GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 20-04-2010, 03:05
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά χλμ. να έχεις.

Εγώ θα περιμένω 2 εβδομάδες ακόμη.

Kαλό κουράγιο ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 30-04-2010, 11:01
apostolis gk Ο/Η apostolis gk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: n.iraklio
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

join the club my friend. Περιμένω από 2 Φεβρουρίου, αλλά ως εδώ από βδομάδα θα μιλήσουν οι δικηγόροι.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 04-05-2010, 17:49
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάνει λάδια η πίσω ανάρτηση (ESA) της μηχανής μου.
Είναι 1200 GS 12/2008, άρα μέσα στην εγγύηση.
Το πρόβλημα διαπιστώθηκε όταν πήγα να κλείσω ραντεβού για το service των 60.000 χλμ. Τότε παραγγέλθηκε και η ανάρτηση (29/3/2010).
Σήμερα, έκανα το service και η ανάρτηση δεν έχει έρθει ακόμη. Έχουν περάσει από την παραγγελία της 9 εργάσιμες μέρες.
Η παραγγελία είναι back order, δηλ. το ανταλλακτικό δεν υπάρχει στην Γερμανία και περιμένουμε χώρις να ξέρουμε κάτι περισσότερο.
Στο Γέρακα μου είπαν ότι είμαι το μοναδικό απλό GS που περιμένει πίσω ανάρτηση, ωστόσο στην ουρά είναι άλλα 3 adventure.
Την μηχανή την κυκλοφορώ κανονικά, ωστόσο στο Γέρακα μου είπαν ότι χάνοντας λάδια σιγά σιγά θα σκληραίνει.
Ελπίζω μέχρι τότε να έχει έρθει η ανάρτηση.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, σας έχω νέα.
Η BMW έδωσε ημερομηνία παράδοσης, της ανάρτησης τέλη Απριλίου. Μένει να δούμε αν είναι συνεπής στις ημερομηνίες της.

Λοιπόν η συνέχεια της ιστορίας είναι η εξής:

Στις 30/4/2010 ημερομηνία που η BMW είχε δώσει ως ημερομηνία παράδοσης, η ανάρτηση δεν ήρθε.

Την Παρασκευή 30/4/2010 και ώρα 11:00 επικοινώνησα με την BMW Ελλάς όπου και περιέγραψα το ιστορικό του θέματος (λες και δεν το ήξεραν). Είπαν ότι θα το ερευνήσουν και θα μου απαντήσουν.

Σήμερα, 4/5/2010 και ώρα 11:00, η απάντηση ήρθε από τον Κώστα στα ανταλλακτικά του Γέρακα, ο οποίος μου έκλεισε ραντεβού για την Δευτέρα 10/5/2010.

Εάν έρθει στις 10/5/2010 θα έχουν περάσει

39 ημέρες

από την παραγγελία της ανάρτησης.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 04-05-2010, 21:47
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

μαλιστα...ωραια αντιπροσωπεια

εμενα παντως αν η esa μου βγαλει κατι και ειμαι εκτος εγγυησης <<κι αν την εχω ακομα>> θα την καταργησω αν γινεται και πισω θα βαλω wp.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 09-05-2010, 23:34
yamdoc Ο/Η yamdoc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλιστα...ωραια αντιπροσωπεια

εμενα παντως αν η esa μου βγαλει κατι και ειμαι εκτος εγγυησης <<κι αν την εχω ακομα>> θα την καταργησω αν γινεται και πισω θα βαλω wp.
Ναι την πληρωνουμε πρωτα χρυση και μετα την καταργουμε για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο, ενω δεν θα επρεπε να χαλαει καν!!!!!!! Ντροπη τους!!!!!!!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 10-05-2010, 18:51
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάνει λάδια η πίσω ανάρτηση (ESA) της μηχανής μου.
Είναι 1200 GS 12/2008, άρα μέσα στην εγγύηση.
Το πρόβλημα διαπιστώθηκε όταν πήγα να κλείσω ραντεβού για το service των 60.000 χλμ. Τότε παραγγέλθηκε και η ανάρτηση (29/3/2010).
Σήμερα, έκανα το service και η ανάρτηση δεν έχει έρθει ακόμη. Έχουν περάσει από την παραγγελία της 9 εργάσιμες μέρες.
Η παραγγελία είναι back order, δηλ. το ανταλλακτικό δεν υπάρχει στην Γερμανία και περιμένουμε χώρις να ξέρουμε κάτι περισσότερο.
Στο Γέρακα μου είπαν ότι είμαι το μοναδικό απλό GS που περιμένει πίσω ανάρτηση, ωστόσο στην ουρά είναι άλλα 3 adventure.
Την μηχανή την κυκλοφορώ κανονικά, ωστόσο στο Γέρακα μου είπαν ότι χάνοντας λάδια σιγά σιγά θα σκληραίνει.
Ελπίζω μέχρι τότε να έχει έρθει η ανάρτηση.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, σας έχω νέα.
Η BMW έδωσε ημερομηνία παράδοσης, της ανάρτησης τέλη Απριλίου. Μένει να δούμε αν είναι συνεπής στις ημερομηνίες της.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν η συνέχεια της ιστορίας είναι η εξής:

Στις 30/4/2010 ημερομηνία που η BMW είχε δώσει ως ημερομηνία παράδοσης, η ανάρτηση δεν ήρθε.

Την Παρασκευή 30/4/2010 και ώρα 11:00 επικοινώνησα με την BMW Ελλάς όπου και περιέγραψα το ιστορικό του θέματος (λες και δεν το ήξεραν). Είπαν ότι θα το ερευνήσουν και θα μου απαντήσουν.

Σήμερα, 4/5/2010 και ώρα 11:00, η απάντηση ήρθε από τον Κώστα στα ανταλλακτικά του Γέρακα, ο οποίος μου έκλεισε ραντεβού για την Δευτέρα 10/5/2010.

Εάν έρθει στις 10/5/2010 θα έχουν περάσει

39 ημέρες


από την παραγγελία της ανάρτησης.


Λοιπόν η συνέχεια της ιστορίας:

Σήμερα 10/5/2010 ήμουν στο καθορισμένο ραντεβού στον Γέρακα για την αλλαγή της ανάρτησης.
Εγώ ήμουν εκεί, ο μηχανικός ήταν εκεί, ο υπεύθυνος των ανταλλακτικών ήταν εκεί, αλλά η ανάρτηση δεν ήταν εκεί.
Ψάξαμε από δω, ψάξαμε από κει και τελικά η απάντηση είναι, ότι η ανάρτηση είναι στην Ελλάδα, στις κεντρικές αποθήκες της BMW και περιμένουμε να σταλεί στον Γέρακα.
Το θέμα πάντως είναι, ότι το κοντέρ εξακολουθεί να γράφει:

40 ημέρες

χωρίς ανάρτηση.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 10-05-2010, 19:04
gpar Ο/Η gpar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Ρε φίλε-Γέρακα και Γέρακα τον έχουμε κάνει θεό....Τι θα πει ψάχνανε και ψάχνανε;;;;;;;;;;;;;;;;;;Και αυτοί τα ίδια λαμόγια είναι.Δεν ξέρανε αν ήρθε η ανάρτηση που περιμένανε 40 μέρες και με τόσες ενοχλήσεις απο σένα;;;;;;;;;;;;;;;Μια βίδα ασχετη ήτανε και δεν ξέρανε αν ήρθε ;;;;;;;;;;Για τράβα τους λίγο το αυτάκι γιατί για πολύ μ@@@@κα σε παιρνάνε
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 10-05-2010, 22:19
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gpar Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε φίλε-Γέρακα και Γέρακα τον έχουμε κάνει θεό....Τι θα πει ψάχνανε και ψάχνανε;;;;;;;;;;;;;;;;;;Και αυτοί τα ίδια λαμόγια είναι.Δεν ξέρανε αν ήρθε η ανάρτηση που περιμένανε 40 μέρες και με τόσες ενοχλήσεις απο σένα;;;;;;;;;;;;;;;Μια βίδα ασχετη ήτανε και δεν ξέρανε αν ήρθε ;;;;;;;;;;Για τράβα τους λίγο το αυτάκι γιατί για πολύ μ@@@@κα σε παιρνάνε
σωστος ο φιλος!!!!!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 11-05-2010, 11:43
kostas850gs Ο/Η kostas850gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gpar Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε φίλε-Γέρακα και Γέρακα τον έχουμε κάνει θεό....Τι θα πει ψάχνανε και ψάχνανε;;;;;;;;;;;;;;;;;;Και αυτοί τα ίδια λαμόγια είναι.Δεν ξέρανε αν ήρθε η ανάρτηση που περιμένανε 40 μέρες και με τόσες ενοχλήσεις απο σένα;;;;;;;;;;;;;;;Μια βίδα ασχετη ήτανε και δεν ξέρανε αν ήρθε ;;;;;;;;;;Για τράβα τους λίγο το αυτάκι γιατί για πολύ μ@@@@κα σε παιρνάνε
1) Διαβαζοντας ολα τα παραπανω μονο απογοητευση και λυπη μπορω να νιωσω για ανθρωπους που πισω απο ψευδωνυμα κρινουν και κατακρινουν ανθρωπους χωρις να εχουν την ελαχιστη αξιοπρεπεια που τους αρμοζει,χωρις να γνωριζουν γεγονοτα και καταστασεις
2) ειναι η τελευταια φορα που θα γραψω στο forum γιατι βαρεθηκα πλεον να διαβαζω κατοχους BMW να εξηταρονται βριζοντας το μηχανακι τους , την εταιρια τους και τους ελληνες .
3)ειμαι κατοχος bmw και περηφανος για αυτο .εχω παει ταξιδια που με αλλες μηχανες δεν θα το φανταζομουν .
4) ειμαι περηφανος που ειμαι ελληνας ( ελληναρας ) και οχι γερμανος.
5) πραγματικα βαρεθηκα την νοοτροπια που λεει οτι θελω την πιο καλη αντιπροσωπια που παραλληλα να ειναι και η πιο φθηνη και που αν μου κανουν καμμια μα,,,,,κια εγω θα τους γραψω στο forum αρα θα πρεπει να με φοβουνται και λιγο και αν γουσταρω το φτιαχνω και μονος μου το μηχανακι γιατι αυτοι ειναι λαμογια και μου τρωνε τα λεφτα μου αλλα αμα χαλασει το μηχανακι φταιει η bmw και με τα μηχανακια που βγαζει και ο ελληνας που δεν ειναι σαν τον σωστο γερμανο και που γιατι να παω μια ωραια βολτα με τη μηχανη μου και να γουσταρω ,με φτιαχνει καλυτερα να κατσω στο ιnternet και να κραζω τον κοσμο ,αυτους που εχουν το ιδιο μηχανακι με εμενα ,την εταιρια και οτι φοραει σηματακι BMW


ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ
kostas850gs@yahoo.gr

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ....
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 11-05-2010, 11:57
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ESA

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas850gs Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Διαβαζοντας ολα τα παραπανω μονο απογοητευση και λυπη μπορω να νιωσω για ανθρωπους που πισω απο ψευδωνυμα κρινουν και κατακρινουν ανθρωπους χωρις να εχουν την ελαχιστη αξιοπρεπεια που τους αρμοζει,χωρις να γνωριζουν γεγονοτα και καταστασεις
2) ειναι η τελευταια φορα που θα γραψω στο forum γιατι βαρεθηκα πλεον να διαβαζω κατοχους BMW να εξηταρονται βριζοντας το μηχανακι τους , την εταιρια τους και τους ελληνες .
3)ειμαι κατοχος bmw και περηφανος για αυτο .εχω παει ταξιδια που με αλλες μηχανες δεν θα το φανταζομουν .
4) ειμαι περηφανος που ειμαι ελληνας ( ελληναρας ) και οχι γερμανος.
5) πραγματικα βαρεθηκα την νοοτροπια που λεει οτι θελω την πιο καλη αντιπροσωπια που παραλληλα να ειναι και η πιο φθηνη και που αν μου κανουν καμμια μα,,,,,κια εγω θα τους γραψω στο forum αρα θα πρεπει να με φοβουνται και λιγο και αν γουσταρω το φτιαχνω και μονος μου το μηχανακι γιατι αυτοι ειναι λαμογια και μου τρωνε τα λεφτα μου αλλα αμα χαλασει το μηχανακι φταιει η bmw και με τα μηχανακια που βγαζει και ο ελληνας που δεν ειναι σαν τον σωστο γερμανο και που γιατι να παω μια ωραια βολτα με τη μηχανη μου και να γουσταρω ,με φτιαχνει καλυτερα να κατσω στο ιnternet και να κραζω τον κοσμο ,αυτους που εχουν το ιδιο μηχανακι με εμενα ,την εταιρια και οτι φοραει σηματακι BMW


ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ
kostas850gs@yahoo.gr

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ....
Oκ, να κάτσουμε λοιπόν και ό,τι μας πασάρει ο κάθε κατασκευαστής, να το λουζόμαστε και να λέμε και ευχαριστώ για τις στιγμές ευχαρίστησης που μας παρέχει αλλά και για τα προβλήματα που μας προκαλεί.
Ο αλλαδαπός κατασκευαστής δεν διαφέρει και πολύ από τον "Βαλκάνιο" κατασκευαστή...
Ωραία η SIEMENS, ωραία τηλ κέντρα, ωραίες συσκευές, καλό service αλλά πληρώνω ΕΓΩ με τους φόρους μου τις προμήθειες που έσκασε στον οποιοδήποτε.... Καλός ο Γερμανός εεε ???? μήπως να του πω και ευχαριστώ που οι πρακτικές του μου αφαιρούν λίγη από την ευχαρίστηση που θα ένιωθα με το προιόν ενός άλλου Γερμανού ?????????????
Εγώ προτείνω να κοιτάμε καχύποπτα τον οποιοδήποτε μας πουλάει το οτιδήποτε ανεξάρτητα με το διαβατήριό του....
Η ανοχή μας τόσα χρόνια στη συμπεριφορά τους μας έχει φτάσει να κάνουμε τώρα τέτοιες κουβέντες.......
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ESA. pattakos Τεχνικά θέματα διάφορα 19 04-05-2010 08:36
GS-800 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ ENtouristas Τεχνικά θέματα διάφορα 31 07-04-2010 19:29
ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΕ ΑΡΗΣ Brink Ελλάδα 5 23-03-2010 08:45
ΑΛΛΑΓΗ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ ESA kleon Τεχνικά θέματα διάφορα 7 24-01-2010 20:15
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΑ!!! sotaris Τεχνικά θέματα διάφορα 4 18-12-2009 21:10


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!