GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Χωμάτινες εξορμήσεις

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 06-03-2011, 20:57
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

ΦΟΒΕΡΟ ΒΙΝΤΕΟ ΚΩΣΤΑ!!!!! Αυτά είναι...

Last edited by tsompanis; 07-03-2011 at 22:30.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 07-03-2011, 11:07
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τολμώ ν ανακοινώσω το επόμενο όνειρο μου.

Αποφάσισα το καλοκαίρι του 2011 να προσπαθήσω να πραγματοποιήσω ένα ταξιδιωτικό ζωής.

Έχουμε λοιπόν και λέμε:

ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΑΠΟ ΧΩΜΑ, ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 2011

Κάτι παρόμοιο είχα διαβάσει το 2005 στο moto.gr από έναν εξαιρετικό αναβάτη και ταξιδευτή (crs-k),
.
...και έγινε η αιτία να συνταξιδέψουμε 4 παντελώς άγνωστοι μεταξύ μας, από την Αθήνα στους Ψαράδες, χωμάτινα και στα μεγαλύτερα δυνατά υψόμετρα, για ένα γεμάτο 11ήμερο!
Τα μηχανάκια τα στείλαμε από Σαλονί στο Ρούφ με την εμπορική αμαξοστοιχία. Κάναμε συνολικά 1600 χιλιόμετρα.
Εννοείται με σκηνάκια, μακριά από ζακχαρόπηκτους παραδοσιακούς ξενώνες, αρχοντικά και λοιπές κουλασιόν!

Αποτέλεσμα? Ένα από τα καλύτερα ταξίδια και μια "long play" φιλία, απ΄αυτές που δύσκολα επαναλαμβάνονται!

Το σενάριο των 350 χιλιομέτρων που είχαμε αρχικά, άγγιζε τις παρυφές της επιστημονικής φαντασίας!
Υπολόγιζε γύρω στα 150 το πολύ τη μέρα. Υπάρχουν πολλά απρόβλεπτα…
Για το συγκεκριμένο ταξίδι αγόρασα ένα XR650 και του άλλαξα το 10λιτρο ντεπόζιτο με 24άρι. Πρόβλημα είναι ο ανεφοδιασμός, στα μηχανάκια με μικρά ντεπόζιτα.
Δια αναβάτες με στίλβουσες adv παρθένες "κούκλες", το ταξίδι θα εξελιχθεί σε μηδενικής ευθυμίας εφιάλτη! Να γνωρίζετε ότι στα ελληνικά βουνά με τις συνεχείς ανηφορικές φουρκέτες, τις μακιγιαρισμένες με νεροφαγώματα και φυτευτά κοτρώνια, τα καταλληλότερα είναι τα ελαφριά μονοκύλινδρα μηχανάκια και όχι οι ντακαροθρεμένες ντουλάπες που αναδεικνύονται στας φλαταδούρας και τας ερήμους!

Άλλο Dakar κι άλλο … Ταγάρ!

Το ταξίδι απαιτεί λίγους (όχι πάνω από 3-4) και έμπειρους στα ελληνικά βουνά αναβάτες. Οι πολλοί θα προκαλέσουν καθυστερήσεις και θα αυξήσουν τις πιθανότητες βλαβών κλπ κλπ.


Για σένα προσωπικά Ηλία, ούτε να το σκεφτείς για …επί πληρωμή συνοδούς και λοιπά adv φασονατζίδικα.
Το ταξίδι είναι στα γράδα σου, γιατί το γουστάρεις, το δουλεύεις το πετάλ και θα το πετύχεις. Εννοείται ποτέ μόνος. Άρα είσαι …καταδικασμένος να συνταξιδέψεις με 1-2 άντε 3 αναβάτες που να ΜΗΝ θεωρούν εαυτούς αποσπάσματα μπαβαρέζικης ρεκλάμας…

Έχω όλα τα road book και χάρτες ανά 10 χιλιόμετρα. Θα σου τα στείλω μόλις τα εντοπίσω σε κανα σεντούκι στο Χολομώντα.
Δυστυχώς το moto.gr βρίσκεται σε …καταστολή. Μόλις επέλθει νεκρανάσταση θα σου στείλω λίνκ με ταξιδιωτικό και πλήρη φωτογραφική ντοκουμεντασιόν.

Από έξοδα? Πολύ λίγα. Στα ερημωμένα μνημιώδους ασημότητος χωριουδάκια, εκτός από τα κεράσματα οι τιμές είναι παλαιάς κοπής!

Σημείωση: Από την καλοκαιρινή μου εξόρμηση στα Άγραφα, διαπίστωσα ότι πολλές χωμάτινες "hardcore"διαδρομές ασφαλτοστρώθηκαν,
.
…με αποτέλεσμα να θεωρούνται τη σήμερον …gay friendly!

Last edited by Uriah Heep; 07-03-2011 at 11:13.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 07-03-2011, 11:21
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Βασιλη σ ευχαριαστω πολυ για τις συμβουλες. Περιμενω οτι πληροφορια εχεις να μου την στειλεις. Θα με βοηθησουν παρα πολυ στην σχεδιαση, μαζι με τις συμβουλες απο το περιοδικο moto.

Μεχρι στιγμης ειμαστε δυο αυτοι που λεμε οτι θα παμε. Εγω και ενα αλλο παιδι μ ενα bmw1200gs. Αλλα παρ ολο που ειναι 1200, το παιδι ειναι πολυ εμπειρος και δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα.

Στο δικο μου μηχανακι το προβλημα ειναι ο ανεφοδιασμος. Καλο και τελειο το super enduro για τετοια ταξιδια, αλλα με το 13λιτρων τεποζιτο δεν μπορεις να κανεις τετοια. Γι αυτο και μεχρι να γινει αυτο το ταξιδι, εχω προγραμματισει να βγαλω την μια εξατμιση αριστερα και στην θεση της να βαλω ενα εξτρα τεποζιτο 8λιτρων. 13+8=21λιτρα. Νομιζω οτι ειναι μια χαρα. Ισως και ενα εξτρα κανιστρο 5λιτρων δεν θα ηταν ασχημα.

Με την ΚΤΜ θα παω μονο αν δεν βρω αλλα ατομα και εφοσον τα χρηματα που θα ζητησουν ειναι μεσα στις δυνατοτητες μου.

Βασιλη ψαξε παντου και οπου μπορεις για roadbook και χαρτες. Ειμαι σιγουρος οτι οι συμβουλες σου θα ειναι χρυσαφι.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 07-03-2011, 11:39
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Βασιλη μου φαινεται οτι βρηκα το ταξιδιωτικο σας και τους χαρτες απο τον crs-k απο ενα αλλο site. Αυτο:
- 2005

Επιβεβαιωσε μου αν ειναι οντως αυτο, για να μην σε παιδευω με το να βρεις τους χαρτες.
Αν του εχεις βεβαια σε μορφη ρολοχαρτου Α5, θα με βολευε ωστε να τους βαλω στο roadbook.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 07-03-2011, 11:47
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγω και ενα αλλο παιδι μ ενα bmw1200gs. Αλλα παρ ολο που ειναι 1200, το παιδι ειναι πολυ εμπειρος και δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα.

Ισως και ενα εξτρα κανιστρο 5λιτρων δεν θα ηταν ασχημα.

Βασιλη ψαξε παντου και οπου μπορεις για roadbook και χαρτες. Ειμαι σιγουρος οτι οι συμβουλες σου θα ειναι χρυσαφι.
Ένας από την ομάδα μας είχε Αfrica 750, από την μονοκαλλιέργεια των μπαρουτοκαπνισμένων στα ελληνικά βουνά και το πήγαινε ...αέρα! Τα υπόλοιπα 3 ήμασταν μονοκύλινδρα, XR, KTM και DT.
Βγαίνει άνετα με το GS1200, από την στιγμή που είναι έμπειρος.
Άν είχε το adv, θα σου καβαντζάριζε και βενζίνη...
.
.
... να και μία δικαιολογία ύπαρξης της συγκεκριμένης βερσιόν!

Θεώρησε βέβαιη κάθε βοήθεια και τα road book.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 07-03-2011, 11:53
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
����� - ������� 2005

Επιβεβαιωσε μου αν ειναι οντως αυτο, για να μην σε παιδευω με το να βρεις τους χαρτες.
Αν του εχεις βεβαια σε μορφη ρολοχαρτου Α5, θα με βολευε ωστε να τους βαλω στο roadbook.
Αυτό είναι!
Το πρώτο 3ήμερο ακολούθησαν άλλες 2 μηχανές, ένα GS1100 με έμπειρο αναβάτη κι ένα TA650 που τράβηξε χοντρά ζόρια!

Ότι βρώ στη διάθεσή σου,
... και θα σΕ δώσω και το τηλέφωνο του Χρήστου (crs-k) ο οποίος είναι άπαιχτος σε θέματα χαρτών, road book, GPS κλπ...

Last edited by Uriah Heep; 07-03-2011 at 12:02.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 07-03-2011, 19:33
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Φίλε Βασίλη πολύ ωραία βόλτα! Αξίζει να τη κάνει κάποιος ακόμα και αν "φλωρέψανε" κάποια κομμάτια, τα τοπία και η εμπειρία λένε πολλά... Φίλε Emix μη κωλώσεις, αν βρεις χρόνο κάντο, έστω και με μία μηχανή παρέα. Το χρήμα δε χρειάζετε, εγώ θα πήγαινα αν δεν είχα μικρά παιδιά με παξιμάδι ελιές και ρακί για εφόδια, άντε να ψώνιζα από κάνα μπακάλικο μερικά φρέσκα φρούτα... Πάντως οι πολυήμερες διαδρομές στο χώμα δε σηκώνουν πολλές μηχανές. Είναι ζόρικες και σκληρές όπου ξεχωρίζουν οι χαρακτήρες οπότε καλό είναι να μην γνωριστείς με τους συνοδοιπόρους σου πρώτη φορά εκεί. Ένα μικρό τεστντραιβ ίσως σας δείξει κάποια πράγματα... Δε ταιριάζουν όλοι με όλους. Πάντως γνωστός μου το έχει κάνει μόνος (!!!) με HP2 αλλά είχε κάνει σύστημα για να ξέρουν που βρίσκετε από Κρήτη αν καθόταν στραβή....
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 07-03-2011, 21:04
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Markas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Βασίλη πολύ ωραία βόλτα! Αξίζει να τη κάνει κάποιος ακόμα και αν "φλωρέψανε" κάποια κομμάτια, τα τοπία και η εμπειρία λένε πολλά... Φίλε Emix μη κωλώσεις, αν βρεις χρόνο κάντο, έστω και με μία μηχανή παρέα. Το χρήμα δε χρειάζετε, εγώ θα πήγαινα αν δεν είχα μικρά παιδιά με παξιμάδι ελιές και ρακί για εφόδια, άντε να ψώνιζα από κάνα μπακάλικο μερικά φρέσκα φρούτα... Πάντως οι πολυήμερες διαδρομές στο χώμα δε σηκώνουν πολλές μηχανές. Είναι ζόρικες και σκληρές όπου ξεχωρίζουν οι χαρακτήρες οπότε καλό είναι να μην γνωριστείς με τους συνοδοιπόρους σου πρώτη φορά εκεί. Ένα μικρό τεστντραιβ ίσως σας δείξει κάποια πράγματα... Δε ταιριάζουν όλοι με όλους. Πάντως γνωστός μου το έχει κάνει μόνος (!!!) με HP2 αλλά είχε κάνει σύστημα για να ξέρουν που βρίσκετε από Κρήτη αν καθόταν στραβή....
Εχεις δικιο σ αυτα που λες.Αν παω τελικα με το παιδι που ειπα ειναι σιγουρο οτι θα ειμαστε οκ.Το παιδι ειναι καραμαχιμος!
Μακαρι να μπορουσα να παω κ μονος αλλα ειναθπ εξαιρετικα επικινδυνο,για μενα τουλαχιστον.
Σιγα σιγα προχωραω.Ολα θα γινουν με προγραμμα και πολυ προετοιμασια
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 07-03-2011, 22:32
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Uriah Heep Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι!
Το πρώτο 3ήμερο ακολούθησαν άλλες 2 μηχανές, ένα GS1100 με έμπειρο αναβάτη κι ένα TA650 που τράβηξε χοντρά ζόρια!

Ότι βρώ στη διάθεσή σου,
... και θα σΕ δώσω και το τηλέφωνο του Χρήστου (crs-k) ο οποίος είναι άπαιχτος σε θέματα χαρτών, road book, GPS κλπ...
Το είχα διαβάσει 2-3 φορές το ταξίδι του μονόλυκου,
ονειρεύτηκα για λίγο και μετά το ξέχασα από την συνείδηση μου
αλλά στο υποσυνείδητο δεν σβήστηκε ποτέ...
φαντάζομαι και ο Ηλίας από τότε θα έχει φάει το κόλλημα,

αν υπάρχει ροαντμπούκ....
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 08-03-2011, 10:16
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΘΗΝΑ-ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2011

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Το είχα διαβάσει 2-3 φορές το ταξίδι του μονόλυκου,
ονειρεύτηκα για λίγο και μετά το ξέχασα από την συνείδηση μου
αλλά στο υποσυνείδητο δεν σβήστηκε ποτέ...
φαντάζομαι και ο Ηλίας από τότε θα έχει φάει το κόλλημα,

αν υπάρχει ροαντμπούκ....
Και απο αυτο εφαγα κολλημερα.

Παντως το αστειο ειναι οτι καποτε θεωρουσα τρελους αυτους που ακουγα οτι πανε Αθηνα-Λουτρακι απο χωμα!!!!

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πρώτος Καφές του GSForum για το 2011 στήν Αίγλη Ζαππείου την Τετάρτη 5/1/2011 !!! CPretenteriS Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 145 10-01-2011 19:58
ΜΗΧΑΝΕΣ - ΜΠΑΤΣΟΙ - ΚΑΙ PARKING ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ george1968 Γενικά - Αναβάτης 21 09-03-2010 15:50
ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ boxerakias57 Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 5 05-09-2009 11:42
ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!!!!!!!!!!! riko46 Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 22 29-08-2009 15:00
ΚΡΗΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΑΧΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Γεώργιος Γαϊτάνος Ανέκδοτα 22 06-04-2009 15:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!