GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 12-03-2011, 23:07
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Περί "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ερώτηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα ποιο το όφελος? Δεν θα πληρωθεί αργότερα?
και Χ20 φυσικα!!!
Και αν οχι καποιο νομο-τερτιπι θα βρουνε να περασουν το χρεος στην εφορια αφου και το κρατος κερδιζει απο τα διοδια!! μακρυνο μεν αλλα ποιος το αποκλειει δε???

Χωρια που η Τροχαια, σαν εκτελεστικο οργανο των νομων, μπορει να σου επιβαλει το προστιμο των 200ε αφου την φωναξεις για να διαμαρτυρηθεις που δεν σου δινουν το ''επι πιστωσει'' τιμολογιο, και μετα εσυ τρεχα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας!!!!

Το 200αρι, μην ξεχνατε, αν δεν πληρωθει περνιεται απυθειας στην εφορια αφου αποτελει πια μερος της νομοθεσιας του ΚΟΚ, και ως γνωστόν μετα την αναθεωρηση του το 2007 ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να παμε στο δικαστηριο και να διαπραγματευθουμε το όποιο προστιμο του ΚΟΚ μας επιβαλλεται.
Καποτε, αν ενθυμασθε, η κληση εγραφε στο κατω μερος της τακτικη δικασιμο σε περιπτωση που δεν το πληρωναμε εντος 10ημερο, τωρα πια δεν υπαρχει αυτοτο δικαιωμα!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 12-03-2011, 23:54
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Περί "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ερώτηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
. . . Χωρια που η Τροχαια, σαν εκτελεστικο οργανο των νομων, μπορει να σου επιβαλει το προστιμο των 200ε αφου την φωναξεις για να διαμαρτυρηθεις που δεν σου δινουν το ''επι πιστωσει'' τιμολογιο, και μετα εσυ τρεχα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας!!!!. . .
Δεν πιστεύω αυτό που κάνω
Και να διευκρινίσω κάτι, είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως θα έπρεπε να υπάρχει μία γενναία μείωση προς τα κάτω, στο αντίτιμο των διοδίων για ορισμένους δρόμους και σε αρκετούς άλλους, να καταργηθούν.

Απόσπασμα:
Αν δεν υπάρχει τροχαία μπορώ να σπρώξω την μπάρα όπως και πριν;

Ναι.

Αν είμαι απρόσεκτος και με δει ο τροχονόμος να μην πληρώνω τι μπορεί να μου συμβεί;

Το πρόστιμο είναι 200 ευρώ και είναι στην κρίση του τροχονόμου το αν θα αφαιρέσει τις πινακίδες, την άδεια και το δίπλωμα για 20 ημέρες.

Αν ο τροχονόμος με γράψει ενώ έχω ακολουθήσει τις οδηγίες τι γίνεται;

Με αντίγραφο της επί πιστώσει απόδειξης καταθέτουμε αναφορά στον διοικητή του τμήματος της τροχαίας για κατάχρηση εξουσίας και παράβαση καθήκοντος, με την ένδειξη «Κοινοποίηση στον Υπουργό Προστασίας του Πολίτη» και ζητάμε την ακύρωση της κλήσης και την επιστροφή πινακίδων, άδειας και διπλώματος.

Τι θα συμβεί αν μου στείλουν ειδοποίηση να πληρώσω;

Αν το έγγραφο μας το επιδίδουν με δικαστικό επιμελητή τότε απευθυνόμαστε σε δικηγόρο, αν δεν έχουμε τηλεφωνούμε στα μέλη των επιτροπών αγώνα για να μας συστήσουν κάποιο δικηγόρο μέλος των επιτροπών αγώνα. Αν το έγγραφο μας το στέλνουν με ταχυδρομείο μπορούμε να το στείλουμε για ανακύκλωση.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 13-03-2011, 00:04
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Περί "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ερώτηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πιστεύω αυτό που κάνω
Και να διευκρινίσω κάτι, είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως θα έπρεπε να υπάρχει μία γενναία μείωση προς τα κάτω, στο αντίτιμο των διοδίων για ορισμένους δρόμους και σε αρκετούς άλλους, να καταργηθούν.

Απόσπασμα:
Αν δεν υπάρχει τροχαία μπορώ να σπρώξω την μπάρα όπως και πριν;
Ναι.

Αν είμαι απρόσεκτος και με δει ο τροχονόμος να μην πληρώνω τι μπορεί να μου συμβεί;
Το πρόστιμο είναι 200 ευρώ και είναι στην κρίση του τροχονόμου το αν θα αφαιρέσει τις πινακίδες, την άδεια και το δίπλωμα για 20 ημέρες.

Αν ο τροχονόμος με γράψει ενώ έχω ακολουθήσει τις οδηγίες τι γίνεται;
Με αντίγραφο της επί πιστώσει απόδειξης καταθέτουμε αναφορά στον διοικητή του τμήματος της τροχαίας για κατάχρηση εξουσίας και παράβαση καθήκοντος, με την ένδειξη «Κοινοποίηση στον Υπουργό Προστασίας του Πολίτη» και ζητάμε την ακύρωση της κλήσης και την επιστροφή πινακίδων, άδειας και διπλώματος.

Τι θα συμβεί αν μου στείλουν ειδοποίηση να πληρώσω;
Αν το έγγραφο μας το επιδίδουν με δικαστικό επιμελητή τότε απευθυνόμαστε σε δικηγόρο, αν δεν έχουμε τηλεφωνούμε στα μέλη των επιτροπών αγώνα για να μας συστήσουν κάποιο δικηγόρο μέλος των επιτροπών αγώνα. Αν το έγγραφο μας το στέλνουν με ταχυδρομείο μπορούμε να το στείλουμε για ανακύκλωση.
Νικο, τα διαβασα αυτα και τα εχω ξαναδιαβασει και αλλου, το θεμα ειναι οτι για 2ε αντε 20-30ε μπαινεις σε μια διαδυκασια την οποια ειναι αμφιβολο εως απιθανο να την κερδισεις στο τελος!!
Και αντε και την κερδισες οι δικηγοροι νομιζεις θα δουλεψουν τσαμπα?
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 13-03-2011, 00:06
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Περί "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ερώτηση

Νίκο στο απόσπασμα ποιος απαντά τόσο απόλυτα?
ρωτάω γιατί αν κάνει κάποιος κάτι από τα παραπάνω ‘’και τον πάρει στον λαιμό του’’ τι γίνετε?

Αν και δεν μου φαίνεται να ρισκάρει κάποιος τώρα ποια!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 13-03-2011, 00:56
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Περί "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ερώτηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο στο απόσπασμα ποιος απαντά τόσο απόλυτα?
Τα μέλη της Επιτροπές Διόδια Στοπ.
Για διευκρινήσεις και βοήθεια:
Ηλεκτρονικά στο e-mail epitropes2010@gmail.com ή καλώντας στα τηλέφωνα των μελών του πανελλαδικού συντονιστικού των επιτροπών αγώνα κατοίκων, πολιτών και εργαζομένων ενάντια στα διόδια που είναι αναρτημένα στο site ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΑΓΩΝΑ ΚΑΤΟΙΚΩΝ, ΠΟΛΙΤΩΝ & ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΑ ΔΙΟΔΙΑ - ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ και epitropesdiodiastop.blogspot.com

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
...το θεμα ειναι οτι για 2ε αντε 20-30ε μπαινεις σε μια διαδυκασια την οποια ειναι αμφιβολο εως απιθανο να την κερδισεις στο τελος!! ...
Φίλε μου Γιώργο, για μία διέλευση, το ποσό φαντάζει γελοίο για να ασχοληθεί κάποιος με αυτό, αλλά για κάποιους άλλους που πληρώνουν καθημερινά και δύο και τρις διελεύσεις είναι ένα σημαντικό κόστος, που σε αρκετές των περιπτώσεων, δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που σε παρέχουν.
Τώρα αν κερδίσουν ή όχι, θα το δείξει ο καιρός.
Προς το παρόν, τους έχουν πανικοβάλει, γι' αυτό και ψάχνονται συνέχεια με νέους νόμους και τροπολογίες.
Ακούστηκε κάτι για αυτούς που τους κάλεσαν να πληρώσουν;
Έχουν γίνει άπειρες τοποθετήσεις πάνω σ' αυτό το θέμα.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 13-03-2011, 10:01
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Περί "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ερώτηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακούστηκε κάτι για αυτούς που τους κάλεσαν να πληρώσουν;
Έχουν γίνει άπειρες τοποθετήσεις πάνω σ' αυτό το θέμα.

Όντος μέχρι τώρα δεν ακούστηκε τίποτα
Δεν ξαναπληρώνω
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 13-03-2011, 10:59
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Περί "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ερώτηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξαναπληρώνω
Μη μου ζητάς μετά "συμμετοχή" για την κάλυψη του προστίμου.

Εγώ στα τόσα χρόνια μόνο μία φορά δεν πλήρωσα, στα Τέμπη και 4 -5 φορές χρησιμοποίησα τους τρισάθλιους παράδρομους - χωματόδρομους.
Αλλά όπως είπα, μακάρι να είχα το θάρρος να μην τους δίνω "μία", γιατί μου την δίνουν όταν με χρεώνουν σαν να είμαι σχεδόν αυτοκίνητο.

2.40 το ΙΧ
2.00 η Μηχανή

Ούτε το ίδιο μέγεθος έχουμε, ούτε το ίδιο βάρος, ούτε τους ίδιους άξονες, αλλά και ούτε την ίδια φθορά προκαλώ.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 13-03-2011, 17:22
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Περί "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ερώτηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη μου ζητάς μετά "συμμετοχή" για την κάλυψη του προστίμου.

Εγώ στα τόσα χρόνια μόνο μία φορά δεν πλήρωσα, στα Τέμπη και 4 -5 φορές χρησιμοποίησα τους τρισάθλιους παράδρομους - χωματόδρομους.
Αλλά όπως είπα, μακάρι να είχα το θάρρος να μην τους δίνω "μία", γιατί μου την δίνουν όταν με χρεώνουν σαν να είμαι σχεδόν αυτοκίνητο.

2.40 το ΙΧ
2.00 η Μηχανή

Ούτε το ίδιο μέγεθος έχουμε, ούτε το ίδιο βάρος, ούτε τους ίδιους άξονες, αλλά και ούτε την ίδια φθορά προκαλώ.
Να σου υπενθυμισω, αν και εισαι ταξιδιαρης αλλα οχι με μοτο στο εξωτερικο, οτι σε Γαλλια και Ιταλια μοτοσυκλετες και αυτοκινητα πληρωνουν ακριβως το ιδιο αντιτιμο!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 13-03-2011, 17:29
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Περί "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ερώτηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου υπενθυμισω, αν και εισαι ταξιδιαρης αλλα οχι με μοτο στο εξωτερικο, οτι σε Γαλλια και Ιταλια μοτοσυκλετες και αυτοκινητα πληρωνουν ακριβως το ιδιο αντιτιμο!!!

Εδώ λέμε να αντιγράφουμε μόνο τα καλά από τους ξένους,
αυτό είναι μεγάλη βλακεία και άδικο
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 13-03-2011, 17:43
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Περί "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ερώτηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ λέμε να αντιγράφουμε μόνο τα καλά από τους ξένους,
αυτό είναι μεγάλη βλακεία και άδικο
Ναι αλλα αυτες τις χωρες παιρνουμε ως προτυπα π.χ. στις μεταφορες!!
Και στην Ελβετια με την πασιγνωστη βινιετα δεν υπαρχει διαχωρισμος μοτοσυκλετα-αυτοκινητου-νταλικας, ομως την χωρα αυτη την εχουμε κανει σημαια μας!!!!

Τωρα βεβαια κανεις απο τα κινηματα αυτα δεν ρωταει τον Ροδιτη, τον Μυκονιατη...και άλλους νησιωτες των οποιων το 80% δεν χρησιμοποιει τις εθνικες οδους της Ηπειρωτικης χωρας πως θα του φαινοτανε μια υποχρεωτικη βινιετα (μεσα στην φορολογια) για ολους τους Ελληνες!!
Ουτε φυσικα τους ενδιαφερει ο νησιωτης ο οποιος θα περασει μια φορα την ταδε εθνικη, ετσι για να δει τι υπαρχει και στην υπολοιπη χωρα, και θα κλειθει να πληρωσει το κοστος διελευσεων ενος χρονου..... σε βινιετα. Ψιλα γραμαμτα ειναι αυτα γιαυτους!!
Σιγα μην ρωταγανε τον διπλανο τους, ο εαυτουλης μας να ειναι καλα!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι σημαίνει "κόλαση" και τι "Παράδεισος" .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 11 07-07-2010 23:56
Στην "αγκαλιά" της Τζούλιας το "αυγό του φιδιού" MARK Επικαιρότητα 0 13-03-2010 11:45
"Αγίου Βαλεντίνου" - Τί δώρο θα κάνετε στην "καλή" σας ??? ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 21 14-02-2010 22:55
ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ Χρήσιμα 4 19-11-2009 01:20
Μέλη της "Χρυσής Αυγής" διέκοψαν εκδήλωση του "Ουράνιου Τόξου" nek21 Γενικά - Αναβάτης 126 19-07-2009 00:53


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!