GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 30-01-2011, 15:07
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μου φαινόταν λογικό αν βάζανε μια κανονική τιμή στο ανταλλακτικό και οχι 8000Ε.
Η μηχανή κάνει 9500Ε, το μοτέρ είναι τα 8000Ε?
Και μικτή ασφάλεια να είχες θα σου κόβανε 20% τουλάχιστον.
Η γνώμη μου είναι κάνε το συμβιβασμό γιατί αυτοί τουλάχιστον αναγνωρίζουν κάτι. Άλλοι αντιπρόσωποι τα βρίσκουν μόνο με δικαστήρια.
Αυτο δεν ειναι αδιανοητο?Ελεος δηλαδη......
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 30-01-2011, 15:30
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

καινουριο μοτερ 1200 gs 2010 στο ebay πριν απο κανα μηνα απο μαγαζι εκανε 3.600,
δηλαδη το κινεζικο το μοτερ του 650 απο τι ειναι, απο χρυσο??
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 30-01-2011, 15:36
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

απλα ετυχε πιθανον να χτυπησει το μοτερ, και αφου δεν αναγνωριζουν βλαβη εκτος εγγυησης θα πρεπει να την πληρωσεις, απλως σε παραμυθιαζουν οτι ειναι καλοι και εχεις εκπτωση για να τους επισκεφτεις ξανα μην σε χασουν και απο πελατη, οταν περναει η εγγυηση δεν υπαρχει τιποτα απο καλυψη, μονο αν ειναι κολλητος σου ο μαγαζατορας και μπορεσει με αλλα τερτιπια να σου περασει καποιο ανταλλακτικο σε εγγυηση (π.χ το χρεωνει σε καποιο αλλο μηχανακι εντος εγγυησης) εδω ομως υπαρχει αριθμος μοτερ και δεν μπορει να το δηλωσει σε αλλο

Last edited by J-P-HELLAS; 30-01-2011 at 15:38.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 30-01-2011, 15:37
nordcap Ο/Η nordcap βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: voula
Μoto: BMW R 1200GS
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Εφόσον είσαι ένα εξάμηνο εκτός εγγύησης καλό θα ήταν να πάρεις αυτά που σου δίνουν-γνώμη μου
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 30-01-2011, 15:43
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

ειναι και σιγουρο οτι ειναι ασυμφορο να επισκευασθει?
ή ολα αυτα ειναι ιστοριες για να το παρει καποιος απο κει μτχ με λιγα λεφτα και το επισκευασει με 5 ανταλλακτικα και του ερθει τσαμπα,( αν μπορεις να πας εναν μηχανικο να το δει, καλο θα ηταν)
ποσο θα εχει μια επισκευη μοτερ?
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 30-01-2011, 15:48
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Να καταθέσω κι εγώ την άποψη μου στο θέμα, γιατί κι εμένα με "καίει" σε παραπλήσιο επίπεδο... Έχω το ίδιο πρόβλημα με τον Βασίλη, ραγισμένο press direct και μαθηματικά πάω κι εγώ για τα γράμματα στην Αντιπροσωπεία κτλ κτλ... (αφού μου έβγαλε ήδη ραγισμένο κέντρο/φωλιά διαφορικού το οποίο ηλιθιοδώς πλήρωσα απο την τσέπη μου)...

Ναι αναγνωρίζω ότι η εγγύηση έχει λήξει στην περίπτωση που συζητάμε (όπως και στην δική μου, όπως και στου Βασίλη). Τεχνικά η εταιρεία δεν έχει καμία υποχρέωση προς τον πελάτη της πλέον. Αλλά.... Σε μάρκες με σεβαστή υπερτίμηση και up-market προφίλ υπάρχει και μια άλλη σημαντικότατη παράμετρος η οποία είναι η "φήμη", το "όνομα" και οτιδήποτε άλλο μπορεί να συνδεθεί στο μυαλό του καταναλωτή με τα προϊόντα τους. Βλέπε "ταξίδια στην άκρη της γής" καταστάσεις, εξωτικότητα, "δεν σπάει δεν χαλάει", "ποιότητα κατασκευής" και όλα τα σχετικά το οποίο θα κάνουν το προϊόν να ξεχωρήσει απο τον "ευτελή" ανταγωνισμό τους, να δικαιολογήσει την τιμή (κάνοντας το προϊόν -και καλά- "για λίγους") και να δημιουργήσει την σημαντικότατη "ποθητότητα" στα μάτια των καταναλωτών...

Όταν βγαίνουν σοβαρά προβλήματα απο παραμέτρους οι οποίοι δεν εφάπτονται "κακής χρήσης" απο τον ιδιοκτήτη και αντιθέτως τα προβλεπόμενα σέρβις γίνονται ευλαβικά απο εξουσιοδοτημένα χέρια, τότε εγείρεται ένα σοβαρό θέμα (έστω θα συμφωνήσω για μια μειοψηφία-?- χρηστών) αξιοπιστίας και σχέσης κόστους/απόδοσης, πάντα αναφορικά με το "ίματζ" που προωθεί η εκάστοτε εταιρεία. Και ώς γνωστόν σύμφωνα με τον άτυπο νόμο του μάρκετινγκ 1 ευχαριστημένος πελάτης θα το πεί σε 10, 1 δυσαρεστημένος θα το πεί σε 100...
Αν λοιπόν η εν λόγω περίπτωση και η δικιά μου και οι Χ άλλες που "προέκυψαν" είναι η εξαίρεση του κανόνα, τότε θα ήταν θεμιτό να καλυφθούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ώστε να προστατευθεί η "εικόνα" της εταιρείας. Και για να γίνω πιό σαφής, ζημιές που ανέρχονται σε χιλιάδες ευρώ και που έχουν να κάνουν με αστοχία υλικού θα πρέπει να καλύπτονται στο 100% τελέια και παύλα.
Προσωπικά ήμουν ένθερμος οπαδός του boxer. Πλέον σκέφτομαι σοβαρά να την αποχωριστώ σκιαγραφόντας την εμπειρία μου ώς άτυχη και ίσως να πάρω ένα καλοδιατηρημένο 1100 (από άλλες "εποχές" ο νοών νοείτω) ή να δοκιμάσω την τύχη μου πρός άπω ανατολή μεριά - τα ίδια λεφτά κάνουν, πόσο χειρότερη αξιοπιστία -πλέον- να έχουν?...

Πάντα προσωπικές απόψεις και όπως λένε και στο ράδιο αρβύλλα..."με όλο το σεβασμό"...
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 30-01-2011, 15:52
Dimitrism Ο/Η Dimitrism βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απο την αντιπροσωπεια μο ειπανε οτι η BMW δεν αναλαμβανει να το επισκευασει με αναταλλακτικα διοτι ειναι ασυμφορο και υπαρχει περιπτωση να μην αλλαχθει κατι το οποιο ισως να προκαλεσε την ζημια και μετα να ξανασπασει.

Οποτε προτιμανε ενα καινουργιο μοτερ για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο.

Κακα τα ψεματα, η ΒΜW μου αρεσει. Προβλημα μεχρι τωρα δεν ειχα. Και με την Motion N style ειμαι ικανοποιημενος.

Απλα με ξενερωσε το θεμα της ανταλλαγης που μου το παιρνουν πισω ετσι οπως ειναι 3500 χιλιαδες, για αγορα ενος αλλου (800 GS).

Αποφασισα να αλλαξω τον κινητηρα (πληρωνοντας την συμμετοχη μου) και να το πουλησω.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 30-01-2011, 16:05
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitrism Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την αντιπροσωπεια μο ειπανε οτι η BMW δεν αναλαμβανει να το επισκευασει με αναταλλακτικα διοτι ειναι ασυμφορο και υπαρχει περιπτωση να μην αλλαχθει κατι το οποιο ισως να προκαλεσε την ζημια και μετα να ξανασπασει.

Οποτε προτιμανε ενα καινουργιο μοτερ για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο.

Κακα τα ψεματα, η ΒΜW μου αρεσει. Προβλημα μεχρι τωρα δεν ειχα. Και με την Motion N style ειμαι ικανοποιημενος.

Απλα με ξενερωσε το θεμα της ανταλλαγης που μου το παιρνουν πισω ετσι οπως ειναι 3500 χιλιαδες, για αγορα ενος αλλου (800 GS).

Αποφασισα να αλλαξω τον κινητηρα (πληρωνοντας την συμμετοχη μου) και να το πουλησω.
η τιμη που σου δινουν σε αυτη την περιπτωση ειναι καλα, και να την επισκευασεις στα ιδια λεφτα θα την δωσεις, 6-6.500,
δες ποσο πουλιεται μεταχ., πρωτα και μετα κανε κινηση, μην μπλεξεις με τρεξιματα επισκευης και μετα αντε να περιμενεις να πουληθει (φυσικα αν θελεις να αγορασεις παλι bmw, εκτος αν πας για αλλη μαρκα μετα)
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 30-01-2011, 16:14
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitrism Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την αντιπροσωπεια μο ειπανε οτι η BMW δεν αναλαμβανει να το επισκευασει με αναταλλακτικα διοτι ειναι ασυμφορο και υπαρχει περιπτωση να μην αλλαχθει κατι το οποιο ισως να προκαλεσε την ζημια και μετα να ξανασπασει.

Οποτε προτιμανε ενα καινουργιο μοτερ για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο.

Κακα τα ψεματα, η ΒΜW μου αρεσει. Προβλημα μεχρι τωρα δεν ειχα. Και με την Motion N style ειμαι ικανοποιημενος.

Απλα με ξενερωσε το θεμα της ανταλλαγης που μου το παιρνουν πισω ετσι οπως ειναι 3500 χιλιαδες, για αγορα ενος αλλου (800 GS).

Αποφασισα να αλλαξω τον κινητηρα (πληρωνοντας την συμμετοχη μου) και να το πουλησω.
αρα δεν εχει βρει ακομη τι ειναι αυτο που χτυπαει το μοτερ ή στην χειροτερη γνωριζει αλλα δεν το εχει διορθωσει ακομη,(πιθανον να το εχει διορθωσει στα καινουρια) και η αλλη περιπτωση, δεν κανει ανακληση για τα παλια μοτερ γιατι δεν συμφερει και περιμενει να χτυπησει οποιο χτυπησει και να το αλλαξουν με την συμμετοχη του πελατη,
μην νομιζετε οτι ειναι καλη η bmw ή οποια αλλη εταιρια, απλως τις μα...ες τους εμεις τις πληρωνουμε παντα, και οταν ειδικα τα μοντελα βγαινουν καθε χρονο με την σεσουλα, λογικο ειναι να γινονται πατατες
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 30-01-2011, 16:26
Dimitrism Ο/Η Dimitrism βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από J-P-HELLAS Εμφάνιση μηνυμάτων
η τιμη που σου δινουν σε αυτη την περιπτωση ειναι καλα, και να την επισκευασεις στα ιδια λεφτα θα την δωσεις, 6-6.500,
δες ποσο πουλιεται μεταχ., πρωτα και μετα κανε κινηση, μην μπλεξεις με τρεξιματα επισκευης και μετα αντε να περιμενεις να πουληθει (φυσικα αν θελεις να αγορασεις παλι bmw, εκτος αν πας για αλλη μαρκα μετα)
Παλι για ΅ΒΜW.....απλα πιστευω οτι θα ''πιασω'' καλυτερα χρηματα εαν την πουλησω εγω....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από J-P-HELLAS Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα δεν εχει βρει ακομη τι ειναι αυτο που χτυπαει το μοτερ ή στην χειροτερη γνωριζει αλλα δεν το εχει διορθωσει ακομη,(πιθανον να το εχει διορθωσει στα καινουρια) και η αλλη περιπτωση, δεν κανει ανακληση για τα παλια μοτερ γιατι δεν συμφερει και περιμενει να χτυπησει οποιο χτυπησει και να το αλλαξουν με την συμμετοχη του πελατη,
μην νομιζετε οτι ειναι καλη η bmw ή οποια αλλη εταιρια, απλως τις μα...ες τους εμεις τις πληρωνουμε παντα, και οταν ειδικα τα μοντελα βγαινουν καθε χρονο με την σεσουλα, λογικο ειναι να γινονται πατατες
Δεν ξερουνε τι το προκαλεσε.....

Η αντλια κολλησε απο καποια ρινισματα.......


Για να το πω λιγο ποιο ''χυμα''.....

Ρε φιλε (BMW Hellas)....ναι το μοτερ εσπασε, ειμαι εκτος εγγυησης, αλλα και η ζημια δεν δικαιολογειται......Αφου βλεπεις οτι παλι BMW γλυκοκοιταζω....μην με πηδ@ς στην ανταλλαγη......

Αφου ετσι και αλλιως το κοστος ενος μοτερ ενδο-εταιρικα δεν ειναι τοσο σπουδαιο.....κανε με να σε εκτιμησω και αλλο και να πινω νερο στο ονομα σου......

Last edited by Dimitrism; 30-01-2011 at 16:28.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ανταλλασεται μπαρα μοτερ 1150gs John1150 Ζήτηση 4 29-11-2010 13:39
Χωρίς ΟΣΕ και Προαστιακό από τη Δευτέρα και σχεδόν όλη την εβδομάδα riko46 Ελλάδα 3 26-10-2010 02:13
Μετά από Aldi και Fnac φεύγει και ο “Τιτάνας”; gsmaniac Επικαιρότητα 9 25-10-2010 00:29
Το καλύτερο μοτερ για σουβλα capo Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 8 03-05-2010 17:44


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!