GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 16-06-2012, 13:10
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΞΑΓΟΡΑ CARREFOUR ΑΠΟ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από arnhths Εμφάνιση μηνυμάτων
Αδικία στην ελεύθερη αγορά δεν υπάρχει.

Οι "αδικίες" εξισώνονται από τους Νόμους της αγοράς που περιλαμβάνουν και την προσφορά έως και ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ.
..........................
.........................
...........................
.............................
Μέσα σόλα αυτά καλό είναι ο καταναλωτής να προβαίνει σε έρευνες αγοράς, να εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες, να κλείνει τα αυτιά στις κινδυνολογίες και να αγοράζει έξυπνα για να είναι ο τελικός κερδισμένος.
Καλά και άγια όσα γράφεις αλλά μιλάμε για σχέσεις μεταξύ αντιπροσώπου και ΑΛΥΣΙΔΑΣ καταστημάτων (όχι απλού "συναισθηματικού" μικρομάγαζου),
και σίγουρα δεν μιλάμε για το όφελος του τελικού καταναλωτή, δηλαδή εσένα και εμένα, θέμα το οποίο σηκώνει πολύ συζήτηση.

Στο συγκεκριμένο περιστατικό η αλυσίδα είχε αρκετή "πειθώ" ώστε να περάσει το δικό της μέσα στα πλαίσια των "νόμων της αγοράς".

Όσον αφορά το όφελος του καταναλωτή, η προσωπική μου άποψη είναι ότι η τελική τιμή ενός προϊόντος δεν είναι το Άγιο Δισκοπότηρο της έρευνας αγοράς.

Και μπαίνω στο ψητό...

Ήθελα να αγοράσω ένα κράνος Schuberth C3.
Η έρευνα μου έδωσε χαμηλότερη τιμή στην Ελλάδα τα 430 ευρώ
και 398 ευρώ από γνωστό ιντερνετομάγαζο Γερμανία.

Θα μπορούσα να πάω να δοκιμάσω στην Ελλάδα και να ψωνίσω απ'έξω.
Για τη συγκεκριμένη διαφορά τιμής δεν το έκανα διότι προτιμώ να έχω ΑΜΕΣΗ υποστήριξη, αλλά και ένα επιπλέον πόστο να πίνω τον καφέ μου στους Αμπελοκήπους
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 16-06-2012, 13:22
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΞΑΓΟΡΑ CARREFOUR ΑΠΟ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟ

Καταρχήν, μπορεί να έχουμε ελεύθερη αγορά αλλά η πώληση κάτω του κόστους είναι παράπτωμα το οποίο τιμωρείται με πρόστιμο το οποίο ξεκινά από 0,5% και μπορεί
να φτάνει στο 3% του ετήσιου τζίρου. Τιμή κόστους βέβαια θεωρείται η τιμή που αναγράφεται στο τιμολόγιο αφαιρώντας τις εκπτώσεις τα μεταφορικά
και τον φπα. Εκπτώσεις με πιστωτικά σημειώματα δεν αφαιρούνται.

Άρα μιλάμε για κάτι παράνομο και αθέμιτο.

Μια πολύ ωραία ερώτηση είναι και ποιος το τηρεί αυτό. Μάλλον λίγοι. Αφού και σε αυτή την περίπτωση το κράτος κλείνει τα μάτια ο και καθένας κάνει ότι θέλει.

Σε σοβαρές εταιρίες σου κάνουν κάθε χρόνο σεμινάρια περί αθέμιτου ανταγωνισμού, πρώτος και βασικότερος κανόνας είναι ότι ο εκπρόσωπος μιας εταιρίας
σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να καθορίζει τις τιμές που θα πουλά ο πελάτης του. Υπάρχει ένας κατάλογος με προτεινόμενες τιμές λιανικής και μέχρι εκεί. Υπάρχουν
και άλλα κεφάλαια όπως δεσπόζουσα θέση στην αγορά τα οποία δεν χρειάζεται να αναλύσω.

Αν συνδυάσετε αυτά τα δυο θα καταλάβετε νομικά πως θα έπρεπε να λειτουργεί η αγορά. Γιατί η αγορά δεν γράφει τους νόμους μόνη της . Και άλλο ελεύθερη αγορά
και άλλο ασύδοτη και αθέμιτη. Η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός είναι δυο έννοιες που δημιουργήθηκαν για να δώσουν την δυνατότητα στον καταναλωτή να έχει καλύτερες
τιμές προιόντων και υπηρεσιών ΚΑΙ ΟΧΙ για να κλείνουμε τον μικρότερο και πιο αδύναμο ανταγωνιστή μας.

Κατά καιρούς έχουν επιβληθεί μεγάλα πρόστιμα σε εταιρίες για αθέμιτο ανταγωνισμό αλλά δυστυχώς από ότι φαίνεται αυτό δεν τους αποτρέπει από το να το ξανακάνουν. Γι αυτό
τη λύση θα έπρεπε να την δίνουμε εμείς οι καταναλωτές προσέχοντας τι αγοράζουμε και από ποιον. Μεγάλο παράδειγμα η αθηναϊκή ζυθοποιία. Όποιος ενδιαφέρεται και το ψάξει λίγο θα καταλάβει τι εννοώ.

Στο θέμα με τα χρήματα που δεν πληρώνουν. Φίλε μου ακόμα και νομικά να πας, αν σκεφτείς πότε θα τελειώσεις με τα δικαστήρια για την διεκδίκηση των χρημάτων σου
άστα και βράστα. Συνήθως σε άλλες περιπτώσεις παίρνουν τα χρήματα τους ασκώντας τους άλλες πιέσεις όπως το να σταματήσουν να τους προμηθεύουν προιόντα. Τώρα δεν ξέρω
κατά πόσο έχεις τα μέσα για να τους πιέσεις. Εύχομαι να ισχύει αυτό που λέει ο αρνητής.

Φριτς αυτό που λες με την παράλληλη αγορά ισχύει αλλά όχι σε όλες τις περιπτώσεις. Και εδω πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί σαμπουάν, οδοντόκρεμες, απορρυπαντικά,
αναψυκτικά από την Ιταλία είναι κάτω από την μισή τιμή που πουλάμε στην Ελλάδα. Αν διαβάσεις παραπάνω τι είχα γράψει θα πάρεις ένα δείγμα.

Τέλος . Φίλε Γιώργο συμφωνώ μαζί σου ότι όποιου δεν του αρέσει μπορεί να φύγει αλλά διαφωνώ στο ποιος πρέπει να φεύγει. Πιστεύω περισσότερο στην δικαιοσύνη είτε
ηθική είτε στην καθ εαυτού. Αλλά αυτά είναι πράγματα που λειτουργούν σε κοινωνίες που είναι έτη φωτός μπροστά από τη δική μας. Εδω είμαστε η χώρα του Άκη!!!!!!!!! Με εισαγγελείς να παραιτούνται
και να παρακολουθούνται τα τηλέφωνα τους όταν δεν εξυπηρετούν τα συμφέροντα κάποιου. Εγώ επέλεξα να κάτσω απέναντι από το σύστημα και να λέω τα πράγματα ως έχουν, την συνείδηση μου
την έχω καθαρή. Αυτοί όμως συνεχίζουν να κερδίζουν στις πλάτες μας.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 16-06-2012, 14:03
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΞΑΓΟΡΑ CARREFOUR ΑΠΟ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟ



Το νήμα εξελλίσσεται με πολύ ενδιαφέροντα ποστ!!!!
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 16-06-2012, 20:24
arnhths Ο/Η arnhths βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: ΒΕΛΕΣΤΙΝΟ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΞΑΓΟΡΑ CARREFOUR ΑΠΟ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Translatoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά το όφελος του καταναλωτή, η προσωπική μου άποψη είναι ότι η τελική τιμή ενός προϊόντος δεν είναι το Άγιο Δισκοπότηρο της έρευνας αγοράς.

Και μπαίνω στο ψητό...

Ήθελα να αγοράσω ένα κράνος Schuberth C3.
Η έρευνα μου έδωσε χαμηλότερη τιμή στην Ελλάδα τα 430 ευρώ
και 398 ευρώ από γνωστό ιντερνετομάγαζο Γερμανία.
Σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί το internet την πανάκεια των best buys. Για να δώσω 1 παράδειγμα τυχαίο, βλέπουμε το συγκεκριμένο κατάστημα εδώ το οποίο έχει σε πολλά προϊόντα μικρότερη σχεδόν την ίδια τιμή με γνωστό ιντερνετομάγαζο + μεταφορικά εδώ.

Οπωσδήποτε μιά αγορά δεν τη χαρακτηρίζει ως smart buy μόνο η on-line ταυτότητα και η τιμή αλλά πολλοί άλλοι παράγοντες όπως αν το προϊόν χρειάζεται aftersales υποστήριξη, ποιός την παρέχει (πολλά καταστήματα σε παραπέμπουν απλώς στο service του κατασκευαστή εν αντιθέσει με πολλούς online πωλητές που δέχονται πίσω το προϊόν και το αντικαθιστούν ή το επισκευάζουν χωρίς καμία επί πλέον επιβάρυνση), τρόπος πληρωμής κλπ κλπ.

Η δυναμική των αγορών είναι τέτοια που η νομοθεσία αγωνιωδώς προσπαθεί για παρεμβατικό ρόλο αλλά οι Νόμοι της αγοράς την ακυρώνουν και διαμορφώνουν τους δικούς τους, πράγμα που καθιστά την ύπαρξη Υπουργείου αναγκαία μόνο για την αντιμετώπιση ακραίων καταστάσεων.

Εδώ θα δώσω πάλι το παράδειγμα της μουσικής βιομηχανίας που καμιά νομοθεσία δεν είχε χαρακτηρίσει τα προϊόντα της ως υπερκοστολογημένα και μετά τις πρώτες κραυγές και απειλές από μεριάς εταιρειών, νομοθετών και καλλιτεχνών αναφορικά με την πειρατεία και τους χρήστες της που έφερε η επέλαση του internet, η δυναμική της αγοράς έφερε τη δραστική μείωση (αυτοδιόρθωση) των τιμών σαυτά που αποδεικνύεται τελικά ότι ήταν τα λογικά πλαίσια..... και δεν είδαμε και κανένα καλλιτέχνη να πεθαίνει από ασιτία ούτε καμιά εταιρεία να κλείνει.

Πιστεύω ότι η δυναμική και μόνο της αγοράς κάνει τις αυτοδιορθώσεις της όπως συμβαίνει και στην παγκόσμια οικονομία. Βέβαια χρειάζεται και το Κράτος για τις περιπτώσεις όπως πριν μερικά χρόνια ('07 αν θυμάμαι καλά) απεδείχθη ότι οι γαλακτοβιομηχανίες αλλά και τα super market (παραπάνω από μία φορά) συμφωνούσαν τις τιμές μεταξύ τους με αποτέλεσμα να πωλούνται προϊόντα φθηνότερα στη Γερμανία απ ότι εδώ, τη χώρα παραγωγής τους. Αυτά τα περιστατικά αθέμιτου ανταγωνισμού είναι όμως τα μόνα απ τα οποία μπορεί να μας προστατεύσει.

Από τη στιγμή που δεν μπορεί να υπεισέλθει στην κοστολόγηση του προϊόντος στο επίπεδο του κατασκευαστή ή να περιορίσει τη γκάμα των brand names που εκπροσωπούνται από μία εταιρεία, ο αθέμιτος ανταγωνισμός θα υπάρχει και ο καταναλωτής σα μόνο όπλο θα έχει τις smart buys. Eνδεικτικά παραδείγματα τα γενόσημα φάρμακα, η Procter & Gamble που μαζί με τη Jonhson πατρονάρουν το 95% των brand names της αγοράς καλλυντικών, απορρυπαντικών κλπ, η Αθηναϊκή Ζυθοποιϊα με το 90% των brand names μπύρας και όχι μόνο κλπ, κλπ.
Παλαιότερα ανεξάρτητος εισαγωγέας έφερε μια τεράστια ποσότητα Coca-Cola στο 1/3 της τρέχουσας τιμής από Αγγλία μέσω Κύπρου και την έριξε σε μια συγκεκριμένη αλυσίδα αναγκάζοντας την επίσημη 3Ε να ρίξει την τιμή κάτω από 50%.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Translatoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσα να πάω να δοκιμάσω στην Ελλάδα και να ψωνίσω απ'έξω.
Για τη συγκεκριμένη διαφορά τιμής δεν το έκανα διότι προτιμώ να έχω ΑΜΕΣΗ υποστήριξη, αλλά και ένα επιπλέον πόστο να πίνω τον καφέ μου στους
Αμπελοκήπους
Φυσικά και κανείς δεν θα σε περιορίσει από τον να είσαι LARGE, εγώ αντίθετα προτιμώ αντί τις large buys, τις smart buys. Παραιτήθηκα από το ρόλο του LARGE μετά από 2-3 περιστατικά όπου είδα να με έχουν για σίγουρο και να γίνονται χαλί για να κερδίσουν τον καινούργιο ή τον αυστηρό, με αποτέλεσμα να βγω χαμένος είτε στην υποστήριξη (συνεργεία), είτε στην αγορά (moto με ρωγμή στο μπλοκ). Από τότε κρατάω απόσταση από τον έμπορο ή τον τεχνίτη και κρατάω τις συναλλαγές σε αυστηρά πλαίσια.

Το μόνο πόστο που πίνω καφέ είναι ο κρεοπώλης, κι αυτός ενίοτε μου πασσάρει το στραβό, για να έχω άμεση πληροφόρηση σε πιό χωριό π.χ. σφάξανε κάνα μοσχαράκι 45 κιλά να πάω να χτυπήσω 15 και να τα καταψύξω.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!