GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 17-10-2011, 10:53
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: καινουργιο GS 1200 του κουτιου και? προβληματα :-(

το έχω ξαναπεί πως τώρα πια δεν γνωμοδοτεί μόνο η κεντρική αντιπροσωπεία Ελλάδος για την κάλυψη της εγγύησης αλλά και η Γερμανική....τα αιτήματα κάλυψης εγγύησης πρέπει να αποστέλλονται και στη Γερμανία όπου οι πληροφορίες λένε ότι έχει το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης της απόφασης...
Αυτό έχει αποφασιστεί τα τελευταία 1-2 χρόνια όπου από ελέγχους των Γερμανών παρατηρήθηκε ότι κάποια συνεργεία εκτιμούσαν λάθος τη κάλυψη της εγγύησης και ζημίωναν τη "μαμά"....
Για τον παραπάνω λόγο έχουν κλείσει συνεργεία, οι γνωρίζοντες τα των συνεργείων, καταλαβαίνουν

θέλω να καταλήξω στο ότι η γνωμοδότησή τους για "στραβό τιμόνι" σε 2 μηνών μοτοσυκλέτα είναι πολύ σοβαρή και πρέπει να γίνει το αίτημα στη Γερμανία, εάν δεν θέλουν να το κάνουν σημαίνει ότι κάπου "βρωμάει" η δουλειά και προσπαθούν να το αποφύγουν...ούτε να σκεφτείς να το αφήσεις έτσι.....
για τα ελαστικά καλό είναι να μιλήσεις με την αντιπροσωπεία αναφέροντας ότι είναι ελαστικά 1ης τοποθέτησης μήπως υπάρχει κάποια επιμέρους, μεταξύ τους, συμφωνία...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 17-10-2011, 10:53
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: καινουργιο GS 1200 του κουτιου και? προβληματα :-(

Απο την στιγμη που αντιμετωπιζεις προβλημα με τον αντιπροσωπο της περιοχης σου,απευθυνσου καπου ψηλοτερα .......ενα τηλεφωνημα και μια επιστολη στην bmw hellas ισως να σου λυσει το προβλημα.....

Last edited by Ακιs; 17-10-2011 at 10:54.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 17-10-2011, 11:23
dive_nparaskevopoulos Ο/Η dive_nparaskevopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: GS 1200/ADV
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Απάντηση: καινουργιο GS 1200 του κουτιου και? προβληματα :-(

Φίλε το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ όσο αναφορά τα ελαστικά με τη συγκεκριμένη μάρκα το βιβλίο της εγγυησης αναφέρει ρητά ότι τα ελαστικά συνοδεύονται με εγγυηση του εκάστοτε κατασκευαστή. Μοτοδυναμικη για να σου λύση το πρόβλημα.
Πιστεύω ότι θα βρεις άκρη.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 17-10-2011, 11:30
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: καινουργιο GS 1200 του κουτιου και? προβληματα :-(

θα ελεγα πηγαινε και κανε ενα συμβολαιο με την ARAG (νομικη καλυψη)... καπου στα 80ευρω τον χρονο και αν...και ασε αυτους να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα...και πιστεψε με θα το βγαλουν και θα το βαλουν αλλου εκει που πρεπει...!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 17-10-2011, 11:47
xampos Ο/Η xampos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R 1200 GS 2011
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: καινουργιο GS 1200 του κουτιου και? προβληματα :-(

λοιπον παιδια , για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις καθως κανενας απο εσας δεν με γνωριζει, εκτος του Πασχαλη

δεν ειμαι καποιος καφρος ουτε καποιος ανιδεος που πηρε στα 40 του gs 1200 για να πηγαινει στην καφετερια,
ειναι ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ μου gs και συνολικα το τεταρτο μου μηχανακι , τα μηχανακια που οδηγαει τα ξερω η αν δεν τα ξερω προσπαθω να τα μαθω οσο πιο καλα γινεται για να τα πηγαινω εγω και οχι να με πηγαινουν !

λοιπον, αυτο για το αν εχει πεσει το μηχανακι μου το ρωτησαν κ απ την αντιπροσωπεια!
το μηχανακι δεν υπαρχει περιπτωση να εχει πεσει χωρις να το καταλαβω ! ΚΑΜΙΑ ομως, βρισκεται σε κλειστο παρκινγκ κ οταν το βγαζω βολτα δεν το αφινω στην αριστοτελους κ παω για ψωνια με τα ποδια , βρισκεται παντα μπροστα στα ματια μου !
ο κυριος στην αντιπροσωπεια ειδε στην δεξια χουφτα κατι σοβαδες (ειναι απ τον τοιχο που παρκερνω την μηχανη γτ στην προσπαθεια μου να το βαλω συριζα στον τοιχο εχει βρει μια ,δυο φορες ,την ωρα που το σηκωνα στο κεντρικο σταντ ) και υποψιαστικε οτι επεσα , λες κ μονο σοβαδες θα ειχε στη χουφτα αν ειχα πεσει

το μηχανακι οταν το πηρα μου φαινοτανε ΑΨΟΓΟ , δεν ξερω ισως ητανε στραβο το τιμονι κ δεν το ειχα καταλαβει , για το τιμονι δεν το προσεξα, ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ κ μετα το προσεξα κ το διαπιστωσα και εγω !
για το ελαστικο δεν ξερω τι να πω ! ισως επειδη εστρωνα μεχρι τα 1000 χλμ κ δεν το ειχα πιεσει σε στροφες κ ευθειες , δεν το ειχα καταλαβει , κ το καταλαβα μετα που αρχισα να κανω τα πρωτα ανοιγματα !

και τελος παντων , ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ εαν καλυπτει η δεν καλυπτει η BMW το λαστιχο , οποιο χαρτι κ να το γραφει ! εγω στα τοσα χιλιαρικα που πληρωσα ΜΕΤΡΗΤΑ για την μηχανη , πληρωσα ΚΑΙ το ελαστικο, δεν την πηρα με τις ζαντες

τελος παντων, εμενα με πειραξε η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ πιο πολυ κ ο τροπος που φερθηκαν σε καποιον ανθρωπο ποπυ τους εχει σκασει χιλιαδες ευρω
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 17-10-2011, 11:55
1974 Ο/Η 1974 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: sarti halkidiki
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 898
Προεπιλογή Απάντηση: καινουργιο GS 1200 του κουτιου και? προβληματα :-(

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη...δες που μενει ο ανθρωπος και θα καταλαβεις
ετσι μολοτωφ θελει!!!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 17-10-2011, 11:57
xampos Ο/Η xampos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R 1200 GS 2011
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: καινουργιο GS 1200 του κουτιου και? προβληματα :-(

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως να δικαιολογείς συνολική αντικατάσταση(ψαξτο λίγο με κανενα ψαγμενο δικηγόρο......)
τι εννοεις φιλε μου , συνολικη αντικατασταση ?
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 17-10-2011, 13:53
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: καινουργιο GS 1200 του κουτιου και? προβληματα :-(

φυσικα πριν το σερβις δεν ειχες ανεβασει ταχυτητα πανω απο 140 που φυσιολογικα θα αντιμετωπιζεις το προβλημα με το τρεμουλο.σιγουρα υπαρχει η εγγυηση και για τα ελαστικα αλλα και για οτιδιποτε δε προηλθε απο ατυχημα η δικια σου υπευθηνοτητα.μαλλον απο ανευθηνοτητα του μηχανικου.καλο ειναι να ζητησεις οτι σου λεει και εγγραφος.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 17-10-2011, 14:12
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: καινουργιο GS 1200 του κουτιου και? προβληματα :-(

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από xampos Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εννοεις φιλε μου , συνολικη αντικατασταση ?

Ενοώ οτι υπο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΕΣ συνθήκες μπορεις να απαιτήσεις και να κερδίσεις ΟΛΙΚΗ αντικατάσταση ελλατωματικου προιόντος.

βέβαια για να γίνει αυτό,υπάρχουν όροι και προυποθέσεις.....
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 17-10-2011, 15:49
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: καινουργιο GS 1200 του κουτιου και? προβληματα :-(

εγώ απλά βλέπω άλλο ένα κρούσμα του σαλονικιότη εξουσιοδοτημένου

εννοείται έπρεπε να φτιαχτούν όλα και ΠΡΕΠΕΙ να φτιαχτούν όλα ΧΩΡΙΣ ΚΙΧ

επιστολή στην αντιπροσωπία και έξω τώρα
υπάρχουν παιδιά εδώ που το έχουν κάνει και θα σου δώσουν contacts
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Mπροστινο ελαστικο για 1200 kwstas Ζήτηση 0 05-10-2011 09:46
πλαινές για r 1200 gs vario tasos70 Ζήτηση 2 29-03-2011 21:19
Διαφορικο καινουργιο για BMW R-1200 GS george81 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 8 12-12-2010 11:48
Ερώτηση για ασημί πλαινά ρεζερβουάρ 1200 GS mandrakulos Γενικά - Μοτοσυκλέτα 4 06-07-2010 17:43
Ζάντες Ακτινωτές για R 1200 GS dotis Ζήτηση 5 07-06-2010 22:32


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!