GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Info ταξιδιών εσωτερικού > Info για Ηπειρωτική Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 12-06-2012, 19:48
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Μεγάλο Χωριό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι 3 χλμ πριν την εισοδο του χωριου περνας με το αμαξι μεσα απο το μαγαζι!!
Αλλα η δικη μου εμπειρια απο τον επιχειρηματια ειναι αποτρεπτικη για οτιδηποτε εκτος απο καφε και φωτογραφιες...

Ένα δίκιο το έχεις, γρατζουνάει ο άτιμος και γρατζουνάει άσχημα, όμως αυτός ήταν ο λόγος που είπα στον φίλο μας να χρησιμοποιήσει τ' όνομά μου. Λειτουργεί αποτρεπτικά όταν ο άλλος ετοιμάζεται να γρατζουνίσει. Του έχω κάνει κηδείες κι έχει βάλει μυαλό.

Όταν πας Άγραφα αναγκαστικά περνάς μπροστά από το μαγαζί του, και ήταν αρκετές οι φορές που με είδε ν' ανεβαίνω (σταμάτησα μάλιστα και τον χαιρέτησα) αλλά δεν κατεβήκαμε για φαΐ. 3 μέρες τρώγαμε αλλού και την άκουσε σερεοφωνικά. Σε ερώτησή του γιατί δεν κατεβήκαμε, η απάντηση ήταν ότι τρώμε αλλού πολύ πιο οικονομικά.
Τα μηνύματα τα έλαβε κι έκτοτε είναι κύριος.

Προχθές μάλιστα που ήμουν πάλι επάνω, έγινε εκ νέου φροντιστήριο. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν με συνδέει τπτ με τον εν λόγω κύριο ούτε έχω μετοχές στην επιχείρησή του. Τ' Άγραφα λατρεύω (πέρασα και κόλλησα όπως όλοι) και την Τόνια την κυρία από τη Βουλγαρία που διαχειρίζεται τον ξενώνα "Πύργος Αγράφων", που η φιλοξενία της είναι παροιμιώδης.
Attached Images
File Type: jpg IMG_0358.jpg (74.5 KB, 36 views)
File Type: jpg IMG_0357.jpg (63.0 KB, 38 views)
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 12-06-2012, 21:03
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Μεγάλο Χωριό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
η πιο ωραια διαδρομη για την περιοχη........
Ποιά ρε Κώστα? Τα τρία μαζεμένα χωριά ή το Κρίκελο? Διότι Κρίκελο είναι πολύ μακρυά και 'μόνο' του για να πάω.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από theoadon Εμφάνιση μηνυμάτων
Αθήνα - Καρπενήσι - Κορυσχάδες - (Κλαυσί η Βούτυρο ) το ένα είναι απέναντι από το άλλο , στη μέση ο Καρπενησιώτης Ποταμός, - Νόστιμο
(στάση στη Ταβέρνα της Κυρα-Λένης) , Μικρό Χωρίο (να ανεβείς στο Παλιό Μικρό Χωριό) και μετά στο Μεγάλο Χωριό ( Στάση στην είσοδο του Χωριού -όχι στο σταυροδρόμι, αλλά στον Αγιο Αθανάσιο, στην ταβέρνα ανάμεσα στα πλατάνια με τις κούνιες.)
Στο Μεγάλο Χωριό (οι ντόπιοι το λέμε σκέτα μεγάλο) μπορείς να πας μια βόλτα στο Λαογραφικό μουσείο του Παπα-Κώστα, και να πεις και ένα τσιπουράκι στην υγεία μας στη πλατεία.

Αυτό που ετοιμάζεις για 2 μέρα είναι 10-12 ώρες οδήγηση, πρόσεχε....
Η τρίτη μέρα έχει αρκετό χωματόδρομο.Όταν φτάσεις Πανταβρέχει πάρε με τηλ. αν θες θα είμαι εκεί ( εκεί ψηφίζω ) .
Προτείνόμενες διαδρομές για Πανταβρέχει :

Μεγάλο Χωριό - Λακώματα - Δολιανά - Πανταβρέχει - Ρωσκά - Πρόδρομος - Καστανιά - Προυσός - Γαυρος - Μ.Χωριό. 48-50χλμ. όλα χώμα.

ή
Μεγάλο - Κλαυσί - Μουζίλο - Ανιάδα - Συγγρέλο - Κρίκελο - Δομνίστα - Σκοπιά - Καστανούλα - Ρωσκά - Πανταβρέχει - Δολιανά - Λακώματα - Μεγάλο. 70-80 χλμ. περίπου , χώμα τα 45.


ή
Μεγάλο Χωριό - Λακώματα - Ψιανά (εκεί θα είμαι εγώ ) - Αγ. Χαράλαμπος - Καστανούλα - Ρωσκά - Πανταβρέχει - Δολιανά - Λακώματα - Μεγάλο. 48-50χλμ. όλα χώμα. αλλά διάσχιση ποταμού - μόνο με 4χ4 !!!


Τώρα εσύ ότι θες ....
Αναλυτικότατες οδηγίες προς ναυτιλλόμενους, για τις οποίες και σε ευχαριστώ.

Όντως έχω υπ΄ όψιν το πολύωρο της Ημέρας 2, αλλά είναι και όλα τα λεφτά. Τρεις λίμνες – κάτι passa, πιστεύω θα είναι πολύ καλά.

Όσο για τους χωματόδρομους, θα είμαι με τζιπ, αλλά θα έχω όχι μόνο τον μικρό αλλά και την μητέρα μου μαζί, οπότε θα τους αποφύγω, διότι αν, ο μη γένοιτο, πάθω κάτι θα ταλαιπωρηθούν πολύ.

Κρατάω πάντως τις διαδρομές σου στο εγκεφαλικό μου GPS, για μελλοντική βόλτα με την μηχανή και την σύζυγο.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα προγραμματακι εβγαλες........για πρωτη επισκεψη
θα φας τετοιο κολλημα....που θα πηγαινεις καθε χρονο
το παντα βρεχει...με τον πιτσιρικα,το βλεπω λιγακι χλωμο, αλλα να πας οσο μπορειτε
καλα να περασετε φιλε.......
Κώστα σε ευχαριστώ. Επίσης, δεν είναι η πρώτη φορά. Έχω ξαναπάει, αλλά παλιά. Ειδικότερα Προυσό - Κορυσχάδες, αρκετές φορές, ήταν η αγαπημένη εκδρομή του πατέρα μου.

Τώρα θα εμβαθύνω στα Spa αλλά και στα Νόστιμα – Κλαύσια – Βούτυρα, αλλά και στις λίμνες.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι 3 χλμ πριν την εισοδο του χωριου περνας με το αμαξι μεσα απο το μαγαζι!!
Αλλα η δικη μου εμπειρια απο τον επιχειρηματια ειναι αποτρεπτικη για οτιδηποτε εκτος απο καφε και φωτογραφιες...

Αυτό ακριβώς και θα κάνω τότε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρήστο αφού μάθεις όλες τις πληροφορίες να μην ξεχάσεις να τους ευχαριστήσεις.

Μπαίνεις στο αυτοκίνητο σου και χωρίς Ηλεκτρονικά καλούδια φίλε ένας δρόμος είναι σταμάτα στην Παναγιά Πρέβεζας.
Τπτ άλλο. Καλό δρόμο να έχεις. Και εάν τρως προβατίνα πήρα σήμερα 6300kg λουκούμι φίλε. ……………………
Δεν τους ευχαρίστησα ρε Νάπο από το post 11? Και πάλι σε άλλα?

Όσο για την προβατίνα, πολύ ωραία ιδέα αλλά η χάρη μας δεν θα φτάσει Πρέβεζα. Καλοκαιράκι ίσως ανέβω με την βάρκα. Σε ευχαριστώ πάντως.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 12-06-2012, 21:07
προδρομος Ο/Η προδρομος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: βυρωνας
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 249
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Μεγάλο Χωριό

O KAΡΑΦΛΑΚΙΑΣ ΣΤΟΝ ΝΕΡΟΜΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΠΩΣ....
Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ Η ΒΑΣΩ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΓΕΙΡΙΣΑ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΦΤΑΣΕΙΣ ΩΣ ΕΚΕΙ, ΠΗΓΑΙΝΕ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΝΙΚΗ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΗ.ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑ.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 13-06-2012, 21:31
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Μεγάλο Χωριό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
...μια βόλτα Άγραφα και κάτσε για φαγητό στο νερόμυλο.
.... ο παλαβός ο Βασίλης από την Πάτρα
Άντε ρε Μπίλυ, ξεκούνησε λίγο και τ' άλλα παππούδια απ' το moto, να ξαναβρεθούμε πάλι Άγραφα-Επινιανά...
.
.
...για κανά ολοκαύτωμα στη γνωστή ταβέρνα!


Reply With Quote
  #25  
Παλιό 15-06-2012, 08:40
mototraveler Ο/Η mototraveler βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Africa 650
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Μεγάλο Χωριό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Uriah Heep Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεκούνησε λίγο και τ' άλλα παππούδια απ' το moto, να ξαναβρεθούμε πάλι Άγραφα-Επινιανά...


υπάρχει νήμα ξεκουνήματος στο moto.gr, έχασες επεισόδια.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 15-06-2012, 10:22
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Μεγάλο Χωριό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mototraveler Εμφάνιση μηνυμάτων
υπάρχει νήμα ξεκουνήματος στο moto.gr, έχασες επεισόδια.

...κι αντέδρασαν με την αταραξία του Σινικού Τείχους!



Reply With Quote
  #27  
Παλιό 15-06-2012, 10:25
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Μεγάλο Χωριό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Uriah Heep Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντε ρε Μπίλυ, ξεκούνησε λίγο και τ' άλλα παππούδια απ' το moto, να ξαναβρεθούμε πάλι Άγραφα-Επινιανά...
.
.
...για κανά ολοκαύτωμα στη γνωστή ταβέρνα!


χαχαχαχα θες πάλι να την πληρώσουν τα Τσίπρα εεεε???

Εγώ Βασιλάκη πήγα μία καταδρομική την περασμένη Κυριακή αλλά δε λέω όχι για μιά ακόμα, ειδικά αν η παρέα είναι αστεράτη ....
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 15-06-2012, 10:32
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Μεγάλο Χωριό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
...αλλά δε λέω όχι για μιά ακόμα, ειδικά αν η παρέα είναι αστεράτη ....
Μόλις εξασφαλίσω συμμετοχές από crs-k, oldman και dodok, θα σΕ στείλω ..."Ειδικόν Φύλλον Πορείας".


Reply With Quote
  #29  
Παλιό 15-06-2012, 14:09
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Μεγάλο Χωριό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Uriah Heep Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις εξασφαλίσω συμμετοχές από crs-k, oldman και dodok, θα σΕ στείλω ..."Ειδικόν Φύλλον Πορείας".



Έεεεεετσι με μια εβδομάδα προθεσμία να προλάβουν να κάνουν προμήθειες οι άνθρωποι, σε νερό της φωτιάς και κοπάδια. Την τελευταία φορά ξέμειναν και από ξύδια και από ζώα.

Reply With Quote
  #30  
Παλιό 01-07-2012, 09:43
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Μεγάλο Χωριό

Κουραστικό το ταξίδι, είχα και κάποιον να με ξεκουράζει. Καλός ο οδηγός, αλλά είχε μια εμμονή με το ‘Μη μου μιλάτε’ του Ρέμου. Και δώσ’ του μη μου μιλάτε και βάλε μπαμπά μη μου μιλάτε. Κλπ.





Ξεκουραστήκαμε λοιπόν στο συστημένο χάνι. Όπου τα βρήκα όμως όλα τόσο εμπορικά. Και τόσο όλα όχι δικά του. Μα τίποτα δικό του τού μπαγάσα… τυρόπιτες – μπουγάτσες – ξηροί καρποί – φακές – φασόλια – ρεβίθια – κουραμπιέδες – γλυκά του κουταλιού - κρασί - λάδι - χυλοπίτες - πετρέλαια - ξυραφάκια και ότι άλλο βάλει ο νους σας… όλα εμπόριο.






Πριν πάμε για το ξενοδοχείο περάσαμε από τα τέσσερα χωριά, Κορυσχάδες – Βουτύρο – Κλαυσί – Νόστιμο, από όπου και οι φωτό.

Κορυσχάδες εδώ...




...και Βουτύρο.




Στον προορισμό μας για την τελική ξεκούραση, παντού νερά




Αλλά νερά και από την θέα του δωματίου μας…




...αλλά και γύρω μας. Με τα σχετικά Martiniα.



Και όλα αυτά με €78 τις 4 ημέρες. Νάναι καλά ο gepol.

Last edited by ckk; 01-07-2012 at 10:05.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:19.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!