GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #341  
Παλιό 15-07-2010, 20:00
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου στο Nordkapp!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Syvaris Εμφάνιση μηνυμάτων
και ναι φίλοι μας και νοητοί μας συνταξιδευτές φτάσαμε στο τέλος αλλά..

Σα βγεις στην πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι ναναι μακρύς ο δρόμος
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις
....
Αλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
καλύτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει.
...
Κι αν πτωχική τη βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε.
Ετσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν. (Καβάφης)

Να κλείσω και γω έτσι, να ευχαριστήσω και γω εσάς για την υποστήριξη, να υποσχεθώ νέες περιπέτειες σύντομα, αλλά να ευχαριστήσω κυρίως τον οδηγό μου Jefe για την "όλο και πιο απλόχωρη παλαίστρα" που λέει και ο Καζαντζάκης.

Syvaris
Σας γνώρισα μέσα από αυτό το ταξίδι. Ξεκινώντας σας ευχήθηκα Vaya con Dios και τώρα που επιστρέψατε καλά και γεμάτοι με εμπειρίες σας εύχομαι ... Να είστε γεροί και όντως, τα πιο όμορφα ταξίδια να είναι μπροστά.

Σας ευχαριστώ που με ταξιδέψατε .
Reply With Quote
  #342  
Παλιό 16-07-2010, 18:40
Wicked_GS Ο/Η Wicked_GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: N.Heraklio
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου στο Nordkapp!

Μπραβο σας παιδια!!!! Ελπιζω να αποκομισατε τις καλυτερες εμπειριες!!!
Το βασικοτερο ειναι οτι πηγατε και ηρθατε υγιεις!!! .........................
ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #343  
Παλιό 16-07-2010, 21:52
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου στο Nordkapp!

Αγαπητοί συνφορουμίτες, θα ήθελα σιγά-σιγά να μοιραστώ κάποιες εικόνες που έχω στο μυαλό μου από το ταξίδι, κ επίσης κάποια πράγματα που μου έκαναν εντύπωση. Ένα απ' αυτά ήταν τα ποδήλατα.Δεν αναφέρομαι όμως στην "παλιοσυνήθεια" των Βορειοευρωπαίων να κυκλοφορούν με τα ποδήλατα τους μέσα στις πόλεις τους.... Αναφέρομαι στους ποδηλάτες που έβλεπα πρός το Βόρειο Ακρωτήρι. Τους έβλεπα με φορτωμένα τα ποδήλατά τους, άντρες ή ζευγάρια σε δρόμους δύσκολους, ανηφοριές κ κατηφοριές, με βροχή κ να φοράνε αδιάβροχα κ να ποδηλατούν.... Σε ορισμένες περιπτώσεις να φυσά δυνατός αέρας, κ να τους βλέπεις να συνεχίζουν... Επίσης να τους βλέπεις μέσα στα τούννελ... Είδα ποδηλάτες με ποδήλατα στύλ "κάθομαι σε πολυθρόνα κ ποδηλατώ", κ να πηγαίνουν... Τους είδα στην Νορβηγία κ στην Φινλανδία. Όλοι αυτοί είχαν σαν στόχο το Βόρειο Ακρωτήρι!


Jefe
Reply With Quote
  #344  
Παλιό 17-07-2010, 01:31
panGS Ο/Η panGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 209
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου στο Nordkapp!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Jefe Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί συνφορουμίτες, θα ήθελα σιγά-σιγά να μοιραστώ κάποιες εικόνες που έχω στο μυαλό μου από το ταξίδι, κ επίσης κάποια πράγματα που μου έκαναν εντύπωση. Ένα απ' αυτά ήταν τα ποδήλατα.Δεν αναφέρομαι όμως στην "παλιοσυνήθεια" των Βορειοευρωπαίων να κυκλοφορούν με τα ποδήλατα τους μέσα στις πόλεις τους.... Αναφέρομαι στους ποδηλάτες που έβλεπα πρός το Βόρειο Ακρωτήρι. Τους έβλεπα με φορτωμένα τα ποδήλατά τους, άντρες ή ζευγάρια σε δρόμους δύσκολους, ανηφοριές κ κατηφοριές, με βροχή κ να φοράνε αδιάβροχα κ να ποδηλατούν.... Σε ορισμένες περιπτώσεις να φυσά δυνατός αέρας, κ να τους βλέπεις να συνεχίζουν... Επίσης να τους βλέπεις μέσα στα τούννελ... Είδα ποδηλάτες με ποδήλατα στύλ "κάθομαι σε πολυθρόνα κ ποδηλατώ", κ να πηγαίνουν... Τους είδα στην Νορβηγία κ στην Φινλανδία. Όλοι αυτοί είχαν σαν στόχο το Βόρειο Ακρωτήρι!


Jefe

Την ίδια εντύπωση είχε κάνει και σε μας...
Μιλάμε πως είναι πάρα πολλοί...
Reply With Quote
  #345  
Παλιό 17-07-2010, 01:41
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου στο Nordkapp!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από panGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ίδια εντύπωση είχε κάνει και σε μας...
Μιλάμε πως είναι πάρα πολλοί...

Ήταν απίστευτο το θέαμα! Αλλά κι αυτοί ήθελαν να κατακτήσουν κάτι με όλο αυτόν τον αγώνα τους! Ήρωες!


Jefe
Reply With Quote
  #346  
Παλιό 19-07-2010, 11:00
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου στο Nordkapp!

Φίλοι μου, καλημέρα κ καλή εβδομάδα! Θα ήθελα να προσθέσω δύο προβληματάκια που αντιμετώπισε η Βάνα από θέμα εξοπλισμού αναβάτη. Το ένα ήταν η ζελατίνα του κράνους της ( BMW System-5 ), η οποία άρχισε να.... ξεφλουδίζει κ να δυσκολεύει την ορατότητά της! Την ζελατίνα την αντικατέστησε στην αντιπροσωπεία της BMW στο Ελσίνκι όπου άλλαξα λάδια πρός 60€. Το δεύτερο πρόβλημα παρουσιάστηκε από τις μπότες που αγόρασε ( REV'IT Cosmo) πρίν το ταξίδι, για να είναι αδιάβροχες. Mετά από μια καλή βροχόπτωση στο Ακρωτήρι, έμπασε νερά η δεξιά της μπότα, κ κοκκάλωσε η κακομοίρα λόγω ότι την συγκεκριμένη μέρα είχε 3 βαθμούς Κελσίου! Με την επιστροφή μας στην Ελλάδα, απευθυνθήκαμε στην εταιρεία, τις επιστρέψαμε, κ περιμένουμε να τις αντικαταστήσουν.


Jefe
Reply With Quote
  #347  
Παλιό 19-07-2010, 16:14
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου στο Nordkapp!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Jefe Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου, καλημέρα κ καλή εβδομάδα! Θα ήθελα να προσθέσω δύο προβληματάκια που αντιμετώπισε η Βάνα από θέμα εξοπλισμού αναβάτη. Το ένα ήταν η ζελατίνα του κράνους της ( BMW System-5 ), η οποία άρχισε να.... ξεφλουδίζει κ να δυσκολεύει την ορατότητά της! Την ζελατίνα την αντικατέστησε στην αντιπροσωπεία της BMW στο Ελσίνκι όπου άλλαξα λάδια πρός 60€. Το δεύτερο πρόβλημα παρουσιάστηκε από τις μπότες που αγόρασε ( REV'IT Cosmo) πρίν το ταξίδι, για να είναι αδιάβροχες. Mετά από μια καλή βροχόπτωση στο Ακρωτήρι, έμπασε νερά η δεξιά της μπότα, κ κοκκάλωσε η κακομοίρα λόγω ότι την συγκεκριμένη μέρα είχε 3 βαθμούς Κελσίου! Με την επιστροφή μας στην Ελλάδα, απευθυνθήκαμε στην εταιρεία, τις επιστρέψαμε, κ περιμένουμε να τις αντικαταστήσουν.


Jefe
η ζελατινα,ξεφλουδισε απο την μεσα πλευρα;;;;
αν ναι,μαλλον ειχε πλυθει με καποιο δυνατο υγρο για τζαμια;;;;
Reply With Quote
  #348  
Παλιό 19-07-2010, 18:38
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου στο Nordkapp!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
η ζελατινα,ξεφλουδισε απο την μεσα πλευρα;;;;



αν ναι,μαλλον ειχε πλυθει με καποιο δυνατο υγρο για τζαμια;;;;

Η ζελατίνα ξεφλούδισε μόνο από την μέσα πλευρά. Είχε πλυθεί μόνο με νερό κ ίσως 2-3 φορές με σαπουνάδα από υγρό πιάτων.


Jefe

Last edited by Jefe; 19-07-2010 at 18:39.
Reply With Quote
  #349  
Παλιό 20-07-2010, 09:56
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου στο Nordkapp!

Φίλοι μου καλημέρα! Μου έτυχε ένα περιστατικό κατά την διάρκεια της παραμονής μου στην Μπρατισλάβα που αξίζει να το αναφέρω. Στην επιστροφή μου στο ξενοδοχείο μετά από μια βόλτα στην πόλη, συνάντησα έναν Άγγλο έξω από το ξενοδοχείο, τον Adrian, με την μοτό του.



Αφού συστηθήκαμε, μου είπε πως κάνει ένα ταξίδι, που ξεκίνησε από το Cardiff της Αγγλίας, κάνει έναν γύρο στην Ευρώπη, κ καταλήγει πάλι στο Cardiff. Μου είπε ότι κάνει αυτό το ταξίδι πρός όφελος μικρών άρρωστων παιδιών. Ανεπάγγελτος, έχει χρόνια να δουλέψει, κάνει αυτό το ταξίδι χωρίς χορηγούς, χωρίς να έχει χρήματα, σταματάει σε ξενοδοχεία, βενζινάδικα, εστιατόρια, κ αφού τους εξηγεί τον λόγο του ταξιδιού του, ζητάει δωρεάν διαμονή, φαγητό ή βενζίνη. Μου είπε ότι στην πίσω βαλίτσα της μοτό είχε δώρα για τα μικρά παιδιά στα νοσοκομεία που επισκεπτόταν.... Μου επίσης ότι κατά την διαδρομή του, μπήκε στην Πράγα για μισή ώρα, έβγαλε φωτό κι έφυγε... Με άφησε με την απορία άν επισκέφτηκε κάποιο νοσοκομείο εκεί. Στην Μπρατισλάβα έφτασε αργά το απόγευμα κ θα έφευγε νωρίς-νωρίς το επόμενο πρωί. Επίσκεψη στο νοσοκομείο? Με ρωτούσε άν έχω επισκεφτεί την Κροατία (πράγμα που έχω κάνει), κ ήθελε να μάθει για κάποιες λίμνες που είναι σε διαφορετικά επίπεδα για να τις επισκεφτεί... Μου έδωσε κ την κάρτα που έχει τυπώσει γι'αυτό το ταξίδι, η οποία έχει κ την ιστοσελίδα του www.charityride.eu .
Μου φάνηκε πολύ μούφα η όλη ιστορία βρέ παιδιά....


Jefe

Last edited by Jefe; 20-07-2010 at 09:57.
Reply With Quote
  #350  
Παλιό 20-07-2010, 10:02
GEO_K Ο/Η GEO_K βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200GS
Μηνύματα: 7,662
Προεπιλογή Απάντηση: Ημερολόγιο ταξιδίου στο Nordkapp!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Jefe Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλημέρα! Μου έτυχε ένα περιστατικό κατά την διάρκεια της παραμονής μου στην Μπρατισλάβα που αξίζει να το αναφέρω. Στην επιστροφή μου στο ξενοδοχείο μετά από μια βόλτα στην πόλη, συνάντησα έναν Άγγλο έξω από το ξενοδοχείο, τον Adrian, με την μοτό του.



Αφού συστηθήκαμε, μου είπε πως κάνει ένα ταξίδι, που ξεκίνησε από το Cardiff της Αγγλίας, κάνει έναν γύρο στην Ευρώπη, κ καταλήγει πάλι στο Cardiff. Μου είπε ότι κάνει αυτό το ταξίδι πρός όφελος μικρών άρρωστων παιδιών. Ανεπάγγελτος, έχει χρόνια να δουλέψει, κάνει αυτό το ταξίδι χωρίς χορηγούς, χωρίς να έχει χρήματα, σταματάει σε ξενοδοχεία, βενζινάδικα, εστιατόρια, κ αφού τους εξηγεί τον λόγο του ταξιδιού του, ζητάει δωρεάν διαμονή, φαγητό ή βενζίνη. Μου είπε ότι στην πίσω βαλίτσα της μοτό είχε δώρα για τα μικρά παιδιά στα νοσοκομεία που επισκεπτόταν.... Μου επίσης ότι κατά την διαδρομή του, μπήκε στην Πράγα για μισή ώρα, έβγαλε φωτό κι έφυγε... Με άφησε με την απορία άν επισκέφτηκε κάποιο νοσοκομείο εκεί. Στην Μπρατισλάβα έφτασε αργά το απόγευμα κ θα έφευγε νωρίς-νωρίς το επόμενο πρωί. Επίσκεψη στο νοσοκομείο? Με ρωτούσε άν έχω επισκεφτεί την Κροατία (πράγμα που έχω κάνει), κ ήθελε να μάθει για κάποιες λίμνες που είναι σε διαφορετικά επίπεδα για να τις επισκεφτεί... Μου έδωσε κ την κάρτα που έχει τυπώσει γι'αυτό το ταξίδι, η οποία έχει κ την ιστοσελίδα του www.charityride.eu .
Μου φάνηκε πολύ μούφα η όλη ιστορία βρέ παιδιά....


Jefe

τι αλλο θα ακουσουμε.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Riding Nordkapp in winter Michael Chatzilias Διάφορα 14 06-04-2010 08:47
Ημερολόγιο αγώνων ΟΜΕ 2010 (οριστικό) kostasvar Αγώνες 2 17-02-2010 12:21
Ημερολόγιο μοτοσυκλέτας soter3gm Πλοήγηση - Hardware και Software 5 23-11-2009 10:57
Nordkapp NikosGus Ταξίδια στο εξωτερικό 34 27-07-2009 21:35
το Ημερολόγιο του Καθημερινού Ακτιβιστή skippybi Περιβάλλον 4 28-01-2009 00:57


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!