GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 12-01-2011, 22:30
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Θα βρουν πετρέλαιο αφού χρεοκοπήσουμε;

Μητέρας συνεργάτη μου της έκοψαν δύο φορές φέτος το ΕΚΑΣ. Η δικαιολογία που πρόβαλλε ο τμηματάρχης ήταν ότι ξαφνικά θυμήθηκαν ότι θέλουν εκκαθαριστικό του 09. Το κάναν σε αρκετές χιλιάδες άτομα σύμφωνα με τα λεγόμενα του τμηματάρχη.
Η δική μου εξήγηση είναι ότι κάνοντας τέτοιες παγαποντιές μειώνουν κι ένα ψιχαλάκι το έλλειμμα. Γελείο κράτος με γελοίους άρχοντες.

Η μάνα μου πήρε για 2 χρόνια ΕΚΑΣ. Μετά από μία αύξηση της σύνταξης της κατά 20 ευρώ κι άλλα τόσα στον πατέρα μου της έκοψαν το ΕΚΑΣ, κα΄που 160 ευρώ το 2006.
Και για να μη λέμε λόγια του αέρα, 467 ευρώ παίρνει η μάνα μου με 30 χρόνια δουλειά και πρόωρη σύνταξη λόγω ανήλικου τέκνου τότε- το σφάλμα της ήταν αυτό- και 580 ο πατέρας με διαδοχική και περίπου 11000 ένσημα.
Και φυσικά με τέτοιες συντάξεις, ούτε η μείωση του δώρου δε φάνηκε.
Υπάρχουν όμως και κάτι συνταξάρες που πρέπει να τις κόψουν κατά 2/3.


πολύ spam αδέρφια, το ρημάξαμε το θέμα.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 12-01-2011, 22:37
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Θα βρουν πετρέλαιο αφού χρεοκοπήσουμε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατρε μου, ξαναγυρναμε στα ιδια θεματα αλλα σε άλλο νημα!! Ας ειναι η τελευταια φορα!!
Οι μισθοι κοπηκαν διοτι ΕΠΡΕΠΕ να κοπουν!! Δεν μπορει καποιος να δουλευει (¨η να μας δουλευει) 6 ωρες, να απεργεί οποταν του καπνισει, να του κτυπανε αλλοι την καρτα κ.λ.π. και να παιρνει απο 2000 μεχρι 25000 μηνιαιως!!!
Οι συνταξεις ΔΕΝ κοπηκαν!!! Ο πατερας μου 1400 επαιρνε και 1400 παιρνει! ο πεθερος μου 1300 επαιρνε και 1300 παιρνει!!
Αυτο που κοπηκε ηταν το ΕΚΑΣ (Επίδομα Κοινωνικής Αλληλεγγύης Συνταξιούχων ) σε αυτους οι οποιοι ναι μεν ηταν χαμηλοσυνταξιουχοι αλλα ειχαν παραπλευρα εισοδηματα (π.χ. νοικια) που οι περισσότεροι ΔΕΝ τα δηλωναν!! Βεβαια οποιου του κοβονται 200-300ε μηνιαιως θα πει ''μου εκοψαν την συνταξη'', δεν θα βγει να πει ''μου εκοψαν την συνταξη γιατι επαιρνα αλλα 700+ απο νοικια!!!!!!!!''
Οταν το ''μου εκοψαν...'' ¨η ''εκοψαν τις συνταξεις...'' αναμασαται καθε μερα απο ολους φυσικο ειναι να γινει πιστευτο!!!!
Καλο θα ειναι να μην αναμασαμε αυτα που ακουμε γιατι η αληθεια ειναι άλλη!!!!
Το άλλο που μειωθηκε και ΔΕΝ κοπηκε ηταν ο 14ος μισθος σε Δ.Υ. και συνταξιουχους!



Ετσι γινεται παντα σε τετοιες περιπτωσεις!! Ολα πανε στον πατο και απο τον πατο ξαναξεκινανε!! Οσοι ειχαν μυαλο και φυλαξαν σπορια θα φανε, οσοι τα εκαναν 4Χ4 θα πεινασουν!! Ας ειχαν μυαλο κιας προσεχαν!! that's life!!!



αυτο γιατρε μου ειναι οτι καλυτερο σου συμβαινει στην ζωη σου!! Χεσε τα πολιτικα κι ασχολησου με αυτην και ΑΥΤΟΝ/Η που ερχεται!!! Γιαυτους θα ζεις και θα αναπνέεις απο εδω και στο εξης, ολα τα άλλα θα ερχονται σε δευτερη μοιρα!!!!



Δεν χρειαζεται να τον δεις, γραψε του εδω dialogue@politicalforum.gr
Εγω επικοινωνω πολλες φορες μαζι του μεταφεροντας τα σχολια σας και παντα μου απαντά!!!
Το ιδιο εκανα και με τον Κ.καραμανλη αλλα ποτε δεν πηρα απαντηση!!!



Ο μη εκλεγμενος υπουργος δεν εχει πολιτικο κοστος για τις αποφασεις του!! Αρα μπορει να λειτουργει ανεξαρτητα χωρις πολλα πολλα σου, μου, του!! Γιαυτο και το Συνταγμα δινει αυτην την δυνατοτητα στον Πρωθυπουργο!! Μην την υποτιμας αυτην την δυνατοτητα ειναι δεινό εργαλειο!! Οσοι εκλεγμενοι Υπουργοι τοποθετηθηκαν εκαναν το κεφι των Συνδικαλιστων και να μαστε τωρα!!




Αγαπητε μου γιατρε, ο Χρυσοχοιδης, οτι ανεφερε το wikileaks, το ειχε πει και στην Βουλη τον Δεκεμβρη του 2009, το ειχε αναφερει δε και σε ολες σχεδον τις συνεντευξεις του εν Ελλαδι!!! Γιατι τοτε δεν αντεδρασε ουδεις???? Γιατι ελεγε την αληθεια, γιαυτο!!! Για ποια δυσφημιση λοιπον μιλαμε?
Απο ποτε η αληθεια που λεγεται δημοσια σε ολα τα μηκη και πλατη, σε ελλαδα και εξωτερικο ειανι δυσφημιση?

Φίλε Γιώργο, αφού δε συμφωνούμε και δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε σε αυτά, γιατί μπάινεις στον κόπο; Ασε που όπως σωστά λες το έχουμε καταντήσει ατελείωτο σπαμάρισμα. Τι λέξη! Η αντίστοιχη ελληνική ποιά είναι; Τσόντα;

Σε ένα μόνο θα σχολιάσω. Αφού είναι καλύτερα να μπαίνουν εξωκοινοβουλευτικοί υπουργοί, ποιός ο λόγος να κάνουμε εκλογές. να ψηφίζουμε μόνο κόμμα και τέρμα. Κι ο κάθε φύλαρχος να βάζει όποιον θέλει.
Κι εγώ το ίδιο θα έκανα αν γινόμουν πρωθυπουργός. Θα έκανα υπουργούς τα φιλαράκια μου και δε θα έδινα λογαριασμό σε κανέναν. Και να παν να γ..αζωθούν οι ιθαγενείς!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 13-01-2011, 00:02
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θα βρουν πετρέλαιο αφού χρεοκοπήσουμε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Γιώργο, αφού δε συμφωνούμε και δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε σε αυτά, γιατί μπάινεις στον κόπο; Ασε που όπως σωστά λες το έχουμε καταντήσει ατελείωτο σπαμάρισμα. Τι λέξη! Η αντίστοιχη ελληνική ποιά είναι; Τσόντα;

Σε ένα μόνο θα σχολιάσω. Αφού είναι καλύτερα να μπαίνουν εξωκοινοβουλευτικοί υπουργοί, ποιός ο λόγος να κάνουμε εκλογές. να ψηφίζουμε μόνο κόμμα και τέρμα. Κι ο κάθε φύλαρχος να βάζει όποιον θέλει.
Κι εγώ το ίδιο θα έκανα αν γινόμουν πρωθυπουργός. Θα έκανα υπουργούς τα φιλαράκια μου και δε θα έδινα λογαριασμό σε κανέναν. Και να παν να γ..αζωθούν οι ιθαγενείς!
Οπως νομιζεις γιατρε μου.....οπως νομιζεις!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 13-01-2011, 01:01
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Θα βρουν πετρέλαιο αφού χρεοκοπήσουμε;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρηστο μου, δεν μου αρεσει να ριχνω το επιπεδο σε οποιαδηποτε συζητηση χρησιμοποιωντας εκφρασεις οπως..... ''πηδιοτανε'' Γιώργο εσύ είσαι comme il faut, δεν χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις. Εγώ μπορώ? Που είμαι και λίγο χυδαίος? Άλλωστε, από το παράθυρο είπα. Και αν για εσένα η όποια ιδιαιτερότητα δεν παίζει ρόλο, άσε να παίζει για εμένα. Και για 7- 8 εκατομμύρια άλλους. Γίναμε όλοι ίδιοι? Πώς το λέει αυτό με τα παληκάρια...? Δεν έχουμε καν το δικαίωμα της γνώμης? Το να πίνει, να μεθάει και να κάνει τα ακατανόμαστα, δεν παίζει ρόλο για έναν πρωθυπουργό? Δεν γίνεται υποχείριο του οπουδήποτε? και δη οταν προκειται για εναν πρωην πρωθυπουργο αυτης της χωρας!!! Τα… μύδια μας κουνήθηκαν. Αν δεν μας αρεσουν οι θεσμοι, αυτοι οι θεσμοι που ειναι και αυτα τα προσωπα που τους πλαισιωνουν, παμε σε άλλη χωρα να ζησουμε φιλελεύθερο σε κόβω όμως ¨η αν εχουμε τα κοτσια σταματαμε να πληρωνουμε ΔΕΗ, νερο, τηλεφωνο, Ιντερνετ, βενζινες, πετρελαια κ.λ.π. Ή τους πηδάμε έξω από το παράθυρο. Με έστω εναλλακτική τον Γιωργάκη. Μονόφθαλμο στους τυφλούς. Μέχρις ότου και αυτός έξω. Εδώ το λένε τα ίδια τα τσόλια της πολιτικής, αδιέξοδα δεν υπάρχουν στην δημοκρατία. Θα φύγω εγώ από την χώρα μου? Με κόβεις για… τοιούτο?
Επειδη ομως, μην πληρωνοντας ολα τα παραπανω κανουμε κακο στο κρατος που αυτο ειναι και το ζητουμενο, αλλα κανουμε κακο και στους εαυτους μας δεν εχουμε τα κοτσια....αρα το μονο που μας μενει ειναι να φωναζουμε μεσα απο πληκτρολογια ¨η και ανακατεμενοι με άλλους στις πορειες, εκ του ασφαλους!!! Αυτά τα λες εσύ. Θα ηθελα να δω εναν απο εμας να παει να διαμαρτυρηθει σαν μοναδα στο οποιοδηποτε υπουργειο και να πει το παραπονο του!! ΕΝΑΝ!!! και να ειναι σιγουρος οτι θα εχει την αμεριστη συμπαρασταση ΟΛΩΝ μας......., εκ του ασφαλους!!! Σαν τον Γκλετσο ενα πραμα!!! Τα σηκωσε μονος του, πηγε στον εισαγγελεα μονος του και θα δικαστει μονος του!!! Αυτος ΝΑΙ εχει κοτσια, οι υπολοιποι.......τσαμπα μαγκες!!!! Τι να σου πω τώρα? Με έχεις δει να δειλιάζω κάπου? Μήπως ο τζάμπα είναι αυτός που συμφωνεί με το κατεστημένο και τα φερέφωνά του (πολιτικοί – δημοσιογράφοι)? Έ?

Παμε τωρα στην μανουλα σου φιλε Χρηστο, η συνταξη της η κανονικη ειναι 580ε και μαζι με το ΕΚΑΣ εφτανε τα 630ε, που επαναλαμβανω δινεται για να βοηθησει τους χαμηλοσυνταξιουχους σαν την μαμα σου (γιαυτο και λεγεταιΕπίδομα Κοινωνικής Αλληλεγγύης Συνταξιούχων) που ΔΕΝ εχουν άλλα εισοδηματα περαν της χαμηλης κυριας συνταξης!!! Γραψε μας σε παρακαλω τι άλλο εχει γραμμενο στο ονομα της και μετα συζηταμε!!!!! Διοτι φιλε μου Χρηστο το θεωρω αδιανοητο του πατερα μου με 1400ε καθαρα να μην του εκοψαν ουτε ενα ευρο και στην μητερα σου απο 630 να της εκοψαν τα 250!!!!!!!!!!!!
Σημειωσε οτι ο πατερας μου δεν εχει τιποτε στο ονομα του εκτος απο το αυτοκινητο που μου χαρισε!!!
Αντιθετως ο πεθερος μου εχει μια κυρια και μια εξοχικη κατοικια, 2 αυτοκινητα και ουτε αυτουνου του εκοψαν ουτε ενα ευρό απο τα 1300 καθαρα που παιρνει!!!!
Μην λεμε λοιπον ετσι αυθαίρετα (μα πόσο ηλίθιος μπορεί να είμαι τελικά?) περι κοψιμο συνταξεων!! Πες μας τι αλλο εισπραττει η μητερα σου, τίποτα, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ άλλο περιουσιακό στοιχείο στο όνομά της. Μάλλον πρέπει να είδανε ότι ο γιός της έχει ακριβό μηχανάκι, οπότε σου λένε αφού τα έφαγε μαζί με τον Πάγκαλο η κυρία, ας της τα πάρουμε πίσω. ¨η τι φαινεται στην φορολογικη της δηλωση οτι εισπραττει και τοτε .....μιλαμε!! Διοτι το κοψιμο του ΕΚΑΣ βασιστηκε στις φορολογικες δηλωσεις των φορολογουμενων και δεν κοπηκε αυθαιρετα, γιαυτο και δεν κοπηκε απο ολους αλλα απο μερικους μονον!! Πού ζεις? Ζεις αλλού? Αυτά Γιώργο στην σοσιαλιστική τους θεωρία. Στην πράξη, όπως είπε και ο συμπατριώτης Kennedy του Γιωργάκη: ‘κάν΄ το όπως το λέω και όχι όπως το κάνω’. Για αυτό επενέβη και ο Ωνάσης και διορθώθηκαν κάποια πράγματα.
Μην μου πεις ''τιποτε'' διοτι απλα δεν θα σε πιστεψω!! Μην γίνεσαι εύκολος - προβλέψιμος αντίδικος. Αναμένοντας και αυτήν σου την απάντηση, σου έγραψα ‘Μήπως λέω ψέματα όμως…’. Θα ανεβασω το νομο μπορείς να ανεβάσεις και την σύνταξη της μανούλας μου, για να είσαι και συ κανονικός μάγκας? που οριζει απο ποιους κοβεται το ΕΚΑΣ, στον οποιο αναφερεται ρητα τα περι '' άλλων εισοδηματων περαν της κυριας συνταξης'' Μην απειλείς βρε Γιώργο τόσους χιλιάδες συνταξιούχους. Μπορείς, αντίθετα, να τους θρέψεις?
τον οποιο θα μπορεσεις να τυπωσεις και αν νομιζεις οτι κακως της το εκοψαν μπορεις να πας και να ζητησεις τον λογο απο το Υπουργειο Οικονομικων!!! Αυτο θα εκανα εγω με τα κοτσια που εχω και οχι να φωναζω ''εκοψαν τις συνταξεις, ''εκοψαν τις συνταξεις''!!!
μα το έχω κάνει ήδη. Και θα πάρουμε την απάντηση σε 6 ΜΗΝΕΣ. Και ως τότε η γυναίκα θα παίρνει το τζάμπα από τους φίλους σου τους μάγκες, διότι ας μην ξεχνάμε ότι ΚΑΙ αυτή τα έφαγε με τον Πάγκαλο. Και μετά από όλα αυτά και μιλώντας για ‘αδυναμίες’ πρωθυπουργών, γιατί ο Γιωργάκης κρατάει τον ‘φαγανό’ ‘κοπρίτη’ ακόμη? Έ γιατί?
Αλλο το ''εκοψαν τις συνταξεις'' κι αλλο ''εκοψαν το ΕΚΑΣ διοτι ο ασφαλισμενος ειχε κι άλλα εισοδηματα που δεν δικαιολογουσαν την καταβολη του!!''
Αμαν αυτη η καραμελα του ''εκοψαν τις συνταξεις''!!!!

Για τα άλλα περι ευθυνων και ''Πού ήταν αυτοί που έπρεπε να τον ελέγχουν?'' ΣΥΜΦΩΝΩ και μαζι σου και με όλους οσοι το ανεφεραν, το εχω ξαναπει!!!!! Αλλα οταν καιγεται το σπιτι σου -σπιτι ΟΛΩΝ μας ειναι η Ελλαδα - κοιτας πρωτα να σβησεις την φωτια και μετα να βρεις ποιος την εβαλε!!!!!!!
Έχουμε διαφορετικούς τρόπους να σβήνουμε μεγάλες φωτιές ρε Γιώργο. Εγώ πλακώνω με τα πυροσβεστικά αεροπλάνα (φέρτε πίσω τα κλεμμένα – φυλακή – ανάπτυξη), ως τζάμπα μάγκας που είμαι. Ενώ εσύ με ένα πιο comme il faut, με τα λάστιχα κήπου(να επιστρέψουμε οι πολίτες τα κλεμμένα), τρόπο.
Η ιστορία θα δείξει τον αποτελεσματικότερο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ενεργειακό τζάκι, πετρέλαιο τέλος.. Capitain Διάφορα 51 04-01-2011 12:03
Η Ομοσπονδία Βενζινοπωλών συνεδριάζει το Σάββατο για το πετρέλαιο θέρμανσης MARK Επικαιρότητα 2 08-10-2010 00:32
φωτιά στο πετρέλαιο θέρμανσης nek21 Χρήσιμα 17 08-09-2010 09:34
"Γιατί διαμαρτύρεσαι αφού τα ανέχεσαι;;;" MARK Επικαιρότητα 2 24-05-2010 19:19
Νεογέννητο επέζησε αφού πρώτα πέθανε 18 φορές skippybi Κόσμος 4 21-08-2009 10:22


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:19.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!