GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Κράνη

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 25-05-2010, 16:45
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: BMW System 6 ή Schuberth C3

oxi
.
.
.
.
.
.
.

.
.
.
..
.


Reply With Quote
  #22  
Παλιό 27-05-2010, 10:48
FOOST Ο/Η FOOST βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΣΕΡΒΙΑ ΚΟΖΑΝΗΣ
Μoto: F800ST
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: BMW System 6 ή Schuberth C3

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ C3 Κ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΟ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΜΟΥ ΕΚΑΤΣΕ ΤΕΛΕΙΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ SYSTEM 6 ΑΛΛΑ ΤΟ C3 ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.ΠΗΡΑ 2 ΑΠΟ ΤΟ MOTORAID ΣΤΑ 470ΕΥΡΩ ΕΚΑΣΤΟΣ.Κ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΜΙΑ ΕΝΣΥΡΜΑΤΗ ΕΝΔΟΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΙΕΖΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ Η ΜΑΝΙΣΙΑ ΕΝΔΟΕΠ.ΑΛΛΑ Κ ΤΑ 300 ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.... ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 31-05-2010, 23:49
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: BMW System 6 ή Schuberth C3

Φίλε Victorako εχω και εγω το ιδιο δίλημμα με σένα και ακομα δεν εχω αποφασίσει.Σήμερα δοκίμασα και τα 2 και ενω το μεν s6 μου καθόταν πιο άνετα στο ανοιγόκλεισιμο απο το c3 φοβάμαι μήπως στο θέμα θορύβου ειναι πιο πίσω απο το c3
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 27-07-2010, 13:08
victorakos Ο/Η victorakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Καλαμαριά
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: BMW System 6 ή Schuberth C3

Φίλε evanslam, τελικά ύστερα από 8 μήνες έρευνα αγοράς(είμαι αποφασιστικός και γρήγορος ο μπαγάσας!) κατέληξα στο Scuberth C3 πακέτο μαζί με το σύστημα επικοινωνίας SRC σε προσφορά.

Οδηγήθηκα προς το C3, καθότι έκρινα ότι το C3 είναι περισσότερο για ovale πρόσωπα, ενώ το S6 για περισσότερο στρογγυλοπρόσωπους(προσωπική εκτίμηση πάντα).

Κύριος παράγοντας βέβαια ήταν το SRC, που για μένα ήταν ακριβώς ότι έψαχνα: ασύρματη επικοινωνία με κινητά, gps, συνεπιβάτη, συνταξιδιώτη, mp3 και το λουρί της μάνας(radio fm με RDS, αυτόματη αυξομείωση έντασης ανάλογα με τον περιβάλλοντα θόρυβο κ.ά.) και όλα αυτά σε ένα κομψό κολάρο που ενσωματώνεται τέλεια πάνω στο κράνος και πρακτικά δουλεύει, χωρίς καλώδια,εξωτερικές συσκευές και λοιπές πατέντες αμφιβόλου αποτελέσματος.

Το κράνος τώρα είναι καλό,ποιοτικό, ελαφρύ, προσεγμένο μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια,εξαιρετικά μικρών εξωτερικών διαστάσεων, αλλά έχει κάποια σοβαρά μειονεκτήματα εκ των οποίων το σημαντικότερο για μένα είναι το μη ελλειπτικό άνοιγμα. Έτσι σε ανοικτή θέση έχει μεγάλο ύψος, κάτι που καθιστά δύσκολη την οδήγηση με αρκετά km/h.
Ένα άλλο αρκετά σημαντικό μειονέκτημα είναι ότι είναι άσχημο και ανοικτό και κλειστό. Όντας λιτό και απέριττο εξωτερικά και καθαρά σφαρικού σχήματος(γλομποειδές-χωρίς κάποιο "σκέρτσο" και αεροτομή στο πίσω μέρος) φαντάζει φτωχό και δε δικαιολογεί με τίποτα τον τίτλο του πιο ακριβού κράνους στην κατηγορία. Θα έπρεπε να είναι πιο εντυπωσιακό, αλλά φαίνεται οι Γερμανοί κοιτούν την ουσία...

Όσον αφορά τα νούμερα: Το Schuberth το αγοράζεις στο νούμερό σου και το System 6 ίσως(αλλά όχι απαραιτήτως) και ένα νουμεράκι παραπάνω.

Για οποιαδήποτε άλλη ερώτηση ή διευκρίνιση στη διάθεσή σου.

Φιλικά,
Βίκτωρ

Υ.Γ. Χρήσιμο θα ήταν να αναφέρω ότι η Schuberth έχει το mobility program, που κάνεις register online και σε περίπτωση ατυχήματος μέσα σε 3 χρόνια, αγοράζεις νέο κράνος στο 1/3 της αξίας που είχες αγοράσει το αρχικό....
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 27-07-2010, 19:51
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: BMW System 6 ή Schuberth C3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από victorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε evanslam, τελικά ύστερα από 8 μήνες έρευνα αγοράς(είμαι αποφασιστικός και γρήγορος ο μπαγάσας!) κατέληξα στο Scuberth C3 πακέτο μαζί με το σύστημα επικοινωνίας SRC σε προσφορά.

Οδηγήθηκα προς το C3, καθότι έκρινα ότι το C3 είναι περισσότερο για ovale πρόσωπα, ενώ το S6 για περισσότερο στρογγυλοπρόσωπους(προσωπική εκτίμηση πάντα).

Κύριος παράγοντας βέβαια ήταν το SRC, που για μένα ήταν ακριβώς ότι έψαχνα: ασύρματη επικοινωνία με κινητά, gps, συνεπιβάτη, συνταξιδιώτη, mp3 και το λουρί της μάνας(radio fm με RDS, αυτόματη αυξομείωση έντασης ανάλογα με τον περιβάλλοντα θόρυβο κ.ά.) και όλα αυτά σε ένα κομψό κολάρο που ενσωματώνεται τέλεια πάνω στο κράνος και πρακτικά δουλεύει, χωρίς καλώδια,εξωτερικές συσκευές και λοιπές πατέντες αμφιβόλου αποτελέσματος.

Το κράνος τώρα είναι καλό,ποιοτικό, ελαφρύ, προσεγμένο μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια,εξαιρετικά μικρών εξωτερικών διαστάσεων, αλλά έχει κάποια σοβαρά μειονεκτήματα εκ των οποίων το σημαντικότερο για μένα είναι το μη ελλειπτικό άνοιγμα. Έτσι σε ανοικτή θέση έχει μεγάλο ύψος, κάτι που καθιστά δύσκολη την οδήγηση με αρκετά km/h.
Ένα άλλο αρκετά σημαντικό μειονέκτημα είναι ότι είναι άσχημο και ανοικτό και κλειστό. Όντας λιτό και απέριττο εξωτερικά και καθαρά σφαρικού σχήματος(γλομποειδές-χωρίς κάποιο "σκέρτσο" και αεροτομή στο πίσω μέρος) φαντάζει φτωχό και δε δικαιολογεί με τίποτα τον τίτλο του πιο ακριβού κράνους στην κατηγορία. Θα έπρεπε να είναι πιο εντυπωσιακό, αλλά φαίνεται οι Γερμανοί κοιτούν την ουσία...

Όσον αφορά τα νούμερα: Το Schuberth το αγοράζεις στο νούμερό σου και το System 6 ίσως(αλλά όχι απαραιτήτως) και ένα νουμεράκι παραπάνω.

Για οποιαδήποτε άλλη ερώτηση ή διευκρίνιση στη διάθεσή σου.

Φιλικά,
Βίκτωρ

Υ.Γ. Χρήσιμο θα ήταν να αναφέρω ότι η Schuberth έχει το mobility program, που κάνεις register online και σε περίπτωση ατυχήματος μέσα σε 3 χρόνια, αγοράζεις νέο κράνος στο 1/3 της αξίας που είχες αγοράσει το αρχικό....
Τελικά πολύ καλά έκανες καθότι και εγώ έκανα την ίδια επιλογή με σενα και δεν το εχω μετανιώσει καθόλου!
BEST Flip-up Helmet ever!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ομαδική Αγορά ;;; Schuberth C3. Arkas Κράνη 23 12-04-2010 00:25
Schuberth Rider Communication System - C3 emix Κράνη 13 18-03-2010 10:44
c3 schuberth M kostas-patra Διαδικτυακές αγορές - Ευκαιρίες 3 01-03-2010 21:26
Schuberth C3 ή Schuberth S1 Pro? Blackstaf Κράνη 16 27-02-2010 17:11
Schuberth C2 Small 54/55 Καινούριο Ionlab Πωλήσεις εξοπλισμού αναβάτου 7 30-05-2009 12:15


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!