GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 26-08-2010, 13:36
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Γυφτοβουλγάρικη συμορία εξαρθρώθηκε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέω τώρα εγώ μήπως στίς φυλακές το 80% είναι βούλγαροι αλβανοι γύφτοι κλπ και το υπόλοιπο 20% είναι Ελληνες σημαίνει κάτι?
ναι!
οτι ειμαστε ρατσιστες και μας διακατεχει ξενοφοβια...!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 26-08-2010, 14:33
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Γυφτοβουλγάρικη συμορία εξαρθρώθηκε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Acen Εμφάνιση μηνυμάτων
Είδες όμως και εσύ αγαπητέ φίλε φριτς, στην υπερπροσπάθειά σου να υποστηρίξεις (για δικούς σου σεβαστούς λόγους) τους συγκεκριμένους ανθρώπους, άφησες το δάσος και βλέπεις το δέντρο.Δεν έκρινες την ουσία του θέματος, αλλά ΕΚΡΙΝΕΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ.
Γιατί η ουσία είναι οτι οι συγκεκριμένοι Βούλγαροι με την συνενοχή και συμμετοχή των ρομά έστησαν εγκληματική οργάνωση.Και λέω οργάνωση, γιατί είχαν σχεδιασμό, εργαλεία, οργάνωση, οχήματα μεταφοράς προϊόντων εγκληματικής πράξης, τρόπους εξαγωγής από τη χώρα και τρόπους διάθεσης των κλοπιμαίων.Από αυτό όλο το σκηνικό, έχει ζημειωθεί ο κρατικός κορβανάς εκατομμύρια. Αυτά τα εκατομμύρια που θα λείψουν από τα παιδιά μας. Και από όλη αυτή την εγκληματική οράνωση ξαναλέω, εσύ "κόλησες" στον τίτλο "βουλγαρογύφτικη συμορία".
Μήπως εδώ ταιριάζει η προσφιλής τελευταία έκφραση: ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΣ
ΤΟ ΔΑΣΟΟΟΟΟΟΟΣ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑ-ΤΟ ΔΑΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!!!!!!!!!
Πάντα φιλικά και χωρίς να έχω κάτι με τους συγκεκριμένους Βούλγαρους ή ρομά.
Συγνώμη αλλά ποτέ και για κανένα λόγο δεν δικαιολόγησα την πράξη, τους συγκεκριμένους να τους χώσουν μέσα για όσο προβλέπει ο νόμος χωρίς ελαφρυντικά. Η διαφωνία μου είναι ότι δεν μπορείς να λες όλους τους Βούλγαρους κλέφτες γιατί είναι.... Βούλγαροι.

Να το πω αλλιώς, η είδηση στην πηγή της (χτύπα το link στο πρώτο ποστ)
μιλάει για σπείρα, ο φίλος που ανέβασε το ποστ έβαλε τον τιτλο "γυφτοβουλγάρικη" και αυτό από μόνο του ίσως δεν πείραζε, αλλά τις τελευταίες μέρες στο φόρουμ ανεβαίνουν κάθε μέρα 1-2 παρόμοια θέματα με αντίστοιχους χαρακτηρισμούς που δεν επικέντρωνονται στην είδηση αυτή κάθε αυτή αλλά τη χρησιμοποιούν για να χαρακτηρίσουν ανθρώπους με βάση την καταγωγή τους.

Εγώ δεν θέλω αυτό το φόρουμ να μοιάζει με blogs & ιστολόγια που περνούν μηνύματα μίσους για όποιον είναι διαφορετικός από εμάς....
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 26-08-2010, 14:37
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Γυφτοβουλγάρικη συμορία εξαρθρώθηκε.

Η διααφορετικότητα είναι στο μυαλό του καθενός μας.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 26-08-2010, 15:06
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Γυφτοβουλγάρικη συμορία εξαρθρώθηκε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη αλλά ποτέ και για κανένα λόγο δεν δικαιολόγησα την πράξη, τους συγκεκριμένους να τους χώσουν μέσα για όσο προβλέπει ο νόμος χωρίς ελαφρυντικά. Η διαφωνία μου είναι ότι δεν μπορείς να λες όλους τους Βούλγαρους κλέφτες γιατί είναι.... Βούλγαροι.

Να το πω αλλιώς, η είδηση στην πηγή της (χτύπα το link στο πρώτο ποστ)
μιλάει για σπείρα, ο φίλος που ανέβασε το ποστ έβαλε τον τιτλο "γυφτοβουλγάρικη" και αυτό από μόνο του ίσως δεν πείραζε, αλλά τις τελευταίες μέρες στο φόρουμ ανεβαίνουν κάθε μέρα 1-2 παρόμοια θέματα με αντίστοιχους χαρακτηρισμούς που δεν επικέντρωνονται στην είδηση αυτή κάθε αυτή αλλά τη χρησιμοποιούν για να χαρακτηρίσουν ανθρώπους με βάση την καταγωγή τους.

Εγώ δεν θέλω αυτό το φόρουμ να μοιάζει με blogs & ιστολόγια που περνούν μηνύματα μίσους για όποιον είναι διαφορετικός από εμάς....
Δηλαδή, πιστεύεις ότι αν η αντίστοιχη σπείρα αποτελούμενη από Έλληνες, έκοβε και έκλεβε στο Πακιστάν, Βουλγαρία, Ρουμανία ή οπού θέλει, τα ΜΜΕ της συγκεκριμένης χώρας δεν θα έβαζαν τίτλο: "Ελληνική σπείρα...κλπ"; Το πιστεύεις;
Τέλος πάντων, σε πείραξε η λέξη Γυφτοβούλγαρος; Αποτελείται από δύο λέξεις από την Γύφτος και την Βούλγαρος. Ποια από τις δύο είναι ο ρατσιστικός και ανθρωποδιαχωριστικός όρος;

Last edited by ckalfas; 26-08-2010 at 15:07.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 26-08-2010, 15:49
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Γυφτοβουλγάρικη συμορία εξαρθρώθηκε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή, πιστεύεις ότι αν η αντίστοιχη σπείρα αποτελούμενη από Έλληνες, έκοβε και έκλεβε στο Πακιστάν, Βουλγαρία, Ρουμανία ή οπού θέλει, τα ΜΜΕ της συγκεκριμένης χώρας δεν θα έβαζαν τίτλο: "Ελληνική σπείρα...κλπ"; Το πιστεύεις;
Τέλος πάντων, σε πείραξε η λέξη Γυφτοβούλγαρος; Αποτελείται από δύο λέξεις από την Γύφτος και την Βούλγαρος. Ποια από τις δύο είναι ο ρατσιστικός και ανθρωποδιαχωριστικός όρος;
Φίλε όταν το ίδιο το ΜΜΕ που βγάζει την είδηση Zougla online - Εξαρθρώθηκε σπείρα που έκλεβε καλώδια και θέλει ένα "πιασάρικο" τίτλο δεν χρησιμοποιεί την έκφραση "Γυφτοβούλγαροι" κάτι σημαίνει.

Ξαναγράφω ότι εμένα δεν με ενοχλεί τι πιστεύει ο καθένας δικαίωμα του είναι,
διαφωνώ όμως με την προσπάθεια που γίνεται να περνούν αυτά τα πράγματα μέσα από το φόρουμ, θα έλεγα ακριβώς τα ίδια αν κάποιος προσπαθούσε να περάσει με τον ίδιο τρόπο την γραμμή "INDYMEDIA".
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 03-09-2010, 17:35
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Γυφτοβουλγάρικη συμορία εξαρθρώθηκε.

Eπειδή φίλε ckalfas ζητάς εξηγήσεις για το δικό μου σχόλιο:
  • [quote=ckalfas;200811]Καταρχήν, θα ήθελα να υποδειχθούν τα ρατσιστικά σχόλια από την αρχή μέχρι το τέλος του θέματος...
Η αρχική είδηση είναι οτι όντως κάποια σπείρα έκλεψε τα καλώδια του ΟΣΕ.
Δεν ξέρω αν ήταν στις προθέσεις του μέλους που το ποστάρισε αρχικά, αλλά από τη στιγμή που ο τίτλος έγινε "γυφτοβουλγάρικη συμμορία" εστιάζει σαφώς στην καταγωγή (με υποτιμητικό χαρακτηρισμό μάλιστα) και συνδέει την κλοπή με την εθνικότητα οδηγώντας σε συνειρμούς τύπου Βούλγαρος + γύφτος = κλέφτης.
Από την αρχή μέχρι το τέλος επομένως το συγκεκριμένο ποστάρισμα ήταν ρατσιστικό. Αν δεν το βλέπεις ή σου αρέσει να το παραβλέπεις είναι δικαίωμά σου, όπως είναι και δικό μου να το κρίνω.
  • Δεν μπορώ να αντιληφθώ από που αντλείται όλη αυτή η υπερευαισθησία κάποιων για όλους τους άλλους πλην των Ελλήνων...Πιστεύετε ότι ο σχολιασμός για πρακτικές κάποιων μειονοτήτων είναι ρατσισμός, εθνικισμός και ξενοφοβισμός;
Καταρχάς κανείς και πότε δεν ζήτησε να υπάρχει ατιμωρησία για όποιον παραβαίνει τους νόμους; έλληνες και αλλοδαποί, όλοι πρέπει να τηρούν τους νόμους και να αντιμετωπίζονται το ίδιο.
Μπορείς να σχολιάζεις τα γεγονότα, αλλά το να βγάζεις από εκεί συμπεράσματα για "πρακτικές μειονοτήτων" είναι παράλογη γενίκευση αν γίνεται αθέλητα και ρατσισμός αν γίνεται ηθελημένα. Αυτό είναι που ενοχλεί, τουλάχιστον εμένα!
Που και ποιός όμως σου είπε οτι δεν ενδιαφέρομαι για τα προβλήματα των Ελλήνων;; Ένα από αυτά είναι και ο κρυφορατσισμός και αυτό με ενδιαφέρει και με παραενδιαφέρει.
  • Εν αντιθέσει τι αντιπαρατίθεται; Ο πολιτισμός, ο ανθρωπισμός; Τι;
Η λογική κυρίως φίλε μου !
Αν δεις το αστυνομικό δελτίο είναι γεμάτο με άθλια κακουργήματα ελλήνων, τρισχειρότερα από το να κλέβεις καλώδια. Κανένας όμως δεν ένοιωσε την ανάγκη να ποστάρει αυτό: kathimerini.gr - ����� ��� �������� ��� ���������� �������� ���� 29������
ή αυτό: Κέρκυρα: Σύλληψη βιαστή - ληστή | Αθήνα 9.84 ή αυτό: Σύλληψη βιαστή στην Πρέβεζα
Καθημερινά μαθαίνουμε για κλεψιές, εγκλήματα, απάτες κλπ ελλήνων και αλλοδαπών. Άλλο να ζητάς την τιμωρία του παρανόμου και διαφορετικό να σχολιάζεις υποτιμητικά την καταγωγή του, το φύλο του, το θρήσκευμά του κλπ.
Πως θα σου φαινότανε πχ αν κάποιοι Αμερικάνοι με αφορμή αυτό το "λουλούδι" Ellispoint.gr - Σύλληψη Έλληνα παιδεραστής στις ΗΠΑ μέσω internet αντί να ασχοληθούν με τα προβλήματα παιδεραστίας και τη συμβολή του διαδικτύου σε δαύτη, σχολίαζαν την εθνικότητα του δράστη και μας θεωρούσαν όλους παιδεραστές;
  • Το σχόλιό σου "με ορισμένους εκ των πραγμάτων τζάμπα πάνε το λόγια", δεν νομίζεις ότι κάποιος άλλος μπορεί να σου επιστρέψει το αντίστοιχο ισχυρισμό;
Αν ο "κάποιος άλλος" ανήκει σε αυτούς που πάνε τζάμπα τα λόγια μου δεν θα με πολυενδιέφερε κανένα του σχόλιο.
Για μένα το θέμα έχει κλείσει πλέον.
Εξάλλου δεν ποστάρισα για να αλλάξω γνώμη σε σένα ή κάποιους άλλους, αλλά για να διαχωρίσω τη θέση μου σαν μέλος του ίδιου φόρουμ, από απόψεις με τις οποίες δεν συμφωνώ...
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 03-09-2010, 17:41
Captain_Andreas Ο/Η Captain_Andreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 279
Προεπιλογή Απάντηση: Γυφτοβουλγάρικη συμορία εξαρθρώθηκε.

Πάντως στο ως άνω απλώς και μόνο για την αποκατάσταση της αλήθειας, οι περιπτώσεις Κέρκυρας και Πρέβεζας, αφορούν αλλοδαπούς.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!