GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 22-03-2009, 13:53
Γεώργιος Γαϊτάνος Ο/Η Γεώργιος Γαϊτάνος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1100GS ('97).
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΛΥΣΗ ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ

Φίλοι μου καλημέρα!!

Κατ' αρχήν χαίρομαι ιδιαιτέρως για τη συζήτηση που ανοίχθηκε σχετικά με το θέμα της "ΠΛΥΣΗΣ ΚΙΛΥΝΔΡΩΝ" που άνοιξα...όλες οι απόψεις είναι σεβαστές. Οι μηχανολογικές μου γνώσεις δεν είναι και τόσο μεγάλες συγκριτικά με άλλων συναδέλφων, εάν κρίνω απο τις απαντήσεις. Αυτό όμως που έχω να σας πω είναι το εξής:

1. Η "γαϊδουρίτσα" μου λειτουργεί ΑΨΟΓΑ!!! Τόσο άψογα που ούτε καν μια σκέψη κάνω για να την αντικαταστήσω.
2. Έχει μέση κατανάλωση στα 6,5lt/100Km που τη θεωρώ πολύ καλή εάν σκεφτεί κανείς οτι είναι ήδη 11χρονών με 92000Km. Τόση δεν έχουν άλλα μηχανάκια τα οποία είναι καινούργια.

Αυτά και ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ!!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 22-03-2009, 18:47
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Smile Απάντηση: ΠΛΥΣΗ ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
.....

...χαιρομαι να σε διαβαζω και να μαθαινω φιλε!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Γεώργιος Γαϊτάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
1. Η "γαϊδουρίτσα" μου λειτουργεί ΑΨΟΓΑ!!! Τόσο άψογα που ούτε καν μια σκέψη κάνω για να την αντικαταστήσω.
2. Έχει μέση κατανάλωση στα 6,5lt/100Km που τη θεωρώ πολύ καλή εάν σκεφτεί κανείς οτι είναι ήδη 11χρονών με 92000Km. Τόση δεν έχουν άλλα μηχανάκια τα οποία είναι καινούργια.

Αυτά και ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ!!!


...να τα χιλιασετε τα χιλιομετρα φιλε και να σε ακουω παντα τοσο ικανοποιημένο!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 22-03-2009, 20:04
Fast&Furious Ο/Η Fast&Furious βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αγιος Δημητριος
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΛΥΣΗ ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ

βασίλη, η επιστρωση nicasil ειναι πια ξεπερασμενη, εφαρμοζοταν στα διχρονα του '80, μετα ηρθαν άλλες νεοτερες τεχνολογιες που η BMW φυσικα ενσωματωσε στα προιοντα της!! ΤΕΣΠΑ οι επιστρωσεςι αυτες, νεοτερες και παλιοτερες, εφαρμοζονται ΜΟΝΟΝ στον κυλινδρο και η δουλεια αυτων των επιστρωσεων ειναι να μειωνουν τις τριβες των ελατηριων πανω στον κυλινδρο αυξανοντας την ζωη του κυλινδρου!!!!! Διοτι ως γνωστόν ο κυλινδρος ειναι μαλακοτερος του/των ελατηριού/ων (2 συμπίεσης, κι ενα τριπλο (δυο σκουπες κι αναμεσα τους το του λαδιου στην ιδια υποδοχη του πιστονιου) λαδιου!! Ετσι επιμυκηνονται τα χιλιομετρα για επισκευη κινητηρα, ρεκτιφιε κ.λ.π.!!
Ακομα, οι κυλινδροι με επιστρωση nicasil επειδη ηταν επιφανειακο δεν επιδεχόταν ρεκτιφιε, αντεχαν βεβαια πολυ περισσοτερο αλλα οταν κι αν ερχοταν η στιγμη αλλαζόταν όλος ο κυλινδρος. Σημερα οι κανουριες τεχνολογιες επιτρέπουν κατασκευη και βαφη κυλινδρων σε μεγάλο βαθος επιτρεποντας μεχρι 3 ρεκτιφιε χωρις να επηρεαζεται η αρχικη μακροζωια του κυλινδρου. Με άλλα λογια σε εναν τετοιο κυλινδρο με τετοια τεχνολογια κανεις ρεκτιφιε στα 150000κμ και για άλαλ 150000 εισαι ΟΚ!!! Θα πεθανει η υπόλοιπη μοτο αλλα ο κυλινδρος θα στεκει σαν καινουριος!!

Φιλε George να εισαι σιγουρος το απο ποτε εχει βγει το νικασιλ και τι ειναι και σε πια μοτο ηταν το ξερω καλα...
Αλλα δεν ξερω εσυ αν ξερεις οτι τα BMW οποια και να ειναι αυτα τα κυλινδρα τους ειναι απο νικασιλ...και αυτα δεν περνουν ρεκτιφιε ουτε ενα αλλα ουτε και τρια..
Το μονο που κανεις ειναι να αλλαξεις κυλινδρο η να περασης καινουργιο χιτωνιο νικασιλ που σε λεφτα ειναι σχεδον κοντα στο να τον παρεις καινουργιο..
Και οπως καλα ειπες αν δεν λυσεις δεν κανεις τιποτα οτι και χημικα να βαλεις ειναι σαχλαμαρες..
Και καλο ειναι μερικοι ανθρωποι αν δεν ξερουν τι τους γινετε σε θεμα μηχανολογιας και σε οτι εχει να κανει με κινητηρες εσωτερικης καυσης να προσεχουν τι λενε γιατι ο κοσμακις δεν φταιει σε τιποτα...
Και κατι αλλο το νικασιλ ηταν ειναι και θα ειναι στα μοτερ μας βασικο στοιχειο...για πολλα χρονια ακομα....αυτα τα ολιγα με ολο των σεβασμο και χωρις παρεξηγησει....

Reply With Quote
  #24  
Παλιό 23-03-2009, 13:07
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΛΥΣΗ ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fast&Furious Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε George να εισαι σιγουρος .......................................................................................................................................
Και κατι αλλο το νικασιλ ηταν ειναι και θα ειναι στα μοτερ μας βασικο στοιχειο...για πολλα χρονια ακομα....αυτα τα ολιγα με ολο των σεβασμο και χωρις παρεξηγησει....
γιατι να υπάρχει παρεξηγηση? Εδω όλοι μαθαινουμε απο όλους φιλε Βασσίλη!!!! Ασχετοι και σχετικοι, ακομη κι εγω, κι εσυ που κατι σκαμπαζουμε απο μηχανολογία!!! Θα σε πάω λοιπόν παραγραφο-παραγραφο για να μην χασω τον συνειρμο μου!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fast&Furious Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε George να εισαι σιγουρος το απο ποτε εχει βγει το νικασιλ και τι ειναι και σε πια μοτο ηταν το ξερω καλα...
Θα πρέπει να εισαι παλιος μοτοσυκλετιστης και να ασχολεισαι με την εξελιξη και τις καινουριες καινοτομιες πολλα χρονια!! Κι αυτο μονον καλο μπορει ειναι!!! Εγω ειμαι 27 συνεχη χρονια πάνω σε μια σελα και ειμαι 46 χρονων και χαιρομαι που υπαρχει και κάποιος άλλος στο φορουμ που μου μοιαζει!!! (θελω να πιστευω!!)
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fast&Furious Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα δεν ξερω εσυ αν ξερεις οτι τα BMW οποια και να ειναι αυτα τα κυλινδρα τους ειναι απο νικασιλ...και αυτα δεν περνουν ρεκτιφιε ουτε ενα αλλα ουτε και τρια..
Αυτο εγραψα κι εγω οσον αφορά τα ρεκτιφιε σε κυλινδρους (χιτωνια) με επιστρωση nicasil αλλα δεν ηξερα οτι οι συγχρονες ΒΜW εχουν τετοια επιστρωση. Νομιζω θεωρειται ξεπερασμενη λυση μιας και εχουν ανακαλυφτει αλλες μεθόδοι όπως π.χ τα κεραμικα υλικα που σε προσμιξεις με το αλουμινιο εχουν τις ιδιες ιδιοτητες με το nicasil, ειναι φθηνότερη σαν κατασκευή και παιρνουν και ρεκτιφιε (τρία) όπως π.χ το Βαραντερο και ολα τα Χοντα!!!!
Αλλα και την μεθοδο της ‘’ ΚΡΥΟΓΕΝΙΚΗΣ ΑΝΑΚΡΥΣΤΑΛΛΩΣΗΣ’’ η οποια επιτρέπει την αυξηση της ιπποδυναμης μεσω της ελαχιστοποιησης των τριβων!! Υπαρχει ενα αρθρο του Διονυση Χοιδα το οποιο στο παραθετω μεσα απο το παρακατω λινκ, διαβασε το ειναι πολυ ενδιαφερον.

http://library.techlink.gr/2t/articl...7&article=5757

Με τετοια επεξεργασια αγορασα Δισκόπλακες για το Corolla μου (της Nitrac - http://www.nitrac.co.uk/) - ακριβουτσικοι- αλλα 105000κμ τωρα δεν εχουν κανει ουτε δοντι!! Κι απο φρενο? Απλα ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!
Τετοιες μεθοδους πιστευα οτι χρησιμοποιει και η BMW (Η χοντα σε όλα τα RR) διότι στο 1150 ειχαμε 85 ιππους και στο 1200 105 ίππους!!! Απο μονα τους τα 50 παραπαπνω κυβικα δεν μπορουν να δωσουν 20 ίππους ητοι +20% παραπανω δυναμη!!! Αντε και με διαφορετικους εκεκντροφορους να δωσει ενα +7-10% την στιγμη μάλιστα που η συμπίεση παραμενει η ιδια με του 1150!!!
Για ψαξτο γιατι μου φαινεται λιγο παρωχημενο το nicasil για BMW!! Εδω το εχουν εγκαταλειψει ολοι ¨η σχεδόν όλοι, αλλα δεν ειναι BMW αυτοι οι ‘’όλοι’’!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fast&Furious Εμφάνιση μηνυμάτων

Και καλο ειναι μερικοι ανθρωποι αν δεν ξερουν τι τους γινετε σε θεμα μηχανολογιας και σε οτι εχει να κανει με κινητηρες εσωτερικης καυσης να προσεχουν τι λενε γιατι ο κοσμακις δεν φταιει σε τιποτα...
Τι φταιει ο κοσμάκις? Ότι του λενε κανει!!! Δεν εχουν όλοι τις γνωσεις μας φίλε μου για να κρινει!! Τι φταιει ο Κος Γαιτάνος οταν πάει στο εξουσιοδοτημενο BMW, του στρωνουν το κοκκινο χαλι και του λενε ‘’θα σας πλυνουμε τους κυλινδρους για να καυαρισουμε τα καταλοιπα κ.λ.π.’’, ξερει ο Γαιτάνος και ο καθε Γαιτάνος ποσο σκληρα ειναι αυτά τα καταλοιπα? Κι αν βγουν μερικά επιφανειακα το σημαντικότερο μερος τους θα μεινει επανω στις εδρες των βαλβίδων και στην κορωνα του πιστονιου!! Οταν χρειαζεται Βlack&Decker και βουρτσα σκληρη για να βγουν αυτά τα κατάλοιπα σκεψου τι δυναμη χρειαζεται!! Και καλα στην κορωνα στους οδηγους των βαλβίδων τι γινεται???? Αλλα φιλε Βασιλη τα εξουσιοδοτημενα ΟΛΩΝ των εταιρειων παιζουν με την ψυχολογία και τις γνωσεις του καθε ιδιοκτητη οχηματος, και όπου βρουν ‘’χτυπάνε’’ και χρεωνουν αναλόγως!!!
Ειπε κανεις στον Κο Γαιτάνο ότι αυτη η ‘’βελτιωση’’ που ειδε και βλεπει θα ειναι για 1000-1500κμ διότι το 100% των καταλοίπων δεν εχει μετακινηθει απο την θεση του? Δεν νομιζω!!!! Του ειπε κανεις οτι η ‘’πλυση’’ ειναι το 10% της σωστης δουλειας? Δεν νομιζω? Του ειπε κανεις ότι ‘’αν βγάλουμε τους κυλινδρους και τριψουμε βαλβίδες και καθαρισουμε τις κορωνες για άλλα 100000κμ θα εχεις αυτην την βελτιωση που εχεις τωρα? Στοιχιζει δε τόσο!!’’ Πάλι δεν νομιζω!!!!

Και για να κλεισω αυτην την ‘’γκρινια’’ μου, τι θα πει 92000κμ σε GS? Απολυτως τίποτα!! 92000κμ σε μια σημερινη μοτοσυκλετα τουρισμου BMW, Honda, Yamaha κ.λ.π. ειναι οτι ηταν πριν 20 χρονια τα 20000κμ για τις ιδιες μοτο και εταιρείες!!!!
Ποσες GS ξερω με 200,000κμ, Αφρικα με 180,000κμ και το μονο που ζητάνε ειναι ότι και στα 30,000κμ?

Αυτα γιατι πάλι θυμωσα!!!!! Η συνεχεια στο επόμενο.......τευχος!!!!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 23-03-2009, 13:15
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΛΥΣΗ ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ

χωρια που το ιδιο αποτέλεσμα με την ''πλυση'' θα το ειχε με μια καλη και παρατεταμενη τσιτα στην ευθεια της Θηβας!! Οταν λεμε τσιτα εννοουμε αλλαγες σχεσεωνστον κοφτη και η εκτη ¨η η πεμπτη οσο πιο κοντα στα κοκκινα γινεται!!! Και στο τελος αυτης της ευθειας καφε στο βενζιναδικο και ξανα αλλη μια απο τα ιδια προς τα πισω!! Να σας πω εγω τι γινονται τα επιφανειακα καταλοιπα, σκονη που φευγει απο την εξατμιση γινονται!!!!!

Τωρα τέλος!!!!! Ουφ!!!!!!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 23-03-2009, 17:18
1200GS Ο/Η 1200GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΛΥΣΗ ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ

Οταν το μηχανημα εβαζε τα διαφορα χημικα μεσα στον κυλινδρο και εκανε την πλυση, που πηγαιναν ολα αυτα τα χημικα??? Ηταν σε αερια ή υγρη μορφη και δεν περναγαν μεσα στο καρτερ???? Λογικα τα λαδια πρεπει να εχουν γινει ενα πολυ ωραιο κοκταιλ!
Και κατι αλλο, απο ποιο μερος τα εβαζε στον κυλινδρο? απο την τρυπα του μπουζι?
Ειναι λιγο παραξενο το ολο σκηνικο

Last edited by 1200GS; 23-03-2009 at 17:24.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 23-03-2009, 17:31
Fast&Furious Ο/Η Fast&Furious βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αγιος Δημητριος
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΛΥΣΗ ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρια που το ιδιο αποτέλεσμα με την ''πλυση'' θα το ειχε με μια καλη και παρατεταμενη τσιτα στην ευθεια της Θηβας!! Οταν λεμε τσιτα εννοουμε αλλαγες σχεσεωνστον κοφτη και η εκτη ¨η η πεμπτη οσο πιο κοντα στα κοκκινα γινεται!!! Και στο τελος αυτης της ευθειας καφε στο βενζιναδικο και ξανα αλλη μια απο τα ιδια προς τα πισω!! Να σας πω εγω τι γινονται τα επιφανειακα καταλοιπα, σκονη που φευγει απο την εξατμιση γινονται!!!!!

Τωρα τέλος!!!!! Ουφ!!!!!!
Ετσι ειναι φιλε George αλλα δυστυχως υπαρχουν και αυτοι που κανουν τα παντα για να βγαλουν καποια €..και απλα θα μπορουσαν να κανουν αυτο που λες απο πανω με κοστος λιγη βενζινα παραπανω..
Και βέβαια τα μοτερ των BMW ειναι για πανω απο 200.000χλμ χαλαρα εχω πολλους φιλους με τετοια χλμ και μαλιστα χωρις κανενα απολυτως προβλημα..
ΚΡΥΟΓΕΝΙΚΗΣ ΑΝΑΚΡΥΣΤΑΛΛΩΣΗ φιλε μου ξερεις ποσο καιρο πριν το ειχε παρει το αυτι μου???..τι μου θυμησες..Ημουν Αμερικα τοτε λογο σχολειου και ενα απογευμα ειχα παει απο τον μπαρμπα μου που ειχε συνεργειο αυτ/των.. ειχαν που λες μια συζητησει και ακουω αυτο το ονομα και οπως καταλαβαινεις μου εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι ηταν κατι που δεν ειχα ξανα ακουσει και δεν ηξερα τι ηταν...ωραιος τροπος και ειμαι σιγουρος οτι θα το δουμε μπροστα μας σε πολλα πραγματα..
Αυτα τα ολιγα και απο μενα φιλε μου!!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 23-03-2009, 18:20
S.T Ο/Η S.T βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: A
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΛΥΣΗ ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ

Συγχαρητήρια και στους δύο σας :GeorgeP και Fast&Furious!!!
Αυτά είναι ποστ που μένουν,ενδιαφέρουν και ενημερώνουν .Αυτά είναι ποστ που αναβαθμίζουν την ποιότητα του Forum και χαίρεσε να διαβάζεις.:sm5:

Last edited by S.T; 23-03-2009 at 20:15.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 23-03-2009, 19:28
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΛΥΣΗ ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από S.T Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητήρια και στους δύο σας :GeorgeP και Fast&Furius!!!
Αυτά είναι ποστ που μένουν,ενδιαφέρουν και ενημερώνουν .Αυτά είναι ποστ που αναβαθμίζουν την ποιότητα του Forum και χαίρεσε να διαβάζεις.:sm5:
γιατι τα ποστ που ανεβαζουν την ποιοτητα του φορουμ να μην τα καταλαβαινω???
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 23-03-2009, 19:38
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΛΥΣΗ ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ

Πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί με το επίπεδο γνώσεων του φόρουμ :sm5: διάβασα αυτό τον καιρό πράγματα που με βοήθησαν πραγματικά και πιστεύω θα βοηθήσουν και άλλους συνάδελφους μοτοσυκλετιστές :sm4:
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!