GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 15-04-2013, 10:57
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos900 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, επειδή και εγώ προσανατολίζομαι στο να αλλάξω τα EXP μου σε NEXT, θα ήθελα γνώμες από παιδιά που έχουν κάνει αυτή την μετάβαση..
Είναι όντως καλύτερο ή να μείνω στα EXP από τα οποία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Με φόβισε λίγο το σχόλιο με τις ταλαντώσεις, συν το γεγονός ότι είναι version 1.. (δηλαδή αδοκίμαστο στον χρόνο..)
δεν μπορώ να πιστέψω ότι η εταιρεία έβγαλε το καλούπι και το έδωσε προς πώληση....σίγουρα το τεστάρουν εδώ και αρκετό καιρό μόνοι τους, δεν θα διακινδυνεύουν έτσι εύκολα,την αξιοπιστία της εταιρείας !!!
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 15-04-2013, 12:48
g.b.spyropoulos Ο/Η g.b.spyropoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μoto: GS ADVENTURE 1200 08
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

καλησπερα στην παρεα.
εδω και 2 μηνες εχω βαλει τα λαστιχα θα συμφωνησω οτι στην εθνικη με μεγαλες ταχυτητες μου κανουν διαφορα μπορει ομως να φταινε 2 πραματα .
Α.οτι οι δυο βολτες που πηγα ειχαν ασχημο καιρο απο θεμα αερα
Β.ο περιστερας μου ειπε οτι χρειαζομαι διορθωση στις ζαντες κατι το οποιο δεν εχει γινει ακομα .
τωρα οσον αφορα την αποδοση τους στις στροφες εχω μεινει εκπληκτος .
μεσα στην αλλη βδομαδα θα κανω την ακτινολογιση στον Νικο και θα μπορω να σας πω για τα θεματα που νομιζω τουλαχιστον οτι εχουν σε ευθειες .
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 15-04-2013, 13:09
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

τα "φοράω"περίπου ένα μήνα έχω κάνει γύρω στα 2.000 χλχ πέρασα τα τρία ελληνικά "πάσα",Μπράλο,Δομοκό,Ελασόνα ΄πηγαίνοντας στην πίτα των Βορείων,επιστροφή εθνική και μερικά ορεινά χλμ στην Πελλοπόνησο με κανένα απολύτως θέμα...το αντίθετο θα έλεγα

"φόραγα"τα EXP και ημουν ,επίσης,ευχαριστημένος...

καλό θα ήταν να δοκιμάζουμε κάποια νέα πράγματα...εαν και πιστευω οτι η επιλογή των ελαστικών είναι αρκετά υποκειμενική υπόθεση και σηκώνει πολύ συζήτηση..
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 15-04-2013, 13:20
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από REK Εμφάνιση μηνυμάτων
τα "φοράω"περίπου ένα μήνα έχω κάνει γύρω στα 2.000 χλχ πέρασα τα τρία ελληνικά "πάσα",Μπράλο,Δομοκό,Ελασόνα, πηγαίνοντας στην πίτα των Βορείων,επιστροφή εθνική και μερικά ορεινά χλμ στην Πελλοπόνησο με κανένα απολύτως θέμα...το αντίθετο θα έλεγα

"φόραγα" τα EXP και ημουν ,επίσης,ευχαριστημένος...

Παρομοίως!

Και να προσθέσω πως ζεσταίνονται πιο γρήγορα από τα ΕΧΡ!
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 23-04-2013, 21:59
babis077 Ο/Η babis077 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: pallini
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

Να πω και γω την γνωμη μου για τα next καθως τα εβαλα και εγω αυτες τις μερες.
Βασικο ειναι πριν τοποθετηθουν να γινει σωστη ακτινολογηση για οσους εχουν ζαντες με ακτινες οπως και ομιλων, και εξηγουμε.
Την πρωτη μερα που τα φορεσα (χωρις ακτινολογηση)μετα τα 80χμ/ωρα το μηχανικη ηταν βαρκα στο γυαλο, μετα τα 140χμ/ωρα απλα τρομαξα.
Tα next εχουν ασφαλτινο χαρακτηρα και οχι on/off και την καθε ανωμαλια της ζαντας την νιωθεις στα χερια σου.
Μετα απο ακτινολογηση στον( Κουζη γαλατσι μονο 100 ευρω και οι 2 ροδες), καταλαβα το ποσο καλα πατανε τα next και πως γατζονουν στην ασφαλτο ειδικα οταν ανεβασεις ταχυτες. Τα συνιστω ανεπιφυλακτα.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 23-04-2013, 22:30
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από babis077 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω και γω την γνωμη μου για τα next καθως τα εβαλα και εγω αυτες τις μερες.
Βασικο ειναι πριν τοποθετηθουν να γινει σωστη ακτινολογηση για οσους εχουν ζαντες με ακτινες οπως και ομιλων, και εξηγουμε.
Την πρωτη μερα που τα φορεσα (χωρις ακτινολογηση)μετα τα 80χμ/ωρα το μηχανικη ηταν βαρκα στο γυαλο, μετα τα 140χμ/ωρα απλα τρομαξα.
Tα next εχουν ασφαλτινο χαρακτηρα και οχι on/off και την καθε ανωμαλια της ζαντας την νιωθεις στα χερια σου.
Μετα απο ακτινολογηση στον( Κουζη γαλατσι μονο 100 ευρω και οι 2 ροδες), καταλαβα το ποσο καλα πατανε τα next και πως γατζονουν στην ασφαλτο ειδικα οταν ανεβασεις ταχυτες. Τα συνιστω ανεπιφυλακτα.
για δωσε και παραπανω στοιχεια για τον μαστορα να τον εχουμε στα υποψιν......
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 23-04-2013, 23:39
dtz Ο/Η dtz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 315
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
για δωσε και παραπανω στοιχεια για τον μαστορα να τον εχουμε στα υποψιν......
Θεολόγε, παίρνω για λίγο το λόγο, από το φίλο πιο πάνω, γιατί τον έχω επισκεφθεί κάμποσες φορές
Είναι ο πατέρας του champion MX Παναγιώτη, και είναι πάρα πολύ καλός μάστορας, αλλά με τις ώρες του ... Αν τον πετύχεις σε καλή μέρα, όλα καλά, αν όχι μπορεί να ακούσεις απίθανες ατάκες, "για ηχογράφηση"
Μάλιστα παλιότερα δούλευε (δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμα εκεί) ο υιός champion, ο οποίος παρά τα διάφορα που έχουν ακουστεί, εμένα μου φαίνεται ευγενέστατος
και πολύ καλό παιδί ( για τιμόνι, άσε ... δεν το συζητάμε ...)
Πάντως, με την ευκαιρία που το ανέφερε ο φίλος, γιατί δεν ήξερα ότι ακτινολογεί "Βενβέ" , θα του κάνω μια επισκεψούλα για την πίσω ζάντα μου που είναι, λατέρνα φτώχια και φιλότιμο
Έχει μεταφερθεί εδώ και μερικούς μήνες Γαλατσίου 41, λίγο πάνω από την Πατησίων, τηλ 210 8541317
Αν θέλεις πάω ρωτάω, τα "σουρουκλεμέ" και σου λέω, καθώς είναι μερικά τετράγωνα πάνω από το σπίτι μου
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 24-04-2013, 00:13
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dtz Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεολόγε, παίρνω για λίγο το λόγο, από το φίλο πιο πάνω, γιατί τον έχω επισκεφθεί κάμποσες φορές
Είναι ο πατέρας του champion MX Παναγιώτη, και είναι πάρα πολύ καλός μάστορας, αλλά με τις ώρες του ... Αν τον πετύχεις σε καλή μέρα, όλα καλά, αν όχι μπορεί να ακούσεις απίθανες ατάκες, "για ηχογράφηση"
Μάλιστα παλιότερα δούλευε (δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμα εκεί) ο υιός champion, ο οποίος παρά τα διάφορα που έχουν ακουστεί, εμένα μου φαίνεται ευγενέστατος
και πολύ καλό παιδί ( για τιμόνι, άσε ... δεν το συζητάμε ...)
Πάντως, με την ευκαιρία που το ανέφερε ο φίλος, γιατί δεν ήξερα ότι ακτινολογεί "Βενβέ" , θα του κάνω μια επισκεψούλα για την πίσω ζάντα μου που είναι, λατέρνα φτώχια και φιλότιμο
Έχει μεταφερθεί εδώ και μερικούς μήνες Γαλατσίου 41, λίγο πάνω από την Πατησίων, τηλ 210 8541317
Αν θέλεις πάω ρωτάω, τα "σουρουκλεμέ" και σου λέω, καθώς είναι μερικά τετράγωνα πάνω από το σπίτι μου
Μητσακο ναι καταλαβα ποιος ειναι μπηκα και στο σαιτ του .......θα κανω και γω μια βολτα προληπτικα και βλεπω.....Ευχαριστω να εισαι καλα.....
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 24-04-2013, 14:11
babis077 Ο/Η babis077 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: pallini
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

Οπως τα λες φιλε ειναι, και πολυ καλο παιδι και πολυ καλο τιμονι και καλος μαστορας. Την αφησα το πρωι την μηχανη μεσα και την πηρα το απογευμα αλλα δεν εχει γινει σωστη ακτινολογηση. Ετσι την ξαναπηγα την επομενη μερα και την πηρα την επομενη το απογευμα. Εκανε πολυ καλη δουλεια ο Κουζεν και αφιερωσε αρκετο χρονο. Και πηρε μονο 50 ευρω για την καθε ζαντα. Ο Περιστερας μου ζητησε 110 ευρω την ζαντα και ο ΜονοΜοτο 100 ευρω .
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 24-04-2013, 14:14
babis077 Ο/Η babis077 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: pallini
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: METZELER TOURANCE NEXT

Ξεχασα να πω οτι την ακτινολογηση την κανει και ο υιος και ο πατερας. Σε εμενα την εκανε ο υιος και εμεινα απολυτα ευχαρηστημενος.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!