GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 04-02-2013, 09:35
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Μισθοί........πείνας!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vrider Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Φανταζομαι ξερετε ποσο κοστιζει η φοιτηση σε ενα πανεπιστημιο σαν το Warwick.
Ξερω εγω...(και αρκετοι αλλοι φανταζομαι)
ακριβος το ιδιο στα προπτυχιακα οπως και καθε αλλο πανεπιστημιο στην Μ. Βρετανια (τουχιστον μεχρι πριν 2-3 χρονια οπου και αλλαξε το συστημα με τα διδακτρα τα οποια ψιλοαπελευθερωθηκαν απο οτι ακουσα)...το θεμα ειναι να σε δεχθει...
και για το Warwick αλλα και για το Cranfield (το οποιο ειναι ακομα ακριβοτερο και καλυτερη φημη στα μεταπτυχιακα του και στα MBA του...προπτυχιακα δεν κανει)...αποφοιτος και απο τα δυο παραπανω...

που τα πληρωσα με προσωπικη μου εργασια και υποτροφίες απο το EPSRC της Μ. Βρετανιας και οχι καποιος μπαμπας (διαπλεκομενος) ή κομμα ή οποιος αλλος μπορει να ηταν ο χρηματοδοτης...οπως για παραδειγμα των κυριων Σαμαρα και Παπανδρεου που τελειωσανε στο Harvard (ακομα καλυτερο και ακριβoτερο πανεπιστημιο) κτλ κτλ...

Βιογραφικα παρα πολυ καλα και εντυπωσιακα δεν μπορω να πω...αλλα το ιδιο ομως συμβαινει και με τον Κυριακο Μιτσο (δεν το γραφω ολο μην καει και ο υπολογιστης) αλλα και σχεδον με καθε εναν απο ολους αυτους απο τα τζακια της πολιτικης...αν δουμε το βιογραφικο του παραπανω κυριου θα δουμε οτι ολες του οι δουλειες (κατευθειαν μετα το πανεπιστημιο ή μεσα σε ελαχιστα χρονια) ηταν διευθυντικες σε μεγαλους ομιλους κτλ κτλ...αραγε ηταν τοσο πιο καλος/εξυπνος/δουλευταρας απο ολους εμας τους υπολοιπους (με τα ιδια και ισως και περισσοτερα πτυχια) ή ειχε τις γνωριμιες για να πιασει αυτες τις θεσεις...???
Βιογραφικό | kmitsotakis.gr


Αλλα και τι με αυτο...μισθοι τεραστιοι και το αποτελεσμα...???
ο κοσμος να μην ξερει τι του ξημερωνει αυριο...
ας ηταν στον Ι.Τ και ας περναν και αλλα τοσα κανενας (σχεδον) δεν θα ελεγε τιποτα...αλλα το να τα περνεις στο Δ.Τ και να μην φερνεις και αποτελεσματα τοτε ειναι τουλαχιστον προκλητικο...

και ξαναλεω...μπορει ολοι να μην προσπαθησαμε το ιδιο στην εκπαιδευση ναι μπορει καποιοι να εχουμε φαει 10-20 χρονια στα θρανια...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει συμπολιτες μας να πεινανε...
και τι εχετε να πειτε για τους γιατρους οι οποιοι εχουν πολλα χρονια στα θρανια περισσοτερο ισως απο καθε αλλο κλαδο...και αυτη την στιγμη ο βασικος τους ειναι κατω απο 1000€...ή αυτοι δεν πιανονται γιατι καποιοι συναδελφοι τους περνουν φακελλακια...???

Last edited by asotosios; 04-02-2013 at 10:19.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 04-02-2013, 10:46
tsak8 Ο/Η tsak8 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 545
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερω εγω...(και αρκετοι αλλοι φανταζομαι)
ακριβος το ιδιο στα προπτυχιακα οπως και καθε αλλο πανεπιστημιο στην Μ. Βρετανια (τουχιστον μεχρι πριν 2-3 χρονια οπου και αλλαξε το συστημα με τα διδακτρα τα οποια ψιλοαπελευθερωθηκαν απο οτι ακουσα)...το θεμα ειναι να σε δεχθει...
και για το Warwick αλλα και για το Cranfield (το οποιο ειναι ακομα ακριβοτερο και καλυτερη φημη στα μεταπτυχιακα του και στα MBA του...προπτυχιακα δεν κανει)...αποφοιτος και απο τα δυο παραπανω...

που τα πληρωσα με προσωπικη μου εργασια και υποτροφίες απο το EPSRC της Μ. Βρετανιας και οχι καποιος μπαμπας (διαπλεκομενος) ή κομμα ή οποιος αλλος μπορει να ηταν ο χρηματοδοτης...οπως για παραδειγμα των κυριων Σαμαρα και Παπανδρεου που τελειωσανε στο Harvard (ακομα καλυτερο και ακριβoτερο πανεπιστημιο) κτλ κτλ...

Βιογραφικα παρα πολυ καλα και εντυπωσιακα δεν μπορω να πω...αλλα το ιδιο ομως συμβαινει και με τον Κυριακο Μιτσο (δεν το γραφω ολο μην καει και ο υπολογιστης) αλλα και σχεδον με καθε εναν απο ολους αυτους απο τα τζακια της πολιτικης...αν δουμε το βιογραφικο του παραπανω κυριου θα δουμε οτι ολες του οι δουλειες (κατευθειαν μετα το πανεπιστημιο ή μεσα σε ελαχιστα χρονια) ηταν διευθυντικες σε μεγαλους ομιλους κτλ κτλ...αραγε ηταν τοσο πιο καλος/εξυπνος/δουλευταρας απο ολους εμας τους υπολοιπους (με τα ιδια και ισως και περισσοτερα πτυχια) ή ειχε τις γνωριμιες για να πιασει αυτες τις θεσεις...???
Βιογραφικό | kmitsotakis.gr


Αλλα και τι με αυτο...μισθοι τεραστιοι και το αποτελεσμα...???
ο κοσμος να μην ξερει τι του ξημερωνει αυριο...
ας ηταν στον Ι.Τ και ας περναν και αλλα τοσα κανενας (σχεδον) δεν θα ελεγε τιποτα...αλλα το να τα περνεις στο Δ.Τ και να μην φερνεις και αποτελεσματα τοτε ειναι τουλαχιστον προκλητικο...

και ξαναλεω...μπορει ολοι να μην προσπαθησαμε το ιδιο στην εκπαιδευση ναι μπορει καποιοι να εχουμε φαει 10-20 χρονια στα θρανια...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει συμπολιτες μας να πεινανε...
και τι εχετε να πειτε για τους γιατρους οι οποιοι εχουν πολλα χρονια στα θρανια περισσοτερο ισως απο καθε αλλο κλαδο...και αυτη την στιγμη ο βασικος τους ειναι κατω απο 1000€...ή αυτοι δεν πιανονται γιατι καποιοι συναδελφοι τους περνουν φακελλακια...???
Συγχαρητήρια για τον τρόπο σκέψης σου! Κατι αφησαν οι σπουδές τελικα

Send from RAZR Tapatalk
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-02-2013, 12:00
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Μισθοί........πείνας!

O GeorgeP σχολιάζει ή η μετάλλαξή του; Ιησούς Χριστός νικά και όλα τα κακά σκορπά, φτου φτου σκόρδα και μακρυά από μας.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 04-02-2013, 13:04
vrider Ο/Η vrider βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1200 GSA '08
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: Μισθοί........πείνας!

Επειδη νοιωθω οτι το σχολιο μου προκαλεσε μια δυσφορια σε ορισμενους,θα ηθελα να εξηγηθω, παροτι πιστευω οτι ειναι απολυτως λογικο να υπαρχουν διαφωνιες και βεβαια διαφορετικες οπτικες γωνιες.
Σχολιαζοντας λοιπον το αρθρο που επισυναψε ο ortho εκρινα οτι τα να κατηγορουμε συλληβδην οποιον παιρνει υψηλο μισθο ειναι λαθος, γιαυτο και εκανα το 'δικηγορο του διαβολου' λεγοντας ομως αυτο που πιστευω πραγματικα. Οτι δηλαδη ενας ανθρωπος με 13 χρονια προυπηρεσια στη Royal Phillips (παροτι δεν τον γνωριζω) δε μπορει να ειναι τυχαιος οπως επισης μια γυναικα οχι μονο με τις σπουδες αλλα κυριως την προυπηρεσια που περιγραφεται στο αρθρο ειναι ενα στελεχος που θα το ηθελα, αν μπορουσα να το πληρωσω.
Τελικα, τεσσερις ανθρωποι παιρνουν 30000€ ( δηλ 2500/μηνα), το χρονο και τρεις αμοιβονται με ποσα απο 100000€ εως 215000€ το χρονο, τη στιγμη που η Εθνικη Τραπεζα της Ελλαδος πληρωνει πολύ ακριβοτερα τα στελεχη της! Αρα τι 'περα απο καθε φαντασια για τα Ελληνικα και οχι μονο δεδομενα...........'?
Εχει αληθεια συναισθηση της πραγματικοτητας ο αρθρογραφος, η θελει απλως να προκαλεσει λαικιζοντας?


ΥΓ Να διευκρινησω οτι δεν γνωριζω κανεναν απο τους ανωτερω κυριους και κυρια (συμπεριλαμβανομενου και του αρθρογραφου) , και δεν εχω καμμια σχεση μαζι τους. Αυτα προς αποφυγη παρεξηγησεων.
Επισης να πω οτι για τα μελη του Διοικησης που ειναι Ελληνες (και δε λεω βεβαια γι αυτους που παιρνουν 2500/μηνα) θα περιμενα κι εγω μια πιο 'πατριωτικη' αντιμετωπιση στο θεμα της αμοιβης.
Δηλαδη ο Παπαδημος ηταν το μονο κοροιδο ?
Δυστυχως ομως δε μπορεις να τα εχεις ολα σε αυτη τη ζωη!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 04-02-2013, 15:01
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Μισθοί........πείνας!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα ευαγγελίζονται τα απανταχού στουρνάρια! Αλλά μόνο για την πλέμπα! οι δικοί τους είναι άλλου Θεού παιδιά!


όπου πλέμπα.....υψηλόβαθμοι γιατροί, καθηγητές πανεπιστημίου, ανώτατοι αξιωματικοί.....

Επειδή είμαι μακριά απο εσάς και δεν έχω τη δυνατότητα άμεσης απόδειξης.
Ο Ναύαρχος πήρε σύνταξη Ιανουαρίου 1150€. Εγώ με 37 χρόνια πραγματικής υπηρεσίας έλαβα το φιλοδώρημα των 1124,26€.
Τα σχόλια δικά σας....................
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 04-02-2013, 16:33
PITS Ο/Η PITS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1150 ADV Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ GS!!!!!
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: Μισθοί........πείνας!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είμαι μακριά απο εσάς και δεν έχω τη δυνατότητα άμεσης απόδειξης.
Ο Ναύαρχος πήρε σύνταξη Ιανουαρίου 1150€. Εγώ με 37 χρόνια πραγματικής υπηρεσίας έλαβα το φιλοδώρημα των 1124,26€.
Τα σχόλια δικά σας....................


τυχαιο???? δε νομιζω....
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 05-02-2013, 01:34
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: Μισθοί........πείνας!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
... Λυπάμαι αλλά δε βλέπω την καταπληκτική δουλειά του Στουρνάρα. Από τον Αθανασόπουλο θυμάμαι ότι η πρώτη του απόφαση ήταν ο διπλασιασμός του μισθού του. Οσο για τις ΑΠΕ........ακόμη κι οι Γερμανοί θα τις εγκαταλείψουν στο τέλος....
Στουρνάρα, είσαι μέγας! Συνέχισε την καλή δουλειά αγόρι μου, χαλάλι οι σπουδές σου, και άξιος ο μισθός σου! Απορώ που ήσουνα κρυμμένος τόσα χρόνια και δεν εμφανιζόσουνα! Και το βρακί μας, δικό σου ρε ηγέτη! Δώσε τα λεφτά στους ανθρώπους που τ' αξίζουν και παράγουν έργα για το καλό μας, κι άσε εμάς, μπορούμε και με τα λίγα.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 05-02-2013, 08:25
Billy-Bo Ο/Η Billy-Bo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Καρδίτσα
Μoto: R1200 GS 07' - F650 ..95'
Μηνύματα: 475
Προεπιλογή Απάντηση: Μισθοί........πείνας!

Όλα γίνονται για το καλό μας ....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!