GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #321  
Παλιό 04-01-2013, 23:01
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα πεί πείραζε συνέχεια την προφόρτιση και γι αυτό έσκασε η ανάρτηση; Αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα μας το έλεγε η "μαμά" με κανένα ταμπελάκι. "Μην το παίζετε γιατί θα σκάσει" Μάλλον η μακακία τους σπάει κόκκαλα. Κατά τα άλλα λυπάμαι και εύχομαι καλά ξεμπερδέματα με το μικρότερο κόστος.


Κάθε μέρα αλλάζω την προφόρτιση ανάλογα με το αν είμαι μόνος ή με τη γυναίκα, ή άλλο συνεπιβάτη...
Την δε απόσβεση, τουλάχιστον 10 φορές σε κάθε βόλτα! Ανάλογα με ταχύτητα, οδόστρωμα, κέφια....
Ό,τι να 'ναι λένε!
Reply With Quote
  #322  
Παλιό 04-01-2013, 23:15
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Σκασμενη μεν αλλα με λιγο λαδακι...σου μπηκε η νεα χρονια!!!

Αφου εισαι χωρις ESA πιστευω πως ειναι πιο απλα τα πραγματα, στην τελικη παιρνεις μια μτχ ή με χαμηλο κοστος βαζεις μια βελτιωμενη aftermarket και αν το κανεις αυτο η επομενη σου κινηση θα ειναι να αλλαξεις και την αλλη!
Reply With Quote
  #323  
Παλιό 04-01-2013, 23:22
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Αν πας στην οδο που εχει ονομα πελαγους μπορει να πελαγωσεις!!
Στειλε ενα πμ στον tatoopanther να σου πει τι επαθε...μεσοπελαγα
Reply With Quote
  #324  
Παλιό 05-01-2013, 03:13
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Αυτά παθαίνουν οι Γερμανοί όταν βάζουν Αναξιόπιστα Γιαπωνέζικα Εξαρτήματα στις μοτοσυκλέτες που παράγουν !!!
Reply With Quote
  #325  
Παλιό 05-01-2013, 10:20
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lobo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς, απο χθες και εγώ έγινα μέλος αυτού του ρημαδιασμένου club.

Έχω το 1200 GS μοντέλο 6/08 με 19.300 χιλιόμετρα. Πήρα τηλέφωνο Τρικαλιώτη μήπως και παίζει τίποτε με την εγγύηση, λόγω λίγων χιλιομέτρων αλλά πήρα αρνητική απάντηση. Οπότε αύριο θα το πάω σε συνεργείο (δεν ξέρω αν κάνει να πω το όνομα του), για επισκευή ανάρτησης. Ο μάστορας του συνεργείου μου είπε ότι εαν επισκευάζεται η ανάρτηση θα μου κοστίσει 120 ευρώ περίπου. Απο ότι διάβασα από τα προηγούμενα post η επισκευή είναι φθηνή. Οπότε πιστεύω να την βγάλω φθηνά. Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο και καλύτερο για εδώ Θεσσαλονίκη, καλοδεχούμενη κάθε συμβουλή.

1)Τα σερβις των 10,000 χλμ πρέπει να κάνεις (που σφραγίζουν....)
2)Κυνήγα λίγο το good will......(πίεσε τους λίγο ή ρώτα και κάπου αλού )
3)η Showa---ΔΕΝ επισκευάζετε....γιατί ειναι σφραγισμένη,,,,ΜΟΝΟ με πατέντα....Ρωτα τι έπαθα και εγω ο Πατερ με το k-shock
4)Εbay παίζουν αρκετές...χωρις esa και σε καλή τιμή....
5)Βάλε λίγο βαθύτερα το χέρι στην τσέπη....πάρε μια άλλη (Μαρκα εννοώ) και καθάρισες


και


6)



Ευλογίες στην Ομορφη πόλη σου!!!
Reply With Quote
  #326  
Παλιό 05-01-2013, 19:57
lobo Ο/Η lobo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW 1200 GS '08
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πας στην οδο που εχει ονομα πελαγους μπορει να πελαγωσεις!!
Στειλε ενα πμ στον tatoopanther να σου πει τι επαθε...μεσοπελαγα
Όχι δεν πήγα σε αυτή την οδό. Η οδός του συνεργείου που πήγα έχει όνομα πολιτικού.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Τα σερβις των 10,000 χλμ πρέπει να κάνεις (που σφραγίζουν....)
2)Κυνήγα λίγο το good will......(πίεσε τους λίγο ή ρώτα και κάπου αλού )
3)η Showa---ΔΕΝ επισκευάζετε....γιατί ειναι σφραγισμένη,,,,ΜΟΝΟ με πατέντα....Ρωτα τι έπαθα και εγω ο Πατερ με το k-shock
4)Εbay παίζουν αρκετές...χωρις esa και σε καλή τιμή....
5)Βάλε λίγο βαθύτερα το χέρι στην τσέπη....πάρε μια άλλη (Μαρκα εννοώ) και καθάρισες


και


6)



Ευλογίες στην Ομορφη πόλη σου!!!
Όσον αφορά για το κυνήγι, ήδη είχα πάει σε 2 συνεργεία BMW και η απάντηση για κάλυψη απο τη BMW ήταν αρνητική.
Όσον αφορά για την επισκευή ανάρτησης έμαθα μέσω γνωστού ότι έκανε επισκευή σε ίδια ανάρτηση και εδώ και 30000 χλμ. NO PROBLEM. Μάλιστα πήγε σε συνεργείο το οποίο επισκευάζει γενικά αναρτήσεις(νομίζω για φορτηγά).
Δεν θέλω να μπω με τη μια στην αναζήτηση μεταχειρισμένης γιατί δεν ξέρεις τί θα προκύψει και με αυτή...
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για την όμορφη πόλη μας !!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα πεί πείραζε συνέχεια την προφόρτιση και γι αυτό έσκασε η ανάρτηση; Αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα μας το έλεγε η "μαμά" με κανένα ταμπελάκι. "Μην το παίζετε γιατί θα σκάσει" Μάλλον η μακακία τους σπάει κόκκαλα. Κατά τα άλλα λυπάμαι και εύχομαι καλά ξεμπερδέματα με το μικρότερο κόστος.
Εεε, καλά στα επίσημα συνεργεία είναι γνωστή αυτού του είδους η συμπεριφορά. Δεν τα βάζω μαζί τους γιατί αν ήθελε η ΜΑΜΑ BMW να είναι σωστή θα έπρεπε απο μόνη της βλέποντας την έκταση του προβλήματος να κάνει τις απαραίτητες ανακλήσεις. Αλλά αν δεν κάνω λάθος αυτό το θέμα έχει ξανασυζητηθεί οπότε, τί να λέμε...

Λοιπόν σήμερα άφησα τη ΜΠΟΥΜΠΟΥ στο συνεργείο, Δευτέρα θα ξέρω τί ακριβώς παίζει. Αν κατάλαβα καλά θα αλλαχτούν οι οδηγοί, τσιμούχες και θα μπει εκ νέου λαδάκι και άζωτο. Η τιμή περίπου στα 150 γιούρια!
Reply With Quote
  #327  
Παλιό 08-01-2013, 19:03
TALON Ο/Η TALON βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μoto: BMW R1200GS/08
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Στο clubκαι εγώ, (απλό gs1200/08 με ESA) μόλις έκλεισε τα τέσσερα χρόνια με 36.500 χιλ. Έχουμε και λέμε, η τοπική αντιπροσωπεία (Λάρισα) αφού ακολούθησε την διαδικασία που έχει περιγραφεί και πιο πάνω, (φωτογραφίες κλπ) με ενημέρωσε πως η BMWθα καλύψει το 80% της αξίας του ανταλλακτικού, (αμορτισέρ) δηλαδή τα 1480 ευρώ από τα 1850 και το υπόλοιπο ποσό τον 370 ευρώ καθώς και το κόστος αντικατάστασης περίπου 60 ευρώ θα πρέπει να το καταβάλω εγώ. [προσθέστε ακόμη μία διαφορετική πολιτική της BMWγια την ίδια βλάβη στις είδη υπάρχουσες και ας αναλογιστεί ο καθένας , κατά πόσο σοβαρή είναι η εταιρία μας] Επίσης, δεν εξασφαλίζεται εάν το καινούργιο «χρυσό»- αν κρίνω από το κόστος του αμορτισέρ- θα είναι whitepowerή showa. Καλά να πάθουμε που τέτοιου είδους βλάβες οι οποίες αναμφισβήτητα οφείλονται σε ατέλειες εκ κατασκευής, απλά τις κάνουμε τσίχλα και τις μασάμε μόνοι μας. Επειδή τα 430 ευρώ μού φαίνονται πάρα πολλά, θα ήθελα τις γνώμες – εμπειρίες από τους φίλους που επισκεύασαν το εν λόγω αμορτισέρ στην γνωστή εταιρία στην Αθήνα (ποιότητα εργασίας, τυχών προβλήματα, χρονικό διάστημα από τη επισκευή κλπ) Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Υ.Γ. Η τοπική αντιπροσωπεία ισχυρίζεται πως το εν λόγω αμορτισέρ δεν επισκευάζετε.
Reply With Quote
  #328  
Παλιό 08-01-2013, 19:14
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Τα σερβις των 10,000 χλμ πρέπει να κάνεις (που σφραγίζουν....)
2)Κυνήγα λίγο το good will......(πίεσε τους λίγο ή ρώτα και κάπου αλού )
3)η Showa---ΔΕΝ επισκευάζετε....γιατί ειναι σφραγισμένη,,,,ΜΟΝΟ με πατέντα....Ρωτα τι έπαθα και εγω ο Πατερ με το k-shock
4)Εbay παίζουν αρκετές...χωρις esa και σε καλή τιμή....
5)Βάλε λίγο βαθύτερα το χέρι στην τσέπη....πάρε μια άλλη (Μαρκα εννοώ) και καθάρισες


και


6)



Ευλογίες στην Ομορφη πόλη σου!!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TALON Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο clubκαι εγώ, (απλό gs1200/08 με ESA) μόλις έκλεισε τα τέσσερα χρόνια με 36.500 χιλ. Έχουμε και λέμε, η τοπική αντιπροσωπεία (Λάρισα) αφού ακολούθησε την διαδικασία που έχει περιγραφεί και πιο πάνω, (φωτογραφίες κλπ) με ενημέρωσε πως η BMWθα καλύψει το 80% της αξίας του ανταλλακτικού, (αμορτισέρ) δηλαδή τα 1480 ευρώ από τα 1850 και το υπόλοιπο ποσό τον 370 ευρώ καθώς και το κόστος αντικατάστασης περίπου 60 ευρώ θα πρέπει να το καταβάλω εγώ. [προσθέστε ακόμη μία διαφορετική πολιτική της BMWγια την ίδια βλάβη στις είδη υπάρχουσες και ας αναλογιστεί ο καθένας , κατά πόσο σοβαρή είναι η εταιρία μας] Επίσης, δεν εξασφαλίζεται εάν το καινούργιο «χρυσό»- αν κρίνω από το κόστος του αμορτισέρ- θα είναι whitepowerή showa. Καλά να πάθουμε που τέτοιου είδους βλάβες οι οποίες αναμφισβήτητα οφείλονται σε ατέλειες εκ κατασκευής, απλά τις κάνουμε τσίχλα και τις μασάμε μόνοι μας. Επειδή τα 430 ευρώ μού φαίνονται πάρα πολλά, θα ήθελα τις γνώμες – εμπειρίες από τους φίλους που επισκεύασαν το εν λόγω αμορτισέρ στην γνωστή εταιρία στην Αθήνα (ποιότητα εργασίας, τυχών προβλήματα, χρονικό διάστημα από τη επισκευή κλπ) Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Υ.Γ. Η τοπική αντιπροσωπεία ισχυρίζεται πως το εν λόγω αμορτισέρ δεν επισκευάζετε.
H απαντηση στο ερωτημα σου ειναι απο τον ''ευλογημενο'' συμφορουμιτη παραπανω....

Γνωμη μου παντως ειναι να κανεις την αντικατασταση με την διαφορα που σου προτειναν,μιας και εισαι ηδη εδω και 2 χρονια εκτος εγγυησης.Σημειωτεον οτι θα εχεις και αλλα 2 ετη εγγυηση για το νεο ανταλλακτικο...
Reply With Quote
  #329  
Παλιό 08-01-2013, 19:18
Grs1 Ο/Η Grs1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R 1200GS/09
Μηνύματα: 836
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Μου εσκασε στα 26500 χλμ εκτος εγγυησης r 1200 gs με ESA 6/2009 η αγορα της μηχανης εστειλαν mail στην BMW HELLAS και τους απαντησαν να μου την αλλαξουν με κοστος 60 ευρω τα εργατικά τους βεβαια ειχα κανει ολα τα προβλεπομενα service στον επισημο αντιπροσωπο. Το ξενερωμα βεβαια οτι μου εβαλαν παλι showa γιατι αυτη τους εστειλαν.
Reply With Quote
  #330  
Παλιό 08-01-2013, 20:03
lobo Ο/Η lobo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW 1200 GS '08
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Τελικά η ανάρτηση επιδιορθώθηκε. Όλα καλά!!!!
Με 150 ευρώ μαζί με τα εργατικά. Την βγάλαμε φθηνά...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW και σπασμενο μοτερ....... Dimitrism Τεχνικά θέματα διάφορα 114 14-03-2011 09:31
Πως μπορεί να εκφραστεί ο ΄΄Κανένας΄΄ τον δημοσκοπήσεων; MARK Επικαιρότητα 2 23-10-2010 14:17
Επιδιορθωση Σπασμενων Πλαστικων vasorfa Τεχνικά θέματα διάφορα 17 20-08-2010 11:23
Ενας αγανακτησμενος πολιτης. georgekostas Διάφορα 57 30-12-2009 22:36
Μεθυσμενος wolferin Ανέκδοτα 13 11-04-2009 21:52


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!