GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 20-04-2010, 21:08
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Δείκτης Βενζίνης..... :-(

...δεν έτυχε, πέτυχε
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 21-04-2010, 00:39
egine1 Ο/Η egine1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: kallithea
Μoto: BMW GS 1200 ADV 2008
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: Δείκτης Βενζίνης..... :-(

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα και πάλι,

ρε γμτ είναι το μοναδικό τόπικ που δεν θέλω να βλέπω...

Δευτερα πρωί πηγαίνω σε ένα βενζινάδικο να φουλάρω τον ελέφαντα βενζίνη....αφου βαζω 20 λίτρα καυσίμου ξεκινάω για την δουλεια...ο δείκτης βενζίνης πριν τον ανεφοδιασμό ήταν ...στην ρεζέρβα... περνάνε 2 λεπτά και ανεβαίνει μονο 2 μπάρες...και μου δίνει αυτονομία 105κμ! μένω μακάκας...λέω κόλησε....όλη μέρα το ίδιο 2 μπαρες με 20 λιτρα στο ντεπόζιτο!σήμερα το πρωί κάνει το τσέκ και μου δείχνει 5 μπάρες!!!!!!!!και 400κμ αυτονομία...μας δουλευει;;;;;;

τι είναι πάλι αυτό ρε γμτ...ξέρει κανείς;;;;
φίλε μου καλησπέρα ακριβώς τα ίδια μου έκανε και εμένα ειναι μοντ 2008 το δικό μου το πιγα στο γιατρό και την πρώτη φορά μου έκανε μια αναβάθμιση στον εγκέφαλο μήπως είχε κολλήσει αλλά τελικά μου τα ξανά έκανε και χωρίς να πω τίποτα μου παρήγγειλε στο γέρακα καινούργιο φλοτέρ και τώρα είναι μια χαρά...
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 21-04-2010, 00:49
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Δείκτης Βενζίνης..... :-(

Σημερα πριν γεμισω για πρωτη φορα μετα την αναβαθμιση, μου ελεγε οτι εχω να κανω άλλα 24χλμ.

Γεμισα, και μετα στην διαδρομη για το σπιτι (25χλμ), το range ανεβαινε ενα - ενα χιλιομετρο. Εφτασα και μου εδειχνε 280 υπολοιπο range. Το βραδυ εκανα αλλα 10 χιλιομετρα, και τωρα μου δειχνει οτι εχω 370 range. Σιγουρα αυριο το πρωι προς την δουλεια θα συνεχισει να αυξανεται μεχρι να μου δειξει τα 500τοσα που εδειχνε οταν γυρναγα το κλειδι μετα απο γεμισμα...

παραξενα πραγματα... οπως και το οτι στο παραπανω γεμισμα χωρεσε 33,6 λιτρα
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 21-04-2010, 09:36
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Δείκτης Βενζίνης..... :-(

Οντως σημερα στον δρομο για την δουλεια (και εχοντας διανυσει 52χλμ απο το φουλαρισμα) μου εδειξε 508χλμ range και αρχισε να κατεβαινει επιτελους αντι να ανεβαινει...

Νορμαλ ειναι αυτή η συμπεριφορά ?
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 21-04-2010, 11:23
morfeas Ο/Η morfeas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο-Ηλιούπολη
Μoto: R1200 GS ADV
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή Απάντηση: Δείκτης Βενζίνης..... :-(

πάντως κύριοι.....με τον δείκτη έχουν πολλοί πρόβλημα....χαχαχα δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω ή να κλαίω....
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 21-04-2010, 11:38
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Δείκτης Βενζίνης..... :-(

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Sotos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οντως σημερα στον δρομο για την δουλεια (και εχοντας διανυσει 52χλμ απο το φουλαρισμα) μου εδειξε 508χλμ range και αρχισε να κατεβαινει επιτελους αντι να ανεβαινει...

Νορμαλ ειναι αυτή η συμπεριφορά ?
Σε ξενίζει, αλλά απολύτως νορμάλ είναι, έτσι κάνει σε όλα και αν καταλάβεις τον αλγόριθμο λειτουργίας του software που έχει εγκατεστημένο δικαιολογείται. Υπ' όψιν, η μηχανή αυτή δεν είναι φτιαγμένη να λειτουργεί μόνο μέσα σε πόλεις και κίνηση, αλλά ενδέχεται να την πάρει κάποιος και να ταξιδέψει σε ερημικά μέρη, όπως διαφημίζουν όλα τα έντυπα της BMW. Εκεί και ανάλογα με τον τρόπο που οδηγάς, ο κατασκευαστής σε "μετράει" και πολύ, μα πάρα πολύ εγκαίρως σε προειδοποιεί για να αρχίσεις να ψάχνεις βενζίνη. Μέσα στην πόλη τώρα σιγά, και να μείνεις δεν έγινε τίποτε, δεν κινδυνεύεις να σε φάνε οι γύπες, παρά μόνο τίποτε κλεφτρόνια. Οπότε είναι στην απόλυτη κρίση σου να φροντίζεις να μην ξεμένεις στην παραλιακή, ούτε και να εμπιστεύεσαι το όργανο για τα τελευταία 3χλμ καυσίμου που σου απομένουν!

Σίγουρα στον κατασκευαστή έχουν φτάσει όλα αυτά τα "παράπονα" για τον κακό δείκτη βενζίνης, που την ουσία κακός δεν είναι, αλλά προγραμματισμένος για να καλύπτει ακραίες καταστάσεις. Δεν θα κάνει κανείς μήνυση γιατί ξέμεινε από βενζίνη στο κέντρο της Αθήνας, αλλά αν το οργανάκι τον πουλήσει στα 150χλμ από το πλησιέστερο βενζινάδικο, θα το μάθουν πολλοί!
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 21-04-2010, 12:04
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Δείκτης Βενζίνης..... :-(

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ξενίζει, αλλά απολύτως νορμάλ είναι, έτσι κάνει σε όλα και αν καταλάβεις τον αλγόριθμο λειτουργίας του software που έχει εγκατεστημένο δικαιολογείται. Υπ' όψιν, η μηχανή αυτή δεν είναι φτιαγμένη να λειτουργεί μόνο μέσα σε πόλεις και κίνηση, αλλά ενδέχεται να την πάρει κάποιος και να ταξιδέψει σε ερημικά μέρη, όπως διαφημίζουν όλα τα έντυπα της BMW. Εκεί και ανάλογα με τον τρόπο που οδηγάς, ο κατασκευαστής σε "μετράει" και πολύ, μα πάρα πολύ εγκαίρως σε προειδοποιεί για να αρχίσεις να ψάχνεις βενζίνη. Μέσα στην πόλη τώρα σιγά, και να μείνεις δεν έγινε τίποτε, δεν κινδυνεύεις να σε φάνε οι γύπες, παρά μόνο τίποτε κλεφτρόνια. Οπότε είναι στην απόλυτη κρίση σου να φροντίζεις να μην ξεμένεις στην παραλιακή, ούτε και να εμπιστεύεσαι το όργανο για τα τελευταία 3χλμ καυσίμου που σου απομένουν!

Σίγουρα στον κατασκευαστή έχουν φτάσει όλα αυτά τα "παράπονα" για τον κακό δείκτη βενζίνης, που την ουσία κακός δεν είναι, αλλά προγραμματισμένος για να καλύπτει ακραίες καταστάσεις. Δεν θα κάνει κανείς μήνυση γιατί ξέμεινε από βενζίνη στο κέντρο της Αθήνας, αλλά αν το οργανάκι τον πουλήσει στα 150χλμ από το πλησιέστερο βενζινάδικο, θα το μάθουν πολλοί!

Συμφωνω 100%...

Το σχολιο μου εχει να κανει με την αναβαθμιση του SW της μηχανης, και εξηγουμαι:

πριν απο αυτο, γεμιζα στο βεζιναδικο, ανοιγα τον διακοπτη και μετα απο λιγο εβλεπα οτι μπορω να κανω 590χλμ πχ.

χτες (με το αναβαθμισμενο SWη) γεμισα, ξεκινησα, και τα χιλιομετρα ανεβαιναν σιιγα σιιιγα.... μεχρι που σημερα το πρωι εφτασαν τα 508 (νορμαλ νουμερο αν σκεφτεις οτι ειχα ηδη διανυσει 50τοσα)
Αναρωτιεμαι αν ετσι δουλευουν ολες οι αναβαθμισμενες, η εχω καποιο προβλημα και πρεπει να το δω οσο ειμαι κοντα στην ληξη της εγγυησης...
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 21-04-2010, 22:33
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή Απάντηση: Δείκτης Βενζίνης..... :-(

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Sotos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω 100%...

Το σχολιο μου εχει να κανει με την αναβαθμιση του SW της μηχανης, και εξηγουμαι:

πριν απο αυτο, γεμιζα στο βεζιναδικο, ανοιγα τον διακοπτη και μετα απο λιγο εβλεπα οτι μπορω να κανω 590χλμ πχ.

χτες (με το αναβαθμισμενο SWη) γεμισα, ξεκινησα, και τα χιλιομετρα ανεβαιναν σιιγα σιιιγα.... μεχρι που σημερα το πρωι εφτασαν τα 508 (νορμαλ νουμερο αν σκεφτεις οτι ειχα ηδη διανυσει 50τοσα)
Αναρωτιεμαι αν ετσι δουλευουν ολες οι αναβαθμισμενες, η εχω καποιο προβλημα και πρεπει να το δω οσο ειμαι κοντα στην ληξη της εγγυησης...
Soto BMW δεν ήθελες?
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 22-04-2010, 14:47
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Δείκτης Βενζίνης..... :-(

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Sotos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα πριν γεμισω για πρωτη φορα μετα την αναβαθμιση, μου ελεγε οτι εχω να κανω άλλα 24χλμ.

Γεμισα, και μετα στην διαδρομη για το σπιτι (25χλμ), το range ανεβαινε ενα - ενα χιλιομετρο. Εφτασα και μου εδειχνε 280 υπολοιπο range. Το βραδυ εκανα αλλα 10 χιλιομετρα, και τωρα μου δειχνει οτι εχω 370 range. Σιγουρα αυριο το πρωι προς την δουλεια θα συνεχισει να αυξανεται μεχρι να μου δειξει τα 500τοσα που εδειχνε οταν γυρναγα το κλειδι μετα απο γεμισμα...

παραξενα πραγματα... οπως και το οτι στο παραπανω γεμισμα χωρεσε 33,6 λιτρα

Πριν λίγο καιρό ήσουν χαρούμενος που είχες - έστω - ένα λαμπάκι μόνο να σε προειδοποιεί και είχες το άγχος μη ξεχάσεις να μηδενίσεις τον χλμετρητή κάθε φορά που γέμιζες...
Τώρα καλόμαθε η γριά στα σύκα και έχει παράπονα που δεν της τα φέρνουν και καθαρισμένα!!!!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 22-04-2010, 18:15
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Δείκτης Βενζίνης..... :-(

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ThanDim Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν λίγο καιρό ήσουν χαρούμενος που είχες - έστω - ένα λαμπάκι μόνο να σε προειδοποιεί και είχες το άγχος μη ξεχάσεις να μηδενίσεις τον χλμετρητή κάθε φορά που γέμιζες...
Τώρα καλόμαθε η γριά στα σύκα και έχει παράπονα που δεν της τα φέρνουν και καθαρισμένα!!!!

Πολυαγαπημενε μου φίλε Θανο... τουλαχιστον το ενα λαμπακι αναβε παντα σταθερα πορτοκαλι... δεν ηταν την μια προτοκαλι την αλλη κοκκινο, την αλλη μωβ και την τελευταια μπλε!

Είναι σημαντικό να ξέρεις τι να περιμενεις...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ρελέ Βενζίνης Mits70 Τεχνικά θέματα διάφορα 60 29-03-2010 14:11
Δείκτης ταχύτητας σε continental highwaystar Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 10 11-03-2010 14:59
Δείκτης αγοραστικής ικανότητας pepax66 Χιούμορ 5 09-10-2009 00:09


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:03.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!