GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 18-03-2011, 21:34
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει ανεργία - Χέρια για δουλειά δεν υπάρχουν



Πολύ καλά τα λέει αλλά δουλειά δεν υπάρχει δυστυχώς .


Reply With Quote
  #12  
Παλιό 19-03-2011, 20:40
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει ανεργία - Χέρια για δου

Δυστυχώς κάπως έτσι είναι τα πράγματα..
Πήγαν κάποιοι και έβγαλαν αντιγράφοντας στα μισά μαθήματα ένα τει π.χ. λογιστικής
και ήθελαν θέση διευθηντή με 3000 € πρώτο μισθό χωρίς να στρώσουν την κολάρα τους στην δουλεία και να λερώσουν τα χεράκια τους.
Και το χειρότερο είναι ότι στην παρούσα φάση την πληρώνουν πάρα πολλοί που δεν φταίνε..
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 21-03-2011, 12:00
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει ανεργία - Χέρια για δου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα πάντως μου θύμησε GeorgeP σε οίστρο!
Σε κάποια έχει δίκιο και μεγάλο, σε άλλα είναι τελείως για τον μπούτσον! Μην το πάρεις προσωπικά Γιώργη
Οτι δεν συμβαδιζει με αυτα που πιστευουμε εμεις ειναι για τον μπουτσον?!!
Τοτε καλα να παθουμε!!!!

Απο το 1955 μεχρι το 1990 χειρωνακτικες εργασιες υπηρχαν και τις εκαναν ελληνικα χερια!! Μονον που μετα μπηκαν τα σωματεια στην μεση και ορισαν (με κυβερνητικες ευλογιες) οτι ο οικοδομος θα πρέπει να περνει 100ε σημερινα σε μεροκαματο μαζι με τα ενσημα του. Ετσι κι εγινε!! Ετσι κι εγινε και ενα σπιτι κοστιζε 6 περιουσιες!!!!
Μετα ηρθαν οι αλβανοι που εχτισαν ολη την ελλαδα, μετρο, ολυμπιακα ακινητα κ.λ.π. με 30ε μεροκαματο, αλλοι με ενσημα αλλοι οχι (οι περισσοτεροι χωρις). Ο ελληνας τοτε αρχισε να μπαινει στην μπαντα, οι τιμες των σπιτιων ομως δεν επεσαν!!
Τοτε αρχισαμε να λεμε οτι ο Ελληνας οικοδομος δεν θα υπαρχει σε λιγα χρονια. Για να μην αρχισουν τα προκιματα να πληροφορησω οτι τα καλοκαιρια, στις διακοπες του σχολειου, απο τα 14 μου μεχρι και τα 18 μου δουλευα σε οικοδομες και διαφορα εργοστασια του Ρεντη και της Κατω Κηφισιας, ανευ ενσημων!!!! Ετσι, ''για να μαθω τι σημαινει εργασια'' οπως ελεγε ο πατερας μου που με εστελνε!! Ο θεος ευχομαι να του χαριζει μερες ακομα και τωρα στα 82 του γιαυτο το μηνυμα που μου περασε τοτε και το οποιο ηταν τοτε, ποσώ μαλλον σημερα, ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ για άλλους γονεις!!!
Την ιδια περιοδο (1955-1980) επαγγελματα οπως κουρεις κοινως μπαρμπερηδες για οσους θυμουνται, υδραυλικοι, μηχανικοι, μαρμαραδες, μπογιατζηδες κ.λ.π. γνωριζαν ανθιση απο Ελληνες τεχνιτες. Ομως για να σου βαλει μια βρυση ο Ελληνας υδραυλικος ηθελε ενα ολοκληρο μεροκαματο (100ε σημερινα) μαζι με το ενσημο του, ο μαρμαρας και ο πλακάς (2 αδελφια του πατερα μου) για να σου βαλουν 10 τετραγωνικα μαρμαρα/πλακακια ηθελαν 20 μεροκαματα των 100ε σημερινων. Αρχιζαν στις 07:00 κι εφευγαν στις 12:00 με το μεροκαματο στην τσεπη για να πανε να δουλεψουν σε άλλον απο της 12:00 μεχρι της 17:00 περνωντας ετσι 2 μεροκαματα σε μια μερα. Ετσι σε 20 ημερες εβγαζαν 40 μεροκαματα!! Κανεις τους δε, φυσικα, δεν πληρωνε το ΙΚΑ τους (Σημερα γκρινιαζουν για την πενιχρη τους συνταξη). Μετα ηρθαν οι αλβανοι που τελειωναν τα 10 τετραγωνικα σε 3 ημερες με το μισο μεροκαματο μαζι με το ΙΚΑ που τους αναλογουσε.
Προπερσι εβαψα το σπιτι μου των 100 τετραγωνικων, πηρα προσφορες απο ελληνες οι οποιες κυμαινονταν απο 1500ε και πανω μαζι με τα χρωματα (χρωτεχ) και 5 ημερες δουλεια!!! Ηρθε ο αλβανος και μαζι με τα χρωματα (χρωτεχ και παλι) πηρε 600ε, αρχισε το Σαββατο το πρωι και τελειωσε ολο το σπιτι την Κυριακη το μεσημερι!!! Ο αλβανος δηλαδη, δουλεψε 5 ημερες στην οικοδομη που δουλευε και χαλωντας το Σ/Κ του ηρθε σε εμενα να βαψει το σπιτι μου. Ο ελληνας μπογιατζης (4ρεις περασαν απο το σπιτι για προσφορες) ηθελε να ερχεται τα απογευματα να μου βαψει το σπιτι εκτοπιζωντας με στο ξενοδοχειο!!!! Σιγα μην χαλαγε το Σ/Κ του!!!
Την δεκαετια του '90 δε, οι ελληνες τεχνιτες ηταν σιγουροι για την επικρατηση τους αφου θεωρουσαν τον αλβανο υποδιεστερο σαν ανθρωπο αλλα και σαν τεχνιτη!!! Το πετροχτιστο ομως στην Μανη Ελληνας δεν μπορουσε να το φτιαξει οπως το εφτιαξε ο Αλβανος!!!! Ηθελε μηχανηματα λεει για να σπασει την πετρα τα οποια στοχιζαν χρηματα πολλα, ενω ο Αλβανος τις κοτρωνες των 500 κιλων και του ενος τονου τις εσπαζε και τις φορμαρε με το σφυρι και το καλεμι του!!! Και με τα μισα λεφτα μαζι με το ΙΚΑ του (ηταν νομιμος μεταναστης).

Το ιδιο γινηκε και με ολα αυτα τα συναφη επαγγελματα!!!
Κι ερωτω, ο αλβανος πως ζουσε και ο ελληνας δεν μπορουσε? Μπορουσε και παραμπορουσε αλλα αυτο που τον ενδιεφερε ηταν η λιγοτερες ωρες εργασια του Αλβανου και η αποκομιδη οσων περισσοτερων χρηματων μπορουσε λεγοντας σου......''αν θελεις Κε GeorgeP, εγω τοσα θελω''! Οσοι εχουν κτισει σπιτια απο μονοι τους ξερουν τον γολγοθα ολων των παραπανω.

Μετα, απο το 1980 κι επειτα, αποφασισαμε ως Ελληνες που το βιοτικο επιπεδο μας ειχε γινει εφαμιλλο του Γερμανικου οτι, το ''μαθε τεχνη κι αστηνε'' δεν ηταν για εμας τους Ελληνες, ηταν ‘’tres banal’’, ετσι σπρωχναμε τα παιδια μας να γινουν δικηγοροι, γιατροι, αρχιτεκτονες, πολιτικοι μηχανικοι κ.λ.π. ορμωμενοι απο τον οργασμο κατασκευων της εποχης εκεινης. Ετσι φτασαμε στο σημερα, αυτο το ''σημερα'' που εχει αρχισει απο το 1995 και μετα, οπου εχουμε τοσους πολλους δικηγορογιατροαρχιτεκτονοπολιτικομηχανικους που δεν ξερουμε τι να τους κανουμε με αποτελεσμα πολλοι απο αυτους να μην εχουν δουλεια και να ξενυτευονται!! Η μερια της συζυγου μου εχει 3 δικηγορους, 1 πολιτικο μηχανικο και εναν αρχιτεκτονα ολοι γενια του '70-'80 οι οποιοι σημερα καθονται ¨η υποαπασχολουνται ελπιζοντας.......!
Ομως για ψαξε να βρεις υδραυλικο αλβανο να δεις που θα τον βρεις, αν θα τον βρεις και το σημαντικοτερο πότε θα ερθει να σου περασει τους σωληνες στον ηλιακο θερμοσιφωνα π.χ. Οταν ερθει πριν του πεις ''προχωρα'' ρωτα το ποσα θελει......θα εκπλαγεις!!!

Με ολα αυτα θελω να πω οτι μονοι μας σκαψαμε τον λακκο μας!!! Πιστεψαμε τους κυβερνωντες και ξεχασαμε να σκεπτομαστε εμεις οι ιδιοι.
Ετσι, ερμηνευσαμε ως ‘’ζεστο χρημα στις τσεπες μας απο τον καναπε του σπιτιου μας’’ την δηλωση Σημιτη οτι το χρηματιστηριο θα φτασει στις 7000 μοναδες....τρεξαμε και αγορασαμε μετοχες ως αλλοι ηλιθιοι για να χασουμε τα λεφτα μας μετεπειτα!!! Ξεχασαμε οτι Χρηματιστηριο=Καζινο της Παρνηθας, ξεχασαμε να σκεπτομαστε δηλαδη. Γιατι? Διοτι θελαμε ευκολο χρημα καθυμενοι...... αρα δικαιωμα στην τεμπελια!

Το ιδιο κανουμε και τωρα σε ολα σχεδον τα θεματα, μονον που τωρα αντι για καποιον υψηλα ιστάμενο τυπου Σημιτη, ακολουθουμε π.χ. τα κινηματα του ‘’δεν πληρωνω’’ ξεχνωντας οτι αυτα υποκεινουνται απο πολιτικες δυναμεις που ενεργουν δια δικο τους ψηφοθηρικο και μονον οφελος!!! Ως αλλοι Σημιτιδες δηλαδη!!
Ετσι ξεχναμε το χρεος μας απεναντι στα παιδια μας εν πρωτοις για τα οποια εμεις οι ιδιοι θελουμε και πρέπει να θελουμε ενα ασφαλεστερο οδικο δικτυο!!
Κατόπιν ομως εντολης ‘’κινηματων’’ το ξεχναμε! Γιατι? Διοτι ειναι βολικο να μην πληρωνουμε ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΧΝΩΝΤΑς ΤΟ ΑΥΡΙΟ!!
Ξεχναμε ετσι και τοκαθηκον μας να συμετασχουμε στην κατασκευη αυτου του ασφαλεστερου οδικου δικτυου ανεξαρτητως κοστους προβαλλωντας γελοιες δικαιολογιες τυπου ‘’το κρατος εχει εισπραξει πολλα απο τα διοδια στο παρελθον’’, ‘’οι εταιρειες βγαζουν πολλα’’, ‘’οι δρομοι να φτιαχτουν απο το δημοσιο και οι φταιγμενοι να γυρισουν στο Δημοσιο’’ και άλλα ομορφα!! Οταν ετσι ομως οι δρομοι τελικα δεν θα φτιαχτουν και το παιδι μας σκοτωθει στα 25 του, οταν εμεις οι γονεις που πολεμησαμε για να μην φτιαχτουν ειμαστε στα 80 μας, αραγες τοτε θα πουμε ποτε στους εαυτους μας ‘’γυιε μου /κορη μου εφταιξα κι εγω που εσυσκοτωθηκες σημερα’’??!!!!

Υ.Γ. αυτος ειναι ο ‘’οιστρος’’ μου!!!!

Last edited by GeorgeP; 21-03-2011 at 12:14.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 21-03-2011, 12:11
kerl Ο/Η kerl βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει ανεργία - Χέρια για δου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι δεν συμβαδιζει με αυτα που πιστευουμε εμεις ειναι για τον μπουτσον?!!
Τοτε καλα να παθουμε!!!!

Απο το 1955 μεχρι το 1990 χειρωνακτικες εργασιες υπηρχαν και τις εκαναν ελληνικα χερια!! Μονον που μετα μπηκαν τα σωματεια στην μεση και ορισαν (με κυβερνητικες ευλογιες) οτι ο οικοδομος θα πρέπει να περνει 100ε σημερινα σε μεροκαματο μαζι με τα ενσημα του. Ετσι κι εγινε!! Ετσι κι εγινε και ενα σπιτι κοστιζε 6 περιουσιες!!!!
Μετα ηρθαν οι αλβανοι που εχτισαν ολη την ελλαδα, μετρο, ολυμπιακα ακινητα κ.λ.π. με 30ε μεροκαματο, αλλοι με ενσημα αλλοι οχι (οι περισσοτεροι χωρις). Ο ελληνας τοτε αρχισε να μπαινει στην μπαντα, οι τιμες των σπιτιων ομως δεν επεσαν!!
Τοτε αρχισαμε να λεμε οτι ο Ελληνας οικοδομος δεν θα υπαρχει σε λιγα χρονια. Για να μην αρχισουν τα προκιματα να πληροφορησω οτι τα καλοκαιρια, στις διακοπες του σχολειου, απο τα 14 μου μεχρι και τα 18 μου δουλευα σε οικοδομες και διαφορα εργοστασια του Ρεντη και της Κατω Κηφισιας, ανευ ενσημων!!!! Ετσι, ''για να μαθω τι σημαινει εργασια'' οπως ελεγε ο πατερας μου που με εστελνε!! Ο θεος ευχομαι να του χαριζει μερες ακομα και τωρα στα 82 του γιαυτο το μηνυμα που μου περασε τοτε και το οποιο ηταν τοτε, ποσώ μαλλον σημερα, ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ για άλλους γονεις!!!
Την ιδια περιοδο (1955-1980) επαγγελματα οπως κουρεις κοινως μπαρμπερηδες για οσους θυμουνται, υδραυλικοι, μηχανικοι, μαρμαραδες, μπογιατζηδες κ.λ.π. γνωριζαν ανθιση απο Ελληνες τεχνιτες. Ομως για να σου βαλει μια βρυση ο Ελληνας υδραυλικος ηθελε ενα ολοκληρο μεροκαματο (100ε σημερινα) μαζι με το ενσημο του, ο μαρμαρας και ο πλακάς (2 αδελφια του πατερα μου) για να σου βαλουν 10 τετραγωνικα μαρμαρα/πλακακια ηθελαν 20 μεροκαματα των 100ε σημερινων. Αρχιζαν στις 07:00 κι εφευγαν στις 12:00 με το μεροκαματο στην τσεπη για να πανε να δουλεψουν σε άλλον απο της 12:00 μεχρι της 17:00 περνωντας ετσι 2 μεροκαματα σε μια μερα. Ετσι σε 20 ημερες εβγαζαν 40 μεροκαματα!! Κανεις τους δε, φυσικα, δεν πληρωνε το ΙΚΑ τους (Σημερα γκρινιαζουν για την πενιχρη τους συνταξη). Μετα ηρθαν οι αλβανοι που τελειωναν τα 10 τετραγωνικα σε 3 ημερες με το μισο μεροκαματο μαζι με το ΙΚΑ που τους αναλογουσε.
Προπερσι εβαψα το σπιτι μου των 100 τετραγωνικων, πηρα προσφορες απο ελληνες οι οποιες κυμαινονταν απο 1500ε και πανω μαζι με τα χρωματα (χρωτεχ) και 5 ημερες δουλεια!!! Ηρθε ο αλβανος και μαζι με τα χρωματα (χρωτεχ και παλι) πηρε 600ε, αρχισε το Σαββατο το πρωι και τελειωσε ολο το σπιτι την Κυριακη το μεσημερι!!! Ο αλβανος δηλαδη, δουλεψε 5 ημερες στην οικοδομη που δουλευε και χαλωντας το Σ/Κ του ηρθε σε εμενα να βαψει το σπιτι μου. Ο ελληνας μπογιατζης (4ρεις περασαν απο το σπιτι για προσφορες) ηθελε να ερχεται τα απογευματα να μου βαψει το σπιτι εκτοπιζωντας με στο ξενοδοχειο!!!! Σιγα μην χαλαγε το Σ/Κ του!!!
Την δεκαετια του '90 δε, οι ελληνες τεχνιτες ηταν σιγουροι για την επικρατηση τους αφου θεωρουσαν τον αλβανο υποδιεστερο σαν ανθρωπο αλλα και σαν τεχνιτη!!! Το πετροχτιστο ομως στην Μανη Ελληνας δεν μπορουσε να το φτιαξει οπως το εφτιαξε ο Αλβανος!!!! Ηθελε μηχανηματα λεει για να σπασει την πετρα τα οποια στοχιζαν χρηματα πολλα, ενω ο Αλβανος τις κοτρωνες των 500 κιλων και του ενος τονου τις εσπαζε και τις φορμαρε με το σφυρι και το καλεμι του!!! Και με τα μισα λεφτα μαζι με το ΙΚΑ του (ηταν νομιμος μεταναστης).

Το ιδιο γινηκε και με ολα αυτα τα συναφη επαγγελματα!!!
Κι ερωτω, ο αλβανος πως ζουσε και ο ελληνας δεν μπορουσε? Μπορουσε και παραμπορουσε αλλα αυτο που τον ενδιεφερε ηταν η λιγοτερες ωρες εργασια του Αλβανου και η αποκομιδη οσων περισσοτερων χρηματων μπορουσε λεγοντας σου......''αν θελεις Κε GeorgeP, εγω τοσα θελω''! Οσοι εχουν κτισει σπιτια απο μονοι τους ξερουν τον γολγοθα ολων των παραπανω.

Μετα, απο το 1980 κι επειτα, μαθαμε οτι το ''μαθε τεχνη κι αστηνε'' δεν ηταν για εμας τους Ελληνες, ηταν ‘’tres banal’’, ετσι σπρωχναμε τα παιδια μας να γινουν δικηγοροι, γιατροι, αρχιτεκτονες, πολιτικοι μηχανικοι κ.λ.π. ορμωμενοι απο τον οργασμο κατασκευων της εποχης εκεινης. Ετσι φτασαμε στο σημερα, αυτο το ''σημερα'' που εχει αρχισει απο το 1995 και μετα, οπου εχουμε τοσους πολλους δικηγορογιατροαρχιτεκτονοπολιτικομηχανικους που δεν ξερουμε τι να τους κανουμε με αποτελεσμα πολλοι απο αυτους να μην εχουν δουλεια και να ξενυτευονται!! Η μερια της συζυγου μου εχει 3 δικηγορους, 1 πολιτικο μηχανικο και εναν αρχιτεκτονα ολοι γενια του '70-'80 οι οποιοι σημερα καθονται ¨η υποαπασχολουνται ελπιζοντας.......!
Ομως για ψαξε να βρεις υδραυλικο αλβανο να δεις που θα τον βρεις, αν θα τον βρεις και το σημαντικοτερο πότε θα ερθει να σου περασει τους σωληνες στον ηλιακο θερμοσιφωνα π.χ. Οταν ερθει πριν του πεις ''προχωρα'' ρωτα το ποσα θελει......θα εκπλαγεις!!!

Με ολα αυτα θελω να πω οτι μονοι μας σκαψαμε τον λακκο μας!!! Πιστεψαμε τους κυβερνωντες και ξεχασαμε να σκεπτομαστε εμεις οι ιδιοι.
Ετσι, ερμηνευσαμε ως ‘’ζεστο χρημα στις τσεπες μας απο τον καναπε του σπιτιου μας’’ την δηλωση Σημιτη οτι το χρηματιστηριο θα φτασει στις 7000 μοναδες....τρεξαμε και αγορασαμε μετοχες ως αλλοι ηλιθιοι για να χασουμε τα λεφτα μας μετεπειτα!!! Ξεχασαμε οτι Χρηματιστηριο=Καζινο της Παρνηθας, ξεχασαμε να σκεπτομαστε δηλαδη. Γιατι? Διοτι θελαμε ευκολο χρημα καθυμενοι...... αραδικαιωμα στην τεμπελια!

Το ιδιο κανουμε και τωρα σε ολα σχεδον τα θεματα, μονον που τωρα αντι για καποιον υψηλα ιστάμενο τυπου Σημιτη, ακολουθουμε π.χ. τα κινηματα του ‘’δεν πληρωνω’’ ξεχνωντας οτι αυτα υποκεινουνται απο πολιτικες δυναμεις που ενεργουν δια δικο τους ψηφοθηρικο και μονον οφελος!!! Ως αλλοι Σημιτιδες δηλαδη!!
Ετσι ξεχναμε τοχρεοςμας απεναντι στα παιδια μας εν πρωτοις για τα οποια εμεις οι ιδιοι θελουμε και πρέπει να θελουμε ενα ασφαλεστερο οδικο δικτυο!!
Κατόπιν ομως εντολης ‘’κινηματων’’ το ξεχναμε! Γιατι? Διοτι ειναι βολικο να μην πληρωνουμε ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΧΝΩΝΤΑς ΤΟ ΑΥΡΙΟ!!
Ξεχναμε ετσι και τοκαθηκον μας να συμετασχουμε στην κατασκευη αυτου του ασφαλεστερου οδικου δικτυου ανεξαρτητως κοστους προβαλλωντας γελοιες δικαιολογιες τυπου ‘’το κρατος εχει εισπραξει πολλα απο τα διοδια στο παρελθον’’, ‘’οι εταιρειες βγαζουν πολλα’’, ‘’οι δρομοι να φτιαχτουν απο το δημοσιο και οι φταιγμενοι να γυρισουν στο Δημοσιο’’ και άλλα ομορφα!! Οταν ετσι ομως οι δρομοι τελικα δεν θα φτιαχτουν και το παιδι μας σκοτωθει στα 25 του, οταν εμεις οι γονεις που πολεμησαμε για να μην φτιαχτουν ειμαστε στα 80 μας, αραγες τοτε θα πουμε ποτε στους εαυτους μας ‘’γυιε μου /κορη μου εφταιξα κι εγω που εσυσκοτωθηκες σημερα’’??!!!!

Υ.Γ. αυτος ειναι ο ‘’οιστρος’’ μου!!!!
respect φίλε μου respect
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 21-03-2011, 14:50
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει ανεργία - Χέρια για δου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι δεν συμβαδιζει με αυτα που πιστευουμε εμεις ειναι για τον μπουτσον?!!
Τοτε καλα να παθουμε!!!!

Απο το 1955 μεχρι το 1990 χειρωνακτικες εργασιες υπηρχαν και τις εκαναν ελληνικα χερια!! Μονον που μετα μπηκαν τα σωματεια στην μεση και ορισαν (με κυβερνητικες ευλογιες) οτι ο οικοδομος θα πρέπει να περνει 100ε σημερινα σε μεροκαματο μαζι με τα ενσημα του. Ετσι κι εγινε!! Ετσι κι εγινε και ενα σπιτι κοστιζε 6 περιουσιες!!!!
Μετα ηρθαν οι αλβανοι που εχτισαν ολη την ελλαδα, μετρο, ολυμπιακα ακινητα κ.λ.π. με 30ε μεροκαματο, αλλοι με ενσημα αλλοι οχι (οι περισσοτεροι χωρις). Ο ελληνας τοτε αρχισε να μπαινει στην μπαντα, οι τιμες των σπιτιων ομως δεν επεσαν!!
Τοτε αρχισαμε να λεμε οτι ο Ελληνας οικοδομος δεν θα υπαρχει σε λιγα χρονια. Για να μην αρχισουν τα προκιματα να πληροφορησω οτι τα καλοκαιρια, στις διακοπες του σχολειου, απο τα 14 μου μεχρι και τα 18 μου δουλευα σε οικοδομες και διαφορα εργοστασια του Ρεντη και της Κατω Κηφισιας, ανευ ενσημων!!!! Ετσι, ''για να μαθω τι σημαινει εργασια'' οπως ελεγε ο πατερας μου που με εστελνε!! Ο θεος ευχομαι να του χαριζει μερες ακομα και τωρα στα 82 του γιαυτο το μηνυμα που μου περασε τοτε και το οποιο ηταν τοτε, ποσώ μαλλον σημερα, ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ για άλλους γονεις!!!
Την ιδια περιοδο (1955-1980) επαγγελματα οπως κουρεις κοινως μπαρμπερηδες για οσους θυμουνται, υδραυλικοι, μηχανικοι, μαρμαραδες, μπογιατζηδες κ.λ.π. γνωριζαν ανθιση απο Ελληνες τεχνιτες. Ομως για να σου βαλει μια βρυση ο Ελληνας υδραυλικος ηθελε ενα ολοκληρο μεροκαματο (100ε σημερινα) μαζι με το ενσημο του, ο μαρμαρας και ο πλακάς (2 αδελφια του πατερα μου) για να σου βαλουν 10 τετραγωνικα μαρμαρα/πλακακια ηθελαν 20 μεροκαματα των 100ε σημερινων. Αρχιζαν στις 07:00 κι εφευγαν στις 12:00 με το μεροκαματο στην τσεπη για να πανε να δουλεψουν σε άλλον απο της 12:00 μεχρι της 17:00 περνωντας ετσι 2 μεροκαματα σε μια μερα. Ετσι σε 20 ημερες εβγαζαν 40 μεροκαματα!! Κανεις τους δε, φυσικα, δεν πληρωνε το ΙΚΑ τους (Σημερα γκρινιαζουν για την πενιχρη τους συνταξη). Μετα ηρθαν οι αλβανοι που τελειωναν τα 10 τετραγωνικα σε 3 ημερες με το μισο μεροκαματο μαζι με το ΙΚΑ που τους αναλογουσε.
Προπερσι εβαψα το σπιτι μου των 100 τετραγωνικων, πηρα προσφορες απο ελληνες οι οποιες κυμαινονταν απο 1500ε και πανω μαζι με τα χρωματα (χρωτεχ) και 5 ημερες δουλεια!!! Ηρθε ο αλβανος και μαζι με τα χρωματα (χρωτεχ και παλι) πηρε 600ε, αρχισε το Σαββατο το πρωι και τελειωσε ολο το σπιτι την Κυριακη το μεσημερι!!! Ο αλβανος δηλαδη, δουλεψε 5 ημερες στην οικοδομη που δουλευε και χαλωντας το Σ/Κ του ηρθε σε εμενα να βαψει το σπιτι μου. Ο ελληνας μπογιατζης (4ρεις περασαν απο το σπιτι για προσφορες) ηθελε να ερχεται τα απογευματα να μου βαψει το σπιτι εκτοπιζωντας με στο ξενοδοχειο!!!! Σιγα μην χαλαγε το Σ/Κ του!!!
Την δεκαετια του '90 δε, οι ελληνες τεχνιτες ηταν σιγουροι για την επικρατηση τους αφου θεωρουσαν τον αλβανο υποδιεστερο σαν ανθρωπο αλλα και σαν τεχνιτη!!! Το πετροχτιστο ομως στην Μανη Ελληνας δεν μπορουσε να το φτιαξει οπως το εφτιαξε ο Αλβανος!!!! Ηθελε μηχανηματα λεει για να σπασει την πετρα τα οποια στοχιζαν χρηματα πολλα, ενω ο Αλβανος τις κοτρωνες των 500 κιλων και του ενος τονου τις εσπαζε και τις φορμαρε με το σφυρι και το καλεμι του!!! Και με τα μισα λεφτα μαζι με το ΙΚΑ του (ηταν νομιμος μεταναστης).

Το ιδιο γινηκε και με ολα αυτα τα συναφη επαγγελματα!!!
Κι ερωτω, ο αλβανος πως ζουσε και ο ελληνας δεν μπορουσε? Μπορουσε και παραμπορουσε αλλα αυτο που τον ενδιεφερε ηταν η λιγοτερες ωρες εργασια του Αλβανου και η αποκομιδη οσων περισσοτερων χρηματων μπορουσε λεγοντας σου......''αν θελεις Κε GeorgeP, εγω τοσα θελω''! Οσοι εχουν κτισει σπιτια απο μονοι τους ξερουν τον γολγοθα ολων των παραπανω.

Μετα, απο το 1980 κι επειτα, αποφασισαμε ως Ελληνες που το βιοτικο επιπεδο μας ειχε γινει εφαμιλλο του Γερμανικου οτι, το ''μαθε τεχνη κι αστηνε'' δεν ηταν για εμας τους Ελληνες, ηταν ‘’tres banal’’, ετσι σπρωχναμε τα παιδια μας να γινουν δικηγοροι, γιατροι, αρχιτεκτονες, πολιτικοι μηχανικοι κ.λ.π. ορμωμενοι απο τον οργασμο κατασκευων της εποχης εκεινης. Ετσι φτασαμε στο σημερα, αυτο το ''σημερα'' που εχει αρχισει απο το 1995 και μετα, οπου εχουμε τοσους πολλους δικηγορογιατροαρχιτεκτονοπολιτικομηχανικους που δεν ξερουμε τι να τους κανουμε με αποτελεσμα πολλοι απο αυτους να μην εχουν δουλεια και να ξενυτευονται!! Η μερια της συζυγου μου εχει 3 δικηγορους, 1 πολιτικο μηχανικο και εναν αρχιτεκτονα ολοι γενια του '70-'80 οι οποιοι σημερα καθονται ¨η υποαπασχολουνται ελπιζοντας.......!
Ομως για ψαξε να βρεις υδραυλικο αλβανο να δεις που θα τον βρεις, αν θα τον βρεις και το σημαντικοτερο πότε θα ερθει να σου περασει τους σωληνες στον ηλιακο θερμοσιφωνα π.χ. Οταν ερθει πριν του πεις ''προχωρα'' ρωτα το ποσα θελει......θα εκπλαγεις!!!

Με ολα αυτα θελω να πω οτι μονοι μας σκαψαμε τον λακκο μας!!! Πιστεψαμε τους κυβερνωντες και ξεχασαμε να σκεπτομαστε εμεις οι ιδιοι.
Ετσι, ερμηνευσαμε ως ‘’ζεστο χρημα στις τσεπες μας απο τον καναπε του σπιτιου μας’’ την δηλωση Σημιτη οτι το χρηματιστηριο θα φτασει στις 7000 μοναδες....τρεξαμε και αγορασαμε μετοχες ως αλλοι ηλιθιοι για να χασουμε τα λεφτα μας μετεπειτα!!! Ξεχασαμε οτι Χρηματιστηριο=Καζινο της Παρνηθας, ξεχασαμε να σκεπτομαστε δηλαδη. Γιατι? Διοτι θελαμε ευκολο χρημα καθυμενοι...... αρα δικαιωμα στην τεμπελια!

Το ιδιο κανουμε και τωρα σε ολα σχεδον τα θεματα, μονον που τωρα αντι για καποιον υψηλα ιστάμενο τυπου Σημιτη, ακολουθουμε π.χ. τα κινηματα του ‘’δεν πληρωνω’’ ξεχνωντας οτι αυτα υποκεινουνται απο πολιτικες δυναμεις που ενεργουν δια δικο τους ψηφοθηρικο και μονον οφελος!!! Ως αλλοι Σημιτιδες δηλαδη!!
Ετσι ξεχναμε το χρεος μας απεναντι στα παιδια μας εν πρωτοις για τα οποια εμεις οι ιδιοι θελουμε και πρέπει να θελουμε ενα ασφαλεστερο οδικο δικτυο!!
Κατόπιν ομως εντολης ‘’κινηματων’’ το ξεχναμε! Γιατι? Διοτι ειναι βολικο να μην πληρωνουμε ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΧΝΩΝΤΑς ΤΟ ΑΥΡΙΟ!!
Ξεχναμε ετσι και τοκαθηκον μας να συμετασχουμε στην κατασκευη αυτου του ασφαλεστερου οδικου δικτυου ανεξαρτητως κοστους προβαλλωντας γελοιες δικαιολογιες τυπου ‘’το κρατος εχει εισπραξει πολλα απο τα διοδια στο παρελθον’’, ‘’οι εταιρειες βγαζουν πολλα’’, ‘’οι δρομοι να φτιαχτουν απο το δημοσιο και οι φταιγμενοι να γυρισουν στο Δημοσιο’’ και άλλα ομορφα!! Οταν ετσι ομως οι δρομοι τελικα δεν θα φτιαχτουν και το παιδι μας σκοτωθει στα 25 του, οταν εμεις οι γονεις που πολεμησαμε για να μην φτιαχτουν ειμαστε στα 80 μας, αραγες τοτε θα πουμε ποτε στους εαυτους μας ‘’γυιε μου /κορη μου εφταιξα κι εγω που εσυσκοτωθηκες σημερα’’??!!!!

Υ.Γ. αυτος ειναι ο ‘’οιστρος’’ μου!!!!

Δεν έπιασες το λεπτό χιούμορ μου!

Γ. Καραϊσκάκης.

Για τους τεχνίτες δεν έχεις άδικο,
αλλά αντί να δείχνεις με το δάχτυλο τους Ελληνες και να τους χαρακτηρίζεις τεμπέληδες,
καλύτερα να δείξεις τον Ελληνα εργοδότη, κοιτάξου κι εσύ στον καθρέφτη,
το σπίτι στο έβαψε αλβανός και το πετρόκτιστο το ίδιο.
Εχεις πείρα από το εξωτερικό, κι εκεί οι αλλοδαποί κάνουν επί το πλείστον τις δουλειές.
Γιατί συμβαίνει αυτό; να μας το πει κοινωνιολόγος.
Οσο για την πληθώρα επιστημόνων, ε! τι να κάνουμε, πληρώνουμε τα απωθημένα της
μεταπολεμικής γενιάς. Και ξανά! Αν είχαμε σοβαρούς και πατριώτες πολιτικούς,
που θα ασκούσαν την πολιτική για την Ελλάδα κι όχι για τις τσέπες τους,
όλοι αυτοί οι αναξιοπαθούντες επιστήμονες θα ήταν κέρδος για τη χώρα.

Να το πάμε λίγο παραπέρα;
Ηδη αμέσως μετά τον εμφύλιο "κάποιοι" αποφάσισαν ότι η ελληνική οικονομία
θα είναι μεταπραττική κυρίως. Υπήρξαν οι ελάχιστοι αναγκαίοι αγρότες και τεχνίτες.ν έκανε και φθηνά
Οι εποχές άλλαξαν, οι ανάγκες, πραγματικές ή εντέχνως δημιουργημένες επίσης. Το βιοτικό επίπεδο που λέμε.
Νέοι καιροί, νέα ήθη. Δεν είναι απαραίτητα καλύτερα,
αλλά όχι και να δακτυλοδείχνουμε όλη την ώρα.

Τη δουλειά σου την έκανες και φθηνά. Γιατί βρίζεις τον Ελληνα τεχνίτη;
Σου έκανε την προσφορά του, δε συμφωνείς, τέρμα η κουβέντα! Ο επόμενος!
Κι εγώ το ίδιο έκανα όταν έφτιαξα το ιατρείο. Ο πρώτος υδραυλικός μου ζήτησε 2.400 ευρώ, ο δεύτερος 1.800
και τελικά τα έφτιαξα με 800. Ελληνας υδραυλικός.

Εχω βαρεθεί να ακούω τους Ελληνες να αυτομαστιγώνονται
και να δείχνουν τους άλλους.

Πάλεψε- όχι εσύ Γιώργο- όλοι μας, κάνε ότι μπορείς και κατέβασε το δάχτυλο!

Κοίτα τα μούτρα σου στον καθρέφτη! Που ξέρεις; Μπορεί να ανακαλύψεις ότι δεν είσαι
και τόσο τεμπέλης, απατεώνας, λαμόγιο.


Last edited by ortho; 21-03-2011 at 15:08.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 21-03-2011, 15:45
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει ανεργία - Χέρια για δου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έπιασες το λεπτό χιούμορ μου!

Γ. Καραϊσκάκης.

Για τους τεχνίτες δεν έχεις άδικο,
αλλά αντί να δείχνεις με το δάχτυλο τους Ελληνες και να τους χαρακτηρίζεις τεμπέληδες,
καλύτερα να δείξεις τον Ελληνα εργοδότη, κοιτάξου κι εσύ στον καθρέφτη,
το σπίτι στο έβαψε αλβανός και το πετρόκτιστο το ίδιο.
Εχεις πείρα από το εξωτερικό, κι εκεί οι αλλοδαποί κάνουν επί το πλείστον τις δουλειές.
Γιατί συμβαίνει αυτό; να μας το πει κοινωνιολόγος.
Οσο για την πληθώρα επιστημόνων, ε! τι να κάνουμε, πληρώνουμε τα απωθημένα της
μεταπολεμικής γενιάς. Και ξανά! Αν είχαμε σοβαρούς και πατριώτες πολιτικούς,
που θα ασκούσαν την πολιτική για την Ελλάδα κι όχι για τις τσέπες τους,
όλοι αυτοί οι αναξιοπαθούντες επιστήμονες θα ήταν κέρδος για τη χώρα.

Να το πάμε λίγο παραπέρα;
Ηδη αμέσως μετά τον εμφύλιο "κάποιοι" αποφάσισαν ότι η ελληνική οικονομία
θα είναι μεταπραττική κυρίως. Υπήρξαν οι ελάχιστοι αναγκαίοι αγρότες και τεχνίτες.ν έκανε και φθηνά
Οι εποχές άλλαξαν, οι ανάγκες, πραγματικές ή εντέχνως δημιουργημένες επίσης. Το βιοτικό επίπεδο που λέμε.
Νέοι καιροί, νέα ήθη. Δεν είναι απαραίτητα καλύτερα,
αλλά όχι και να δακτυλοδείχνουμε όλη την ώρα.

Τη δουλειά σου την έκανες και φθηνά. Γιατί βρίζεις τον Ελληνα τεχνίτη;
Σου έκανε την προσφορά του, δε συμφωνείς, τέρμα η κουβέντα! Ο επόμενος!
Κι εγώ το ίδιο έκανα όταν έφτιαξα το ιατρείο. Ο πρώτος υδραυλικός μου ζήτησε 2.400 ευρώ, ο δεύτερος 1.800
και τελικά τα έφτιαξα με 800. Ελληνας υδραυλικός.

Εχω βαρεθεί να ακούω τους Ελληνες να αυτομαστιγώνονται
και να δείχνουν τους άλλους.

Πάλεψε- όχι εσύ Γιώργο- όλοι μας, κάνε ότι μπορείς και κατέβασε το δάχτυλο!

Κοίτα τα μούτρα σου στον καθρέφτη! Που ξέρεις; Μπορεί να ανακαλύψεις ότι δεν είσαι
και τόσο τεμπέλης, απατεώνας, λαμόγιο.

Δεν δειχνω κανεναν με το δαχτυλο ουτε εβρισα κανεναν!!!! Το πηρες λαθος!!

Αυτο που δειχνω με το δαχτυλο ειναι τα γεγονοτα, αυτα που συνεβησαν και συμβαινουν τις εποχες που εδειξα πανω στο ημερολογιο!! Ναι με το δαχτυλο τις δειχνω αυτες.

Εμενα την εποχη που εβαψα το σπιτι, οπως σου ειπα τεσσερεις ελληνες περασαν με καλυτερη προσφορα τα 1500ε.

ναι, τιμω τον αλλοδαπο εργατικο και νομιμο αλβανο, Αφγανο και οτι αλλο θελει ας ειναι!!!!!!

Οταν θα υπαρξει γονιος που στα 15 θα στελνει το παιδι του για δουλεια για να μαθει να εκτιμει το καθε παραγομενο ευρο, αντι να ζηταει καθημερινως απο τους γονεις του λες και τα ευρο ειανι στραγαλια τοτε ναι θα σταματησω να δειχνω με το δαχτυλο τις ημερομηνιες και ΝΑΙ τοτε θα δειχνω με το δαχτυλο αυτους που το τολμησαν ζητωντας την επι παραδειγματισμο των υπολοιπων βραβευση τους ως αξιους Ελληνες γονεις!!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 21-03-2011, 16:01
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει ανεργία - Χέρια για δου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν δειχνω κανεναν με το δαχτυλο ουτε εβρισα κανεναν!!!! Το πηρες λαθος!!

Αυτο που δειχνω με το δαχτυλο ειναι τα γεγονοτα, αυτα που συνεβησαν και συμβαινουν τις εποχες που εδειξα πανω στο ημερολογιο!! Ναι με το δαχτυλο τις δειχνω αυτες.

Εμενα την εποχη που εβαψα το σπιτι, οπως σου ειπα τεσσερεις ελληνες περασαν με καλυτερη προσφορα τα 1500ε.

ναι, τιμω τον αλλοδαπο εργατικο και νομιμο αλβανο, Αφγανο και οτι αλλο θελει ας ειναι!!!!!!

Οταν θα υπαρξει γονιος που στα 15 θα στελνει το παιδι του για δουλεια για να μαθει να εκτιμει το καθε παραγομενο ευρο, αντι να ζηταει καθημερινως απο τους γονεις του λες και τα ευρο ειανι στραγαλια τοτε ναι θα σταματησω να δειχνω με το δαχτυλο τις ημερομηνιες και ΝΑΙ τοτε θα δειχνω με το δαχτυλο αυτους που το τολμησαν ζητωντας την επι παραδειγματισμο των υπολοιπων βραβευση τους ως αξιους Ελληνες γονεις!!!

Για να γίνει αυτό που λες,
θα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος ζωής μας, όπως άλλαξε από τη δεκαετία του '60 και μετά. Θα πρέπει να κλείσουν οι τηλεοράσεις, να καταργηθούν τα περιοδικά.
Αυτό που λες, να στέλνει ο γονιός το παιδί στα 15 σε δουλειά, σε ποιά δουλειά ακριβώς;! Τη δεκαετία του '60 που έχεις για πρότυπο, υπήρχε οικοδομή, για την ακρίβεια οικοδομικός οργασμός στις πόλεις. Τι ακριβώς δουλειά μπορεί να κάνει το παιδί των 15 χρονών το 2011;
Να πουλά εφημερίδες; Λούστρος; Σερβιτόρος; Τι ακριβώς Γιώργο;
Να μοιράσει φυλλάδια; Χαρτζιλίκι θα πάρει, δε θα γνωρίσει πως βγαίνει το ευρώ. Δεν πιστεύω ότι σήμερα είναι αυτός ο τρόπος για να μάθει το παιδί να αναγνωρίζει την αξία του χρήματος. Το έγραψα στην αρχή. Μόνο αν οι γονείς είναι σε θέση να μάθουν στα παιδιά να ξεχωρίζουν τα πρότυπα, θα έχουν και τη "σωστή" εξέλιξη.

Οποιος δουλεύει Γιώργο έχει και το δικό μου θαυμασμό. Αδιαφορώ για την εθνικότητα, αλλά δε δέχομαι ότι οι Ελληνες είναι τεμπέληδες.
Το έχουμε συζητήσει και σε άλλο θέμα, άλλο η εργατικότητα κι άλλο η αποτελεσματικότητα.


Να αναφέρω και κάτι ακόμα.
Ολοι εμείς εδώ, με την αγάπη μας για τη μηχανή, ψάχνουμε πάντα την ποιότητα στην καλύτερη τιμή. Πολλοί συμφορουμίτες, όπως κι εγώ, κάνουμε μόνοι μας ότι εργασία μπορούμε στις μηχανές μας. Μόνο από χόμπυ το κάνουμε; Οχι βέβαια, προτιμούμε να κρατήσουμε τα λεφτά στην τσέπη και να τα κάνουμε βενζίνη ή αξεσουάρ για τις μηχανές. Κάποιοι όμως, οι τεχνίτες, χάνουν από αυτή την πρακτική.




Reply With Quote
  #18  
Παλιό 21-03-2011, 20:01
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει ανεργία - Χέρια για δου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να γίνει αυτό που λες,
θα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος ζωής μας, όπως άλλαξε από τη δεκαετία του '60 και μετά. Θα πρέπει να κλείσουν οι τηλεοράσεις, να καταργηθούν τα περιοδικά.
να αλλαξει Γιαννη, να αλλαξει!!!!!!!!! Αν αυτην την αλλαγη την φοβομαστε γιατι ετσι συνηθισαμε τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας!!Οι τηλεορασεις δεν ειναι αναγκη αν κλεισουν, αρκει μονο να καταλαβουμε τι προσφερει η τηλεοραση και τι τα περιοδικα!! Οταν το κατανοησουμε εμεις πρωτοι τοτε εμεις πρωτοι θα στρεψουμε τα παιδια μας σε άλλες δραστηριοτητες κι ετσι δεν θα καθεκλωνονται μπροστα στις οθονες προσφεροντας βιολογικο πλυσιμο τυο εγκεφαλου τους!!!
Αν με βλεπει η κορη μου 10 ωρες την ημερα στην τηλεοραση θα καθεται και αυτη 10 ωρες στην τηλεοραση. Αν ομως με βλεπει με την μπαλα του μπασκετ στο χερι, ¨η μεσα στην στολη του μοτοσυκλετιστη να ταξιδευω τοτε κι εκεινη θα αποκτησει αλλα ερεισματα εκτος τηλεορασης!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που λες, να στέλνει ο γονιός το παιδί στα 15 σε δουλειά, σε ποιά δουλειά ακριβώς;! Τη δεκαετία του '60 που έχεις για πρότυπο, υπήρχε οικοδομή, για την ακρίβεια οικοδομικός οργασμός στις πόλεις. Τι ακριβώς δουλειά μπορεί να κάνει το παιδί των 15 χρονών το 2011;
Να πουλά εφημερίδες; Λούστρος; Σερβιτόρος; Τι ακριβώς Γιώργο;
Να μοιράσει φυλλάδια;
Εγω θα κανω αυτο που εκανε ο πατερας μου για την κορη μου, θα πιασω τον συμπεθερο μου που εχει μαγαζι και θα του ζητησω να παρει την κορη μου πωλητρια για 2 μηνες το καλοκαιρι οταν γινει 15 ετων!!! Δεν θελω να την πληρωνει εκεινος, θα την πληρωνω εγω μεσω αυτου (εγω θα δινω τα λεφτα χωρις να το ξερει εκεινη βεβαια)!! Αν ηταν αγορι, σερβιτορος ναι πολυ καλη ιδεα!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιος δουλεύει Γιώργο έχει και το δικό μου θαυμασμό. Αδιαφορώ για την εθνικότητα, αλλά δε δέχομαι ότι οι Ελληνες είναι τεμπέληδες.
Το έχουμε συζητήσει και σε άλλο θέμα, άλλο η εργατικότητα κι άλλο η αποτελεσματικότητα.
Η λυσσα του Ελληνα για Δημοσια θεση και η εταιρη λυσσα του οταν την παρει....''να παει καπου καλα'' δηλαδη με λιγοτερη δουλεια αυτο μαρτυρα....τεμπελια!!!
Ο Ελληνας διαπρεπει στο εξωτερικο διοτι εκει απλα δεν χωρανε τεμπεληδες, κι ετσι αν θελει να παει μπροστα δουλευει 3πλασιες ωρες απο οτι θα δουλευε στην χωρα του!!
Επειδη ακριβως δουλευει λιγο η αποτελεσματικοτητα του ειναι περιορισμενη!! Αν δουλευεις 10 ωρες την ημερα το αποτελεσμα θα ειναι 10, αν δουλευεις 7 ωρες την ημερα το αποτελεσμα θα ειναι 7!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Να αναφέρω και κάτι ακόμα.
Ολοι εμείς εδώ, με την αγάπη μας για τη μηχανή, ψάχνουμε πάντα την ποιότητα στην καλύτερη τιμή. Πολλοί συμφορουμίτες, όπως κι εγώ, κάνουμε μόνοι μας ότι εργασία μπορούμε στις μηχανές μας. Μόνο από χόμπυ το κάνουμε; Οχι βέβαια, προτιμούμε να κρατήσουμε τα λεφτά στην τσέπη και να τα κάνουμε βενζίνη ή αξεσουάρ για τις μηχανές. Κάποιοι όμως, οι τεχνίτες, χάνουν από αυτή την πρακτική.
Ας προσεχαν, διοτι αν αντι 100-150ε εργασια για ρυθμιση βαλβιδων στο πανευκολο GS επαιρναν 50 τοτε και περισσοτερα θα εβγαζαν και εμεις δεν θα λερωναμε τα χερια μας!!!!!!
Ακομα, δεν καταλαβαινω τον συλλογισμο αυτον αφου, τα χανουν οι τεχνιτες και τα παιρνουν οι αξεσουαραδες!!!!
Ο σκοπος ηταν να εμεναν στην τσεπη μας!!

Last edited by GeorgeP; 21-03-2011 at 20:04.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 21-03-2011, 20:32
husa Ο/Η husa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: bmw1200gs
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει ανεργία - Χέρια για δου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Ελληνας διαπρεπει στο εξωτερικο διοτι εκει απλα δεν χωρανε τεμπεληδες, κι ετσι αν θελει να παει μπροστα δουλευει 3πλασιες ωρες απο οτι θα δουλευε στην χωρα του!!
!
... τις ΙΔΙΕΣ ώρες δουλεύει αλλά.....τις ΔΟΥΛΕΥΕΙ !!!!!!
Όχι όπως στο Ελλάντα.Από τις 8 ώρες (που λέει ό λόγος 8) τις 7 ξύνει τα νύχια του
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 21-03-2011, 22:43
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν υπάρχει ανεργία - Χέρια για δου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
να αλλαξει Γιαννη, να αλλαξει!!!!!!!!! Αν αυτην την αλλαγη την φοβομαστε γιατι ετσι συνηθισαμε τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας!!Οι τηλεορασεις δεν ειναι αναγκη αν κλεισουν, αρκει μονο να καταλαβουμε τι προσφερει η τηλεοραση και τι τα περιοδικα!! Οταν το κατανοησουμε εμεις πρωτοι τοτε εμεις πρωτοι θα στρεψουμε τα παιδια μας σε άλλες δραστηριοτητες κι ετσι δεν θα καθεκλωνονται μπροστα στις οθονες προσφεροντας βιολογικο πλυσιμο τυο εγκεφαλου τους!!!
Αν με βλεπει η κορη μου 10 ωρες την ημερα στην τηλεοραση θα καθεται και αυτη 10 ωρες στην τηλεοραση. Αν ομως με βλεπει με την μπαλα του μπασκετ στο χερι, ¨η μεσα στην στολη του μοτοσυκλετιστη να ταξιδευω τοτε κι εκεινη θα αποκτησει αλλα ερεισματα εκτος τηλεορασης!!
Συμφωνούμε απόλυτα!


Εγω θα κανω αυτο που εκανε ο πατερας μου για την κορη μου, θα πιασω τον συμπεθερο μου που εχει μαγαζι και θα του ζητησω να παρει την κορη μου πωλητρια για 2 μηνες το καλοκαιρι οταν γινει 15 ετων!!! Δεν θελω να την πληρωνει εκεινος, θα την πληρωνω εγω μεσω αυτου (εγω θα δινω τα λεφτα χωρις να το ξερει εκεινη βεβαια)!! Αν ηταν αγορι, σερβιτορος ναι πολυ καλη ιδεα!!!!!
Κι αν μπει μέσα το ΙΚΑ ή η επιθεώρηση εργασίας τον ήπιε ο συμπέθερος. Στείλε τον 15χρονο να δουλεύει γκαρσόνι και να σχολάει στις 2πμ και θα συζητήσουμε μετά πόσο θα σε ακούει.


Η λυσσα του Ελληνα για Δημοσια θεση και η εταιρη λυσσα του οταν την παρει....''να παει καπου καλα'' δηλαδη με λιγοτερη δουλεια αυτο μαρτυρα....τεμπελια!!! Κάτσε ρε φίλε, δεν είναι όλοι οι ΔΥ τεμπέληδες και δεν είναι όλοι οι Ελληνες ΔΥ.
Ο Ελληνας διαπρεπει στο εξωτερικο διοτι εκει απλα δεν χωρανε τεμπεληδες, κι ετσι αν θελει να παει μπροστα δουλευει 3πλασιες ωρες απο οτι θα δουλευε στην χωρα του!! Που να έβλεπες πόσο εργατικοί ήταν οι συνάδερφοί μου Γερμανοί....
Επειδη ακριβως δουλευει λιγο η αποτελεσματικοτητα του ειναι περιορισμενη!! Αν δουλευεις 10 ωρες την ημερα το αποτελεσμα θα ειναι 10, αν δουλευεις 7 ωρες την ημερα το αποτελεσμα θα ειναι 7!!!! Δεν τα έλεγε έτσι η ανάλυση...



Ας προσεχαν, διοτι αν αντι 100-150ε εργασια για ρυθμιση βαλβιδων στο πανευκολο GS επαιρναν 50 τοτε και περισσοτερα θα εβγαζαν και εμεις δεν θα λερωναμε τα χερια μας!!!!!!
Ακομα, δεν καταλαβαινω τον συλλογισμο αυτον αφου, τα χανουν οι τεχνιτες και τα παιρνουν οι αξεσουαραδες!!!! Εγραψα αξεσουάρ ή βενζίνη!
Ο σκοπος ηταν να εμεναν στην τσεπη μας!!
Στην τσέπη μας φίλε δε μένει ποτέ τίποτε!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
υπάρχει δουλειά? ckk Ανέκδοτα 12 15-02-2011 12:55
E Δεν υπάρχουν οι τυποι..... Gazi Χιούμορ 6 22-10-2010 20:56
Το τυπάκι δεν υπάρχει!!!! sakis656 Αστεία Video 22 06-02-2010 12:15
Δεν θα ξαναπαραπονεθώ για την δουλειά μου EOD-K9 Χιούμορ 13 12-10-2009 17:26
Όταν υπάρχει η θέληση, τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο! Arkas Κοινωνική ευαισθησία 10 17-06-2009 01:06


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!