GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 28-05-2011, 23:04
dim orestiada Ο/Η dim orestiada βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μoto: gs 1200 adventure 08
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

...
Attached Images
File Type: jpg DSC00226.jpg (101.4 KB, 69 views)
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 02-06-2011, 14:08
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Μια ερωτηση με το φτωχο μου το μυαλο....
Ποσο οικονομικη λυση ειναι το καμπινγκ?? Ισχυει οτι τα παιρνεις μια φορα τα πραγματα και ξενοιαζεις??
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 02-06-2011, 14:40
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από staikosn1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερωτηση με το φτωχο μου το μυαλο....
Ποσο οικονομικη λυση ειναι το καμπινγκ?? Ισχυει οτι τα παιρνεις μια φορα τα πραγματα και ξενοιαζεις??
Εγώ δεν έχω μεγάλη εμπειρία από κάμπιγκ αλλά μπορώ να σου πω το εξής. Αν και εσύ είσαι ελαφρά άσχετος με το κάμπινγκ πάρε από το Carefour ή αντίστοιχα μία σκηνή φτηνή. Βασικό: Δύο εισόδων και δύο πανιών. Το εσωτερικό να έχει μπόλικη επιφάνεια καλυμμένη με σήτα. Πάρε φτηνό αυτοφουσκόμενο υπόστρωμα. (25-30 ευρώ). Πάρε (ίσως αν είναι δροσιά στα μέρη σου) ένα φτηνό υπνόσακο για ελάχιστη θερμοκρασία 0 βαθμούς (ψευτιές λένε, για 10 καλά θα είναι) που όμως θα ταιριάζει στο ύψος σου. Άντε και κανένα φουσκωτό μαξιλάρι. Αν αυτά τα αποθηκεύεις σε μέρος καθαρό και ξηρό θα τα έχεις για πάρα πολύ καιρό. άντε να χρειαστείς μπανέλες για τη σκηνή άμα σπάσουνε αλλά είναι και αυτές φτηνές. Με 90-100 ευρώ έχεις καθαρίσει για 4-5 καλοκαίρια. Δοκιμάζεις και βλέπεις. Αλλά η δοκιμή θα σου έχει βγει φτηνά! Μετά, έχοντας πλέον την εμπειρία ψάχνεις καλύτερα και ακριβότερα πράγματα που ναι, αν τα προσέχεις στη χρήση και ειδικά στην αποθήκευση θα σου βγάλουν από όσο ακούω πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 02-06-2011, 15:00
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Έχω σκηνή που έχει βγάλει πολλά καλοκαίρια και χρησιμοποιείται ακόμα (αν και πλέον γέρασε) που είναι 15 χρονών. Και μην φανταστείτε, την είχα πάρει 10.000 δρχ (30κάτι ευρώ). Όπως λέει ο Νικολής, ο εξοπλισμός για κάποιον ερασιτέχνη είναι φτηνός. Ιδιαίτερα είσαι διατεθειμένος να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς στον όγκο-βάρος.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 02-06-2011, 15:33
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Ενδιαφερον... Θα το κοιταχω γιατι εχω μπει σε σκεψεις αυτο το καλοκαιρι!!
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 02-06-2011, 16:30
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από staikosn1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφερον... Θα το κοιταχω γιατι εχω μπει σε σκεψεις αυτο το καλοκαιρι!!
Η κατασκήνωση με μηχανή πρεσβεύει για εμένα την επιτομή της απλότητας και της λιτότητας. Όχι στα πολλά αξεσουάρ, όχι στις πολλές διευκολύνσεις. Το βασικότερο αξεσουάρ για κάμπινγκ που δεν αγοράζεται με όλα τα λεφτά του κόσμου, είναι η καλή παρέα. Αν την έχεις αυτή και ελάχιστο εξοπλισμό, θα περάσεις τέλεια! Πολύ καλύτερα από το ξενοδοχείο τολμώ να πω. Από την άλλη τι να έλεγα εγώ ο που βόλτα χωρίς ταλαιπωρία δε μου χαράσσετε πλέον καθόλου στο μυαλό...

Last edited by Markas; 02-06-2011 at 16:31.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 02-06-2011, 18:31
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Markas Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατασκήνωση με μηχανή πρεσβεύει για εμένα την επιτομή της απλότητας και της λιτότητας. Όχι στα πολλά αξεσουάρ, όχι στις πολλές διευκολύνσεις.
Επειδή αυτό είναι μπηχτή δεν θα το αφήσω να περάσει έτσι!!


Πριν αρχίσω την περιγραφή να πω πως καθότι μόνος μου δεν έκατσα να το ψάξω πολύ με βάρος και όγκο και ήμουν γενικά "large" στα πράγματα που πήρα μαζί μου στην πρόσφατη εξόρμηση με τον Νικολή (Markas) (το λέω μπας και γλιτώσω το δούλεμα!!).

Χώρος μεταφοράς: πλαϊνά σαμάρια Givi 21/30 lt έκαστο (στα 21 lt) που στηρίζονταν σε βάσεις για βαλίτσες Touratech, μπαγκαζιέρα Trax της SW Motech 38 λίτρων, tank bag Enduro της Colori 25/32lt (στα 25lt), αδιάβροχος σάκος Louis.de 50 lt και στεγανός σάκος XDive 70 lt. Σύνολο 225 λίτρα που δυνητικά γίνονται 250. Βέβαια χωρίς συνεπιβάτη.




Το αριστερό σαμάρι έχει ένα sleeping bag Terra Wind 8-25°, ένα υπόστρωμα αυτοφουσκώμενο 2,5cm Terra και ένα μικρό μαξιλαράκι (τα φουσκωτά μαξιλαράκια κάπου τα έχω χώσει και δεν θυμάμαι που).

Το δεξί σαμάρι έχει τα ρούχα: μια αλλαξιά εσώρουχα-κάλτσες, έξτρα μπλουζάκι, παντελόνι, βερμούδα, σετ ισοθερμικά για το βράδυ, μικρή πετσέτα, καπελάκι, μικρό νεσεσέρ καθώς και μαγιό - λεπτή πετσέτα θαλάσσης - σαγιονάρες για την περίπτωση που θα κάναμε μπάνιο.

Η μπαγκαζιέρα Trax έχει μικρό ισοθερμικό ψυγείο με 2 δίλιτρα κατεψυγμένο νερό και θερμός 500ml με παγωμένο τσίπουρο, tooltube του Νίκου με εργαλεία, 1 ψευτοαδιάβροχο (δεν περιμέναμε βροχή), το user manual του F800GS, 1 ζευγάρι ελαφριά αθλητικά παπούτσια, ενισχυμένη ταινία, tireups και ένα μικρό πλαστικό τάπερ με αντάπτορες για την παροχή ρεύματος της μηχανής, ipod, μπαταρίες, 2ο κινητό, 2ο φακό, 2η SD Card, 2 μπαταρία για την GoPro, φορτιστές usb για κινητά και ipod, μάσκα ύπνου, ωτοασπίδες, ραδιοφωνάκι, σημειωματάριο και στυλό/μολύβι. Α, και ό,τι χταπόδια και ιμάντες περίσσεψαν (όχι και πολλοί!)..

Το tankbag είχα την φωτογραφική μηχανή, φακό κεφαλής, πιρουνοκουταλομάχαιρο, gel αλκοόλ για καθαρισμό χεριών, χάρτης Road Κρήτης, φακελάκια νεσκαφέ και φαρμακείο.

Ο μαύρος στεγανός σάκος έχει την σκηνή, μια New Camp Zakinthos 3 ατόμων 3 εποχών βαριά για μηχανή (5,6 kg χωρίς τα πασσαλάκια), ενισχυμένα πασσαλάκια και πλαστικό σφυράκι, χοντρό μουσαμά για έξτρα πάτωμα, 2 κομμάτια νάυλον 4x5μ για να καλύψουμε τις 2 σκηνές σε περίπτωση βροχής, προσανάμματα και 2 τρίποδα αλουμινένια καρεκλάκια (είπαμε, ήμουν large!) τα οποία την άλλη μέρα δέθηκαν πάνω στα σαμάρια.

Ο μπλε αδιάβροχος σάκος έχει σε τσάντες τις κονσέρβες, μπισκότα, κρουασάν, χυμό, μωρομάντηλα, χαρτί υγείας, αλουμινένια κούπα, πλαστικά ποτήρια και ποτηράκια, λεμόνια και κεράκια ρεσώ για να κάνουμε ατμόσφαιρα το βράδυ...

Να μην ξεχάσω βέβαια και την σχάρα που περίσσευε σαν την κεραία και ήταν το κερασάκι στην τούρτα...

Και ιδού το "after"...




Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Markas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βασικότερο αξεσουάρ για κάμπινγκ που δεν αγοράζεται με όλα τα λεφτά του κόσμου, είναι η καλή παρέα. Αν την έχεις αυτή και ελάχιστο εξοπλισμό, θα περάσεις τέλεια! Πολύ καλύτερα από το ξενοδοχείο τολμώ να πω. Από την άλλη τι να έλεγα εγώ ο που βόλτα χωρίς ταλαιπωρία δε μου χαράσσετε πλέον καθόλου στο μυαλό...
Ε, εδώ τα φτιάχνεις τα πράγματα... Πότε η επόμενη Νικολή;
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 02-06-2011, 19:16
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Πιο καλή φωτογραφία από το συγκεκριμένο μέρος νομίζω έχεις ε;

Reply With Quote
  #39  
Παλιό 02-06-2011, 19:29
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Markas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο καλή φωτογραφία από το συγκεκριμένο μέρος νομίζω έχεις ε;


Αυτή εδώ εννοείς;



Για τους μερακλήδες: Κλικάροντας στην φωτογραφία ανοίγει σε νέο παράθυρο σε κανονικές διαστάσεις..
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 02-06-2011, 19:46
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Που ειστε σε αυτην την φωτο?? Ειναι κουκλα!! Μου χρειαζεται ενα τετοιο μερος για διακοπες!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!