GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 29-04-2010, 23:40
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Smile Απάντηση: Castrol gp ActEvo 20W-50 Το χρησιμοποιεί κανένας?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
μισό ...γιατί θα ξεχάσω και τα λίγα που ξέρω

το λάδι κυκλοφορεί οπουδήποτε πλην του θαλάμου καύσης. Στο θάλαμο καύσης καίμε μόνο βενζίνη ή ότι τελως πάντων μας βάζει ο βενζινάς.
Για να μην περάσει το λάδι στον θάλαμο καύσης από το κενό μεταξύ χιτωνίου και πιστονιού, υπάρχουν τα ελατήρια του πιστονιού.
Αυτά δεν έχουν καμία σχέση με τα γνωστά ...ελατήρια αλλά είναι σαν μεγάλες ροδέλες που αγκαλιάζουν το πιστόνι και διατηρούν μια απόσταση από το χιτώνιο.....
....

χαχα!..ναι βρε αδελφε!...αν ειναι δυνατον να πει κανεις οτι το λαδι κυκλοφοραει στο χωρο καυσης ...

...αλλα εσυ οταν λεμε ο κινητηρας Boxer καιει λιγα λαδακια ...τι φανταζεσε οτι γινετε?...σιγουρα οχι κατι μαγικο!... οντως τα ελατηρια του πιστονιου εχουν αυτο το σκοπο να στεγανωποιουν το χωρο καυσης οταν γινεται η κινηση μεσα στο κυλινδρο ...αλλα παρολα αυτα μηδαμινές ποσοτητες αναλογος και τη χρηση της μοτοσυκλετας και την λεπτοτητα των λαδιων παιρναει στο χωρο καυσης και καιγεται!......

..χαλαρα!...μην αγχωνεσε!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 29-04-2010, 23:45
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Castrol gp ActEvo 20W-50 Το χρησιμοποιεί κανένας?

Και λίγο έκαψε...
Αν δείτε πως οδηγεί ο ΑΛΧ, θα καταλάβαιτε
Άλεξ, μια φορά τα έχω βάλει και εγώ. Ήθελα να ψωνίσω από μαγαζί φίλου στην Ν. Κίο και είχε αυτά (τα έδινε η bmw κάποια στιγμή). Τα πήρα και τα έβαλα στο 1100. Ναι είχα μεγαλύτερη κατανάλωση λαδιού από τα Γαλικά put....e που έβαζα πριν στο 636 και συνέχιζα να β'αζω και στο 1100 και στο 1150.
Τώρα για τον τρόπο οδήγησης ξέρεις εσύ καλύτερα από καταναλώσεις.
Λέω, μήπως είχε λιγότερα από αρχής?

Υστ. για τράβα καμιά βολτίτσα με τέρμα γκάζι μπας και φταίει αυτό
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 30-04-2010, 07:59
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Castrol gp ActEvo 20W-50 Το χρησιμοποιεί κανένας?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
....θα σου πω και κατι που ειχα ακουσει παλιοτερα ...ακουγεται λιγο κουλο αλλα ισως εχει οντως βαση!

...το μηχανακι σου εχει ηδη πολλα χιλιομετρα ...παιρνουμε πρωτα σαν δεδομενο οτι με τον καιρο και τις καυσεις που γινονται καθημερινα και σε συναρτηση με το βαθος χρονου ... υπαρχει μια φυσιολογική αλλοίωση σε ολα τα κινούμενα μελη του κυλίνδρου!...εκει λοιπον πανε και καθονται τα υπολοιματα της καυσης , πως να το πω, μαζευεται πουρι το οποιο ομως συμπεριφερεται και σαν μόνωση που δεν αφηνει το λαδι να περασει αναμεσα απ τα ελατηρια στο χωρο καυσης και να καει!...βαζοντας εσυ λοιπον ενα λαδι που ο κατασκευαστης θετει σαν το μεγαλυτερο του πλεονεκτημα μια νεα φορμουλα απο καποιες χημικες ουσιες που εχουν σαν σκοπο συν της αλλης να καθαριζουν τις βρωμιες απ το εσωτερικο του κινητηρα ...εχουμε σαν αποτελεσμα να αφαιρείτε αυτο το πουρι εκει που εχει εδρασει και να περναει το λαδι οταν εσυ πιεζεις τη μηχανη στο χωρο καυσης και να χει τοσες απωλιες!

.... θα μπορουσε να ειναι ενας πιθανος λογος ....
Γιάννη μου... για να περάσει λάδι στον στον χώρο καύσης, μπορεί να γίνει από δύο σημεία. Ή από τα ελατήρια, ή από τα τσιμουχάκια των βαλβίδων. Η μάκα που λες, δεν πιάνει στα ελατήρια, ούτε φυσικά στον κύλινδρο. Στα τσιμουχάκια των βαλβίδων το ίδιο (γιατί εκεί, είσαι έξω από τον χώρο καύσης)
Άρα δεν έχει να κάνει με τον καθαρισμό της μάκας (αν μπορεί να κάνει τέτοιο πράγμα το λάδι) Ξέρω ότι υπάρχουν λάδια και λάδια. Λόγω της σύστασής τους, κάποια βρίσκουν τον τρόπο να περνάνε από τα ελατήρια στο χώρο καύσης, περισσότερο από άλλα. Κι ότι περνάνε τα λάδια από τα ελατήρια, περνάνε... γι' αυτό κι οι boxer το καίνε το λαδάκι τους. Θα κάνω λίγο υπομονή να δω πως θα συμπεριφερθεί από τώρα και στο εξής κι αν δω ότι μέσα σε λίγα σχετικά χιλιόμετρα μου κατεβάσει ξανά την στάθμη, θα τα πετάξω και θα βάλω πάλι τα aral για να συγκρίνω.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
μισό ...γιατί θα ξεχάσω και τα λίγα που ξέρω

το λάδι κυκλοφορεί οπουδήποτε πλην του θαλάμου καύσης. Στο θάλαμο καύσης καίμε μόνο βενζίνη ή ότι τελως πάντων μας βάζει ο βενζινάς.
Για να μην περάσει το λάδι στον θάλαμο καύσης από το κενό μεταξύ χιτωνίου και πιστονιού, υπάρχουν τα ελατήρια του πιστονιού.
Αυτά δεν έχουν καμία σχέση με τα γνωστά ...ελατήρια αλλά είναι σαν μεγάλες ροδέλες που αγκαλιάζουν το πιστόνι και διατηρούν μια απόσταση από το χιτώνιο.....
Βέβαια οι αποστάσεις που περιγράφω είναι της τάξης ...χιλιοστού....
αν αυτά τα αποκαλούμενα ελατήρια λιώσουν από τη χρήση, το λάδι κυκλοφορεί και περνώντας τα ελατήρια εισβάλει στον θάλαμο καύσης και κατά τη λειτουργία της μοτό εκεί καίγεται και βενζίνη και λάδι μαζί.
Έτσι λοιπόν σου "λαδώνει" το μπουζί αδυνατίζοντας κατά πολύ την απόδοση των μπουζί αλλά και σου εμφανίζει λευκό καπνό στην εξάτμιση, ιδιαίτερα κατά την εκκίνηση.......
Οι αποστάσεις είναι δέκατα του χιλιοστού. Χιλιοστό είναι πολύ. Παρόλα αυτά, καπνό στην εξάτμιση δεν έχω.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ήθελα να σε προσβάλω αλλά όταν έγραφα δεν είχες ανεβάσει τη φωτό.....φαντάστηκα ότι μιλούσαμε για 1150 γιατί απλά στα 1200 δεν παρατηρείται τέτοιο φαινόμενο....
Στα 100+ χλμ και με τέεεετοια εμπειρία καλό είναι να σκέφτεσαι τη περίπτωση μηχανικού προβλήματος ιδιαίτερα μάλιστα αν η κατανάλωση συνοδεύεται και από αρκετό λευκό καπνό από την εξάτμιση......

Και μην μου παρεξηγείσαι......να βοηθήσουμε θέλουμε.....και εσύ από τη μεριά σου βοήθα μας και εμάς του ερασιτέχνες μηχανικούς δίνοντάς μας όλα τα στοιχεία που έχεις
Δεν παρεξηγήθηκα ρε συ. Απλά θεώρησα δεδομένο πως όταν μιλάμε για 1150 δεν μπορεί να είναι ακόμα καινούρια και να μου λέτε δώσ' της λίγο χρόνο!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και λίγο έκαψε...
Αν δείτε πως οδηγεί ο ΑΛΧ, θα καταλάβαιτε
Άλεξ, μια φορά τα έχω βάλει και εγώ. Ήθελα να ψωνίσω από μαγαζί φίλου στην Ν. Κίο και είχε αυτά (τα έδινε η bmw κάποια στιγμή). Τα πήρα και τα έβαλα στο 1100. Ναι είχα μεγαλύτερη κατανάλωση λαδιού από τα Γαλικά put....e που έβαζα πριν στο 636 και συνέχιζα να β'αζω και στο 1100 και στο 1150.
Τώρα για τον τρόπο οδήγησης ξέρεις εσύ καλύτερα από καταναλώσεις.
Λέω, μήπως είχε λιγότερα από αρχής?

Υστ. για τράβα καμιά βολτίτσα με τέρμα γκάζι μπας και φταίει αυτό
Έλα... συκοφάντη

Η αλήθεια είναι πως τα λάδια αλλάχθηκαν την τελευταία εβδομάδα πριν το 36ωρο στην Κρήτη. Συνεπώς τα 1000χιλ έγιναν επί Κρητικού εδάφους που χαίρει στροφής και φουρκέτας ανά 100 μέτρα max (fun park λέμε η Κρήτη)
Η ποσότητα που έβαλα πριν φύγω για το 36ωρο, ήταν ένα τι πάνω από την κουκκίδα στο γυαλάκι.(κανονική ποσότητα)
Μετά την πρώτη μέρα (και μετά από 550χιλ) διαπίστωσα πως το λάδι είχε πέσει αρκετά. Είχε φτάσει ένα τι πάνω από το κάτω μέρος του ματιού. Συμπλήρωσα 250ml και ξαναπήγε η στάθμη στην κουκκίδα (κι ένα τι παραπάνω)
Ερχόμενος από το 36ωρο κι έχοντας κάνει άλλα 550χιλ επί Κρητικού εδάφους, συμπληρώνω άλλα 250ml στην Αθήνα. Από τότε μέχρι και χτες, έκανα περίπου άλλα 400χιλ μέσα στην Αθήνα, και χτες συμπλήρωσα ξανά 250ml!!!
Mετά και από αυτό το συμπλήρωμα, θα τσεκάρω πότε θα μου το ξανακάψει. Στα πρότυπα aral, για να πάει από την κουκκίδα στο κάτω μέρος του ματιού, χρειαζόταν τουλάχιστον 1000χιλ. Τώρα μου το κάνει στα μισά χιλιόμετρα με το Castrol, και μιλάμε για ξαφνική αλλαγή κατανάλωσης. Μέχρι τις 10 Απριλίου, είχα μέσα τα aral 10W-40 (ή 15w-40 δεν θυμάμαι καλά) και παρόλο που ήταν λεπτότερα λάδια, τέτοια κατανάλωση δεν είχα.

Κρατάω μία πισινή γιατί μεσολάβησε το 36ωρο, γιατί η αλήθεια είναι ότι του ήπια λιγάκι το αίμα στη Κρήτη, και θα περιμένω να δω συμπεριφορά από δω και στο εξής.

Last edited by ALX; 30-04-2010 at 08:01.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 30-04-2010, 15:27
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Castrol gp ActEvo 20W-50 Το χρησιμοποιεί κανένας?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Παίδες... στη τελευταία αλλαγή λαδιών, έβαλα τα συγκεκριμένα λάδια.
Αυτό που παρατήρησα είναι πως, εκτός ότι το μοτέρ ακούγεται περισσότερο από το συνηθισμένο, το λάδι καίγεται αρκετά γρήγορα! Για 1500χιλ (σκάρτα), έχω συμπληρώσει ήδη 0,5 λίτρο. Με τα aral δεν είχα τέτοια κατανάλωση και το μοτέρ δούλευε πιο ο####!

update

Σήμερα συμπλήρωσα τα 1500χιλ από την αλλαγή των λαδιών και συμπλήρωσα ακόμα 250ml λάδι! Σύνολο 750ml για 1500χιλ
Δεν μπορεί... κάτι παίζει. Ακόμα και με τα ψιλότερα 10W-40 aral που είχα βάλει την προηγούμενη φορά, τόσα δεν έκαιγε!

Τα βάζει κάποιος άλλος τα συγκεκριμένα λάδια? Έχει διαπιστώσει κάτι παρόμοιο? Εγώ πάντως δεν το βλέπω να τα ξαναβάζω.Θα ξαναγυρίσω στα aral.
Ξαναδοκιμασε τα ΑΡΑΛ, που τα ξερεις, και οχι το 10/40 αλλα το 20/50 αν υπάρχει!!!!!! Απλο, απλουστατο ορυκτέλαιο!! Το συγκεκριμενο Καστρολ που εβαλες εχει ενα ειδικο συστατικό - trizone technology ονομαζει την τεχνολογια που το διακατεχει και το οποίο συστατικο δεν ονομαζεται απο την εταιρεια - το οποιο φροντιζει για την ''σωστη'' λιπαντικοτητα στους κινητηρες με υγρο συμπλεκτη σαν το Βαραντερο!! Γιαυτο και πληρει την προδιαγραφη JASO MA!! Ισως, το πιο πιθανο, αυτο το νεο συστατικο/τεχνολογια που εχει το συγκεκριμενο να σου εκανε την καταναλωση!
Αυτα τα λαδια (τα ειδικα για μοτοσυκλετες με υγρο συμπλεκτη) γενικα δεν ειναι καταλληλα (οχι οτι κανουν ζημια) για κινητρες σαν των GS, μονον που εχουν την ταση να ''ξεφευγουν'' των αυξημενων διακενων στα άεροψυκτα και να καιγονται!! Δοκιμασε ενα 20/50 αυτοκινηταδικο λαδι (η GS δεν χρειαζεται μοτοσυκλετιστικο λαδι αφου εχει ξερο συμπλεκτη) και θα δεις οτι η καταναλωση - αν δεν συντρεχει μηχανολογικος λογος λογω πολλων κμ - θα πεσει στο 1/4!!

Σημ. Καποτε στο πρωτο βαραντερο μου εβαλα ενα 10/40 της Μοτορεξ και μεσα σε 1000κμ συμπληρωσα 500ml!!! τρελαθηκα!!! Αμεσως αλλαξα στο Motul 5100 που εβαζα μεχρι να πειραματισθω με κατι άλλο και μεσα σε 6000κμ δεν συμπληρωσα σταγονα!!
Αυτο το λεω γιατι απο λαδι σε λαδι εχει διαφορα η καταναλωση!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 30-04-2010, 15:50
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Castrol gp ActEvo 20W-50 Το χρησιμοποιεί κανένας?

επειδη και εγω δεν εμεινα ευχαριστημενος με τα καστρολ πηγα σε motorex for boxer 10-40.κυριολεκτικα δεν καιει γραμμαριο.οι ρυθμοι οδηγησης ειναι πολυ ανεβασμενοι.και ειναι και φθηνο.περιπου 12 το λιτρο.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 30-04-2010, 16:02
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Castrol gp ActEvo 20W-50 Το χρησιμοποιεί κανένας?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από FANISGS Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη και εγω δεν εμεινα ευχαριστημενος με τα καστρολ πηγα σε motorex for boxer 10-40.κυριολεκτικα δεν καιει γραμμαριο.οι ρυθμοι οδηγησης ειναι πολυ ανεβασμενοι.και ειναι και φθηνο.περιπου 12 το λιτρο.
12e το λιτρο.......φθηνό???????????
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 30-04-2010, 16:02
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Castrol gp ActEvo 20W-50 Το χρησιμοποιεί κανένας?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από FANISGS Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη και εγω δεν εμεινα ευχαριστημενος με τα καστρολ πηγα σε motorex for boxer 10-40.κυριολεκτικα δεν καιει γραμμαριο.οι ρυθμοι οδηγησης ειναι πολυ ανεβασμενοι.και ειναι και φθηνο.περιπου 12 το λιτρο.

12e το λιτρο.......φθηνό???????????
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 30-04-2010, 16:08
sakis656 Ο/Η sakis656 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: BMW R1200GS '04
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή Απάντηση: Castrol gp ActEvo 20W-50 Το χρησιμοποιεί κανένας?

Το 20-50 της motul εδώ στην Δράμα το αγοράζω 8€ το λίτρο
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 30-04-2010, 16:25
stukas Ο/Η stukas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: athens
Μoto: 1200 adv 07
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Απάντηση: Castrol gp ActEvo 20W-50 Το χρησιμοποιεί κανένας?

Kαλησπερα παιδες να καταθεσω κ εγω την εμπειρια μου..(χε,χε..):Λοιπον το μηχανακι εχει τωρα αισιως 85000χλμ(adv07),με οτι φθορες μπορει να εχει υποστει ως τωρα-παντως στα σερβις του τηρω ευλαβικη περιοδικοτητα-κ του βαζω Castrol gp ActEvo 20W-50 (6.5E/lt απο το practiker η κατα ενα ευρω φθηνοτερα απο γνωστη αποθηκη).Συγκρινομενο με τα Aral,(παντα ιδιου τυπου),ειδα οτι τα castrol συμπεριφερονται καλυτερα,δηλαδη το μοτερ σα να δουλευει πιο `γλυκα` κ δεν εχω σχεδον καθολου καταναλωση(μονο οταν την πιεζω σε ταξιδι,πανω απο 150-160χλμ/ωρα)κ για αρκετη ωρα,αλλιως δεν καει καθολου λαδι...Μεχρι στιγμης ειναι το λαδι επιλογης μου κ ειναι κ φθηνα πιστευω...Δεν τα βαζω απο τσιγκουνια,αλλα λογω της γνωμης που εχω οτι για τον συγκεκριμενο κινητηρα,μαλλον δεν χρειαζονται ημισυνθετικα η συνθετικα λαδια...Οσο για το φιλο που ξεκινησε το post,ισως τα εν λογω να μην `καθονται` στο συγκεκριμενο μοτερ,ξαναγυρνα σε αυτα που εβαζες αμα δεις οτι στα καιει.Καλη μου φαινεται κ η συμβουλη του φιλου που προτεινε να βαλεις τη μαρκα που ειχες αλλα σε 20/50 κ να βγαλεις τα συμπερασματα σου...Αυτα τα ολιγα,παντα φιλικα stukas...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 30-04-2010, 17:03
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Castrol gp ActEvo 20W-50 Το χρησιμοποιεί κανένας?

Απόσπασμα:
Έλα... συκοφάντη

Η αλήθεια είναι πως τα λάδια αλλάχθηκαν την τελευταία εβδομάδα πριν το 36ωρο στην Κρήτη. Συνεπώς τα 1000χιλ έγιναν επί Κρητικού εδάφους που χαίρει στροφής και φουρκέτας ανά 100 μέτρα max (fun park λέμε η Κρήτη)
Η ποσότητα που έβαλα πριν φύγω για το 36ωρο, ήταν ένα τι πάνω από την κουκκίδα στο γυαλάκι.(κανονική ποσότητα)
Μετά την πρώτη μέρα (και μετά από 550χιλ) διαπίστωσα πως το λάδι είχε πέσει αρκετά. Είχε φτάσει ένα τι πάνω από το κάτω μέρος του ματιού. Συμπλήρωσα 250ml και ξαναπήγε η στάθμη στην κουκκίδα (κι ένα τι παραπάνω)
Ερχόμενος από το 36ωρο κι έχοντας κάνει άλλα 550χιλ επί Κρητικού εδάφους, συμπληρώνω άλλα 250ml στην Αθήνα. Από τότε μέχρι και χτες, έκανα περίπου άλλα 400χιλ μέσα στην Αθήνα, και χτες συμπλήρωσα ξανά 250ml!!!
Mετά και από αυτό το συμπλήρωμα, θα τσεκάρω πότε θα μου το ξανακάψει. Στα πρότυπα aral, για να πάει από την κουκκίδα στο κάτω μέρος του ματιού, χρειαζόταν τουλάχιστον 1000χιλ. Τώρα μου το κάνει στα μισά χιλιόμετρα με το Castrol, και μιλάμε για ξαφνική αλλαγή κατανάλωσης. Μέχρι τις 10 Απριλίου, είχα μέσα τα aral 10W-40 (ή 15w-40 δεν θυμάμαι καλά) και παρόλο που ήταν λεπτότερα λάδια, τέτοια κατανάλωση δεν είχα.

Κρατάω μία πισινή γιατί μεσολάβησε το 36ωρο, γιατί η αλήθεια είναι ότι του ήπια λιγάκι το αίμα στη Κρήτη, και θα περιμένω να δω συμπεριφορά από δω και στο εξής.
Είδες, του έριξες πίεση στην Κρήτη, αλλά είναι κ το λάδι έτσι. Και εγώ είχα περισσότερη κατανάλωση (ειδικά το 1100 ήταν .....καταναλωτική κοινωνία).
Νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
«Flossie», το ρομπότ – tester της Castrol !!!!!!!!! riko46 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 9 01-08-2009 18:38


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!