GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 17-11-2010, 12:53
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΛΑΔΙΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από windman1200 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα, απ' ότι ξέρω ο boxer ΠΡΕΠΕΙ να σου καίει λάδι!!
Τι να κάνω; το προσπαθώ ο κακομοίρης αλλά δεν μου προκύπτει!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 17-11-2010, 12:59
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΛΑΔΙΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γεύση ρε Βασίλη!

Σοβαρά τώρα: αντικειμενικά ή μετρήσιμα πράγματα δεν έχω να σου πω, απλώς οτι δουλεύει στα δικά μου αυτιά πιο γλυκά ο κινητήρας και δεν μου καίει καθόλου λάδι.
Επίσης και μια μακροχρόνια σχέση με τα συγκεκριμένα λάδια σε όλες τις μηχανές που είχα μέχρι τώρα, δίχως προβλήματα.
Οι παλιές αγάπες βλέπεις..
Με τον ίδιο κινητήρα, με τα ίδια χλμ, με την ίδια χρήση, με διαφορετικό όμως φερόμενο βάρος , ο κινητήρας εταίρου της τριμελούς το καίει το λάδι του ενώ σε εμένα όχι, και το λάδι ίδιο και μάλιστα Castrol....
Άγνωσται λοιπόν αι βουλαί της BMW.....
δεν βγάζεις άκρη λοιπόν.........
τί ποιο απολαυστικό από το να ζείς τη παλιά σου αγάπη....
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 17-11-2010, 13:24
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΛΑΔΙΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από windman1200 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα, απ' ότι ξέρω ο boxer ΠΡΕΠΕΙ να σου καίει λάδι!!
Δεν πρέπει… δικαιολογεί, αυτό λένε στα εξουσιοδοτημένα.συνεργεία, ανοχές έως 1 λίτρο / 1,000 χλμ. Αλλοίμονο…

Last edited by ckk; 17-11-2010 at 13:26.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 17-11-2010, 13:29
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΛΑΔΙΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι ακριβώς έτσι Γιώργο.
Ενδεχόμενα είναι από τις λίγες εταιρείες που το "κυνηγάει" το θέμα, γιατί αν δεις στο δίκτυο υπάρχουν κι άλλες μελέτες συγκριτικές και μάλιστα θεωρητικά από πιό αξιόπιστες πηγές οι οποίες δίνουν κομμάτι διαφορετικά αποτελέσματα: http://www.sportrider.com/tech/146_0310_oil/index.html και μάλιστα δίχως φετφάδες του τύπου "δείτε μας, είμαστε οι καλύτεροι"!
Όμως εγώ δεν είμαι μηχανολόγος, αλλά ψάχνομαι και φροντίζω σαν χρήστης της μηχανής να διατηρώ την κοινή λογική.
Νοτη μου,

ειμαι γνωστης του λινκ που ποσταρες. Ειναι και αυτο μεσα σε άλαλ που με εκανε να καταληξω στα AMSOIL! Με λιγα λογια να σου πω οτι και αυτο αποδικνυει την ανωτεροτητα των AMSOIL.
Σε ολες σχεδον τις παραμετρους εχουν καλυτερες επιδοσεις εν σχεση με τα άλλα. Αν θελεις σου εξηγω εναν εναν τους πινακες που παραθετωνται στο σαιτ!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 17-11-2010, 13:35
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΛΑΔΙΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πρέπει… δικαιολογεί, αυτό λένε στα εξουσιοδοτημένα.συνεργεία, ανοχές έως 1 λίτρο / 1,000 χλμ. Αλλοίμονο…

παίζουμε με τις λέξεις....
να ξέρετε ότι σε παλαιότερα BMW (70s, 80s), άλλαζες λάδια και αυτό έκαιγε όσο ήθελε και μετά σταματούσε να τα καίει......
δηλαδή...έβαζες πχ 4 λίτρα
έκαιγε 300-500ml και μετά...δεν έκαιγε άλλο μέχρι τη προβλεπόμενη χιλιομετρική αλλαγή......
δεν έκαιγε δηλαδή συνέχεια....έκαιγε όσο την ενοχλούσε.....
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 17-11-2010, 13:39
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΛΑΔΙΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πρέπει… δικαιολογεί, αυτό λένε στα εξουσιοδοτημένα.συνεργεία, ανοχές έως 1 λίτρο / 1,000 χλμ. Αλλοίμονο…
Ολοι οι κατασκευαστες δικαιολογουν 1 λιτρο λαδι καταναλωση καθε 1000κμ, αυτοκινητων και μοτοσυκλετων! Ετσι για να ειναι στην ''ασφαλη πλευρα'' και να μην πηγαινει ο καθενας για...επισκευη!!

Οι αεροψυκτοι ομως δεν μπορουν να κανουν κι αλλιως λογω αυξημενων ανοχων αφου αντιμετωπιζουν υψηλες θερμοκρασιες, εν σχεση με τα υδροψυκτα παντα. Κυριως οι τεραστιες αυξομειωσεις στις αναπτυσσομενες θερμοκρασιες ειναι η αιτια της καταναλωσης λαδιου (γιαυτο και άλλες φορες ειναι πολυ η καταναλωση και αλλοτε λιγοτερο ¨η και καθολου) ενω τα υδροψυκτα ειναι παντα σταθερα στιυς 82 περιπου βαθμους ψυκτικου υγρου.
Ετσι οι μεγαλες ανοχες των αεροψυκτων στις διαστολες συστολες των μεταλλων του κινητηρα αντιδρουν αναλογως κι αυτες κι ετσι τα αεροψυκτα παρουσιαζουν καταναλωση λαδιου συνηθως μεγαλυτερη του 1 λιτρου ανα 1000κμ!! Ειδικα αν κινεισαι συνεχεια μεσα στην αθηνα ¨η ταξιδευεις με υψηλες ταχυτητες!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 17-11-2010, 13:41
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΛΑΔΙΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
παίζουμε με τις λέξεις....
να ξέρετε ότι σε παλαιότερα BMW (70s, 80s), άλλαζες λάδια και αυτό έκαιγε όσο ήθελε και μετά σταματούσε να τα καίει......
δηλαδή...έβαζες πχ 4 λίτρα
έκαιγε 300-500ml και μετά...δεν έκαιγε άλλο μέχρι τη προβλεπόμενη χιλιομετρική αλλαγή......
δεν έκαιγε δηλαδή συνέχεια....έκαιγε όσο την ενοχλούσε.....
Και μας τι μας νοιάζουν ρε καρδιά μου τα παλλαϊκά μηχανάκια. Εμείς έχουμε καινούργια τεχνολογία.

Δεν έχω βέβαια... το βιβλιαράκι των service. Το έχει κανείς να κάνω μια φωτοτυπία ή αν μπορεί να γράψει το πρόγραμμα των service / χλμ?
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 17-11-2010, 13:47
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΛΑΔΙΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολοι οι κατασκευαστες δικαιολογουν 1 λιτρο λαδι καταναλωση καθε 1000κμ, αυτοκινητων και μοτοσυκλετων! Ετσι για να ειναι στην ''ασφαλη πλευρα'' και να μην πηγαινει ο καθενας για...επισκευη!!
Οι αεροψυκτοι ομως δεν μπορουν να κανουν κι αλλιως λογω αυξημενων ανοχων αφου αντιμετωπιζουν υψηλες θερμοκρασιες, εν σχεση με τα υδροψυκτα παντα. Κυριως οι τεραστιες αυξομειωσεις στις αναπτυσσομενες θερμοκρασιες ειναι η αιτια της καταναλωσης λαδιου (γιαυτο και άλλες φορες ειναι πολυ η καταναλωση και αλλοτε λιγοτερο ¨η και καθολου) ενω τα υδροψυκτα ειναι παντα σταθερα στιυς 82 περιπου βαθμους ψυκτικου υγρου.
Ετσι οι μεγαλες ανοχες των αεροψυκτων στις διαστολες συστολες των μεταλλων του κινητηρα αντιδρουν αναλογως κι αυτες κι ετσι τααεροψυκτα παρουσιαζουν καταναλωση λαδιου συνηθως μεγαλυτερη του 1 λιτρου ανα 1000κμ!! Ειδικα αν κινεισαι συνεχεια μεσα στην αθηνα ¨η ταξιδευεις με υψηλες ταχυτητες!!
Εγώ κινούμαι κατά βάσιν μέσα στην Αθήνα και στην τελευταία αλλαγή, που σας έγραψα των €35 όλα μαζί, βγήκαν από το μηχανάκι 3,5 παχιά λίτρα μαύρο - απειροελάχιστα αφρισμένο λάδι. Σε αλλαγή, υπ’ όψιν, των 12,000 χλμ.

Όταν ο μηχανικός είδε την τιμή των λαδιών και του φίλτρου, με κοίταζε καλά – καλά. Μην μου πείτε για ποιότητες. Θα δείξει.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 17-11-2010, 13:56
Wicked_GS Ο/Η Wicked_GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: N.Heraklio
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΛΑΔΙΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
παίζουμε με τις λέξεις....
να ξέρετε ότι σε παλαιότερα BMW (70s, 80s), άλλαζες λάδια και αυτό έκαιγε όσο ήθελε και μετά σταματούσε να τα καίει......
δηλαδή...έβαζες πχ 4 λίτρα
έκαιγε 300-500ml και μετά...δεν έκαιγε άλλο μέχρι τη προβλεπόμενη χιλιομετρική αλλαγή......
δεν έκαιγε δηλαδή συνέχεια....έκαιγε όσο την ενοχλούσε.....

Εγω κατεληξα οτι η μπουμπου μου εχει δικο της χαρακτηρα...και ελυσα το προβλημα!!!!!

Αλλες μερες δουλευει σαν τρακτερ...αλλες μερες σαν γατουλα που γουργουριζει και αλλες μερες δεν μου μιλαει και κανει του κεφαλιου της στη διαρκεια της μερας....προσπαθησα να την παω σε ψυχολογο και η καταληξη ηταν "Αμα σου καιει λαδι μαλλον την εχεις πιεσει παραπανω και τα πινει για να ξεχαστει. Αν δεν σου καιει μαλλον την πηγες βολτα και τα ψυχολογικα της τα ξεχασε. Οποτε ασε την να κανει τα δικα της και μην ασχολησε. Απλα κοιτα να τσεκαρεις το λαδακι της καθε μερα ωστε αμα χρειαστει ενα σφηνακι να το εχει ετοιμο και... """""ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ"""" κρατα τις επαφες της με τα γιαπωνεζικα στο χαμηλοτερο δυνατον επιπεδο!!!!! της δημιουργει ανασφαλειες σε αυτο τον τομεα. Ειναι σαν να πηγαινεις εναν κοινωνικο ποτη σε συναντηση ΑΑ ενω δεν το χρειαζεται και αυτο της δημιουργει συγχηση και νομιζει οτι ειναι αλκοολικη!!!!...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 17-11-2010, 14:18
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΛΑΔΙΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ κινούμαι κατά βάσιν μέσα στην Αθήνα και στην τελευταία αλλαγή, που σας έγραψα των €35 όλα μαζί, βγήκαν από το μηχανάκι 3,5 παχιά λίτρα μαύρο - απειροελάχιστα αφρισμένο λάδι. Σε αλλαγή, υπ’ όψιν, των 12,000 χλμ.

Όταν ο μηχανικός είδε την τιμή των λαδιών και του φίλτρου, με κοίταζε καλά – καλά. Μην μου πείτε για ποιότητες. Θα δείξει.
Να μην σε κοιταει καθολου....4 λιτρα castrol και το φιλτρο απο ebay τοσο με βγηκαν και εμενα....Αντε τζαμπα μαγκες τους εχουμε κανει ολους!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ.. panos1100gs Αστεία Video 4 19-10-2010 18:01
ΤΟ ΤΕΣΤ ΤΗΣ ΜΠΑΝΙΕΡΑΣ MARK Χιούμορ 11 15-06-2010 15:54
ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟΥ ΣΕ 650GS MONOΚΥΛΙΝΔΡΗ geolag Τεχνικά θέματα διάφορα 4 10-06-2010 20:32
ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΕΣΤ ΑΓΓΛΙΚΩΝ MARK Χιούμορ 6 11-01-2010 21:34
ΡΩΣΙΚΑ ΤΕΣΤ ΚΡΑΝΟΥΣ EOD-K9 Αστεία Video 18 04-12-2009 10:12


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!