GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 09-06-2011, 22:34
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Dασκάλα έκλεισε τα στόματα μαθητών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως πρώην εκπαιδευτικός θα πω ότι είναι απαράδεκτο ακόμα και το γεγονός ότι το συζητάμε αν πρέπει να την δικαιολογήσουμε ή όχι.

Για μένα είναι ξεκάθαρο ότι η γυναίκα δεν κάνει για εκπαιδευτικός, αν η ίδια έβλεπε την δουλειά της ως λειτούργημα δεν θα έφτανε ποτέ σε αυτό το σημείο.

Είναι απλά απαράδεκτο ένας δάσκαλος σε δημοτικό σχολείο να μην ελέγχει τα νεύρα του. Όπως είναι επίσης δικό του θέμα να μπορεί να "επιβληθεί" σε μιά τάξη ειδικά Β' δημοτικού.

Θα συμφωνήσω επίσης με το kartoon ( ό ίδιος έχω πει αλλά και έχω ζήσει ότι όταν εμείς είμασταν σχολείο ο δάσκαλος μας έλεγε αύριο έλα με τους γονείς σου....ενώ σήμερα λέει ο μαθητής που θα τον "ζορίσεις" αύριο θα έρθω με τον πατέρα μου.....) αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να δικαιολογήσει την πράξη της δασκάλας.
Στο δημοτικό φίλε επιβάλλεσαι ίσως πιο δύσκολα άμα σου τύχει κανένα παιδί δύσκολο. Στο Λύκειο -Γυμνάσιο μπορείς τουλάχιστο να το διώξεις με αποβολή. Στο δημοτικό;
Αλλά νομίζω πως η κουβέντα σε φόρουμ για τέτοιο θέμα δεν έχει νόημα. Είναι τεράστιο θέμα.
Πάντως κακώς έπραξε έτσι η δασκάλα, τέλος.

Last edited by Markas; 09-06-2011 at 22:36.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 09-06-2011, 22:39
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Dασκάλα έκλεισε τα στόματα μαθητών

Εγώ όντως, δεν έχω ακόμη παιδιά, αλλά υπήρξα παιδί, και θυμάμαι επίσης την στάση των γονιών μου σε κάθε επίπληξη.

Στο άρθρο όμως, δεν αναφέρει τι έκαναν τα παιδιά, τι προηγήθηκε, μήπως το διασκέδαζαν κιόλας όταν η δασκάλα έκανε ότι έκανε κσι μετά πήρε "παράλογες" διαστάσεις; Λέω εγώ τώρα...

Τέλος, καλά θα ήταν όταν αναφέρουμε κάποια τέτοια θέματα, θα πρέπει επίσης να αναφέρουμε και τα οφέλη της οποιασδήποτε πειθαρχείας κάτι το οποίο τα σημερινά παιδιά δεν το γνωρίζουν ως έννοια και ως λέξη, ούτε από το σπίτι, ούτε από το σχολείο γιατί κατάντησε συνώνυμη λέξη με τον φασισμό!

Υ.Γ δεν επαινώ την στάση της δασκάλας...

Last edited by ckalfas; 09-06-2011 at 22:40.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 09-06-2011, 23:22
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Dασκάλα έκλεισε τα στόματα μαθητών

Φυσικά και είναι κατακριτέα η δασκάλα. Σπούδασε και είναι η δουλειά της η διαπαιδαγώγηση.

Από την άλλη όλο και περισότερα παιδιά ακούω να φωνάζουν τον πατέρα τους όχι μπαμπά , αλλά μ@λ@κ@.
Αλλά από την κατάπτωση όλων των αξιών της κοινωνίας μας θα γλίτωνε αυτό?
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 09-06-2011, 23:49
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Dασκάλα έκλεισε τα στόματα μαθητών



Ότι και να έκαναν τα παιδιά θα μπορούσε να καλέσει τους γονείς και να πάνε όλοι μαζί στον διευθυντή του σχολείου και να τους γίνει κάποιου είδους σύσταση η ότι άλλο γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις και όχι να τα φιμώσει .

Για εμένα κατακριτέα .



Reply With Quote
  #25  
Παλιό 10-06-2011, 00:18
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Dασκάλα έκλεισε τα στόματα μαθητών

Δεν συμφωνώ με το περιστατικό.
Πόσες φορές εμείς με τα δικά μας δεν φτάσαμε στα άκρα......
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 10-06-2011, 00:22
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Dασκάλα έκλεισε τα στόματα μαθητών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από grivgs Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά και είναι κατακριτέα η δασκάλα. Σπούδασε και είναι η δουλειά της η διαπαιδαγώγηση.

Από την άλλη όλο και περισότερα παιδιά ακούω να φωνάζουν τον πατέρα τους όχι μπαμπά , αλλά μ@λ@κ@.
Αλλά από την κατάπτωση όλων των αξιών της κοινωνίας μας θα γλίτωνε αυτό?
Δυστυχώς έχω ακούσει και εγώ γιο προς μάνα έτσι και χειρότερα (σε άλλο σπίτι με φωνές).
Σε σχέση με ότι ήξερα εγώ αυτό μου φαντάζει πιο σοκαριστικό από το να έβλεπα να μαχαιρώνουν άνθρωπο μπροστά μου.
Είναι ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ από ότι περίμενα να δω.

Αισθάνομαι ότι αν το παιδί μου το πει αυτό μπορεί να είναι ο μοναδικός λόγος που θα αυτοκτονούσα (για να μην τον σκοτώσω).

Δεν ξέρω. Είναι απόλυτα ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ στο μυαλό μου.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 10-06-2011, 00:46
myrtos Ο/Η myrtos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: kefalonia
Μoto: R1200GA
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Απάντηση: Dασκάλα έκλεισε τα στόματα μαθητών

Εντάξει κύριοι, ας λιθοβολήσουμε την δασκάλα. Αλλά μην ακούσω καμιά μάνα από αυτές που παραπάνω κόπτονται υπέρ του μαθητή, να φωνάξει ή να τιμωρήσει το παιδί της.Ή ακόμη και να το δείρει, γιατί τότε θα βγω και θα την κάνω ρόμπα.
Όλα τα παραπάνω στην φαντασία βέβαια και για χάρη του παραδείγματος.Γιατί ποιός γονιός δεν φώναξε στο παιδί του;;;; Και ποιός γονιός δεν το μάλωσε και δεν το τιμώρησε;;;;Αυτός λοιπόν το έκανε που είναι παιδί του και το αγαπάει.Σκέψου ο ίδιος γονιός να έχει 30 παιδιά στην ίδια ηλικία ξεσαλωμένα.Τι θα κάνει;;;; Δεν θα τα μαλώσει όταν ξεφύγει η κατάσταση;;;;
Και τα άλλα περί του οτι αυτή είναι η δουλειά της και για αυτό πληρώνεται και είναι η επιστήμη της, είναι για εσωτερική κατανάλωση.Κουβέντα να γίνεται.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 10-06-2011, 09:14
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Dασκάλα έκλεισε τα στόματα μαθητών

Εγώ δεν διαφωνώ μαζί σου πάντως.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 10-06-2011, 09:43
Hekima Ο/Η Hekima βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS Συνοδηγός
Μηνύματα: 9,103
Προεπιλογή Απάντηση: Dασκάλα έκλεισε τα στόματα μαθητών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bokis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν είπα ότι η πράξη της είναι κατακριτέα! Τα όπλα που ανέφερα είναι σε εισαγωγικά εννοώ τρόπους αντιμετώπισής.
Και δεν μπορεί να λες ότι από την μία πόσο σοβαρό είναι το συγκεκριμένο επάγγελμα ( Λάθος επάγγελμα ) και από την άλλη να το χλευάζεις και να υπερβάλεις λέγοντας ( έχει 5 μήνες διακοπές και 3 ώρες ωράριο καθημερινά )
Και σε παρακαλώ μην με βάζεις να κάνω τον υπερασπιστεί τις συγκεκριμένης ( εκπαιδευτικού ) εγώ αναφέρομαι στο λειτούργημα του επαγγέλματος

Μάλλον μπερδεύτηκες, φυσικά και είναι σοβαρό το επάγγελμα ΄
το ότι το διάλεξε η κυρία αφού δεν της ταίριαζε εννοούσα.
Απορώ που είδες το χλευασμό την πραγματικότητα παράθεσα αν είναι υπερβολή τότε μαζί μου είσαι.
Μη σε παρακαλώ κάνεις τον υπερασπιστή της συγκεκριμένης κι εγώ στο λειτούργημα αναφέρθηκα που δεν το υπερασπίστηκε... τα ίδια λέμε.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 10-06-2011, 09:58
Hekima Ο/Η Hekima βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS Συνοδηγός
Μηνύματα: 9,103
Προεπιλογή Απάντηση: Dασκάλα έκλεισε τα στόματα μαθητών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από myrtos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει κύριοι, ας λιθοβολήσουμε την δασκάλα. Αλλά μην ακούσω καμιά μάνα από αυτές που παραπάνω κόπτονται υπέρ του μαθητή, να φωνάξει ή να τιμωρήσει το παιδί της.Ή ακόμη και να το δείρει, γιατί τότε θα βγω και θα την κάνω ρόμπα.
Όλα τα παραπάνω στην φαντασία βέβαια και για χάρη του παραδείγματος.Γιατί ποιός γονιός δεν φώναξε στο παιδί του;;;; Και ποιός γονιός δεν το μάλωσε και δεν το τιμώρησε;;;;Αυτός λοιπόν το έκανε που είναι παιδί του και το αγαπάει.Σκέψου ο ίδιος γονιός να έχει 30 παιδιά στην ίδια ηλικία ξεσαλωμένα.Τι θα κάνει;;;; Δεν θα τα μαλώσει όταν ξεφύγει η κατάσταση;;;;
Και τα άλλα περί του οτι αυτή είναι η δουλειά της και για αυτό πληρώνεται και είναι η επιστήμη της, είναι για εσωτερική κατανάλωση.Κουβέντα να γίνεται.
Δεν χρειάζεται να γίνεις βίαιος για τη μάνα που κόπτεται υπέρ του μαθητή ούτε καν στη φαντασία σου, δεν υπάρχει λόγος.
Έχεις τις απόψεις σου και καλά κάνεις. Τι κάνεις στα δικά σου παιδιά δικαίωμα σου ,πως θα αντιδράσεις εσύ αν βιώσεις μια τέτοια περίπτωση κι αυτό δικό σου θέμα είναι.
Σε κάθε άλλη περίπτωση σεβάσου το ότι κόπτομαι και δεν είμαι αδιάφορη.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μα.... τόση ζήλεια πια...?!? Τι τα θέλεις και τα σκαλίζεις...?!? CPretenteriS Χιούμορ 19 28-01-2011 20:13
Πόσο ζημιογόνα είναι τα smartphones όταν δεν τα έχεις; staren Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 2 13-08-2010 14:16
Το YouTube "έκλεισε" τα 5 ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 7 02-05-2010 10:25
Με τα φώτα αναμμένα θα κυκλοφορούν τα δίκυκλα!!!!!!!! riko46 Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 8 23-06-2009 17:36


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!