GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 27-01-2011, 10:29
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Γλίτωσε από επίθεση ο Κώστας Σημίτης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως συνήθως γίνεται με τα ποσταρίσματα στο τέλος αποπροσανατολιζόμαστε από το θέμα. Γιατί από την βιαιοπραγία επί ενός πρώην πολιτικού φθάσαμε στις αποδείξεις; Γιατί όλοι έχουν την φωλιά τους χεσμένη.
Ξαναθέτω το ερώτημα: Ποιός από σας θα πάρει τον νόμο στα χέρια του και θα αποδώσει δικαιοσύνη (θα ρίξει σφαλιάρες κατά την λαική ρήση).
πρώην Πρωθυπουργός εν ενεργεία βουλευτής .....
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 27-01-2011, 10:32
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Γλίτωσε από επίθεση ο Κώστας Σημίτης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
αν κάποιος έχει να πει κάτι πάνω σε αυτό το θέμα, θα το διαβάσω.Σφηνόπ@#$ες σπαμ και βρισιέςφυτίλια που μόνο ένταση μπορούν να δημιουργήσουν κανονικά πρέπει να κόβονται με γιαταγάνι! και πραγματικά έχω την όρεξη να το βγάλω μερικές φορές
επιτελους και καποιος με ευαισθησια!!
Να΄σαι καλα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
@georgep
έχω την εντύπωση πως η διαφορά ανάμεσα σε έναν οδοντίατρο και έναν πολιτικό είναι ότι τον πρώτο τον διαλέγεις.και αν κατα την γνώμη σου δεν είναι σωστός τον απορρίπτεις ή τον τρέχεις δικαστικά.τον δεύτερο και μας τον φόρτωσαν στην πλάτη και δεν μπορούμε να τον κυνηγήσουμε !!!!και μην αρχίσει τα "εμείς τον ψηφήσαμε" και τα σχετικά γιατί ξέρεις πολύ καλά πως δεν είναι έτσι
Εδω διαφωνια!!!! και τον πολιτικο διαλεγουμε....αρκει να ψηφιζουμε!!!!
π.χ, η παρουσια της Χρυσης Αυγης στο Δημοτικο Συμβουλιο δια του Κου Μιχαλολιακου ο οποιος σηκωθηκε τις προαλλες και χαιρετησε ναζιστικα!! Τον ψηφισαν.....και βγηκε!! Ποιος το φανταζοταν αυτο....χθες???
Ας κανουμε το ιδιο και στις Εθνικες Εκλογες!!!
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 27-01-2011, 10:39
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Γλίτωσε από επίθεση ο Κώστας Σημίτης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο αν όλοι σκέφτονταν σαν εσένα δεν θα είχε υπάρξει Γαλλική επανάσταση ούτε Μάης του '68
Σταυρο μου,

απο οτι βλεπεις καμια επανασταση δεν γινεται στην Ελλαδα παρολο το ζορι και παρολο το ''σπρωξιμο'' απο την αντιπολιτευση! Γιατι?
Διοτι η επανασταση χρειαζεται κινητρο σοβαρο και αυτα που συμβαινουν και κανουν τον κοσμο να υποφερει σημερα δεν φαινεται να ειναι σοβαρο κινητρο για την πλειοψηφια του κοσμου!!!

Οι επαναστασεις Σταυρο χρειαζονται ηγετες να τις καθοδηγουν, και οι σημερινοι πολιτικοι ''καθοδηγητες'' που προτρεπουν σε αυτην πεφτουν πολυ ''λιγοι'' για να την στηριξουν!!!
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 27-01-2011, 10:43
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Γλίτωσε από επίθεση ο Κώστας Σημίτης

Πως ο Πρωταγόρας διατυπώνει την θεωρία του για τις ποινές, που δίκαια έγινε πασίγνωστη, με την φωτισμένη απόρριψη των κινήτρων της εκδίκησης ή της ανταπόδοσης.
Αξίζει να παραθέσω ολόκληρο το απόσπασμα:
Οταν τιμωρεί κανείς τους κακοποιούς, δεν σκέφτεται ότι κάποιος έσφαλε στο παρελθόν, ούτε τον τιμωρεί γιατί έχει προηγούμενα μαζί του, εκτός αν εξωθείται σ’ αυτό από τυφλή εκδίκηση, όπως ένα άγριο θηρίο. Ο λογικός άνθρωπος δεν επιβάλλει την ποινή για το έγκλημα που έχει διαπραχθεί (σε τελευταία ανάλυση κανείς δεν μπορεί να επανορθώσει κάτι που έγινε στο παρελθόν), αλλά το κάνει έχοντας στο νού του το μέλλον, για να αποτρέψει είτε τον ίδιο άνθρωπο είτε κάποιον άλλον που θα προέβλεπε την τιμωρία του αν διέπραττε το ίδιο έγκλημα.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 27-01-2011, 10:45
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Γλίτωσε από επίθεση ο Κώστας Σημίτης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
πρώην Πρωθυπουργός εν ενεργεία βουλευτής .....
Εχεις δίκιο, αλλά δεν αλλάζει το θέμα.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 27-01-2011, 10:48
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Γλίτωσε από επίθεση ο Κώστας Σημίτης

Ο οδοντίατρος – ο οπτικός – ο φοιτητής - ο μηχανολόγος – ο μετεωρολόγος και ο πρωκτολόγος νομοθετούν? Έχουν κάποια εξουσία?

Αυτό είναι που δεν μπορούν ή αρνούνται να καταλάβουν οι, ευτυχώς λιγοστοί, συμφορουμίτες μας. Έχουν έναν διαφορετικό τρόπο σκέψης. Που τους οδηγεί σε ηθελημένη ή μη αδυναμία να καταλάβουν το κακό, που έχουν κάνει οι πολιτικοί τόσα χρόνια στην χώρα μας.

Για εμάς τους υπόλοιπους, τον πρωκτολόγο δεν τον έβαλα τυχαία τελευταίο. Είναι για να μείνει στην σκέψη μας, για τα συναισθήματά μας προς τους πολιτικούς. Ονείρωξη το είπαμε? Έτσι σαν ιδέα βρε αδελφέ…



Και δεν ελπίζω. Πράττω. Ενεργά. Έστω με το να υποθάλπω, αλλά και να επαυξάνω, σε τέτοιου είδους γενόμενες (Χατζηδάκης) ή δυνητικές (Σημίτης) χειροδικίες.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 27-01-2011, 10:52
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Γλίτωσε από επίθεση ο Κώστας Σημίτης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξαναλέω ότι μπορεί να μην είναι σωστή αντιμετώπιση ο ξυλοδαρμός αλλά όταν έχεις αγανακτήσει δεν ξέρεις πως θα αντιδράσεις.
Όλοι έχουμε τα όριά μας και ο Γιώργος (GeorgeP) φυσικά το ίδιο.
Γιώργο αναφέρομαι σε εσένα γιατί μου φαίνετε ότι πιστεύεις ότι όλα λύνονται με τον διάλογο.
Σωστό και σεβαστό και για να είμαι ειλικρινής και εγώ το ίδιο πιστεύω. Αλλά εσύ δεν έχεις έρθει ποτέ σε κατάσταση να θες να δείρεις κάποιον επειδή σου πείραξε το παιδί την γυναίκα, σε έκλυσε με την μηχανή όταν μιλούσε στο κινητό κ.τ.λ. ? από το να του εξηγήσεις απλά και ωραία με διάλογο πόσο μ………… είναι?
Δεν έχω έρθει σε τέτοια κατάσταση και δεν το θέλω αλλά αν κάποιος μου πειράξει το κοριτσάκι μου δεν ξέρω αν θα σταματήσω στο ξύλο.
Το πειράξει είναι σχετικό για τον καθένα σε αυτές τις δύσκολες μέρες και σκέψου πόσοι είναι αυτοί που δεν θα έχουν να ταΐσουν τα κοριτσάκια τους σε λίγο και θα νοιώθουν αδικημένοι και πειραγμένοι
ουουουουυυυυυυ!!! ΠΟΛΛΕΣ εως κι αμετρητες φορες, αλλα παρεμεινα νηφαλιος!!
Ξερεις κατι, πιστευω οπως εχω ξαναγραψει στο οπου ''δεν μπορει να εφαρμοστει η δημοκρατια εφαρμοζεται για ολιγον η δικτατορια!!!!'' Ετσι μεχρι να ισσοροπησουν τα πραγματα!
Θα σου πω ενα παραδειγμα απο την ζωη το ποιο αν αντικαταστησεις τα εμπλεκομενα του μερη θα εχεις το αποτελεσμα του παραπανω αρχαιου και εφαρμοσμενου στην αρχαια Ελλαδα ρητου!!!

Πριν μερικα χρονια ο αγαπητος αδερφος μου πηγαινε με το βαραντερο ομορφα και ωραια στον δρομο, ξαφνικα μια καλογυαλισμενη μερσεντες τον εκλεισε και μονον η τυχη τον γλυτωσε!! Στα επομενα φαναρια φτανει την μερσεντες, κατεβαινει κατω και παει να περιλαβει τον μεσηλικα οδηγο......και χωρις καν να κουνηθει απο την θεση του ο οδηγος της του κολαει στο κεφαλι ενα 9αρι λεγοντας του ''θελεις δυο μετρα χωμα ¨η να καβαλησεις και να φυγεις?''
Μερσεντες+οδηγος=εξουσια
Βαραντερο+αδερφος=εμεις ολοι

παραλληλισε το και θα δεις οτι ολα θα γινουν με τον τροπο της εκαστοτε κυβερνησης κι εμεις στο τελος, μετα απο χρονια, θα αποκτησουμε συνειδηση καταναλωτικη, οι εμποροι εμπορικη και οι ελευθεροι επαγγελματιες απλα...συνειδηση γενικη!!
Διοτι ο Ελληνας μονον ετσι καταλαβαινει!! Το εφαρμοζαν και οι αρχαιοι!!!
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 27-01-2011, 10:55
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Γλίτωσε από επίθεση ο Κώστας Σημίτης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο οδοντίατρος – ο οπτικός – ο φοιτητής - ο μηχανολόγος – ο μετεωρολόγος και ο πρωκτολόγος νομοθετούν? Έχουν κάποια εξουσία?

Αυτό είναι που δεν μπορούν ή αρνούνται να καταλάβουν οι, ευτυχώς λιγοστοί, συμφορουμίτες μας. Έχουν έναν διαφορετικό τρόπο σκέψης. Που τους οδηγεί σε ηθελημένη ή μη αδυναμία να καταλάβουν το κακό, που έχουν κάνει οι πολιτικοί τόσα χρόνια στην χώρα μας.

Για εμάς τους υπόλοιπους, τον πρωκτολόγο δεν τον έβαλα τυχαία τελευταίο. Είναι για να μείνει στην σκέψη μας, για τα συναισθήματά μας προς τους πολιτικούς. Ονείρωξη το είπαμε? Έτσι σαν ιδέα βρε αδελφέ…



Και δεν ελπίζω. Πράττω. Ενεργά. Έστω με το να υποθάλπω, αλλά και να επαυξάνω, σε τέτοιου είδους γενόμενες (Χατζηδάκης) ή δυνητικές (Σημίτης) χειροδικίες.
Οχι, αλλα αυτοι εκλεγουν τη εξουσια!!! Δηλαδη εχουν το συμαντικοτερο οπλο στα χερια τους!!!!

Τα υπολοιπα, συγνωμη αλλα ειναι αναξια σχολιασμου απο μερους μου!!!!
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 27-01-2011, 10:58
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Γλίτωσε από επίθεση ο Κώστας Σημίτης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως ο Πρωταγόρας διατυπώνει την θεωρία του για τις ποινές, που δίκαια έγινε πασίγνωστη, με την φωτισμένη απόρριψη των κινήτρων της εκδίκησης ή της ανταπόδοσης.
Αξίζει να παραθέσω ολόκληρο το απόσπασμα:
Οταν τιμωρεί κανείς τους κακοποιούς, δεν σκέφτεται ότι κάποιος έσφαλε στο παρελθόν, ούτε τον τιμωρεί γιατί έχει προηγούμενα μαζί του, εκτός αν εξωθείται σ’ αυτό από τυφλή εκδίκηση, όπως ένα άγριο θηρίο. Ο λογικός άνθρωπος δεν επιβάλλει την ποινή για το έγκλημα που έχει διαπραχθεί (σε τελευταία ανάλυση κανείς δεν μπορεί να επανορθώσει κάτι που έγινε στο παρελθόν), αλλά το κάνει έχοντας στο νού του το μέλλον, για να αποτρέψει είτε τον ίδιο άνθρωπο είτε κάποιον άλλον που θα προέβλεπε την τιμωρία του αν διέπραττε το ίδιο έγκλημα.
Ετσι με μεγαλα γραμματα Πανο μπας και το καταλαβουν καποιοι που κατα τα άλλα νοιαζονται για τα ελληνικα δρωμενα, τους κακουργους μεταναστες και φυσικα για την αγνοτητα του Ελληνικου εθνους αλλα δεν ξερουν τιποτα γιαυτο!!!!
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 27-01-2011, 10:59
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Γλίτωσε από επίθεση ο Κώστας Σημίτης

Η κάθε "επανάσταση" οδηγεί ιστορικά σε απλή αλλαγή στη νομή της εξουσίας. Αυτοί που διαμαρτύρονται, ικανοποιούνται για λίγο και μετά θα είναι πάλι οι ίδιοι που θα βγουν στο δρόμο με τις ίδιες διεκδικήσεις.
Θέλετε να τους δείρετε ?
να το κάνετε ώστε να τρομάξουν όλοι οι άρχοντες της πολιτικής ζωής (δήμαρχοι, πολιτευτές , βουλευτές κτλ) και να αποσυρθούν σε κάποιο σαλέ να μασουλήσουν ήσυχα τη πραμάτεια τους...
Εκτιμώ όμως ότι έτσι απομακρύνεις πολύ περισσότερο την εξουσία από τη βάση με αποτέλεσμα την αποξένωση όλων των "απο κάτω" με κάθε τι "πολιτικό", και αυτό φαντάζεστε πόσο βολεύει την ...διοίκηση....
Παραδοχή.
Έστω ότι ο στόχος επετεύχθει και αποσύραμε (έστω και δια ροπάλου) όλους όσους ξέραμε ή υποπτευόμασταν ότι "έκλεβαν". Οι υπόλοιποι που ευφυώς δεν φαίνονταν, δεν ήταν στη πρώτη γραμμή (και είναι πάρα πολλοί και αυτοί) παραμένουν στις θέσεις τους....
Και έστω με δημοκρατικές διαδικασίες φέρνουμε τους επόμενους που έχουν τα εχέγγυα της καλής προαίρεσης, της καλής προδιάθεσης να τηρήσουν τα προεκλογικώς συμφωνηθέντα...
Σας πληροφορώ ότι έχω λόγους να γνωρίζω πως είναι πολύ λίγοι, μα πάρα πολύ λίγοι, εκπληκτικά λίγοι οι άνθρωποι που δεν θα βουτήξουν το δάκτυλο στο μέλι και θα θεωρηθούν μάλιστα και ...γραφικοί για τη συμπεριφορά τους αυτή.
Επανάληψις.
Με κλέβει απροκάλυπτα, μαζεύω μια παρέα και τον (τους) κάνω μπλε μαρέν....Σηκώνονται με το καλό ή με το κακό και πάνε Ελβετία για τα περαιτέρω...
Φέρνω τους επόμενους και σε λίγο καιρό πάλι τα ίδια, αυτή τη φορά ώς υποψιασμένος τους "μαγκώνω" νωρίτερα και προλαβαίνω να μπουζουριάσω κανά δυο πριν παραγραφούν τα αδικήματα. Τους υπόλοιπους, κατά τα γνωστά......παρέα, καδρόνια, μπλε μαρέν, Ελβετία.
Αυτά και με χιουμοριστική διάθεση τα έχετε δει, τα βλέπετε να συμβαίνουν εδώ αλλά και σε κάθε μεριά του κόσμου. Να μην ακούσω λοιπόν αηδίες ότι στην Αγγλία παρέτησαν υπουργό επειδή χρέωνε στο κράτος τον κηπουρό του. Αυτά είναι ο αφρός για να μη βλέπεις τί γίνεται από κάτω...
Δεν πιστεύω να μην γίνονται τα ίδια στη Ιταλία όσο ο λαός ασχολείται με το πουλί του πρωθυπουργού του...
Το σύστημα είναι πολύ καλά στημένο εκατοντάδες χρόνια και τα επεισόδια αυτά το σύστημα τα θέλει για να καλύπτει τις υπόλοιπές πομπές του...
Προτείνω λοιπόν να μην ενεργείτε εν θερμώ γιατί με αυτά μου έρχεται στο μυαλό ο Σουγκλάκος με το "εγώ πότε θα δείρω ???"

PS. Λύση δεν έχω να αντιμετωπίσω αυτά τα φαινόμενα και ποτέ δεν ήθελα να είμαι "πρωθυπουργός για μια μέρα". Κολυμπάω μαζί με όλους τους άλλους, φροντίζοντας να προσαρμόζομαι στο παρόν σύστημα και να παίρνω ό,τι περισσότερο μπορώ για την οικογένειά μου και τους φίλους μου.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τρομοκρατική επίθεση Hekima Επικαιρότητα 9 31-12-2010 00:00
Ο Κώστας............ evan400f Ανέκδοτα 7 03-12-2010 14:10
'Εφυγε' ο Κώστας Θεοχάρης... kostasvar Διάφορα 10 26-06-2010 16:24
3D επίθεση από τη Sony skippybi Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 28-09-2009 00:16
Μεθυσμένος Κώστας gma21 Ανέκδοτα 8 14-01-2009 22:58


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!