GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Κοινωνική ευαισθησία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #211  
Παλιό 21-06-2010, 16:00
merik Ο/Η merik βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: N.FILADELFIA
Μoto: GS1200
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Τα θερμά μου συλλυπητήρια για τον εκλιπόντα.
Reply With Quote
  #212  
Παλιό 21-06-2010, 16:06
ntinos12 Ο/Η ntinos12 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Τα θερμά μου συλλυπητήρια .καλο ταξιδι
Reply With Quote
  #213  
Παλιό 21-06-2010, 20:02
pank Ο/Η pank βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: ΑΓ.Δημήτριος
Μoto: Honda XLV-1000
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Τον γνωρισα το 2002.
Παντρευτηκα και εμεινα πανω απο το μαγαζι του.

Μιλαγαμε λιγο. Περισσοτερο για δουλεια (κοινο αντικειμενο).
Οι κουβεντες μεγαλωσανε οταν πηρα μηχανη.

Μπορουσε να μιλαει ΩΡΕΣ για τα ταξιδια του και τις εμπειριες του.
Χωρις περιττα λογια και λογια εντυπωσιασμου, σε γεμιζε με ιδεες, εμπειριες, εικονες.
Δεν προσπαθουσε να εντυπωσιασει. Ηταν κατι που το ειχε... ΩΡΕΣ πολλες πανω στην αγαπημενη του BMW.
Η κοκκινη 1150 ειχε παει εκει που καθε μοτοσυκλετιστης εχει σαν ονειρο.
Ειχαν περασει μαζι περισσοτερες ωρες ατελειωτες. Ηταν η προεκταση του. Το alter ego του.

Μου εδειχνε φωτο απο μερη που μου προτεινε να παω. Απο διαδρομες που δεν ξερω αν εχω την τυχη ποτε να περασω. Απο πανδοχεια που δεν τα εχει ανακαλυψει κανενας τουριστικος οδηγος.

Στο τελος, προσπαθησε να μου πουλησει την μηχανη του. Εδινε το ασημι ADV του, γιατι..........
θα επαιρνε το ADV σε κοκκινο!

Συγκατοικωντας στην ιδια πολυκατοικια, περασαμε τα γνωστα προβληματα που μπορει να εχει καποιος σε μια πολυκατοικια.
Εκει γνωριζεις τον γειτονα σου.
Ανθρωπος με περηφανια που δεν μπηκε σε μικροαστοτητες.
Παλια κοπη Ελληνα. Περηφανος. Αρχοντανθρωπος.
Το χιουμορ του ειχε κι αυτο επιπεδο.

Δουλευε!!!!!
Υπηρχαν βραδια που γυριζα αργα, κι ηταν εκει. Μπροστα στην οθονη του.

Ελεγε κατι, το οποιο σου φαινοταν ασχετο αρχικα. Ομως αυτο το ασχετο, το εβλεπες μπροστα σου. Στο ταξιδι, στην ζωη, στην Ελληνικη οικονομια.
Τετοια γκαμα συζητησεων ειχαμε. Απο μηχανες, γυναικες, δουλεια, μεχρι οικονομικα.

Ο Βασιλης με εβαλε στις ραγες για την ΣΩΣΤΗ σκεψη του μοτοσυκλετιστη.
Με τροπο διακριτικο οπως παντα.

Ζητω συγνωμη για αυτα που γραφω. Το ξερω ειναι λιγο μπερδεμενα. Αλλα ειναι οσο το δυνατο λιγοτερο μπερδεμενα μπορω να εκφρασω αυτα που εχω στο κεφαλι μου 3 μερες μετα.
Πριν 3 μερες ειδα την ειδηση κι ακομα δεν μπορω να το πιστεψω.
Πηγα εξω απο το μαγαζι Παρασκευη απογευμα. Το μαγαζι αρχιζει να αδειαζει. Οι γειτονες δεν μιλουν πολυ. Ουτε κι αυτοι δεν το εχουν πιστεψει ακομα.

Εκατονταρχε, τιμη μου που σε γνωρισα.
Λυπαμαι που δεν προλαβα να ταξιδεψω μαζι σου. Σου υποσχομαι ομως οτι η HONDA μου θα εχει παντα πανω της ενα σημα BMW.
Reply With Quote
  #214  
Παλιό 22-06-2010, 03:16
macrozan Ο/Η macrozan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Papagos
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Ο Θεός να τον αναπάψει !
Reply With Quote
  #215  
Παλιό 22-06-2010, 08:18
gbmw Ο/Η gbmw βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 280
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Πραγματικά, είναι μεγάλη απώλεια, να φεύγει κάποιος από την παρέα μας.Ο Θεός ας τον αναπαύσει.
Reply With Quote
  #216  
Παλιό 22-06-2010, 11:55
nikosf800 Ο/Η nikosf800 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Συλληπιτήρια και από εμένα.
Reply With Quote
  #217  
Παλιό 22-06-2010, 16:05
ΔΩΡΑ ΚΑΥΚΟΥΛΑ Ο/Η ΔΩΡΑ ΚΑΥΚΟΥΛΑ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Σας ευχαριστώ όλους για την αθρόα συμμετοχή σας. Μας απαλύνετε το πένθος, μας συγκινείτε με τα καλά σας λόγια.
Το πένθος μας είναι βουβό, η σιωπή μας μακραίνει και τα λόγια μας έχουν στερέψει. Τα βλέμματα μας χαϊδεύουν παλιές φωτογραφίες κια ξεχασμένα βιντεάκια. Ακούμε τη φωνή του, τον βλέπουμε αλλά δεν μπορούμε να τον αγγίξουμε. Στις 02/06/10 το μεσημέρι οι γιατροί της εντατικής μας είπαν..."Οι συγγενείς του Καυκούλα να μην περάσουν, θέλουμε να τους μιλήσουμε", το πρώτο σοκ. Το δεύτερο..."είναι θέμα ωρών..." Είπαμε: " θα τα καταφέρει, έχει δυνατό οργανισμό". Το ξέραμε και από παλαιότερα που έκανε καταδύσεις (μια άλλη μεγάλη του αγάπη!) Το ατύχημα , το γεγονός που άγγεξε το πεπρομένο και δημιούργησε το δράμα!

Ο Βασίλης είναι ο μεγαλύτερος μας αδελφός και ακολουθούν ακόμα δυο αδελφές, η Ελένη 3 χρόνια μικρότερη και η Δώρα 10 χρόνια μικρότερη. Ο Βασίλης ουσιαστικά με μεγάλωσε, ήταν αδελφός και φίλος. Συζητάγαμε τα πάντα και καθημερινά μοιραζομάσταν τις σκέψεις μας. Σχεδόν πάντα συμφωνούσαμε και μου έλεγε..."έχουμε την ίδια χημεία"! Τα πρώτα επαγγελματικά του βήματα ήταν δύσκολα, αλλά είχε πείσμα και σιδερένια θέληση. Προχώρησε μόνος του στα επαγγελματικά και δεν θέλησε ποτέ να συμβιβαστεί με μετριότητες. Τα κατάφερε και το έργο είναι όλο δικό του. Αυτοδημιούργητος! Δούλεψα κοντά του περισσότερα από 4 χρόνια ως γραμματέας, όταν και εγώ τότε έκανα τα πρώτα μου και τα πιο σημαντικά βηματάκια στα επαγγελματικά. Ήταν τα πρώτα μου και τα πιο σημαντικά βήματα (κάτι που το διέκρινα πολύ αργότερα με την εμπειρία της δουλειάς, όταν μάθαινα τις λέξεις κακόβουλος και κακοτοπία). Με προστάτευε, με συμβούλευε, με κατσάδιαζε. Ήταν κοντά μου στις ανησυχίες μου και στα προβλήματα μου. Ήρεμος και λογομίλητος, αλλά και με ευφράδεια λόγου, ευθύς, αξιοπρεπής και κυρίως διορατικός. Ζύγιζε τον συνομιλητή του. Δεν του άρεσαν οι μικροαστισμοί και τα κουτσομπολία. Επαινούσε τη πρόοδο, την δημιουργικότητα και τους ανθρώπους με δυνατή αντίληψη. τον ενοχλούσε που όλα στην Ελλάδα κυλούν αργά και μακάρια. Λάτρης της φύσης και της μηχανής του.

Είχε όμως και τις αδυναμίες του, για τις οποίες θα μου επιτρέψετε να μην αναφερθώ για να αποφύγω την μικροσκοπική ισχνότητα. Οι αδυναμίες δημιουργούνται για να κατανοούνται σαν διπλός στοχασμός και όχι για να επικρίνονται. Αποτελούν την ικανότητα να βλέπουμε τις δύο πλευρές των πραγμάτων. Γνωρίζουμε τα αίτια αυτών, αλλά θέλουμε να αποφύγουμε την αλήθεια.

Ο αδελφός μου έφυγε στις 03/06/10, δηλαδή 9 ημέρες πριν το γάμο μου. Ετοιμάζαμε μεγάλη γιορτή! Τον ήθελα κοντά μου στο κεντρικό τραπέζι. Εκεί ήταν η θέση του, δίπλα μου, στην οικογένεια! Στην κενή θέση θα τρέμει τώρα η φλόγα ενός μικρού κεριού. Η απώλεια στην οικογένεια μας μεγάλη, οι αντοχές μας και αυτές μεγάλες για να τον θυμόμαστε με αξιοπρέπεια. Τον αγαπώ σαν αδελφό μου και σαν φίλο. Μας λείπει αφάνταστα και ανησυχούμε... μήπως δεν είναι καλά!! Τώρα ας γαληνέψει η ψυχούλα του σαν την ήρεμη θάλασσα. Στην οικογένειά μου μαθαίνουμε να συλλαβίζουμε το σύμπαν, μετρώντας αστεράκια μήπως και τον δούμε.

Το μνημόσυνο του αδελφού μου Βασίλη θα γίνει στις 11/07/10 στην Βαλύρα Μεσσηνίας (βρίσκεται κοντά στον Μελιγαλά και την Μεσσήνη, δεν απέχει μακριά από την Καλαμάτα). Τό ξέρω ότι είναι δύσκολο να παραβρεθείτε λόγω της απόστασης. Η συμπαραστασης και η σκέψη σας θα μας συντροφεύει.
Σας ευχαριστώ όλους από τα βάθη της καρδιάς μου για την συμμετοχή σας στον πόνο μας και στον χαμό του πολυαγαπημένου μας αδελφού.

Να είστε όλοι καλά και γεροί!

Φιλικά
Θεοδώρα Καυκούλα
Reply With Quote
  #218  
Παλιό 22-06-2010, 18:48
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Αγαπητή Δώρα,
Αξιοζήλευτοι και τυχεροί όσοι κατάφεραν να αφήσουν πίσω τους ανθρώπους που τους θυμούνται με χαμόγελο, όχι γιατί ήταν απλά συγγενείς, αλλά γιατί ήταν πάνω απ' όλα σωστοί άνθρωποι!
Μακάρι να απαλύνει ο πόνος σας και να τον θυμόσαστε πάντα με αγάπη!
Θερμότατα συλλυπητήρια...
Reply With Quote
  #219  
Παλιό 22-06-2010, 19:13
manousos Ο/Η manousos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 449
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Τα θερμα μου συληπητηρια.
Reply With Quote
  #220  
Παλιό 22-06-2010, 19:24
sotaris Ο/Η sotaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Stomio-Larisa
Μoto: F650GS k pleon R1150GS
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: "ΒΙΒΛΙΟ" συλλυπητηρίων για τον Βασίλη (ekatontarxos)

Τα θερμα μου συλλυπητηρια κ απο μενα.
κουραγιο κ δυναμη στην οικογενεια του.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Γράμμα στο παιδί σας από τον Άγιο Βασίλη george1968 Διάφορα 6 06-12-2009 13:19
Η προσευχη για τον μπαμπα Alext Χιούμορ 4 29-05-2009 08:07
Να και κάτι ευχάριστο... για μας, όχι για τον κλέφτη!!!!! yannis Επικαιρότητα 13 13-05-2009 00:09
Πέρασε για θήραμα τον εγγονό του και τον πυροβόλησε BATIGOL Διάφορα 9 10-01-2009 23:24
Τί περιμένω από τον Άγιο Βασίλη.... Arkas Κοινωνική ευαισθησία 12 26-12-2008 15:57


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!