GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Αυτοκίνητο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 31-05-2011, 10:18
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Νεα τελη κυκλοφοριας.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελάτε ρε παιδιάαααα ... σταματήστε τα καλαμπούρια ...

Μπορεί να υπάρχουν κάποιοι που τα πιστεύουν ...






.

Για τα οχήματά μου θα χρειαζόμουνα γύρω στα €1,850. Ξέροντάς με και την κατάστασή μου, με κόβεις να τα δίνω? Πέρσι έδωσα €130 και ‘κλαίω’ ακόμη διότι θα μπορούσα να δώσω €80.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσε ρε Νίκο...που ξέρεις μπορεί να πάρουμε καμμιά ιδέα


Σωστόοοοοοοσσςςςς.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ΔΕΝ πλήρωσα τέλη κυκλοφορίας α............................................................................................................έχει τέλη 420,00 € ετησίως
Κύριοι λυπούμαι αλλά δεν....

Λίγο τζαμπατζή σε κόβω… Έχω δικηγόρο, που όχι μόνο δεν πληρώνει τέλη, σε μεγάλου κυβισμού, αλλά κυκλοφορεί και με τις πινακίδες στα τζάμια. Διότι είναι σε εμφανές σημείο, όπως προτάσσει ο νόμος.


Να βλέπατε τα μούτρα 'άγριου' τροχαίου, που βράδυ με σταμάτησε για έλεγχο και εγώ του ζητούσα, με κλειστό το τζάμι, να μου δείξει πρώτα την δική του ταυτότητα…



Τα έσοδα από τα σήματα κυκλοφορίας πάνε στα δημοτικά ταμεία. Ξέρετε τι μου χρωστάει το ‘ευρύτερο δημόσιο’?... και πόσα χρόνια...?


Αντισταθείτε αδέλφια, ξυπνήσαμε… τα έχουν κόψει και ράψει όλα στα μέτρα τους.


Όμως παν μέτρον άριστον… φτάνει να είναι μέτρο, που έλεγε και μια φίλη μου.



Αγανακτήστε – εξοργιστείτε… Θα πάω να μείνω στο Monte Carlo… το κράτος μου μέσα.

Last edited by ckk; 31-05-2011 at 10:19.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 31-05-2011, 10:32
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Νεα τελη κυκλοφοριας.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα οχήματά μου θα χρειαζόμουνα γύρω στα €1,850. Ξέροντάς με και την κατάστασή μου, με κόβεις να τα δίνω? Πέρσι έδωσα €130 και ‘κλαίω’ ακόμη διότι θα μπορούσα να δώσω €80.






Σωστόοοοοοοσσςςςς.





Λίγο τζαμπατζή σε κόβω… Έχω δικηγόρο, που όχι μόνο δεν πληρώνει τέλη, σε μεγάλου κυβισμού, αλλά κυκλοφορεί και με τις πινακίδες στα τζάμια. Διότι είναι σε εμφανές σημείο, όπως προτάσσει ο νόμος.


Να βλέπατε τα μούτρα 'άγριου' τροχαίου, που βράδυ με σταμάτησε για έλεγχο και εγώ του ζητούσα, με κλειστό το τζάμι, να μου δείξει πρώτα την δική του ταυτότητα…



Τα έσοδα από τα σήματα κυκλοφορίας πάνε στα δημοτικά ταμεία. Ξέρετε τι μου χρωστάει το ‘ευρύτερο δημόσιο’?... και πόσα χρόνια...?


Αντισταθείτε αδέλφια, ξυπνήσαμε… τα έχουν κόψει και ράψει όλα στα μέτρα τους.


Όμως παν μέτρον άριστον… φτάνει να είναι μέτρο, που έλεγε και μια φίλη μου.



Αγανακτήστε – εξοργιστείτε… Θα πάω να μείνω στο Monte Carlo… το κράτος μου μέσα.
Ενταξει(?) ολα αυτα που λες Χρηστο και λετε..., αλλα,
  1. οταν θελετε να πουλησετε το οχημα?
  2. οταν θελετε να αποσσυρετε το οχημα?
  3. οταν θελετε να καταστρεψετε το οχημα λογω παλαιοτητας?
Τοτε ζητουνται πληρωμενα τα τελευταια τελη κυκλοφοριας τα οποια αν δεν εχουν πληρωθει και τα προηγουμενα δεν θα τα εχετε! Τοτε θα τα πληρωσετε ολα μαζι με προστιμο το διπλασιο του κανονικου αντιτιμου συν τους τοκους!!

Ετσι δεν ειναι? αν κανω λαθος διορθωστε με!
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 31-05-2011, 10:33
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Νεα τελη κυκλοφοριας.....

χωρίς να έχω ελεγχθεί ποτέ, έχω ακούσει ότι εκτός του σήματος ζητούν και την απόδειξη πληρωμής......
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 31-05-2011, 10:36
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Νεα τελη κυκλοφοριας.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ΔΕΝ πλήρωσα τέλη κυκλοφορίας αυτ/του.Γιατί;Για ποιόν δρόμο μου ζήτησε φέτος 800,00 € ;Εξω από το σπίτι μου υπάρχει λακούβα διαμέτρου διαρραγέντος βλήματος όλμου 81χλστ.Για να κάνω τη διαδρομή Παγκράτι-Κέντρο με μοτό κάνω το σταυρό μου και προσευχή.Να γιατί δεν τους τα δίνω.Τα "τέλη" όπως λέει και η λέξη, βασίζονται στην αρχή της "ανταποδοτικότητος".Ελεγε ο νομοθέτης πριν από κάμποσα χρόνια: "τα εισπραττόμενα τέλη προορίζονται για την κατασκευή και συντήρηση έργων οδοποιΐας". Τα τέλη ΔΕΝ είναι φόρος. Το έχω ξαναγράψει: ο φόρος καταβλήθηκε άπαξ διά της καταχωρήσεως του οχήματος. Προφανώς για κάποιους ηλίθιους, η ιδιοκτησία είναι ποινικό αδίκημα.
Το ίδιο αυτοκίνητο στη Γερμανία έχει τέλη 420,00 € ετησίως

Κύριοι λυπούμαι αλλά δεν....
και αν θες να πουλησεις μετα?
τι γινεται?
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 31-05-2011, 10:40
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Νεα τελη κυκλοφοριας.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
και αν θες να πουλησεις μετα?
τι γινεται?
Έχω την εντύπωση πως πρέπει να είναι πληρωμένα τα τέλη της τρέχουσας χρονιάς μόνο.

Δηλαδή αν εγώ το 2008 καταθέτω πινακίδες και δεν πληρώνω τέλη... και ξαφνικά το 2011 θέλω να το πουλήσω, παίρνω πινακίδες, πληρώνω τέλη του 2011 και μπορώ να κάνω μεταβίβαση.

Αν όμως δεν πλήρωνα τέλη χωρίς να έχω καταθέσει πινακίδες, εκεί νομίζω ότι υπάρχει θέμα και θα κληθώ να πληρώσω και τα τέλη των προηγούμενων ετών...

Ας με διορθώσει κάποιος εμπειρότερος αν κάνω κάπου λάθος...
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 31-05-2011, 10:42
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Νεα τελη κυκλοφοριας.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν όμως δεν πλήρωνα τέλη χωρίς να έχω καταθέσει πινακίδες, εκεί νομίζω ότι υπάρχει θέμα και θα κληθώ να πληρώσω και τα τέλη των προηγούμενων ετών...

αυτο λεμε!
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 31-05-2011, 10:47
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Νεα τελη κυκλοφοριας.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο λεμε!
Όταν πήγα να πληρώσω τα τέλη του GS γιατί ήταν καινούριο και δεν είχαν προλάβει να στείλουν ειδοποιητήριο, ήταν μια ατελείωτη ουρά δίπλα και κατέθεταν πινακίδες IHM, IMI, κ.ο.κ. που σημαίνει ότι ήταν ολοκαίνουρια οχήματα...

Κάποια στιγμή ρωτάω κάποιον "Δε θα το κινείτε πια?" Και τι μου απαντάει..? Πήγα στην Κωνσταντινουπόλεως, "χτύπησα" 2 πινακιδούλες και θα βάλω αυτές...

Βέβαια παίζει με τη φωτιά όποιος το κάνει γιατί θεωρητικά είναι ανασφάλιστος... αν και διατηρώ επιφύλαξη για το κατά πόσο μπορεί να γίνει διαστάυρωση σε περίπτωση "ελαφρού" ατυχήματος... γιατί σε θανατηφόρο θα τα βρουν όλα!!
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 31-05-2011, 11:13
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Νεα τελη κυκλοφοριας.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν πήγα να πληρώσω τα τέλη του GS γιατί ήταν καινούριο και δεν είχαν προλάβει να στείλουν ειδοποιητήριο, ήταν μια ατελείωτη ουρά δίπλα και κατέθεταν πινακίδες IHM, IMI, κ.ο.κ. που σημαίνει ότι ήταν ολοκαίνουρια οχήματα...



Κάποια στιγμή ρωτάω κάποιον "Δε θα το κινείτε πια?" Και τι μου απαντάει..? Πήγα στην Κωνσταντινουπόλεως, "χτύπησα" 2 πινακιδούλες και θα βάλω αυτές...


Βέβαια παίζει με τη φωτιά όποιος το κάνει γιατί θεωρητικά είναι ανασφάλιστος... αν και διατηρώ επιφύλαξη για το κατά πόσο μπορεί να γίνει διαστάυρωση σε περίπτωση "ελαφρού" ατυχήματος... γιατί σε θανατηφόρο θα τα βρουν όλα!!
Kωστα

μια κι εμπλεχτηκα σε ''ελαφρο'' ατυχημα περυσι το καλοκαιρι (εφταιγα) η ασφαλιστικη εταιρεια οταν πηγα να κανω την δηλωση ατυχηματος μου ζητησε την αδεια του οχηματος μου την οποια κι εβγαλε φωτοτυπια!

Η δε τροχαια που ηρθε ζητησε επισης την αδεια κυκλοφοριας του οχηματος μου.
Αν ειχα πινακιδες απο την Κωνσταντινουπολεως πρωτον δεν θα ειχα αδεια και δευτερον θα μου γινοταν μηνυση περι ''αντιποιησης αρχης/πλαστη πινακιδα'' απο τον τροχαιο (= αυτοφορω) αφου η πισω πινακιδα δεν θα φερει την αναγλυφη σφραγιδα του υπουργειου και την οποια πηγε και κοιταξε πρωτη-πρωτη και στα δυο οχηματα.

Τελος το οχημα δεν περναει ΚΤΕΟ με αυτα τα οποια λεγονται εδω σε αυτο το νημα!
Αυτο νομιζω σου απανταει στο ερωτημα/απορια σου.

Last edited by GeorgeP; 31-05-2011 at 11:14.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 31-05-2011, 11:22
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Νεα τελη κυκλοφοριας.....

Με μία απλή δήλωση απώλειας της αδειας κυκλοφορίας σε 3 εργάσιμες έχεις επανέκδοση της αδειάς σου.Οπότε έχεις 2 επίσημες ίδιες άδειες ...τώρα τι θα κάνεις με την μία απο αυτές?.......
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 31-05-2011, 11:26
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Νεα τελη κυκλοφοριας.....

πάντως μυαλό δεν βάζουμε εεε ????
έχουμε τη δυνατότητα να "κλέψουμε" 500 ευρώ από τα τέλη.....φανταστείτε αυτούς που έχουν δυνατότητα να κλέψουν 500 εκατομμύρια ευρώ από το δημόσιο.....

άρα σημασία έχει πόσο πιό μεγάλο βάζο με μέλι έχει ο καθένας μπροστά του εεε ???
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Νεα προσφορα BMW για τα GS MOYTPO Γενικά - Μοτοσυκλέτα 0 06-05-2011 19:52
Νεα παγκρήτια μάζωξη??? gelasios Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 17 29-09-2010 20:35
ελλατωματικα φαναρια κυκλοφοριας athaneco Γενικά - Αναβάτης 7 10-02-2010 02:12
Αλλαγες στα τελη κυκλοφοριας georgekostas Διάφορα 22 02-08-2009 15:38
Νεα μετρα για τους κρατούμενους wet & dirty Ανέκδοτα 13 28-02-2009 19:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:54.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!