσει" κανείς. Δεν υπάρχει λόγος... αλλιώς θα μας αφήναν κατακτημένους ή θα είχαν ήδη βρεί κάποιο πρόσχημα!!!
Οικονομικά... λογικά θα γυρίσουμε λίγο πίσω... δεκαετία 60 ίσως, που είναι και πιο αντιπροσωπευτικό των δυνατοτήτων μας. Εντάξει, εμείς που μεγαλώσαμε τότε, είναι ευκαιρία να θυμηθούμε τα παλιά!!!
ΣΩΣΤΟΣ!!!!!

Ουτε εγω δεν θα τα ελεγα καλυτερα!!

Reply With Quote
  #12  
Παλιό 29-04-2011, 18:16
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: 5 ΜΥΘΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΤΑΞΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΗΣ ΚΡΙ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνω μονον ως προς το τουρισμος και Ναυτιλια μιας και ειναι το αντικειμενο μου!!!

Τα περιστατικα που αναφερεις ειναι σταγονα εν τω ωκεανω, μεμονωμενα και συμβαινουν σε συνηθως παρανομα ενοικιαζομενα χωρις το σημα του ΕΟΤ.
Ο Τουρισμος ειναι θεμα ποιοτητας του τουριστα που ερχεται πρωτον και πολιτικης των δυο Διεθνων μεγαλων γραφειων (tour operators) ητοι TUI, Thomson, η οποιοι διακινουν παγκοσμιως το 70% του ευρωπαιου Τουριστα και με την απειλη του πολυτελους και φτηνου τουρισμου που προσφερει η τουρκια εριξαν τις τιμες και στην Ελλαδα!!!
Ετσι εξαφανιστηκε ο ακριβος τουριστας που ερχοταν και ξοδευε και στην θεση του ηρθε ο φτηνιαρης που με 300ε το ατομο κλεινεται σε ενα 5αστερο ξενοδοχειο με υπνο, φαι, και διασκεδαση!!!
Τον αμερικανο απο την αλλη τον κατεστρεψε το ακριβο ευρο!!! ευτυχως οσο υπαρχουν ακομα κορουαζιεροπλοια θα βλεπουμε αμερικανους στην Ελλαδα οι οποιοι δεν ξοδευουν οπως ξοδευαν πριν 20 χρονια αφου οι κρουαζιεραδικες εταιρειες κατεβασαν τις τιμες τους ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ (απο 5000$ το ατομο το 2000 κατεβηκαν στα 1000$) αντισταθμιζοντας την χασουρα κτιζοντας πλοια των 4000 ατομων και βαλε τα οποια γεμιζουν μεχρι αιωρας στο καταστρωμα!!!
Τελος μην ξεχνας οτι η Μυκονος και η Σαντορινη ειναι 2 απο τους ΤΟΡ 10 προορισμους στον κοσμο!! Οι αλλοι ειναι Χαβαη, Καναρια, Σευχελλες, Μαλβιδες κ.α.
Η Ελλαδα συμφωνα με την λιστα του Lonely Planet, του παγκοσμιως αποδεκτου τουριστικου οδηγου που συμβουλευονται ολες οι κυβερνησεις συγκαταλεγεται στην 3η θεση των διμοφιλεστερων τουριστικων προορισμων!! οι αλλοι 9 ειναι
  • Ελ Σαλβαδόρ
  • Γερμανία
  • Ελλαδα
  • Μαλαισία
  • Μαρόκο
  • Νεπάλ
  • Νέα Ζηλανδία
  • Πορτογαλία
  • Σουρινάμ
  • ΗΠΑ

Η Ναυτιλια γνωρισε, γνωριζει και θα συνεχισει να γνωριζει ανθιση οσο υπαρχει φορτιο να μεταφερει!!! Εκανε μια κοιλια το 2008 αλλα τωρα ηρθε στα ισα της αν και οι τιμες των 30000$ την ημερα ναυλο εχουν πεσει στα 10-12000. το 2008 ηταν στα 6000$!!
Αλλα τι να το κανεις αφου ολα τα πλοια ειναι υπο ξενη σημαια? Να μην εξηγω που μας βλαπτει αυτο γιατι θα παρει χωρο πολυ. Θα πω μονον οτι ενα πλοιο υπο ξενη σημαια 50000τοννων και 10 ατομων πληρωμα εχει εξοδα μισθων και ασφαλιστικων δικαιωματων περι τα 25000$ μηνιαιως ενω ενα υπο ελληνικη σημαια ξεπερναει τα 60000$(!).
Ο Ελληνας καμαρωτος σε Ελληνικο πλοιο περνει γυρω στα 4000 μηνιαιως και σε ενα υπο Αγγλικη σημαια (να μην πω Λιβεριανη) δεν ξεπερναει τα 1500!!! αν παμε και σε εθνικοτητες π.χ. Φιλιπινεζους τοτε τα 1000$ ειναι υπερβολη!!! Και σε αυτο φυσικα ειναι αποκλειστικα υπευθυνοι οι συνδικαλιστες του χωρου που διεκδικουσαναυξησεις και εκαναν απεργιες, οποταν το κρατος υποχωρουσε (κακως, αλλα εκλειναν τα λιμανια και κρεμοντουσαν απο τους καβους) και οι πλοιοκτητες προκειμενου να υποκυψουν γυρναγαν την σημαια απο ελληνικη σε Τιμπουκτού!!
Απο την άλλη ολα τα πλοια φαινονται να ανηκουν σε εξωχωριες εταιρειες της μιας γραμματοθυριδας στην Λιβερια ενω οι ελληνες ιδιοκτητες τους φαινονται ως απλοι διαχειριστες, δηλαδη υπαλληλοι της εξωχωριας, στην Ελλαδα!!!
Ετσι το συναλλαγμα που μπαινει στην Ελλαδα ειναι μολις το 8% αυτου που παραγεται!!
Εγώ ό ίδιος έγραψα ότι τα έχουμε απαξιώσει,
βάζοντας και στην ναυτιλία να αποφασίζουν οι συνδικαλιστές για το συμφέρον της χώρας, η επιτυχία του κάθε πολιτικού θα ήταν να βρει τρόπους να φέρει περισσότερο εισόδημα από την ναυτιλία στην χώρα. Αυτή είναι η δουλειά του, εγώ δεν ξέρω πως, αλλά ξέρω ότι έτσι έπρεπε να είναι.

Όσο για τον τουρισμό θα πω απλά ότι είναι υπηρεσία, αν εσύ σαν τουρίστας στον τόπο σου ήσουν ευχαριστημένος από αυτό που εισπράτεις όσα χρόνια έκανες τουρισμό στη Ελλάδα τότε τι να πω.
Τα παραπάνω είναι απλά παραδείγματα, να γράψω για τους κλειστούς αρχαιολογικούς χώρους, για τις βρώμικες παραλίες, για τους κακούς επαγγελματίες (θυμάσαι εκείνον στην Γραβιά ;, για τα ξενοδοχεία στην Κέρκυρα (αν θυμάμαι καλά) που πέθαναν οι άνθρωποι στον ύπνο τους γιατί οι υπηρεσίες του κράτους λειτουργούν κατά το έχει ο Θεός...

Συγνώμη αλλά γιατί μας συγκρίνεις με την Τουρκία, ΔΕΝ θα έπρεπε να έχουμε εμείς σχέση με αυτούς, αν τα τελευταία 30 χρόνια πιάναμε από τα μαλλιά τις ευκαιρίες που μας δόθηκαν.

Είτε είμαστε είτε όχι απόγονοι αυτών που κατοίκησαν τον τόπο αυτό 2500 χρονια πριν, έχουμε την τύχη να ζούμε σε αυτόν (το τόπο) κανένας δεν έχει αυτό το πλεονέκτημα.

Έρχεται σήμερα κάποιος να δει την Ακρόπολη και να μείνει και 2-3 μέρες στην Αθήνα, τι θα μεταφέρει στον κύκλο του όταν γυρίσει πίσω....

Πέρυσι, φίλοι πήγαν στην Αίγυπτο, ξέρεις τι μου είπαν όταν γύρισαν φτώχεια και βρώμα...καλές οι πυραμίδες ΑΛΛΑ....

Last edited by frits; 29-04-2011 at 18:25.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 29-04-2011, 18:43
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: 5 ΜΥΘΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΤΑΞΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΗΣ ΚΡΙ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταύρο, δεν είμαστε και για τελείως πέταμα!!! Όμως όπως και να το κάνουμε ο τόπος δεν έχει τα "προσόντα" για ανεξάρτητη και περήφανη οικονομική και εξωτερική πολιτική. Όταν μάλιστα αναλογιστούμε για ποιό λόγο δημιουργήθηκε και συντηρείται το κρατίδιο (όπως και τα γύρω) που έλαχε να ζούμε... τότε καταλαβαίνουμε γιατί είναι δύσκολο να έχουμε ΚΑΙ εσωτερική!!!
Δηλαδή τι περίμενες όταν ο "στόχος" της μεσαίας τάξης είναι να διορίσει τα παιδιά στο Δημόσιο;;; Όταν πάνε στο Πανεπιστήμιο, όχι για να μορφωθούν και να αναπτύξουν την έρευνα, αλλά για να βρούν δουλειά!!! και γκρινιάζουν ότι με 2 και 3 πτυχία δεν βρίσκουν!!!! Λες και έχει καμμία σχέση η μόρφωση με την επαγγελματική αποκατάσταση. Εγώ για παράδειγμα, ξέρω πως ψάχνεις να μάθεις μια δουλειά που να έχει δυνατότητα να σε ζήσει και το κάνεις και νωρίς. Αν θέλεις να "σπουδάζεις" και καλά, καμμιά 40αριά χρόνια πυρηνικές επιστήμες και μετά παραπονιέσαι πως δεν βρίσκεις δουλειά, συγνώμη αλλά είσαι μ@λ@κ@ς, γιατί είναι σε όλους γνωστό πως ΔΕΝ έχουμε πυρηνικά εργοστάσια. Αν έχεις ένα κτήμα στο Χελμό δεν φυτεύεις πορτοκαλιές, γιατί θα τις κάψει ο πάγος...
Για πολλούς λόγους που είναι δύσκολο να αναπτύξουμε σε λίγες γραμμές, το κράτος που ζούμε είναι κατά κύριο λόγο ακόμα ελεγχόμενο από την εκκλησία (κατάλοιπο των αυτοκρατοριών ανατολικής ρωμαϊκής/οθωμανικής). Φτιάχτηκε και κρατήθηκε με το μπαξίσι και με το ξέπλυμα χρημάτων (ναυτιλία?!?!), ενοποιώντας όσες φυλές έτυχε να ζουν εδώ κατά την περίοδο του "διαμελισμού" των οθωμανών. Δυστυχώς δεν είμασταν ούτε ομοιογενείς ούτε με πλούσιο τόπο, ούτε πνευματικά και πολιτιστικά ανεπτυγμένοι. Έτσι μεγαλώσαμε κι εμείς και οι γείτονες όσο μας επέτρεπαν και επιτρέπουν οι ισχυροί, με τα ίδια περίπου "παραμύθια". Όπως καταλαβαίνεις, ήταν δύσκολο να πετύχουμε πράγματα για τα οποία δεν είχαμε τις ικανότητες. ΠΡΟΣΟΧΗ, μην αρχίσουμε ηλίθιες αντιπαραθέσεις τύπου "οι Έλληνες είμαστε... και όταν πάμε έξω... και οι Αρχαίοι" γιατί δεν υπάρχει χρόνος ελεύθερος για χάσιμο, ήδη έχω κάνει κατάχρηση από τον εργασιακό μου και δεν γουστάρω να μου την πουν!!!
Έτσι για κλείσιμο, θα πω καννα δυό μπαρούφες...
Ευτυχώς που είμαστε στην Ε.Ε. μπας και μας βάλουν σε σειρά!!!
Μην ανησυχείται δεν θα μας "κατακτήσει" κανείς. Δεν υπάρχει λόγος... αλλιώς θα μας αφήναν κατακτημένους ή θα είχαν ήδη βρεί κάποιο πρόσχημα!!!
Οικονομικά... λογικά θα γυρίσουμε λίγο πίσω... δεκαετία 60 ίσως, που είναι και πιο αντιπροσωπευτικό των δυνατοτήτων μας. Εντάξει, εμείς που μεγαλώσαμε τότε, είναι ευκαιρία να θυμηθούμε τα παλιά!!!
Επειδή και εμένα δεν μου περισσεύει χρόνος, θα γράψω μόνο ότι το δικό μου πιστεύω είναι ότι ο καθένας την τύχη του την φτιάχνει μόνος του ή τουλάχιστον παλεύει για αυτήν.
Ζούμε πλέον στην εποχή της πληροφορίας και της γνώσης, είναι δύσκολο να φιλτραριστούν και να ερμηνευτούν όλες αυτές οι πληροφορίες αλλά το γεγονός παραμένει, βλέπεις τι γίνεται γύρω και αποφασίζεις που θες να ανήκεις
Αν το πρώτο βήμα είναι να παραδεχτούμε όσα λες, τότε το επόμενο είναι αυτονόητο...

Last edited by frits; 29-04-2011 at 18:45.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 29-04-2011, 21:51
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: 5 ΜΥΘΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΤΑΞΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΗΣ ΚΡΙ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή και εμένα δεν μου περισσεύει χρόνος, θα γράψω μόνο ότι το δικό μου πιστεύω είναι ότι ο καθένας την τύχη του την φτιάχνει μόνος του ή τουλάχιστον παλεύει για αυτήν.

Δεν διαφώνησα ποτέ σε κάτι τέτοιο, αντιθέτως...



Ζούμε πλέον στην εποχή της πληροφορίας και της γνώσης, είναι δύσκολο να φιλτραριστούν και να ερμηνευτούν όλες αυτές οι πληροφορίες αλλά το γεγονός παραμένει, βλέπεις τι γίνεται γύρω και αποφασίζεις που θες να ανήκεις

Θα μου επιτρέψεις να διορθώσω. Όχι όπου θέλεις, αλλά όπου μπορείς...


Αν το πρώτο βήμα είναι να παραδεχτούμε όσα λες, τότε το επόμενο είναι αυτονόητο...

Για να λέμε την αλήθεια, δεν με ενδιαφέρει να πείσω ιδιαίτερα κανέναν, επειδή πιστεύω πως όσοι έχουν μυαλό, γνωρίζουν ήδη που πάνε (άσχετα αν συμφωνούν ή διαφωνούν μαζί μου), οι υπόλοιποι άγονται και φέρονται κατά περίσταση ανάλογα με το ποιο κανάλι ή blog βλέπουν.
Απλά ήθελα να αφήσω να εννοηθεί πως εκτός από 10-20 σταθερούς ΟΦΑ υπάρχουν και αμέτρητα άλλα μέλη του φόρουμ που τέλος πάντων δεν εκφράζονται απαραίτητα από τους "φωνασκούντες"!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΞΕΒΡΑΚΩΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΩΝ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΩΝ 2013!! GEO_K Μου τη δίνει που ..... 10 30-01-2011 21:45
ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΗΘΗ ΤΗΣ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑΣ MARK Ελλάδα 29 27-11-2010 14:30
ΑΝΕΠΑΛΛΗΛΕΣ ΠΡΩΤΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!1 essel Ελλάδα 5 24-11-2009 01:06
ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑ:ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ! Alext Χρήσιμα 0 29-09-2009 00:59
ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΠΗ ΤΗΣ ΠΙΤΑΣ ΜΑΣ danaos Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 66 23-02-2009 16:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:24.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!