GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 23-07-2010, 13:24
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: αφαίρεση πλαστικοποίησης και restoring ρεζερβουαρ

δεν είναι δύσκολη διαδικασία για όποιον θέλει να την κάνει
χρειάζεσαι όπως πάντα τα 3χ, χρόνο, χώρο και χρήμα
το αν σε δικαιώσει η όχι το αποτέλεσμα εξαρτάται αποκλειστικά από την συνέπεια και την προετοιμασία που έχεις κάνει ώστε να κυλίσουν όλα ρολόι

υπάρχουν μάστορες που μπορύν να κάνουν την ίδια δουλειά που έκανα εγώ στον μισό χρόνο, με άλλα εξειδικευμένα μηχανήματα ανάδευσης ίσως, ώστε να μην κουράζονται τα μπράτσα και η μέση από την ορθοστασία

μπορέι κανείς να κάνει την ίδια διαδικασία χωρίς το por15 για τελικό πλαστικοποιητή, αλλά μπορεί να χρησιμοποιήσει υγρό πολυεστέρα με τον καταλύτη του, ώστε να δημιουργήσει ένα αδιαπέρατο στρώμα από την βενζίνη, δηλαδή φτιάχνοντας ένα ρεζερβουάρ εντός του ρεζερβουάρ

επειδή καταλαβαίνουμε όλοι οτι κάτι τέτοιο δεν είναι λύση, γιατί η σκουριά θα επανέλθει με την πρώτη ευκαιρία και μετά πιασ' το αυγό και κούρευ'το, η λύση που έδωσα κρίνεται σχεδόν ικανοποιητική
αν μάλιστα έπαιρνα την πλήρη σειρά Por15, δεν θα χα αμφιιβολία για την αποτελεσματικότητα του όλου εγχειρήματος

αν κάποιος δεν έχει τον τρόπο να στεγνώσει το ρεζερβουάρ τελείως, καλύτερα να μην την ξεκινήσει σαν διαδικασία, γιατί δεν θα κάνει μισή δουλειά, θα προσθέσει τσάμπα κόπο και έξοδα, σαν τον άχρηστομάστορα σε μένα
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 23-07-2010, 17:48
Wicked_GS Ο/Η Wicked_GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: N.Heraklio
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή Απάντηση: αφαίρεση πλαστικοποίησης και restoring ρεζερβουαρ

Κωστακη....2 πραγματα...
.....................


1ον!: Σε παρακαλω πες στη Χριστινουλα οταν σε περνει φωτο να μη τραβαει το κεφαλι σου....αντανακλαει το φλας και καταστρεφει την φωτο (τα ιδιο ισχυει και για εμενα )
2ον!! εχω την εντυπωση οτι με τοσα χημικα πρεπει να εχεις φτιαξει απιστευτο κεφαλι (αχεμ αν εκαναν καλη δουλεια θελω τα υλικα )...γιατι δεν εξηγειται αλλιως το ΟΤΙ ΚΑΘΕΣΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟ GUZI ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗ BMW ΝΑ ΚΑΘΕΤΕ!!!

παρε στο κοριτσι ενα F650 να παει καμια βολτα...το εβαλες να παρει διπλωμα για να κανεις εσυ πειραματα...βρε ουρτ!!!!!


(respect....)
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 24-07-2010, 01:21
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: αφαίρεση πλαστικοποίησης και restoring ρεζερβουαρ

Φίλε Κώστα,

διάβασα με μεγάλη προσοχή το "εγχείρημά" σου ...

Ορισμένα κομμάτια κ δυό φορές, για να τα εμπεδώσω ....

Κατ' αρχάς, ελπίζω να επιτύχει η επαναπλαστικοποίηση,

πράγμα μάλλον σίγουρο, μετά από τόση δουλειά που έριξες ...

Σ' αυτό όμως που θα σταθώ είναι, δυό - τρείς λεπτομέρειες/συστάσεις,

προς του μελλοντικούς επίδοξους μαστοράκους ...

Δηλαδή, όχι αμμοβολή, μετρημένες βίδες, βίδες που να τις "πιάνει" ο μαγνήτης,

γάντια ειδικά για χημικά, σχολαστικό στέγνωμα κ.λ.π ...

Πολύ εύστοχες κ απαραίτητες επισημάνσεις !!!

Επειδή κι εμένα, μ' αρέσει να "ασχολούμαι"

κ να καταπιάνομαι με όποια μ*****α μου έρθει στο μυαλό (χρήσιμη ή άχρηστη),

ξέρω κ αναγνωρίζω την δουλειά που έριξες,

αν κ ορισμένα εγώ θα τα έκανα διαφορετικά, (ίσως η δική σου version να είναι καλύτερη),

σου εύχομαι ένα τέλειο αποτέλεσμα !!!

Αφήνω για το τέλος την διαδικασία της ηλεκτρόλυσης,

που οφείλω να ομολογήσω πως δεν την ήξερα αφενός

κ αφετέρου, να σου πω πως μας την εξήγησες άψογα !!! (αν κ ένα δικό του θέμα, θα βοηθούσε.... )





Υ.Γ. Σ' ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας την δουλειά σου

και ένα μπράβο για την οπτικοσυγγραφική σου κάλυψη .....



.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 24-07-2010, 12:45
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: αφαίρεση πλαστικοποίησης και restoring ρεζερβουαρ

Κώστα, απλώς
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 25-07-2010, 02:25
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: αφαίρεση πλαστικοποίησης και restoring ρεζερβουαρ

Kαλά τι να λέμε τώρα!!
Το Oscar επιμονής και μουσικής υπόκρουσης πάει σούμπιτο στον Τσάτρα-Πάτρα που επιμένει να προσπαθεί να κάνει μοτοσυκλέτα το Μότο-Σκούζει.. και θα το καταφέρει τελικά!
Αλλά το Oscar υπομονής πάει στο Χριστινάκι που εκτός που δεν βλέπει μηχανή, βλέπει και το μπαλκόνι χημείο!!
Βρε με τόσα χημικά εκεί πέρα, τα παπαγαλάκια θα κελαιδάνε: "οταν καπνίζει ο λουλάς.."

Reply With Quote
  #26  
Παλιό 25-07-2010, 09:54
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: αφαίρεση πλαστικοποίησης και restoring ρεζερβουαρ

Ο απίστευτος Πατρινός Κύρος Γρανάζης! Άπαιχτος Κώστα! Σε ευχαριστούμε κ για τον χρόνο που διέθεσες να μοιραστείς το εγχείρημά σου μαζί μας!


Jefe
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 25-07-2010, 23:14
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: αφαίρεση πλαστικοποίησης και restoring ρεζερβουαρ

παλικάρια να στε καλά
όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες
μιας και πήρα τα πίτουρα είπα να αντιμετωπίσω και τις κότες

από την αρχή που ξεκίνησαν τα προβλήματα, ποιούσα τη νίσσαν, έλεγα πως με ένα καλό καθάρισμα θα ξεμπέρδευα, αλλά όπως πάντα οι ανησυχίες είναι ένα σενάριο ρεαλιστικότερο των επιθυμιών

το ένα φέρνει το άλλο και οι κρίκοι μιας αλυσίδας υφίστανται παρομοια καταπόνηση
έτσι αν βλέπεις ταλαιπωρημένο ένα όργανο ή σύστημα μιας ηλεκτρομηχανικής διάταξης, πάει να πεί πως θα πρεπε να περιμένεις αντίστοιχη φθορά και στα υπόλοιπα συστήματα

ένα γνωμικό που εφήυρα μόλις τώρα λέει πως ένα χαρακτηριστικό των αμαρτιών είναι πως όσο ψάχνεις, βρίσκεις, έτσι μου τυχε και μένα, όσο έψαχνα έβρισκα αμαρτίες και παρατυπίες που δεν δικαιολογούσαν επ ουδενί τον χαρακτηρισμό της ως καινούρια

το καλό είναι οτι ύστερα από άπειρο διάβασμα, με το ηλεκτρικό της διάγραμμα να το βλέπω ακόμα και στον ύπνο μου και τα επι μέρους να τα έχω κατανοήσει σε κάποιο βάθος, έφτασα στο ευχάριστο σημείο να την βγάλω μια βόλτα σήμερα, δίχως προβλήματα, εκτός του ότι έμεινα ως συνήθως από βενζίνη, αλλά με μια ως τότε, συμπεριφορά άψογη, μιας αμαρτίας που πολύ προσπάθησα κυρία να την κάμω

στο δια ταύτα
το ρεζερβουάρ, λόγω του ότι έχει σε αυτη την ανάρτηση την τιμητική του, πιστεύω οτι έγινε αξιοπρεπώς
καλό θα ταν σε ένα καθαρό περιβάλλον από σκόνη, με περισσότερο επαγγελματισμό, με γνώση επί των υλικών, με μεθοδολογία και όχι στα ψαχτά

δεν πιστεύω οτι θα μου δημιουργήσει κάποιο θέμα, αλλά και πάλι, εδώ είμαστε τώρα που υπάρχει η τεχνογνωσία

η κερασομαλλούσα έφτασε στα όριά της και εγώ τα ξεπέρασα με την αμαρτία
μάρτυς μου ο κύριος και το εννοώ!!

ταπεινή μου γνώμη είναι πως μπορεί να βοηθηθεί κόσμος που καβαλάει αρχαιολογίες, μιας και οι τωρινές πλαστικοποιήσεις είναι άλλης λογικής και μπορεί αν το καταλάβει κανείς στην αλλαγή του φίλτρου βενζίνης στα bmw, μιας και η πλαστικοποίηση θρυμματίζεται σε λέπια σκληρού πλαστικού, παρά σε μορφή υμένα όπως στην περίπτωση τη δική μου

λέοντα μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποια προιόντα θέλεις, αλλά η φιλοσοφία είναι η ίδια, ξεπλένεις, καθαρίσεις, ξεσκουριάζεις, στερεώσεις, στεγνώνεις, μονώνεις
υπάρχουν υλικά όπως το por15 που λέει οτι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κατευθείαν πάνω στη σκουριά, σαν μίνιο, σαν υλικό μια κι έξω, αλλα η σωστή διαδικασία είναι να ακολουθήσεις τα προηγούμενα βήματα

ιγνάτιε, ένα χαρακτηριστικό του Por15 είναι φωτοευαίσθητο στο φάμσα του ορατού, γιαυτό και δεν χρησιμοποιείται εξωτερικά σαν επίσχρισμα, αλλά μόνο εξωτερικά. για τον λόγο αυτό η γυμνή και λάγνα κεφαλή μου δεν αποτέλεσε κίνδυνο της όλης διαδικασίας
το f650 κάποια στιγμή μπορεί αν το ζαχαρώσουμε, να δεί το κορίτσι πως είναι να οδηγεί κανείς ανέμελος με αμούτζουρα νύχια

το μοτοσκούζει, πλεόν δεν τσούζει και αυτό είναι κατάκτηση, κοπιαστικώς επιτευγμένη
πέρασε ένα 4χρονο και με ρώτησε, γιατί κύριε σας χαλάνε συνέχεια οι μηχανές; τι να του εξηγήσεις; λες, μακάρι τέκνο μου, να σαι σοφότερος απ εμού και ξεμπερδεύεις, αν και το πιτσιρίκι όπως κι εσύ έχει ένστικτο, αλλά η διαφορά σας είναι οτι εκείνο το ακολουθεί, αν φοβάται κάτι δεν το κάνει, ενώ εσύ κουβαλάς τη λογική της βλακείας και λούζεσαι το αποτέλεσμα

παίδες ειλικρινά είναι ωραίο συναίσθημα η κατάκτηση της γνώσης, αλλά γιατί να είναι απαραίτητο να μάθω τόσα πολλά σε ένα μηχανάκι; μήπως θα πρεπε να στραφώ στον γιάπωνα;

και το πιτσιρίκι έγνεψε ναι
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 26-07-2010, 14:41
kerasomallousa Ο/Η kerasomallousa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: αφαίρεση πλαστικοποίησης και restoring ρεζερβουαρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων

Αλλά το Oscar υπομονής πάει στο Χριστινάκι που εκτός που δεν βλέπει μηχανή, βλέπει και το μπαλκόνι χημείο!!

Θέλω να ευχαριστήσω τη μαμά μου, τον μπαμπά μου, τον/την.........κλπ........ καθώς και όσους μάστορες έβαλαν το χεράκι τους για να αποτελέσουν την αιτία:
  • να αποκτηθεί τόοοοοοοση γνώση απο τον κώστα-σε σημείο που να μπορεί να το βάλει στο βιογραφικό του ως μεταπτυχιακό-,
  • να μάθω τη διαδικασία της ηλεκτρόλυσης, της πλαστικοποίσης, της αλλαγής ντιζών, της κατασκευής σέλας, του συγχρονισμού, κτλ, εφόδια απαραίτητα για μια σύγχρονη γυναίκα
  • να έρθω σε επαφή με ένα διαφορετικό είδος διακόσμησης σπιτιού, με καλώδια, εργαλεία, ανταλλακτικά και μπουκαλάκια διάσπαρτα στο χώρο- ενδιαφέρον δε λέω!!
  • να ανατρέψω οικονομικές θεωρίες και προβλέψεις «πόσα ακόμα θέλει για να φτιαχτεί το μοτο τέρας;», «θεωρία κόστους-όφελους» (τι είναι αυτό;-καταρίφθηκε), «κάθε βόλτα θα πρέπει να συνοδεύεται και από μπετονάκι;»
  • να μάθω καινούργιες λέξεις, φράσεις και εκφράσεις κατάλληλες για χρήση σε εξαιρετικά ιδιαίτερες περιπτώσεις, ανάλογα τη φαντασία του μαστροκώστα μπροστά σε μια βίδα που δεν λέει να ξεβιδώσει, σε ένα καλώδιο που είναι κατά 0,000003 μικρότερο από το επιτρεπτό και πάει λέγοντας
ευχαριστώ για το όσκαρ
και εις άλλα (λέμε τώρα) με υγεία!!!

(όταν πάρω και το όσκαρ «δεεεεε βαριέσαι……» θα συμπληρώσω την ευχαριστήρια λίστα μου!!)

Reply With Quote
  #29  
Παλιό 26-07-2010, 22:17
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: αφαίρεση πλαστικοποίησης και restoring ρεζερβουαρ

έτοιμος για την διαΤΡΙΒΗ σου!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
μεγαλο ρεζερβουαρ απο την Touratech για BMW F800GS and F650GS Alext Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 14 15-01-2011 18:00
ρεζερβουαρ γα 1200 kostas-patra Διαδικτυακές αγορές - Ευκαιρίες 0 06-05-2010 10:17
μεγαλυτερο ρεζερβουαρ για 1150 gs konstantine Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 32 22-04-2010 01:40
ρεζερβουαρ 1100gs μαυρο kostas-patra Διαδικτυακές αγορές - Ευκαιρίες 10 03-03-2010 21:02
Σε επιτυχή αφαίρεση κακοήθους όγκου υπεβλήθη ο τραγουδιστής των Depeche Mode wolferin Πολιτισμός 7 30-05-2009 23:59


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!