GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 25-06-2012, 23:24
ltsiorak Ο/Η ltsiorak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: veroia
Μoto: VFR 1200 DCT, HONDA VARADERO 1000, XT 660R,
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Απάντηση: 16 χρόνια χωρίς τον Ανδρέα Παπανδρέου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από barte Εμφάνιση μηνυμάτων
[B]

Υπήρξε ηγέτης με ευρύτατη λαϊκή αποδοχή: σε έρευνα της εφημερίδας Καθημερινή το 2007, η πρώτη κυβέρνησή του αναδείχθηκε η καλύτερη της Μεταπολίτευσης και ο ίδιος ο σημαντικότερος πρωθυπουργός της περιόδου. Ομοίως, σε δημοσκόπηση για την εφημερίδα Real News το 2010, ψηφίσθηκε ως ο καλύτερος πρωθυπουργός μετά το 1974.Ήταν ίσως ο πολιτικός με τη μεγαλύτερη συμβολή στη διαμόρφωση του πολιτικού και κομματικού συστήματος στη σύγχρονη Ελλάδα. Ανέτρεψε τον κυρίαρχο πολιτικό διαχωρισμό «Εθνικόφρονες-Κομ#####στές» και στη θέση του επέβαλλε το δίπολο «Δεξιά-Αντιδεξιά». Το ΠΑΣΟΚ που δημιούργησε ήταν το πρώτο κόμμα εξουσίας στην ελληνική ιστορία με μαζική οργάνωση, αντί του παραδοσιακού κόμματος στελεχών, ένα πρότυπο οργάνωσης που θα υιοθετούσε από τον Παπανδρέου και η Νέα Δημοκρατία.[2] Από το κυβερνητικό του έργο ξεχωριστή θέση στη νεοελληνική πολιτική ιστορία έχουν η αναγνώριση της Εθνικής Αντίστασης, ο εκδημοκρατισμός του συνδικαλιστικού κινήματος, η δημιουργία του Εθνικού Συστήματος Υγείας και του ΑΣΕΠ και η συνταγματική αναθεώρηση του 1985-1986, που καθιέρωσε το σύστημα κοινοβουλευτικής εξουσίας που ισχύει έως και σήμερα, περιορίζοντας δραστικά τις «βασιλικές» εξουσίες του Προέδρου.

Άλλα σημαντικά επιτεύγματα των κυβερνήσεών του ήταν η νομιμοποίηση του πολιτικού γάμου, η ψήφος στα 18, η εισαγωγή του μονοτονικού συστήματος, οι αλλαγές στο Οικογενειακό Δίκαιο όπως η καθιέρωση της ισότητας των δύο φύλων και η απαγόρευση του αναχρονιστικού θεσμού της προίκας, η κατάργηση πλείστων μεταξικών και μετεμφυλιακών νόμων, όπως αυτοί του τεντιμποϊσμού και της κατασκοπείας, η άσκηση ακηδεμόνευτης και πολυδιάστατης εξωτερικής πολιτικής και η μεγάλη ενίσχυση των Ενόπλων Δυνάμεων, η αναγνώριση της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου και η παραχώρηση άδειας επιστροφής στην Ελλάδα στους πολιτικούς πρόσφυγες του Δημοκρατικού Στρατού.

Πληροφορίες βικιπαίδεια

***** ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ... ΝΑ ΜΗ ΛΙΩΣΕΙΣ *****

Last edited by Arkas; 26-06-2012 at 00:13.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 26-06-2012, 11:01
dmnds Ο/Η dmnds βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: athina
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Απάντηση: 16 χρόνια χωρίς τον Ανδρέα Παπανδρέου

Αυτή η διορατικότατη ηγετάρα , αρχές δεκαετίας του 90 όταν η τότε κυβέρνηση έκανε κινήσεις για αποκρατικοποιήσεις ούρλιαζε στα μπαλκόνια ‘’ ξεπουλάτε την Ελλαδα.. είστε επικίνδυνοι’’ . Μόλις βέβαια κατέλαβε και πάλι την εξουσία έτρεξε να αποκαταστήσει όλη την πελατεία του φορτώνοντας τους και πάλι στην καμπούρα μας (ΕΘΕΛ π.χ. — αλήθεια αυτά τα δυο πρωτοπαλίκαρα του που λύντσαραν τον κόσμο στο αμαξοστάσιο του Ρέντη όταν πήγαινε να πάρει τα λεωφορεία του για δουλειά πως τους λεγανε?). Ειλικρινά μετά από τα τόσα εγκλήματα που έκανε (παιδεία-οικονομία-κοινωνια κτλ) απορώ πως υπάρχουν έλληνες που τον μνημονεύουν. Για έμενα ήταν ο εισηγητής και φυσικά ο εκφραστής αυτής της στρεβλής κολο-ελληνικής νοοτροπιας….. Ας είμαι εγώ καλά βολεμένος , ας κάνω εγώ αυτό που γουστάρω, και ας πάνε να γαμ…νε όλοι

Μαύρο.....................................
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 26-06-2012, 11:53
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: 16 χρόνια χωρίς τον Ανδρέα Παπανδρέου

Ρε συ Γιώργο εσύ ΠΑΣΟΚος δεν ήσουν; Είσαι σίγουρος ότι αν ψάξω παλιά σου posts συμφωνούν με αυτά εδώ;
Περιέργως συμφωνώ σε κάποια από όσα γράφεις.

Εγώ δεν το κρύβω (ούτε θα το πάω παραπέρα) αλλά είμαι ΑΝΤΙ-ΠΑΣΟΚ πρώτα από όλα (άσχετο με το τι ΕΙΜΑΙ)... και αυτό από το 1982-3 όταν άρχισε να φαίνεται τι σόι φούμαρα πούλαγε. Δεν θα πω για την εξυπνάδα μας ως λαός, αλλά πολλά φαίνονται ακόμα και την εποχή εκείνη. Όμως φτιάξαμε μια χαρά ένα πολυσύνθετο σύστημα σαπίλας (που κατάφερε να κρατήσει και ένα 12% τώρα... βέβαια υπάρχει και το "ΝΕΟ ΠΑΣΟΚ" αυτό το πολύχρωμο τώρα). Εμένα μου ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ μέρος της ζωής μου. Τον πατέρα μου ως τίμιο επιχειρηματία τον μηδένισε. Έχουν φάει πολλές κατάρες και αυτός και οι γύρω του.

Είπα δεν θα το πάω παραπέρα και πολλά έγραψα. Αυτό εξακολουθεί για μένα να είναι μοτοσυκλετιστικό forum.

Μπορούμε να τελειώνουμε με τον &*&*(&%^^&$^%$&* αυτόν τώρα; Θα ασχολούμαστε μαζί του και πεθαμένος;
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 26-06-2012, 11:57
King C. Ο/Η King C. βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή Απάντηση: 16 χρόνια χωρίς τον Ανδρέα Παπανδρέου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αυτό εξακολουθεί για μένα να είναι μοτοσυκλετιστικό forum.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 26-06-2012, 11:57
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: 16 χρόνια χωρίς τον Ανδρέα Παπανδρέου

Όσο για εσάς τους υποστηρικτές του. Ε μην περηφανεύεστε κιόλας. Απλά δείχνετε είτε βολεμένοι ("εμείς βολεμένοι; επειδή έχουμε 4-5 στο δημόσιο; μη το ξαναπεις"), είτε μια χαρα "πλανεμένοι".

Άστε μη το λέτε κρατάτε το για εσάς.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 26-06-2012, 11:57
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: 16 χρόνια χωρίς τον Ανδρέα Παπανδρέου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από King C. Εμφάνιση μηνυμάτων
Α δεν είναι;
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 26-06-2012, 12:04
King C. Ο/Η King C. βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή Απάντηση: 16 χρόνια χωρίς τον Ανδρέα Παπανδρέου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Α δεν είναι;
ότι διαβάζης και καταλαβενεις...
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 26-06-2012, 12:41
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: 16 χρόνια χωρίς τον Ανδρέα Παπανδρέου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ Γιώργο εσύ ΠΑΣΟΚος δεν ήσουν; Είσαι σίγουρος ότι αν ψάξω παλιά σου posts συμφωνούν με αυτά εδώ;
Περιέργως συμφωνώ σε κάποια από όσα γράφεις.
...............................................................................................
ΠΑΣΟΚΟΣ βαπτιστηκα σε αυτο εδω το φορουμ απο φιλους συμφουρμιτες..........
Εκριναν απο τις τοποθετησεις μου στους χειρισμους του ΓΑΠ το 2010 και 2011 (μνημονιο, περικοπες κ.λ.π) τις οποιες υπεστηριξα αφου δεν υπηρχαν αλλες πολιτικες προτασεις για εξοδο απο την κριση αναιμακτα. Μεχρι σημερα που μιλαμε και βλεποντας την καταντια της ευρωπης, το οτι Ισπανια και Κυπρος μπηκαν στον μηχανισμο στηριξης επισημα με αιτημα τους απο εχθες αλλα και τα μετρα που τους ζητουνται απο ΔΝΤ και EFSF - τα οποια ειναι καρμπον της Ελλαδας - θεωρω οτι οποιος και να ηταν στην εξουσια το 2010 αν ηθελε να μην παει η ελλαδα στην δραχμη και την πτωχευση θα ακολουθουσε τον ιδιο δρομο......ισως με καποια διαπραγματευση παραπανω (οτι πανε να κανουν σημερα) αλλα σε γενικες γραμμες ο δρομος θα ηταν ο ιδιος.

Εχω δηλωσει πολλακις οτι ημουν οργανωμενος σε ''Ρηγα Φεραιο'' και ΚΝΕ απο το 1975 και ψηφιζα ΠΑΣΟκ απο το 1981 μεχρι και το 2009. Ημουν δε οργανωμενος κοματικα σε αυτο απο το 1981 μεχρι το 1990 οποταν και απεχωρησα οταν μου υποσχεθηκαν θεση στο δημοσιο αν συμετειχα σε οργανωσεις απεργιων και κατεβασμα εργαζομενων στους δρομους.
Εχω δηλωσει επισης οτι ανηκω στην γενια εκεινη που ακολουθησε τα κελευσματα του ΑΓΠ περι ''αξιοκρατιας'' και ''Τσοβολα δωστα ολα'' χαιρομενος για τις αυξησεις στον μισθο μου μεσω της ΑΤΑ μην γνωριζοντας, και δεν με ενδιεφερε, που βρισκονταν τα λεφτα αυτα. Θεωρουσα οτι το κρατος ανεγνωριζε την 16ωρη εργασια μου χειμωνα-καλοκαιρι, ΟΛΑ σχεδον τα Σ/Κ του χρονου και φυσικα ολες τις γιορτες κι αργιες λογω της φυσης της δουλειας μου (ναυτλιακο γραφειο).....δεν ρωτησα ποτε τον εαυτον μου οτι, ''καλα εγω δουλευω 16 ωρες και παιρνω αυξησεις οι αλλοι που δεν δουλευουν 16 ωρες γιατι παιρνουν αυξησεις?''
Ανηκω στην γενια εκεινη που, ακολουθωντας τα κελευσματα του ΑΓΠ κατεβαινε στον δρομο να διαδηλωσει υπερ των κρατικοποιησεων των προβληματικων Ιδιωτικων Επιχειρησεων -και καλα για την εξασφαλιση των θεσεων εργασιας - μην κατανοωντας τι κρυβεται πισω απο αυτες τις κρατικοποιησεις (δημιουργια θεσεων Δ.Υ. ανευ αντικειμενου εργασιας αλλα πληρωμενων αδρα......δημιουργια πελατειακου κρατους προς αγραν ψηφων)

ημουν 20 χρονων τοτε βλεπεις και το μονο που με ενοιαζε ηταν τα παρτυ με 2μετρα και το ζουκου-ζουκου με οσο πιο πολλα απο δαυτα με τα λεφτα που μου εδινε η ΑΤΑ, οι υπερωριες και τα ''μαυρα'' χρηματα που επαιρνα ως μπονους. Περασα καλα δεν λεω, αριστα θα ελεγα, με ταξιδια στις 5 ηπειρους 3-4 φορες τον χρονο και καθε φορα με διαφορετικο 2μετρο.

ΣΗΜΕΡΑ, στα 49 μου χρονια, παντρεμενος πια (με ενα απο τα 2μετρα) κι εχων μια κορη 9 χρονων που παει κι αυτη για τα 2 μετρα(1,5μ σημερα), βιωνω κατι το οποιο δεν εχει σχεση με το τοτε αλλα εχει την ριζα, το μεγαλωμα και την ολοκληρωση του στο τοτε.

ΣΗΜΕΡΑ καταλαβα ποσο λαθος εκανα ΤΟΤΕ..........

Υ.Γ. στις 6 Μαιου και 17 ιουνιου ΔΕΝ ψηφισα ΠΑΣΟΚ. Ψηφισα ΕΘΝΙΚΑ με σκοπο να μεινει η Ελλαδα στο Ευρο και την ευρωζωνη.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 26-06-2012, 13:31
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: 16 χρόνια χωρίς τον Ανδρέα Παπανδρέου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΑΣΟΚΟΣ βαπτιστηκα σε αυτο εδω το ...............................

ΣΗΜΕΡΑ καταλαβα ποσο λαθος εκανα ΤΟΤΕ..........

Υ.Γ. στις 6 Μαιου και 17 ιουνιου ΔΕΝ ψηφισα ΠΑΣΟΚ. Ψηφισα ΕΘΝΙΚΑ με σκοπο να μεινει η Ελλαδα στο Ευρο και την ευρωζωνη.
συνεχιζεις τα λαθη............
οταν θα σου πεταει πετρες η διμετρη κορη........να δουμε τι θα κανεις
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 26-06-2012, 13:48
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: 16 χρόνια χωρίς τον Ανδρέα Παπανδρέου

Πάντως να λες ότι βαπτίστηκες εδώ ΠΑΣΟΚΟΣ, αλλά από κάτω να λες ότι 81-90 ήσουν οργανωμένος στο ΠΑΣΟΚ και από 81-09 το ψήφιζες... Δεν ξέρω, εσύ εξηγείς αλλιώς το τι είναι ΠΑΣΟΚΟΣ;

Όσο για το εθνικά... με την εξήγηση σου, πάλι ΠΑΣΟΚ μπορεί να ψήφισες (και το ΠΑΣΟΚ δεν είναι μέρος της κυβέρνησης και λέει ευρώ και ευρωζώνη;...).

Τέσπα. Δεν έχει σημασία. Εγώ επίσης "εθνικά" ψήφισα (όχι ΠΑΣΟΚ βέβαια) όχι γιατί έχω πειστεί, αλλά γιατί οι άνθρωποι που βοηθάν να έχω ακόμα εισόδημα σήμερα, πιστεύουν ότι η καλύτερη λύση είναι αυτή. Εγώ δεν είμαι σίγουρος.

Από την άλλη δεν με έχει ψήσει ούτε το ΝΕΟ ΠΑΣΟΚ (λέγε με ΣΥΡΙΖΑ), ούτε και κανένας. Ο Τσίπρας πάει να το παίξει (κακέκτυπα) άλλος σαν τον τύπο που λέμε εδώ στο thread (συγχωρεμένος;... όχι από μένα πάντως). Ίσως του βγει. Και φυσικά ο μόνος δρόμος για να του βγει είναι να μείνει "παρθένα" αξιωματική αντιπολίτευση. Να μην χρειαστεί να πάρει αυτός αποφάσεις. Υπόσχεται νέες γενιές δημοσίων. Νέες γενιές βολεμένων. Υπόσχεται και μαγικά νούμερα που δεν ξέρουμε από που θα βγουν.

Να γιατί υπάρχει τόση αποχή. Που δεν είναι βέβαια "σωστή", αλλά καταλαβαίνω ότι υπάρχει κόσμος που απλώς νιώθει παγιδευμένος, δεν θέλει να ψηφίσει κανέναν. Ξαναλέω χωρίς να σημαίνει ότι είναι σωστό.

Εγώ θέλω να δω κρεμάλες και δημεύσεις, αλλά δεν θέλω να με πλακώσει ένας στο δρόμο επειδή με βρήκε... σκούρο. Άρα ούτε εκείνος ο χώρος με καλύπτει.

Κάποιοι μου είπαν για τον Τζίμερο. Μετά είδα τι σόι πολιτική χωρίς πολιτικούς ήθελε να κάνει (δεν του έκατσε). Αλλά πριν δω αυτό ένας μου έδειξε και είδα το εξής... σε όλες του τις πολιτικές θέσεις δεν είχε για την υγεία. Αυτό βρωμάει λίγο όταν οι μεγαλύτεροι πελάτες του είναι οι φαρμακοβιομηχανίες. Κάπου εκεί μου "τέλειωσε" και αυτός.

Τι άλλο μένει; Κάποιοι όπου φυσάει ο άνεμος ή κάποιοι γραφικοί. (να σημειώσω ότι ίσως ο Λεβέντης ΕΠΡΕΠΕ να μπει στη βουλή κάποια στιγμή)

ΣΟΥΠΕΡ. Έχουμε ότι μας ταιριάζει.

Στο βάθος όλων αυτών μια Ελλάδα που ΚΑΙ resources έχει ΚΑΙ κόβει το μυαλό της. Αλλά αυτά έχουν πάει στο βάθος.

Last edited by NLS; 26-06-2012 at 13:53.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!