GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #351  
Παλιό 04-10-2012, 00:02
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LakisGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα από τα κακά αυτής της κwλοκρίσης είναι, ότι κατά τη γνώμη μου πάντα, τα περισσότερα κομμάτια στην Ελλάδα θα πουληθούν σε άτομα που δεν θα ξέρουν ούτε τι καβαλάνε, ούτε τι μπορείς να κάνεις και που μπορεί να σε πάει αυτή η μηχανή. Απλά θα πηγαίνουν για καφεδάκι καμαρωτοί καμαρωτοί με ζελεδάκι στα μαλιά και σκαρπινάκι. Όχι ότι δεν γινόταν και με τα παλιά μοντέλα, αλλά τώρα αυτοί θα είναι η πλειοψηφία...
Αυτο ξαναπες το...

Κατι ακουσα εδω στα Χανια για πρωτη παραγγελια, σπιτι καφε...
Reply With Quote
  #352  
Παλιό 04-10-2012, 00:12
Giannme Ο/Η Giannme βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Χανιά (Κρήτης)
Μoto: Bmw R1200Gs '08
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ξαναπες το...

Κατι ακουσα εδω στα Χανια για πρωτη παραγγελια, σπιτι καφε...
Δεν βγήκε τυχαία Γιάννη μου η ρήση....: τα μοuνι@ και τα μοτέρια βρίσκονται στα λάθος χέρια......!!
Reply With Quote
  #353  
Παλιό 04-10-2012, 00:19
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το τελευταίο είμαι απόλυτα βέβαιος!
Να σου απαντήσω με νούμερα γιατί βαριέμαι τα multi-quote.

1) Μετέφρασα από αγγλικά. Μηχανολόγος δεν είμαι, ίσως λέω βλακείες. Μισό να φέρω το πρωτότυπο...

"As in the predecessor model, the two camshafts made of heat-treated steel are arranged horizontally. By changing the through-flow direction from horizontal to vertical, however, it is now possible to have purebred intake and exhaust camshafts - in the predecessor model these were combined intake/exhaust camshafts. This also opens up the possibility of adding variability to the valve gear in future. Newly calculated cam profiles allow a reduction of overlap time without impacting on performance."

2) Το ίδιο λέμε.

3) Ναι το μπλοκ ήταν δική μου λέξη βλακεία. ΔΥΟ μπλοκ λοιπόν αντί τα κομμάτια (τέσσερα?) που ήταν πριν.

4) Σωστό, αλλά αν θυμάμαι είχαν κάνει το αντίθετο με το προηγούμενο μοντέλο (το τωρινό). Το είχαν παχύνει.

5) Το ξέρω ότι το κάστερ είναι γωνία και ότι έπρεπε να το πω ίχνος και γι' αυτό είπα ίχνος το μεταξόνιο (αλυσιδωτά). Όταν γράφεις εσύ τόσο μεγάλα κείμενα μη σε παίρνει η φόρα και να μην κάνεις λάθη.

"Wheel castor is virtually identical, having previously been 101 millimetres and is now 99.6 millimetres."

6) Τα μπλε γράμματα δεν ξέρω αν τα γράφεις ειρωνικά για το μοντέλο ή πραγματικά. Θα δείξει τι θα δούμε.

7) (επόμενο post) Πράγματι οι μύτες το κάνουν πιο αλήτικο σαν το δούκα. Πράγματι επίσης δείχνει πιο "κυριλέ" (ΟΧΙ πιο ντελικάτο!) αφού μαζεύτηκαν ένα σωρό "industrial" ...περισσέματα που έχει το δικό μας. Εμένα μου άρεσαν (του τωρινού) αλλά δεν τα συμπαθούν πολύ τα κλαράκια και οι πέτρες. Οπότε ουσιαστικά "εξευγενίζοντας" αυτό τον τομέα, ΒΕΛΤΙΩΣΑΝ κάτι.

Last edited by NLS; 04-10-2012 at 00:21.
Reply With Quote
  #354  
Παλιό 04-10-2012, 00:19
JohnGS1100 O/H JohnGS1100 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Τα περισσότερα προηγούμενα κομμάτια αν πούνε να τα πουλήσουν οι φίλοι που τα έχουν μαλλον θα πάνε από εκεί που ήρθαν όπως κάτι τζιπάκια κ σπορ αυτοκίνητα που αγοράστηκαν προ κρίσης.
Reply With Quote
  #355  
Παλιό 04-10-2012, 00:19
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Χωρίς να την έχω οδηγήσει ακόμη, και κρίνοντας από τις φώτος και τα γραφόμενα, θα το θέσω κάπως έτσι:

Την μηχανή την γουστάρω πολύ, με χαλάνε κάποια πραγματάκια, με φτιάχνουν κάποια άλλα, πάντα σε σχέση με τη δικιά μου, και σίγουρα, να είμαστε καλά, σε κάποια φάση θα μπω στο τρυπάκι να την αγοράσω. Αν κάποιος, υποθετικά μιλάμε, μου έλεγε, πάρε αυτά τα χρήματα αλλά θα τα ξοδέψεις μόνο για την αγορά της καινούργιας GS, και πουθενά αλλού, δεν θα έχανα και τον ύπνο μου από την αγωνία πότε θα έρθει για να την πάρω. Είναι αυτό που λέγαμε χθες. Τα έχει καταφέρει τόσο καλά η BMW, που αν έχεις ήδη μία GS δεν στην ¨καίει¨ βγάζοντας κάτι εντελώς διαφορετικό...

Reply With Quote
  #356  
Παλιό 04-10-2012, 00:22
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Παίδες να μην είναι καλό αποκλείετε!.... Όπως και κάθε άλλη καινούρια μηχανή αυτού του επιπέδου.
Το θέμα είναι ότι όσο την βλέπεις τόσο σου αρέσει…. και θα μας βάλει σε έξοδα τέτοιες εποχές…..
Αναμένουμε να το δούμε και από κοντά.
Reply With Quote
  #357  
Παλιό 04-10-2012, 00:29
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LakisGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να την έχω οδηγήσει ακόμη, και κρίνοντας από τις φώτος και τα γραφόμενα, θα το θέσω κάπως έτσι:

Την μηχανή την γουστάρω πολύ, με χαλάνε κάποια πραγματάκια, με φτιάχνουν κάποια άλλα, πάντα σε σχέση με τη δικιά μου, και σίγουρα, να είμαστε καλά, σε κάποια φάση θα μπω στο τρυπάκι να την αγοράσω. Αν κάποιος, υποθετικά μιλάμε, μου έλεγε, πάρε αυτά τα χρήματα αλλά θα τα ξοδέψεις μόνο για την αγορά της καινούργιας GS, και πουθενά αλλού, δεν θα έχανα και τον ύπνο μου από την αγωνία πότε θα έρθει για να την πάρω. Είναι αυτό που λέγαμε χθες. Τα έχει καταφέρει τόσο καλά η BMW, που αν έχεις ήδη μία GS δεν στην ¨καίει¨ βγάζοντας κάτι εντελώς διαφορετικό...

Νομίζω είναι υπερβολή για σένα η αλλαγή. Έχεις μηχανή 2 ετών. Τελευταία γενιά. Ένας με 1ης γενιάς όμως έχει μεγαλύτερη διαφορά (κάποια στιγμή θα γράψω συγκριτικό 2004 - 2012 αλλά δεν είναι του παρόντος).

Βέβαια αν μπορείς και θες το κάνεις. Εδώ άλλαζαν του 2007 με του 2008 πχ. (ανάθεμα αν πρόσεξαν τι άλλαξαν και γιατί...)
Reply With Quote
  #358  
Παλιό 04-10-2012, 00:29
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου απαντήσω με νούμερα γιατί βαριέμαι τα multi-quote.

1) Μετέφρασα από αγγλικά. Μηχανολόγος δεν είμαι, ίσως λέω βλακείες. Μισό να φέρω το πρωτότυπο...

"As in the predecessor model, the two camshafts made of heat-treated steel are arranged horizontally. By changing the through-flow direction from horizontal to vertical, however, it is now possible to have purebred intake and exhaust camshafts - in the predecessor model these were combined intake/exhaust camshafts. This also opens up the possibility of adding variability to the valve gear in future. Newly calculated cam profiles allow a reduction of overlap time without impacting on performance."

2) Το ίδιο λέμε.

3) Ναι το μπλοκ ήταν δική μου λέξη βλακεία. ΔΥΟ μπλοκ λοιπόν αντί τα κομμάτια (τέσσερα?) που ήταν πριν.

4) Σωστό, αλλά αν θυμάμαι είχαν κάνει το αντίθετο με το προηγούμενο μοντέλο (το τωρινό). Το είχαν παχύνει.

5) Το ξέρω ότι το κάστερ είναι γωνία και ότι έπρεπε να το πω ίχνος και γι' αυτό είπα ίχνος το μεταξόνιο (αλυσιδωτά). Όταν γράφεις εσύ τόσο μεγάλα κείμενα μη σε παίρνει η φόρα και να μην κάνεις λάθη.

"Wheel castor is virtually identical, having previously been 101 millimetres and is now 99.6 millimetres."

6) Τα μπλε γράμματα δεν ξέρω αν τα γράφεις ειρωνικά για το μοντέλο ή πραγματικά. Θα δείξει τι θα δούμε.

7) (επόμενο post) Πράγματι οι μύτες το κάνουν πιο αλήτικο σαν το δούκα. Πράγματι επίσης δείχνει πιο "κυριλέ" (ΟΧΙ πιο ντελικάτο!) αφού μαζεύτηκαν ένα σωρό "industrial" ...περισσέματα που έχει το δικό μας. Εμένα μου άρεσαν (του τωρινού) αλλά δεν τα συμπαθούν πολύ τα κλαράκια και οι πέτρες. Οπότε ουσιαστικά "εξευγενίζοντας" αυτό τον τομέα, ΒΕΛΤΙΩΣΑΝ κάτι.

ΟΚ , κατάλαβα ότι επρόκειτω για θέματα μετάφρασης, αλλά έπρεπε να ξεκαθαρίσουν. Είναι αλήθεια ότι στα αγγλικά δεν υπάρχει λέξη για το "ίχνος' , στη μηχανολογία των αναρτήσεων. Το λένε castor, είτε πρόκειται για τη γωνία, είτε για το ίχνος του τροχού.

Τα μπλε ΔΕΝ είναι ειρωνία!!!!!
Το πιστεύω πραγματικά!


ΥΓ: μπράβο για το κουράγιο σου να διαβάσεις όλο το site της ΒΜW, και να το μεταφράσεις - μεταφέρεις κιόλας! (χωρίς ειρωνία και πάλι).
Reply With Quote
  #359  
Παλιό 04-10-2012, 00:32
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Για το #1 τι έχεις να πεις;

Όχι το #5 ήταν πράγματι κεκτημένη ταχύτητα (απλά τυχαίνει να το ξέρω σωστά), αντίθετα το #3 ήταν βλακεία ασχετοσύνης. Μην τα συγχέουμε.
Reply With Quote
  #360  
Παλιό 04-10-2012, 00:32
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: H νέα BMW R 1200 GS/2013 είναι εδώ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω είναι υπερβολή για σένα η αλλαγή. Έχεις μηχανή 2 ετών. Τελευταία γενιά. Ένας με 1ης γενιάς όμως έχει μεγαλύτερη διαφορά (κάποια στιγμή θα γράψω συγκριτικό 2004 - 2012 αλλά δεν είναι του παρόντος).

Βέβαια αν μπορείς και θες το κάνεις. Εδώ άλλαζαν του 2007 με του 2008 πχ. (ανάθεμα αν πρόσεξαν τι άλλαξαν και γιατί...)

Το 14 ή το 15 ψήνομαι κι εγώ
Σε 6 μήνες που έρχεται, με τίποτα... Δεν έχω κλείσει ούτε την εγγύηση
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!