GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιό 08-07-2013, 20:00
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Τους είδαμε ρε Γιώργο και προ κρίσης, τι ωραίο φορολογικό σύστημα είχαμε! Εσένα δε σε ενοχλεί δηλαδή που πληρώνεις φόρους και πανωφόρους, που δεν ξέρεις τι θα σοφιστούν πάλι!

Μη συγκρίνεις κράτη με νοικοκυριά, δεν είναι το ίδιο.
Οσο για το ΕΣΠΑ ξέρω απο πρώτο χέρι.

Θα σου ευχηθώ να κρατήσεις τη δουλειά σου και να παίρνεις μπόνους για τους στόχους που επιτυγχάνεις! Θα σου πω επίσης πόσο "ευχάριστο" είναι να γυρίζεις σπίτι σου μετά από αρκετά ραντεβού και να μην έχεις πάρει ένα ευρώ, να σου εύχονται καλό καλοκαίρι....αλλά εσύ να πρέπει να πληρώνεις τοις μετρητοίς τον προμηθευτή υλικών διότι ασφαλώς δε θα πεις στον ασθενή σου ότι αφού δε μου δίνεις μία κι εγώ δε συνεχίζω τη θεραπεία. Σκύβεις το κεφάλι και δουλεύεις. Τέλος πάντων, ξέρω ότι δεν πείθεσαι ότι δεν είναι στραβός ο γιαλός.....
Reply With Quote
  #202  
Παλιό 08-07-2013, 20:20
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
OK, οπως νομιζεις........................

αλλα αναγνωρισε μου το δικαιωμα να διαφωνω.............και η διαφωνια μου στο συγκεκριμενο θεμα ειναι οτι τις 90,000 νεες θεσεις εργασιας και το θετικο ισοζυγιο απολυσεων-προσληψεων ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ουτε εσυ ουτε εγω να το δουμε στην πραγματικη ζωη. Διοτι οι 1,000,000κ νεοι ανεργοι (1,4 συνολικα με τους παλιοτερους) μεσα στην 3ετια που περασε, γινηκαν το τελευταιο 6μηνο 910,000.........ΠΩΣ να τους διακρινεις και να πεις οτι κατι αλλαξε?
Γιαυτο υπαρχουν τα στατιστικα που μπορουν και διακρινουν αν κατι παει να αλλαξει μεσα απο τετοιες μικρες διαφοροποιησεις, υπαρχουσες μεν αλλα αορατες σε εμας δε ......
Αν και το επομενο 6μηνο δημιουργηθουν αλλες 90,000 θεσεις εργασιας ισως τοτε να αρχισει να φαινεται το φαινομενο και στην πραγματικη ζωη.....

και αυτο μνημονευω εδω σε αυτο το νημα.

Οσο για τις αποζημειωσεις που δεν τηρει κανεις οπως λες δεν το δεχομαι διοτι μη καταβολη αποζημειωσης σημαινει αυτοφορο (οχι τακτικη δικασιμο) αρκει ο θιχθεις εργαζομενος να υποβαλει μηνυση....εκτος κι αν η εταιρεια υπαχθει στον πτωχευτικο κωδικα.....

Επισης, ειναι φανερο οτι δεν με διαβαζεις, οχι τακτικα τουλαχιστον, διοτι εχω συζυγο ελ. επαγγελματια και μαλιστα σε ειδος οχι πρωτης αλλα ουτε καν δευτερης αναγκης....τον χρυσο. Αρα ξερω πολυ καλα τι γινεται στον εξω κοσμο.
Υπηρξα και ταριφας, αρα ξερω επισης πολυ καλα τι μου γινεται.....

Οσο για τον Κατσελη......ειναι επισης ενα σημαδι οτι δεν με διαβαζεις, αν ανοιξεις το συγκεκριμενο νημα θα καταλαβεις το γιατι.

τελος ελπιζω να γνωριζεις οτι η κριση χρησιμοποιειται απο πολλους επι δικαιων και αδικων ως δικαιολογια περι μη καταβολης δεδουλευμενων και πληρωμης υποχρεωσεων.......να μην το αναλυσουμε εδω αλλα ειναι ενα θεμα της εικονας των ''παραπαιουσων'' εταιρειων.
Δεν σε παρακολουθω θα με συγχωρεσεις,αλλα αυτο δεν μου αφαιρει το δικαιωμα του να γραψω αυτα που ζω στην πραγματικη μου ζωη κ οχι στους πινακες!Εν κατακλειδι μπορω να σου πω οτι οοοολες αυτες ΔΕΝ ειναι νεες θεσεις ειναι θεσεις ΔΟΥΛΕΙΑΣ ( με τον τονο στο Ι κ οχι στα Α),γιατι βρε φιλε μου οτι κ να μου πεις με 400 ευρω σημερα στην Ελλαδα ΔΕΝ ΖΕΙΣ!Αν πρεπει να κανει καποιος 2 κ 3 δουλειες για να μπορεσει να ζησει αξιοπρεπως,για μενα ειναι καταντια κ οχι προοδος!

Επισης η στατιστικη ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΑΝΤΑ την αληθεια οπως πολυ καλα γνωριζεις...Εξαρταται πως διαβαζεις τα νουμερα παντα!Αν στην εταιρεια που δουλευω εγω ειμαστε 100 κ οι 90 παιρνουμε 1000 ευρω μισθο,ενω οι 10 παιρνουν 5000 κατα μο παιρνουμε 1400 ολοι...Το παραδειγμα τυχαιο...Εχω βαρεθει ειλικρινα να διαβαζω ωραια νουμερα στις εφημεριδες κ να βλεπω δυστυχισμενους ανθρωπους γυρω μου!!

Κ φυσικα εννοειται οτι εχεις καθε δικαιωμα να διαφωνεις μαζι μου...
Reply With Quote
  #203  
Παλιό 09-07-2013, 09:38
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

οι αναλυσεις και οι στατιστικες "μελετες" που παρουσιαζονται εδω και εκει και ολα ξαφνικα δειχνουν να ειναι ροδινα δεν εχουν καμια μα καμια σημασια...
η αγορα αλλα λεει και αυτο ειναι το σημαντικο...
πιστευω οτι ολα αυτα οι καλες ειδησεις τα καλα νουμερα κτλ κτλ που ξαφνικα κανουν την εμφανιση τους τον τελευταιο καιρο ειναι για λογους αποπροσανατολισμου του κοσμου...

Απο αυτα που βλεπω και απο αυτα που βλεπουν αλλοι επαγγελματιες στον χωρο...ειναι οτι τα πραγματα δεν πανε καλα και δεν προκειτε να πανε καλα αν συνεχισουμε με τον ιδιο τροπο...

Ο Γιωργος μπορει πραγματικα να πιστευει οτι πανε καλυτερα τα πραγματα μιας και ο τομεας που ασχολειτε μπορει να πηγαινει καλυτερα απο οτι παλιοτερα...
μπορει να βλεπει φως στο τουνελ...αλλα νομιζω οτι εχει να κανει με εναν τομεα της οικονομιας (ναυτιλια, κρουαζιεροπλοια κτλ κτλ) και οχι με την γενικη εικονα της αγορας...που αποτελει και το μεγαλυτερο και σημαντικοτερο ισως κομματι της...

Δεν φανταζομαι οτι εχει οφελος να μας πησει οτι παει καλα...απλα λεει αυτο που βλεπει στον τομεα του...

Αυτο που βλεπω εγω αλλα και πολλοι αλλοι...
ειναι οτι οι εταιριες δεν πανε καλα...δεν πληρωνουν πολλες φορες ακομα και τους υπαλληλους τους...

πχ η εταιρια της γυναικας μου...
τους εχει μεσα σταθερα 2 με 3 μηνιατικα...
και ολοι ξερουμε τι σημαινει για εναν ανθρωπο που δεν βγαζει πολλα τι μπορει να σημαινει 2 μηνιατικα πισω...Δεν φανταζομαι να μπορει το νοικι ή το δανειο να περιμενει 2 μηνες...δεν πιστευω οτι το παιδι σου μπορει να περιμενει 2 μηνες...κ.ο.κ τους εκανε και μειωσεις εχει κανει πολλες απολυσεις...

και ας εχει κανει πρωτοσελιδα στις εφημεριδες για τις μεγαλες συμφωνιες που εκλεισε...

και δεν ειναι η μοναδικη περιπτωση που γνωριζω φυσικα...και σε αυτο δεν μπορω να αλλαξω γνωμη...

Δεν υπαρχει προστασια για τον εργαζομενο πλεον...

Επισης δεν μπορει να με πησει κανενας οτι ενας εργαζομενος μπορει να ζησει με 400-500-600ευρω τον μηνα...μπορει απλα να επιβιωσει σε καποιες περιπτωσεις αν εχει δικο του σπιτι...αλλα οχι να ζησει...
Ασε που δεν πιστευω οτι καποιος εργαζομενος πρεπει να νιωθει και ευχαριστημενος με το οτι μπορει και περνει αυτα τα 400-500-600 ευρω τον μηνα για 40+ωρες δουλειας την εβδομαδα...

Last edited by asotosios; 09-07-2013 at 09:41.
Reply With Quote
  #204  
Παλιό 09-07-2013, 14:44
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τους είδαμε ρε Γιώργο και προ κρίσης, τι ωραίο φορολογικό σύστημα είχαμε! Εσένα δε σε ενοχλεί δηλαδή που πληρώνεις φόρους και πανωφόρους, που δεν ξέρεις τι θα σοφιστούν πάλι!.....
Δεν εχεις ακουσει οτι χρειαζεται ενα γερο ταρακουνημα για να καταλαβει καποιος ποσο λαθος ειναι? Εγω ετσι το βλεπω. Το φορολογικο πριν την κριση εξυπηρετουσε καποιους, αυτο ομως εκανε ζημια στην χωρα η οποια δανειζοτανε για να αντιπαρερχεται τα δικα της πολιτικα λαθη. εμεις απλα ψηφιζαμε αυτον που θα μας ζητουσε τα λιγοτερα και θα μας εδινε τα περισσοτερα........χωρις ερωτησεις βεβαια.
Οσο για τους φορους, ΟΧΙ δεν με πειραζει που πηρωνω φορους και πάνωφορους αφου τους ιδιους πληρωνεις κιε συ και ο διπαλνος μου και ολοι μας. Εγω παντα και λογω δουλειας δουλευω με την ομαδα, ομαδικα που λενε, οτι ισχυει για μενα να ισχυει και για τους αλλους. Ολοι για ολους και ολοι για εναν....με αυτο ζω 50 χρονια τωρα.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη συγκρίνεις κράτη με νοικοκυριά, δεν είναι το ίδιο.
Οσο για το ΕΣΠΑ ξέρω απο πρώτο χέρι......
Η χρεωκοπια ειτε συμβαινει σε νοικοκυριο ειτε συμβαινει σε κρατος ειτε σε εταιρεια ειναι το ιδιο και το αυτο και εφαρμοζονται οι ιδιες τακτικες, λιγες ειναι η αληθεια, για την ανακαμψη τους. Οτι θα κανει ενα χρεωκοπημενο νοικοκυριο για να ανακαμψει θα κανει και μια εταιρεια και μια χωρα. Μπορει να ανακαμψει οτιδηποτε χρεωκοπημενο αν δεν κοψει εξοδα? αν δεν βρει χρηματοδοτηση? αν δεν βρει πρωτες υλες σε χαμηλη τιμη για να ξαναβγαλει παραγωγη? Το να λεμε παντα ''το κρατος φταιει'' ειναι ακρως ηλιθιο και σωβινιστικο διοτι το κρατος ποιο ειναι Γιαννη? εσυ κι εγω Γιαννη ειναι το κρατος. Εμεις εκλεγουμε το κρατος μας, κι αν θελαμε να ειμαστε σε καλλυτερη μοιρα σημερα θα επρεπε το 1981 να κραταγαμε το Καραμανλη στην εξουσια που ελεγε ''τι παραξαμε, τι πουλησαμε? τοση αυξηση μισθου θα παρετε...... αν παρετε.'' Κι οχι παραξαμε πουλησαμε το απολυτο ''0'' αλλα παρε αυξησεις, παρε δικαιωματα, παρε αποζημιωσεις παρε, παρε, παρε......δημοσιε και ιδιωτικε εργαζομενε.
Τωρα, δωκαμε-δωκαμε αλλα χρεωκοπησαμε.....οποταν αει σπιτι σου Δημοσιε και Ιδιωτικε εργαζομενε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου ευχηθώ να κρατήσεις τη δουλειά σου και να παίρνεις μπόνους για τους στόχους που επιτυγχάνεις! Θα σου πω επίσης πόσο "ευχάριστο" είναι να γυρίζεις σπίτι σου μετά από αρκετά ραντεβού και να μην έχεις πάρει ένα ευρώ, να σου εύχονται καλό καλοκαίρι....αλλά εσύ να πρέπει να πληρώνεις τοις μετρητοίς τον προμηθευτή υλικών διότι ασφαλώς δε θα πεις στον ασθενή σου ότι αφού δε μου δίνεις μία κι εγώ δε συνεχίζω τη θεραπεία. Σκύβεις το κεφάλι και δουλεύεις. Τέλος πάντων, ξέρω ότι δεν πείθεσαι ότι δεν είναι στραβός ο γιαλός.....
φυσικα και θα μου ευχηθεις να κρατησω την δουλεια μου διοτι ετσι πρεπει να γινεται μεταξυ των ανθρωπων, αλλα μην μου ευχεσαι για μπονους διοτι δεν παιρνω....ακομα. Οταν παρω θα το καταλαβεις απο το Crosstourer. Προς το παρον ενα καινουριο αυτοκινητο εταιρειας μαγειρευεται να μου δοθει, δεν ξερω ποτε αλλα θα γινει......
Σου ξαναλεω ομως, γιατι απο οτι φαινεται με διαβαζεις τμηματικα, η συζυγο μου πουλαει χρυσο μετρητοις και με δοσεις, αντιμετωπιζει το ιδιο ακριβως προβλημα με εσενα, παει σε ραντεβου για πληρωμη δοσης και παιρνει να μην σου πω τι.....α, της ευχονται κι αυτηνης καλο καλοκαιρι. Και τσαντιζεται λεγοντας, μα εχουν να πανε διακοπες και δεν εχουν να δωσουν την οφειλομενη δοση που πολλες φορες ειναι γραμματιο ¨η και επιταγη. Εκει τι κανεις Γιαννη μου? τα πας στην Τραπεζα ¨η κανεις υπομονη? Συνεχιζεις να δινεις πραμα ελπιζοντας σε ανακμψη¨η το κοβεις σιγουρευοντας και το χασιμο του πελατη αλλα και το χασιμο των οφειλομενων?
σκυβει κι εκεινη το κεφαλι και δουλευει κατ επιλογην βεβαια διοτι εδω δεν μιλαμε για 50-100ε αλλα για πολλα χιλιαρικα ευρο.

Βλεπεις Γιαννη μου οτι δεν χρειαζεται να πεισθω για τιποτα, ειμαι εντος πραγματικοτητος και βλεπω απο πολυ μεσα τα πραγματα.

Last edited by GeorgeP; 09-07-2013 at 14:47.
Reply With Quote
  #205  
Παλιό 09-07-2013, 14:59
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

ΙΟΒΕ: Βλέπει βαθύτερη ύφεση το 2013 9/7/2013 1:15:00 μμ (0) (0)



Επι τα χείρω αναθεωρεί τις προβλέψεις του για την ελληνική οικονομία το ΙΟΒΕ. Εκτιμά ότι η συρρίκνωση του ΑΕΠ το 2013 θα είναι της τάξης του 4,8%-5%. Η εκτίμηση περιλαμβάνεται στην τετραμηνιαία έκθεση του ΙΟΒΕ και είναι χειρότερη από την αμέσως προηγούμενη πρόβλεψη οπότε γίνονταν λόγος για ύφεση 4,6%.

Να σημειωθεί ότι η ΕΕ και το ΔΝΤ υποστηρίζουν ότι η Ελλάδα θα γνωρίσει φέτος μείωση του ΑΕΠ κατά 4,2%, ενώ η ΤτΕ υπολογίζει ότι θα είναι 4,6%.
Tο ΙΟΒΕ αναθεώρησε ελαφρά την πρόβλεψη για την ανεργία στο 27,8% αντί 27,3%.

Ποιοι παράγοντες αυξάνουν την ύφεση

Την εκτίμηση για μεγαλύτερη ύφεση το ίδρυμα αποδίδει εν μέρει σε επιμέρους διαταραχές, οικονομικές ή πολιτικές, που κατά διαστήματα αναζωπυρώνουν την αβεβαιότητα ως προς την επιτυχή εφαρμογή του προγράμματος προσαρμογής (σε συνάρτηση και με τις περιοδικές διαπραγματεύσεις με την τρόικα) και σε αμφιβολίες ως προς τη μακροχρόνια βιωσιμότητα του δημόσιου χρέους.

Όπως αναφέρεται «τις αναπτυξιακές προοπτικές στην Ελλάδα επίσης επιβαρύνει η παρατηρούμενη επιβράδυνση της ανάπτυξης διεθνώς, ιδίως σε χώρες που αποτελούν βασικούς εμπορικούς εταίρους. Φυσικό επακόλουθο είναι και η συνεχιζόμενη αύξηση της ανεργίας, έστω και με μειούμενο ρυθμό. Σε κάθε περίπτωση όμως, η συνεχιζόμενη ύφεση εκφράζει κυρίως τη συνεχιζόμενη μείωση της ιδιωτικής κατανάλωσης – έστω και με επιβραδυνόμενο ρυθμό – λόγω της κλιμακούμενης μείωσης του διαθέσιμου εισοδήματος και της αύξησης της ανεργίας, τη μείωση των δημόσιων δαπανών, και το αναιμικό επίπεδο των επενδύσεων.

Σε κρίσιμη καμπή η οικονομία

Η ελληνική οικονομία βρίσκεται εκ νέου σε ένα σημείο καμπής. Η προσαρμογή που έχει γίνει από την έναρξη της κρίσης είναι αξιοσημείωτη και επιτεύχθηκε πάρα το ότι πάρα πολλοί παράγοντες της πολιτικής και της οικονομίας τη θεωρούσαν αρχικά αδύνατη.

Οι θετικές εξελίξεις στο δημοσιονομικό έλλειμμα, το εξωτερικό ισοζύγιο και την ανταγωνιστικότητα είναι αδιαμφισβήτητες και έχουν απομακρύνει τον κίνδυνο ενός «ξαφνικού θανάτου». Όμως η θετική αυτή προσαρμογή προέκυψε κυρίως με αύξηση της φορολογικής επιβάρυνσης, ιδίως για τους συνεπείς φορολογούμενους, και με οριζόντια μείωση των δημόσιων δαπανών. Αντίθετα, με κοινή ευθύνη του ελληνικού πολιτικού συστήματος και της τρόικας που εκπροσωπεί τους εταίρους και πιστωτές, οι δομικές μεταρρυθμίσεις δεν προωθήθηκαν συνολικά με τη συνέπεια και έμφαση που χρειάζονταν

Αποσπασματικές κινήσεις στις κρίσιμες μεταρρυθμίσεις

Υπογραμμίζουμε πάντως τη διαπίστωση ότι δεν έχει ακόμη εμπεδωθεί μια δυναμική δομικών μεταρρυθμίσεων που θα σηματοδοτούσαν συνολικά και χωρίς καμία αμφιβολία μια νέα πορεία ανάπτυξης. Η δημοσιονομική εξυγίανση και η αύξηση της ανταγωνιστικότητας δεν έχουν συνοδευτεί από την επιτυχή εφαρμογή ενός προγράμματος δομικών μεταρρυθμίσεων.

Αντίθετα, παρατηρείται, και μάλιστα σε κομβικούς τομείς, καθυστέρηση, αμφιθυμία ή αδυναμία για ουσιαστικές αλλαγές. Οι όποιες επιμέρους θετικές εξελίξεις γίνονται με καθυστέρηση, αποσπασματικά, και άρα με πολύ υψηλό κόστος. Σε ορισμένες περιπτώσεις η πίεση ομάδων συμφερόντων αποδεικνύεται ισχυρή τροχοπέδη, αλλού κυριαρχεί η πολιτική και οικονομική επικαιρότητα (η εκάστοτε στρατηγική της «επόμενης δόσης») χωρίς περιθώριο και ενέργεια για ένα μεσοπρόθεσμο σχεδιασμό.

Βέβαια, κανείς δεν μπορεί να αναμένει ότι μια οικονομία θα μετασχηματισθεί πλήρως μέσα σε τρία ή τέσσερα χρόνια – κάτι τέτοιο απαιτεί ουσιαστικά μια δεκαετία – θα έπρεπε όμως να είχαν υπάρξει πολύ πιο αποφασιστικά βήματα προς αυτή την κατεύθυνση, ώστε να σηματοδοτηθεί με σαφήνεια και η μελλοντική πορεία. Αντίθετα, δημιουργείται η εντύπωση ότι το πολιτικό σύστημα, οι εξωτερικοί εταίροι αλλά και μεγάλα τμήματα της ελληνικής οικονομίας και κοινωνίας αποδέχονται ευκολότερα τη λύση της προσαρμογής μέσω της βαθιάς ύφεσης και όχι τις ενεργές πολιτικές που θα απαλείψουν τις βασικές παθογένειες της οικονομίας.

ΠΗΓΗ: www.euro2day.gr

να θελεις να αγιασεις και να μην σε αφηνουν.....GAMOTO



Reply With Quote
  #206  
Παλιό 09-07-2013, 15:11
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σε παρακολουθω θα με συγχωρεσεις,αλλα αυτο δεν μου αφαιρει το δικαιωμα του να γραψω αυτα που ζω στην πραγματικη μου ζωη κ οχι στους πινακες!Εν κατακλειδι μπορω να σου πω οτι οοοολες αυτες ΔΕΝ ειναι νεες θεσεις ειναι θεσεις ΔΟΥΛΕΙΑΣ ( με τον τονο στο Ι κ οχι στα Α),γιατι βρε φιλε μου οτι κ να μου πεις με 400 ευρω σημερα στην Ελλαδα ΔΕΝ ΖΕΙΣ!Αν πρεπει να κανει καποιος 2 κ 3 δουλειες για να μπορεσει να ζησει αξιοπρεπως,για μενα ειναι καταντια κ οχι προοδος!

Επισης η στατιστικη ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΑΝΤΑ την αληθεια οπως πολυ καλα γνωριζεις...Εξαρταται πως διαβαζεις τα νουμερα παντα!Αν στην εταιρεια που δουλευω εγω ειμαστε 100 κ οι 90 παιρνουμε 1000 ευρω μισθο,ενω οι 10 παιρνουν 5000 κατα μο παιρνουμε 1400 ολοι...Το παραδειγμα τυχαιο...Εχω βαρεθει ειλικρινα να διαβαζω ωραια νουμερα στις εφημεριδες κ να βλεπω δυστυχισμενους ανθρωπους γυρω μου!!

Κ φυσικα εννοειται οτι εχεις καθε δικαιωμα να διαφωνεις μαζι μου...
Νομιζω οτι εξηγησα λεπτομερως τι σκοπο εχουν τα στατιστικα, ελπιζω να το καταλαβαινεις αγαπητε ''Πλοηγε''.
Ξαναλεω, 90000 νεες θεσεις εργασιας δεν θα μεταβαλλουν το 27,4% της ανεργιας, αν ομως υπαρξουν αλλες τοσες μεχρι τελος του χρονου τοτε θα κατεβει μια ποσοστιαια μοναδα. Αρα εδω μνημονευουμε την ταση, οτι κατι γινεται.
Αν θεωρεις την δουλειά ''δουλία'' τοτε παω πασσο.
Αν ακους τον καθενα που μιλαει για 400ε μισθο τοτε ξαναπαω πασσο.
Εγω εχω μαθει να μην συνδεω τις ωρες που εργαζομαι με το ποσα παιρνω.......αν θελεις το αποδεχεσαι αυτο, ακομα και σαν βλακεια, αλλα αποδεξου το.
Εγω εχω μαθει να δουλευω, τοσο απλα.......
Στο ταξι αγαπητε μου 'πλοηγε'', επαγγελμα που αμφιβαλλω αν το εκανες εσυ, εβγαζα κατα μεσο ορο 800ε μηνιαιως καθαρα....με 14 ωρες εργασια στο τιμονι......να το παρατουσα ενω δεν υπηρχε τιποτε αλλο να κανω? να θεωρουσα ''δουλία'' το συγκεκριμενο επαγγελμα? κι αν εγω το θεωρουσα ετσι πως επρεπε και πρεπει να θεωρουν τα επαγγελματα τους οι ελ. επαγγελματιες? οι μαγαζατορες που δουλευουν τοσες ωρες για 500ε (κι αν) τον μηνα? ειναι δουλοι? δλδ μονον οι ιδ.υπαλληλοι των εστω 400ε μηνιαιαως ειναι οι δουλοι?
Πραγματικα δεν καταλαβαινω, εγω και η οικογενεια μου (3 ατομα) επι 2,5 χρονια ζουσαμε με 800ε τον μηνα, εσυ γιατι δεν μπορεις?
Πληρωνεις νοικι? ΟΚ, πες του οτι δεν εχεις κι αν επιμενει φυγε και πηγαινε αλλου σε αλλη συνοικια, στο Περαμα καπου που μπορεις να πληρωνεις το νοικι......
Αν δεν μπορεις να αλλαξεις συνηθειες λυπαμαι αλλα ζεις σε αλλη χωρα.

Και παμε στις εταιρειες, που βρισκεις το παραλογο στο παραδειγμα που αναφερεις? Ετσι κανουν ισολογισμους και βγαζουν τα estimates για τον επομενο χρονο ΟΛΕΣ οι εταιρειες του κοσμου.....βασιζονται ΠΑΝΤΑ στο μεσο κοστος, κι ετσι βγαινει και το κοστος ανα μοναδα παραγωμενου προιοντος, δεν θα το αλλαξουμε εμεις αυτο τωρα.
Κι ετσι υπολογιζονται και ο αριθμος των απολυσεων ο οποιος δεν διακρινει τον ενα μισθο απο τον αλλον ¨η το υψος αυτου. ΟΙ απολυσεις παντα υπολογιζονται και αποφασιζονται με κριτηριο το μεσο κοστος στην μισθοδοσια των απολυμενων.
Reply With Quote
  #207  
Παλιό 09-07-2013, 15:16
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
...............................................................
..................................................................................................
Βέβαια, κανείς δεν μπορεί να αναμένει ότι μια οικονομία θα μετασχηματισθεί πλήρως μέσα σε τρία ή τέσσερα χρόνια – κάτι τέτοιο απαιτεί ουσιαστικά μια δεκαετία – θα έπρεπε όμως να είχαν υπάρξει πολύ πιο αποφασιστικά βήματα προς αυτή την κατεύθυνση, ώστε να σηματοδοτηθεί με σαφήνεια και η μελλοντική πορεία. Αντίθετα, δημιουργείται η εντύπωση ότι το πολιτικό σύστημα, οι εξωτερικοί εταίροι αλλά και μεγάλα τμήματα της ελληνικής οικονομίας και κοινωνίας αποδέχονται ευκολότερα τη λύση της προσαρμογής μέσω της βαθιάς ύφεσης και όχι τις ενεργές πολιτικές που θα απαλείψουν τις βασικές παθογένειες της οικονομίας.

ΠΗΓΗ: www.euro2day.gr

να θελεις να αγιασεις και να μην σε αφηνουν.....GAMOTO
ειδες που επιτελους συμφωνουμε σε ολα?????
Αυτο δεν λεω τοσον καιρο?
Καλυτερα θα ηταν το μπαμ και κατω αλλα δεν το αντεχουμε και προτιμουμε ηπιεστερες μεθοδους προσαρμογης..........

αυτο λεει το πιο πανω που δημοσιευσες απο την αρχη του μεχρι το συμπερασμα της τελευταιας παραγραφου που απεσπασα εδω.
Reply With Quote
  #208  
Παλιό 09-07-2013, 15:19
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ειδες που επιτελους συμφωνουμε σε ολα?????
Αυτο δεν λεω τοσον καιρο?
Καλυτερα θα ηταν το μπαμ και κατω αλλα δεν το αντεχουμε και προτιμουμε ηπιεστερες μεθοδους προσαρμογης..........

αυτο λεει το πιο πανω που δημοσιευσες απο την αρχη του μεχρι το συμπερασμα της τελευταιας παραγραφου που απεσπασα εδω.
Αυτο ειδες εσυ.....τα αλλα δεν τα διαβασες????
Οχι οτι περιμενα κατι αλλο ......εισαι προβλεψιμος
Reply With Quote
  #209  
Παλιό 09-07-2013, 15:21
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
οι αναλυσεις και οι στατιστικες "μελετες" που παρουσιαζονται εδω και εκει και ολα ξαφνικα δειχνουν να ειναι ροδινα δεν εχουν καμια μα καμια σημασια...
η αγορα αλλα λεει και αυτο ειναι το σημαντικο...
πιστευω οτι ολα αυτα οι καλες ειδησεις τα καλα νουμερα κτλ κτλ που ξαφνικα κανουν την εμφανιση τους τον τελευταιο καιρο ειναι για λογους αποπροσανατολισμου του κοσμου...

......................................................................................................
Επισης δεν μπορει να με πησει κανενας οτι ενας εργαζομενος μπορει να ζησει με 400-500-600ευρω τον μηνα...μπορει απλα να επιβιωσει σε καποιες περιπτωσεις αν εχει δικο του σπιτι...αλλα οχι να ζησει...
Ασε που δεν πιστευω οτι καποιος εργαζομενος πρεπει να νιωθει και ευχαριστημενος με το οτι μπορει και περνει αυτα τα 400-500-600 ευρω τον μηνα για 40+ωρες δουλειας την εβδομαδα...
Η απαντηση σε ολα αυτα που γραφεις αγαπητε Ευγενιε ειναι η εκθεση του ΙΟΒΕ που δημοσιευει ο ''Μανιακος'' πιο πανω και που μαλλον δεν καταλαβε τι ελεγε............

Αυτη ειναι η αληθεια που περιγραφεις αλλα μηπως αυτο ειναι καλλυτερο απο τον ξαφνικο θανατο και την ανασταση μετα?
Μηπως δλδ ειναι καλλυτερα να υποφερουμε για καποιο χρονικο διαστημα απλα ''ζωντας'' μεχρι την ανακαμψη παρα να πεθαιναμε σαν αλλη Αργεντινη ¨η σαν αλλη Βραζιλια της 10ετιας του '80 και να αναστηνομασταν 20 χρονια μετα?

Ξαναλεω, οι στατιστικες που δημοσιευω και τα νουμερα αυτων δειχνουν την ταση κι οχι την πραγματικοτητα. Αν η ταση αυτη συνεχιστει θα αλλαξει και η πραγματικοτητα.
Reply With Quote
  #210  
Παλιό 09-07-2013, 15:33
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 5ΜΗΝΟ ΤΟΥ 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειδες εσυ.....τα αλλα δεν τα διαβασες????
Οχι οτι περιμενα κατι αλλο ......εισαι προβλεψιμος
Μην με αναγκασεις να γινω πιο κακος σε παρακαλω απο οτι γινομαι πιο κατω........

ελπιζω να το διαβασες ολοκληρο το αρθρο, αυτο που δημοσιευσες, κι οχι μονον τις πρωτες παραγραφους.....διοτι η τελευταια παραγραφος ειναι ο επιλογος και το συμπερασμα ολων των προηγουμενων παραγραφων........
Αν δεν καταλαβες οτι ολο το αρθρο του ΙΟΒΕ μας λεει οτι ''επρεπε να πεθανουμε αμεσα αλλα δεν θα το αντεχαμε σαν οικονομια και σαν κοινωνια γιαυτο πηγαμε και συνεχιζουμε σε/με πιο ηπιες λυσεις'' αρα απολυτως αντιθετα με οσα υποστηριζεις τοσον καιρο τοτε δεν καταλαβαινω το νοημα του ποσταρισματος σου.......
Εκτος κι αν θελεις να μας πεις οτι θα αντεχες να παροπλισεις την GS σου για Χ χρονια, να σταματησεις τα cruisers για αλλα Χ χρονια και να τρως με δελτιο για ο Θεος ξερει ποσο καιρο αλλα Αργεντινη.....σιγα μην και δηλαδη.....

Μιλαει και για μεταρρυθμισεις το αρθρο Κωστα, σκληρες μεταρυθμισεις, που πολεμας σε καθε γραπτο σου.......
Μιλαει και για αλλα Κωστα που γινονται σιγα σιγα αλλα δεν τα αποδεχεσαι..........
τελικα τι θελεις Κωστα?


Υπηρχε νομιζεις καμια αμφιβολια στο πανελληνιο που μας διαβαζει οτι δεν θα διαβαζες ¨η οτι δεν θα καταλαβαινες τι λεει η τελευταια παραγραφος?
Ποιος ειπες ειναι προβλεψιμος?????

Αν βαριεσαι αγαπητε Κωστα κι αν δεν μπορεις να διαβασεις ολα τα δημοσιευματα, που ποσταρεις τουλαχιστον, απο την αρχη μεχρι το τελος τους καλλυτερα θα ειναι να παραιτηθεις των πολιτικων θεματων.

Last edited by GeorgeP; 09-07-2013 at 15:37.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!