GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 10-01-2010, 21:15
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Μιζα ή Μπαταρια?

[
Η φόρτιση γινόταν απο τον αναπτήρα φίλε frits αλλά τελικά δεν έγινε τίποτα.
Απο δευτέρα πάω για μπαταρία.

thanks[/QUOTE]

Αν το κάνεις από τον αναπτήρα της μηχανής και δεν έχει βάλεις δικό σου κατευθείαν στην μπαταρία ,τότε δεν έχεις κάνει τίποτα, το κύκλωμα από τον αναπτήρα της μηχανής "κλείνει" λίγο μετά το κλείσιμο του διακόπτη.
Δες το γιατί ακόμα και με την νέα μπαταρία τον φορτιστή θα τον χρειαστείς αν δεν κινείς την μηχανή συχνά.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 10-01-2010, 21:43
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Μιζα ή Μπαταρια?

Κατά πάσα πιθανότητα είναι μπαταρία. Μου συμβαίνει και εμένα την ώρα που μιλάμε. Το έψαξα με:
καινούργια μπαταρία,
φόρτιση με φορτιστή (όχι με συντηρητή),
ψάξιμο σε ειδικό εγκέφαλο για τυχόν διαρροές έστω και σε ακινησία,
έχω ακούσει ότι οφείλεται στις καταναλώσεις της δικής μου χρήσης – προβολείς κατά την διάρκεια της ημέρας, θερμαινόμενα grips τώρα τον χειμώνα, αυτόματη εισαγωγή συναγερμού κλπ.
Λες και γράφει το manual να μην τα… χρησιμοποιούμε όλα αυτά. Μου θυμίζει το ανέκδοτο που κάποιος παραπονείται στον επιπλοποιό του ότι έσπασαν οι καρέκλες που του παρέδωσε και ο επιπλοποιός τον επιπλήττει μήπως έκατσε κάποιος επάνω.
Ότι και να έκανα, γιατρειά δεν βρήκα. Όταν όμως πήγα μια μεγάλη, 2 ώρες πήγαινε και άλλες τόσες επιστροφή, βόλτα, τα πάντα ήταν τέλεια. Μιζιά με δύναμη και ήχο γεμάτο υγεία. Άρα το μηχανάκι δεν κάνει για μόνο μικρές βόλτες. Πόσο μάλλον και σε ακινησία, πόσο μάλιστα και με το κρύο περιβάλλον του χειμώνα. Σκεφτείτε μόνο ότι η τεράστια μίζα πρέπει να γυρίσει έναν τεράστιο boxster κινητήρα με απίθανες συμπιέσεις, με μία μπαταρία για Piaggio. Πρέπει λοιπόν να κάνει μεγάλες βόλτες, για να γεμίζει με το μικρό του δυναμάκι την ελάχιστη μπαταρία του. Βέβαια τώρα και μετά από μία εβδομάδα, η κατάσταση επανήλθε στην πρότερη κακή της εικόνα. Ίσως η εκδοχή της αλλαγής σε μεγαλύτερο δυναμό από adv, να δίνει την λύση. Αν κάποιος έχει θετική εμπειρία, ας μας ενημερώσει.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 10-01-2010, 22:07
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Μιζα ή Μπαταρια?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν όμως πήγα μια μεγάλη, 2 ώρες πήγαινε και άλλες τόσες επιστροφή, βόλτα, τα πάντα ήταν τέλεια.


Με κάθε "μιζιά"

θέλει οχτώ (8) χιλιόμετρα δρόμο,

για ν' αναπληρωθεί ΜΟΝΟ η κατανάλωση της "μιζιάς" ...

Από κει κ μετά,

πόσα χιλιόμετρα θέλει ακόμη,

για να φορτίσει το alternator την μπαταρία,

με τις υπόλοιπες καταναλώσεις ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 10-01-2010, 22:14
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Μιζα ή Μπαταρια?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά πάσα πιθανότητα είναι μπαταρία. Μου συμβαίνει και εμένα την ώρα που μιλάμε. Το έψαξα με:
καινούργια μπαταρία,
φόρτιση με φορτιστή (όχι με συντηρητή),
ψάξιμο σε ειδικό εγκέφαλο για τυχόν διαρροές έστω και σε ακινησία,
έχω ακούσει ότι οφείλεται στις καταναλώσεις της δικής μου χρήσης – προβολείς κατά την διάρκεια της ημέρας, θερμαινόμενα grips τώρα τον χειμώνα, αυτόματη εισαγωγή συναγερμού κλπ.
Λες και γράφει το manual να μην τα… χρησιμοποιούμε όλα αυτά. Μου θυμίζει το ανέκδοτο που κάποιος παραπονείται στον επιπλοποιό του ότι έσπασαν οι καρέκλες που του παρέδωσε και ο επιπλοποιός τον επιπλήττει μήπως έκατσε κάποιος επάνω.
Ότι και να έκανα, γιατρειά δεν βρήκα. Όταν όμως πήγα μια μεγάλη, 2 ώρες πήγαινε και άλλες τόσες επιστροφή, βόλτα, τα πάντα ήταν τέλεια. Μιζιά με δύναμη και ήχο γεμάτο υγεία. Άρα το μηχανάκι δεν κάνει για μόνο μικρές βόλτες. Πόσο μάλλον και σε ακινησία, πόσο μάλιστα και με το κρύο περιβάλλον του χειμώνα. Σκεφτείτε μόνο ότι η τεράστια μίζα πρέπει να γυρίσει έναν τεράστιο boxster κινητήρα με απίθανες συμπιέσεις, με μία μπαταρία για Piaggio. Πρέπει λοιπόν να κάνει μεγάλες βόλτες, για να γεμίζει με το μικρό του δυναμάκι την ελάχιστη μπαταρία του. Βέβαια τώρα και μετά από μία εβδομάδα, η κατάσταση επανήλθε στην πρότερη κακή της εικόνα. Ίσως η εκδοχή της αλλαγής σε μεγαλύτερο δυναμό από adv, να δίνει την λύση. Αν κάποιος έχει θετική εμπειρία, ας μας ενημερώσει.
Φίλε, αν έχεις κλειστό γκαράζ ή έστω ασφαλή παροχή ρεύματος κόντα στην μηχανή ένας φορτιστής - συντηρητής κάνει μία χαρά την δουλειά του και κοστίζει πολύ λιγότερα από αλλαγή δυναμό. Ακόμα και το βγάλσιμο της μπαταρίας και η τοποθέτηση της σε φορτιστή είναι μία πολύ εύκολη διαδικασία για όσους δεν κινούν συχνά τη μηχανή
Από την άλλη πλευρά το δικό μου είναι άδεια 6/2005 και ακόμα δεν έχω αλλάξει μπαταρία, δούλευε όμως κάθε μέρα, και εδώ και 7-8 μήνες που έχω ένα δεύτερο μικρό μηχανάκι και χρησιμοποιώ το GS 2-3 φορές την εβδομάδα η μπαταρία ακόμα αντέχει. (Α! έχει φώτα ΧΕΝΟΝ, δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά είναι η μόνη διαφορά με άλλα GS που ξέρω.)
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 10-01-2010, 22:15
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Μιζα ή Μπαταρια?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για να συμπληρωσω,
οι GS (οι απλες και οχι οι ADV), μεχρι και του '08 αν δεν κανω λαθος, ειχαν 40Watt δυναμο και μετα αρχισαν να βαζουν δυναμο με 55Watt οπως ειχαν και εχουν ολες οι ADV.
Νικόλα, αν θυμάμαι καλά,

οι GS έχουν 550 watt

και οι Adventure 720 watt ...

(αν δεν κάνω λάθος)
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 10-01-2010, 23:47
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Μιζα ή Μπαταρια?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε, αν έχεις κλειστό γκαράζ ή έστω ασφαλή παροχή ρεύματος κόντα στην μηχανή ένας φορτιστής - συντηρητής κάνει μία χαρά την δουλειά του και κοστίζει πολύ λιγότερα από αλλαγή δυναμό. Ακόμα και το βγάλσιμο της μπαταρίας και η τοποθέτηση της σε φορτιστή είναι μία πολύ εύκολη διαδικασία για όσους δεν κινούν συχνά τη μηχανή
Από την άλλη πλευρά το δικό μου είναι άδεια 6/2005 και ακόμα δεν έχω αλλάξει μπαταρία, δούλευε όμως κάθε μέρα, και εδώ και 7-8 μήνες που έχω ένα δεύτερο μικρό μηχανάκι και χρησιμοποιώ το GS 2-3 φορές την εβδομάδα η μπαταρία ακόμα αντέχει. (Α! έχει φώτα ΧΕΝΟΝ, δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά είναι η μόνη διαφορά με άλλα GS που ξέρω.)
Den exo klisto parking kardia mou. Δυστυχώς.
Οκ ρε λεοντόκαρδε, θα χρησιμοποιώ πιο δόκιμους όρους σtο μέλλον.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 10-01-2010, 23:54
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Μιζα ή Μπαταρια?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ ρε λεοντόκαρδε, θα χρησιμοποιώ πιο δόκιμους όρους σtο μέλλον.

Μίλησε κανένας για "δόκιμους" όρους ;;;
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 11-01-2010, 00:10
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Μιζα ή Μπαταρια?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικόλα, αν θυμάμαι καλά,

οι GS έχουν 550 watt

και οι Adventure 720 watt ...

(αν δεν κάνω λάθος)

Οχι Νικολα. Αν ειχαν 0,55kw (550w) εως 0,72 kw (720w) οι μηχανες μας, τοτε θα μιλουσαμε σχεδον για μια "μικρη" γεννητρια!!!
40w και 55w ειναι οι αντιστοιχες. Η διαφορα των 15w ειναι περιπου 30% παραπανω, μεγαλη διαφορα δηλαδη που ομως την χρειαζεται η μπαταρια και η μηχανη!!!

Και μαλιστα για να αναφερω μια πικρη παρατηρηση οσο αφορα τα δυο δυναμο:
Η μηχανη μου ειναι του '04 και το δυναμο που αφαιρεσα ειναι της DENSO και γραφει επανω του Made in Japan ,
το δυναμο που τοποθετησα ειναι της BOSCH και γραφει πανω του Made in India ...

Τα εχουν σκαρτεψει τα πραγματα και αυτο ισχυει για ΟΛΕΣ τις εταιρειες , καθε χρονο και χειροτερα!!!!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 11-01-2010, 00:17
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Μιζα ή Μπαταρια?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι Νικολα. Αν ειχαν 0,55kw (550w) εως 0,72 kw (720w) οι μηχανες μας, τοτε θα μιλουσαμε σχεδον για μια "μικρη" γεννητρια!!!
40w και 55w ειναι οι αντιστοιχες. Η διαφορα των 15w ειναι περιπου 30% παραπανω, μεγαλη διαφορα δηλαδη που ομως την χρειαζεται η μπαταρια και η μηχανη!!!

Και μαλιστα για να αναφερω μια πικρη παρατηρηση οσο αφορα τα δυο δυναμο:
Η μηχανη μου ειναι του '04 και το δυναμο που αφαιρεσα ειναι της DENSO και γραφει επανω του Made in Japan ,
το δυναμο που τοποθετησα ειναι της BOSCH και γραφει πανω του Made in India ...

Τα εχουν σκαρτεψει τα πραγματα και αυτο ισχυει για ΟΛΕΣ τις εταιρειες , καθε χρονο και χειροτερα!!!!!!
Αυτή είναι η παγκοσμιοποίηση (Globalization) φίλε, και τα τσολιαδάκια και οι μινιατούρες της Ακρόπολης στην Πλάκα είναι "Μade in China".
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 11-01-2010, 00:20
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Μιζα ή Μπαταρια?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι Νικολα. Αν ειχαν 0,55kw (550w) εως 0,72 kw (720w) οι μηχανες μας, τοτε θα μιλουσαμε σχεδον για μια "μικρη" γεννητρια!!!
40w και 55w ειναι οι αντιστοιχες. Η διαφορα των 15w ειναι περιπου 30% παραπανω, μεγαλη διαφορα δηλαδη που ομως την χρειαζεται η μπαταρια και η μηχανη!!!

Θα επιμείνω .....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!