GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 02-05-2011, 19:35
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πως "περνά" μιά προπαγάνδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αμφισβητώ ιστορικά γεγονότα και δεδομένα. Οταν όμως η FYROM προβάλλει αλυτρωτισμό έχουμε τεράστιο πρόβλημα. Και τα πιτσιρίκια μας μεγαλώνοντας θα μείνουν με τη "γνώση" ότι οι Σκοπιανοί έχουν δίκιο και θα είναι πιό εύπεπτο ότι είναι να γίνει όταν κι αν γίνει.
και γιατί τότε να σταματήσουμε στους Βαλκανικούς και να μην πάμε πιό πίσω;!
Αυτο δεν ειναι απαραιτητο Γιαννη, εξαρταται πως θα χρησιμοποιησεις τα ιστορικα γεγονοτα. Και το βιβλιο της ΣΤ' κατα την γνωμη μου δεν τα λεει λαθος......, λαθος τα περνουμε εμεις διοτι αφηνουμε τον εθνικισμο μας που μας κλαιεργουσαν τοσα χρονια να υπερισχυσει της λογικης!!

οσο και πιο πισω να παμε μετα τον θαντο το Μ.αλεξανδρου και μεχρι το 1913 η περιοχη αυτη λεγοταν Μακεδονια!! Οοοοοολη η περιοχη!!!
Μετα το 1913 πηρε διαφορα ονοματα οπως Βορεια μακεδονια, Μακεδονια του Βαρδαρη, Σλαυομακεδονια κ.λ.π.
Κι ετσι λεγοταν απο τους ιδιους αλαλ και απο τον υπολοιπο κοσμο πλην ημων μεχρι που ενεκυψε το προβλημα μετα την διαλυση της Γιουγκοσλαυιας!! Το προβλημα υπηρχε δηλαδη, δεν ενεκυψε ξαφνικα, αλλα το ειχαμε εμεις και οχι αυτοι αφου ακομα και επι Τιτο καλλιεργουνταν συστηματικα το ονομα Μακεδονια να βγει προς τα εξω καποια στιγμη!!!

Παντως εγω Γιαννη σιχτιριζω τα βιβλια ιστοριας που εκανα 12 χρονια αλλα και το κρατος που μου καλλιεργουσε αυτα τα χρονια τον εθνικισμο διοτι ποτε δεν μου ειπαν την αληθεια και την οποια ανεκαλυψα πολυ μετα!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 02-05-2011, 20:40
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Πως "περνά" μιά προπαγάνδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έλεγα παγκοσμιοποίηση, παρ' όλο που κινδυνεύω να δεχτώ περισσότερα πυρά κι απ' τον Μπιν Λάντεν!!!!!
Ακόμα και απλοϊκά να το θέσουμε όμως, σαν συγκατοίκηση ας πούμε με την Τουρκία στην Ε.Ε., άρα χωρίς σύνορα και τάχα μου εξοπλισμούς και ανταγωνισμούς, πάλι νομίζω πως σαν κοινωνία έχουμε το πλεονέκτημα και μόνο καλό θα βγάζαμε.
Είναι όμως, όπως πάντα μεγάλη κουβέντα και δυστυχώς στα μικρά ποσταρίσματα καταλήγουμε να τσακωνώμαστε αφού είναι δύσκολο να αναπτύξει ο καθένας τα επιχειρήματά του, άσε που και ο "αντίπαλος" δεν προσπαθεί να καταλάβει το πνεύμα, αλλά βιάζεται να απαντήσει μην τυχόν και φανεί αδύναμος!!!!
Ένα πολύ καλο΄παράδειγμα για την κατάσταση γενικότερα, θα ήταν λίγη επανάληψη του Πελλοπονησιακού πολέμου, όπου η Αθήνα σαν "υπερδύναμη" της εποχής μπορεί να χρησιμεύσει σαν οδηγός!!!!
Πως έγινε ας πούμε υπερδύναμη η Αθήνα και όχι η Σπάρτη.
Πως χρησιμοποιήθηκαν οι πολίτες, οι σκλάβοι, αλλά και οι υπόλοιποι κατοικούντες στην Αττική.
Και άλλα πολλά ερωτήματα/παραδείγματα, που μάλιστα επειδή μας είναι οικεία θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν σαν "τον έξυπνο που μαθαίνει από τα λάθη των άλλων" όπως σχολίασες.

Φίλε συνονόματε, ακόμη κι η Γερμανία, που έχει πολλά χρόνια οικονομικούς μετανάστες κι ήθελε να βλέπει στον καθρέφτη της μιά πολυπολιτισμική κοινωνία, τελευταία άρχισε να αναθεωρεί. Πενήντα χρόνια εμπειρίας της έδειξαν ότι δε γίνεται ενσωμάτωση αν ο "ξένος" δε θέλει. Ακόμη χειρότερα δημιουργούνται παράλληλες κοινωνίες κι όχι κατανάγκην συμβατές. Προσωπικά, κι έχοντας ζήσει 13 χρόνια στο εξωτερικό δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τους ξένους.
Υπάρχει όμως μιά παγίδα. Οι ανοικτές, δημοκρατικές κοινωνίες μας μπορούν να τρωθούν με τα δικά της "όπλα" κι εξηγούμαι. Πριν χρόνια είχε γίνει τζαμί στο κέντρο του Dortmund. Οι μουσουλμάνοι τηρώντας τα έθιμά τους ως δικαιούνται προσεύχονταν πέντε φορές την ημέρα. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τα καλέσματα του μουεζίνη μέσω μεγαφώνων. Φυσικά το θέμα οδηγήθηκε στη δικαιοσύνη. Τι απόφαση βγήκε δεν ξέρω, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
Στα δικά μας....μέχρι να ανοίξουν τα σύνορα, τη δεκαετία του '90 οι Ελληνες υπερηφανευόμασταν για την ανεκτικότητά μας και την παντελή έλλειψη ρατσισμού. Το πόσο αυτά ίσχυαν φάνηκε νομίζω πολύ γρήγορα από τη στιγμή που η χώρα γέμισε από κάθε εθνικότητας μετανάστες. Μεγάλωσα σε μιά περιοχή της Αθήνας στην οποία υπήρχαν μετανάστες, κυρίως Αραβες και Φιλιππινέζοι από τη δεκαετία του '70. Ποτέ δε δημιουργηθήκαν σχέσεις, κανείς δεν τις επιδίωξε.
Σήμερα, λόγω επαγγέλματος έχω έρθει σε επαφή με μερικούς Κινέζους. Διακρίνεις αμέσως ότι είναι πολύ επιφυλακτικοί, φοβούνται ότι προσπαθείς να τους κοροϊδέψεις, να τους εξαπατήσεις. Οι Αλβανοί το ίδιο. Με Πακιστανούς δεν έχω έρθει σε επαφή για να έχω γνώμη ως προς το πως μας βλέπουν. Υποθέτω με καχυποψία, όπως κι εμείς αυτούς.
Πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνουμε πολυπολιτισμική κοινωνία, ίδιως σε μιά τέτοια συγκυρία με οικονομικό μαρασμό, δεν είναι εφικτό να πειστεί κανείς ότι κάτι τέτοιο θα ήταν προς όφελός μας.

Η προσωπική μου άποψη; πρέπει να περιμένουμε ακόμη μία γενιά, τώρα ενηλικιώνονται τα πρώτα παιδιά αλλοδαπών που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην Ελλάδα. Αυτά, όπως και τα Ελληνόπουλα της ίδιας ηλικίας έχουν διαφορετική εικόνα. Οσο όμως η ελληνική κοινωνία εξαθλιώνεται και το βιοτικό της επίπεδο βυθίζεται, και πλησιάζει αυτό των μεταναστών, αντί να γίνεται το αντίθετο, δεν υπάρχει η αναγκαία συνθήκη για να εξελιχθεί μιά κοινωνία ανεκτική.

Αν θυμάστε, πριν 15 χρόνια για την αύξηση της εγκληματικότητας ενοχοποιούσαμε τους Αλβανούς. Τώρα που κι οι Αλβανοί έχουν γίνει "νοικοκυραίοι", ενοχοποιούμε τους Πακιστανούς, Αφγανούς.....
Κι ακόμη η εγκληματικότητά τους είναι εσωτερική, δεν έχουν πληγεί Ελληνες. Οταν γίνει αυτό, ο Θεός να βάλει το χέρι του.

Πάντα ήθελα να ξέρω την αλήθεια, αυτή όμως είναι τελικά υποκειμενική, είναι εύπλαστη και χρησιμοποιείται κατά το δοκούν. Είτε μας αρέσει είτε όχι, κάθε έθνος πρέπει να διαφυλάσσει τα συμφέροντά του. Είτε μας αρέσει είτε όχι υπάρχουν ιδιαιτερότητες που δεν είναι αναγκαίο στο πλαίσιο του πολιτικά ορθού να επιπεδώνονται ή να στρογγυλοποιούνται.

Η ελευθερία των άλλων δε σημαίνει ότι πρέπει να περιορίζει τη δική μας ελευθερία....
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 02-05-2011, 21:07
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πως "περνά" μιά προπαγάνδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε συνονόματε, ακόμη κι η Γερμανία, που έχει πολλά χρόνια οικονομικούς μετανάστες κι ήθελε να βλέπει στον καθρέφτη της μιά πολυπολιτισμική κοινωνία, τελευταία άρχισε να αναθεωρεί. Πενήντα χρόνια εμπειρίας της έδειξαν ότι δε γίνεται ενσωμάτωση αν ο "ξένος" δε θέλει. Ακόμη χειρότερα δημιουργούνται παράλληλες κοινωνίες κι όχι κατανάγκην συμβατές. Προσωπικά, κι έχοντας ζήσει 13 χρόνια στο εξωτερικό δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τους ξένους.
Υπάρχει όμως μιά παγίδα. Οι ανοικτές, δημοκρατικές κοινωνίες μας μπορούν να τρωθούν με τα δικά της "όπλα" κι εξηγούμαι. Πριν χρόνια είχε γίνει τζαμί στο κέντρο του Dortmund. Οι μουσουλμάνοι τηρώντας τα έθιμά τους ως δικαιούνται προσεύχονταν πέντε φορές την ημέρα. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τα καλέσματα του μουεζίνη μέσω μεγαφώνων. Φυσικά το θέμα οδηγήθηκε στη δικαιοσύνη. Τι απόφαση βγήκε δεν ξέρω, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
Στα δικά μας....μέχρι να ανοίξουν τα σύνορα, τη δεκαετία του '90 οι Ελληνες υπερηφανευόμασταν για την ανεκτικότητά μας και την παντελή έλλειψη ρατσισμού. Το πόσο αυτά ίσχυαν φάνηκε νομίζω πολύ γρήγορα από τη στιγμή που η χώρα γέμισε από κάθε εθνικότητας μετανάστες. Μεγάλωσα σε μιά περιοχή της Αθήνας στην οποία υπήρχαν μετανάστες, κυρίως Αραβες και Φιλιππινέζοι από τη δεκαετία του '70. Ποτέ δε δημιουργηθήκαν σχέσεις, κανείς δεν τις επιδίωξε.
Σήμερα, λόγω επαγγέλματος έχω έρθει σε επαφή με μερικούς Κινέζους. Διακρίνεις αμέσως ότι είναι πολύ επιφυλακτικοί, φοβούνται ότι προσπαθείς να τους κοροϊδέψεις, να τους εξαπατήσεις. Οι Αλβανοί το ίδιο. Με Πακιστανούς δεν έχω έρθει σε επαφή για να έχω γνώμη ως προς το πως μας βλέπουν. Υποθέτω με καχυποψία, όπως κι εμείς αυτούς.
Πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνουμε πολυπολιτισμική κοινωνία, ίδιως σε μιά τέτοια συγκυρία με οικονομικό μαρασμό, δεν είναι εφικτό να πειστεί κανείς ότι κάτι τέτοιο θα ήταν προς όφελός μας.

Η προσωπική μου άποψη; πρέπει να περιμένουμε ακόμη μία γενιά, τώρα ενηλικιώνονται τα πρώτα παιδιά αλλοδαπών που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην Ελλάδα. Αυτά, όπως και τα Ελληνόπουλα της ίδιας ηλικίας έχουν διαφορετική εικόνα. Οσο όμως η ελληνική κοινωνία εξαθλιώνεται και το βιοτικό της επίπεδο βυθίζεται, και πλησιάζει αυτό των μεταναστών, αντί να γίνεται το αντίθετο, δεν υπάρχει η αναγκαία συνθήκη για να εξελιχθεί μιά κοινωνία ανεκτική.

Αν θυμάστε, πριν 15 χρόνια για την αύξηση της εγκληματικότητας ενοχοποιούσαμε τους Αλβανούς. Τώρα που κι οι Αλβανοί έχουν γίνει "νοικοκυραίοι", ενοχοποιούμε τους Πακιστανούς, Αφγανούς.....
Κι ακόμη η εγκληματικότητά τους είναι εσωτερική, δεν έχουν πληγεί Ελληνες. Οταν γίνει αυτό, ο Θεός να βάλει το χέρι του.

Πάντα ήθελα να ξέρω την αλήθεια, αυτή όμως είναι τελικά υποκειμενική, είναι εύπλαστη και χρησιμοποιείται κατά το δοκούν. Είτε μας αρέσει είτε όχι, κάθε έθνος πρέπει να διαφυλάσσει τα συμφέροντά του. Είτε μας αρέσει είτε όχι υπάρχουν ιδιαιτερότητες που δεν είναι αναγκαίο στο πλαίσιο του πολιτικά ορθού να επιπεδώνονται ή να στρογγυλοποιούνται.

Η ελευθερία των άλλων δε σημαίνει ότι πρέπει να περιορίζει τη δική μας ελευθερία....
Να και μια φορα που συμφωνουμε απολυτως!!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 02-05-2011, 21:25
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Πως "περνά" μιά προπαγάνδα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Να και μια φορα που συμφωνουμε απολυτως!!!

Είσαι σίγουρος;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πως "γεννήθηκε" το πρωταπριλιάτικο ψέμα gsmaniac Διάφορα 8 03-04-2011 22:54
Πως βγήκε η φράση " Το @@@@@ σέρνει καράβι" ..... frits Διάφορα 24 17-11-2010 19:54
Πως δουλεύει ο "μαμά" φορτιστής ;;;; zortal Τεχνικά θέματα διάφορα 23 22-10-2010 20:18
"Αγίου Βαλεντίνου" - Τί δώρο θα κάνετε στην "καλή" σας ??? ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 21 14-02-2010 22:55
Πως γεννήθηκε το "παπάκι" Alext Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 9 08-09-2009 16:43


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:19.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!