GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 02-10-2009, 11:20
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα δικα μου καγκελα ειχαν πιασει σκουρια και μου την σπαγανε και μενα μεχρι που με μικρη προσπαθεια γυαλιζοντας τα εγιναν σαν καινουργια και το θεμα ξεχαστηκε .
Θυμαμαι ομως οταν η μηχανη δικαβαλη και ελαφρως φορτημενη μου επεσε και πως ο σωστος σχεδιασμος τους προστατετεψαν εμας και την περισουσια μου .
Ναι, συμφωνω, αλλα οταν δινεις 18,500ε το λιγοτερο που ΔΕΝ περιμενεις ειναι η σκουριά!!

Η δευτερη παράγραφος ΠΟΛΥ σωστη!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα διαβασει πολλες φορες μαρτυριες αναβατων για αυτο το περιεργο λιωσιμο στο πινακα των οργανων.

Δεν ηταν UFO αλλα οι ακτινες του ηλιου που μεταμορφωναν την ζελατινα σε μεγενθυτικος φακο.
Σου απαντω όπως και παραπανω ''οταν δινεις 18,500ε το λιγοτερο που ΔΕΝ περιμενεις...''
Εχω να σου δειξω φωτογραφιες ταμπλο Varadero με........τρυπες (σχεδόν)!!!! Ναι απο τον ηλιο αλλα ουτε και σε αυτο το μηχανακι με τα 12500ε κοστος κτησης περιμενεις κατι τετοιο!!!!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι παρκαρω οποτε μπορω αντιθετα στον ηλιο το θηριο , η την σκεπαζω .
Αυτο δεν ειναι λυση για οχημα 18500ε ουτε για 12500ε βεβαια!!! Αν δουλευες εκει που δουλευω εγω (λιμανι Πειραια-ΣΕΜΠΟ κονταινερ) οπου δεν υπαρχει ουτε κοντρα / ξεκοντρα με τον ηλιο αλλα ουτε και δεντρο τοτε τι θα εκανες αγαπητέ μου?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Αληθεια τα αυτοκινητα τα οποια οι ιδιοκτητες τους καλυπτουν το ταμπλο η το μπαμπριζ τους το καλοκαιρι ειναι κατωτερης ποιοτητα η ειναι για πεταμα ?
Ουτε για πεταμα ειναι ουτε κατωτερης ποιότητας, απλα πολυ ανωτερης!! 15 χρόνια Yhundai Accent κατω απο τον ηλιο του λιμανιου (δες παραπανω) χωρις καμια καλυψη και το ταμπλό ειναι καινουριο!!!! Ελα να το δεις!! το ιδο και σε ολα τα αυτοκινητα συναδελφων απο Opel του '89 μεχρι Μερσεντές!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταυτοχρονα ομως εχω την καλυτερη καλυψη στην κατηγορια και καθε φορα που βγαινω εξω και ιδιαιτερα τον χειμωνα την εκτιμω ολο και περισσοτερο.
Καλα μην ορκιζεσαι τωρα διότι η καλυψη της GS ειναι ενα απο τα προβληματικα στοιχεια εν σχεση με τον ανταγωνισμό και ειδικα στο 1,85μ και πανω αναβατες!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προβλημα με την στεγανοτητα των φαναριων ειναι πραγματι σπασιμο και ιδιαιτερα οταν δεν μπορει να αντιμετωπιστει παρα τις αντικαταστασεις
των φαναριων. Οστοσο ειναι μεμονωμενη περιπτωση (προσωπικα δεν το εχω διαβασει αλλου ) που προκαλει μονο αισθητικη μελαγχολια και οχι λειτουργικη.
Η ιδια απαντηση με παραπανω ''οταν δινεις 18,500ε το λιγοτερο που ΔΕΝ περιμενεις...'' ειδικα μαλιστα οταν πολυ γτηνοτερα δικυκλα δεν παρουσιαζουν τετοια φαινόμενα!! Αισθανεται κανεις κάπως.......πως να το πω........!!!!!!
Και φυσικα δεν ειανι μονον αισθητικη μελαγχολια διότι επαναλαμβανομενη υγρασια στο φαναρι=σκουρια στα φις απο πισω!!!!!! Εκτος κι αν ειναι ανωξειδωτα που δεν το πιστευω!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομως το βραδυ εχω ικανοποιτικα φωτα στο δρομο (πολλοι λενε τα καλιτερα της κατηγοριας)........... .
Κι εδω μην ορκιζεσαι, να λες οτι για εσένα ειναι άριστα διότι ειναι κοντα στον μεσο ορο συμφωνα με ολα τα τεστ των μοτοπεριοδικων του κοσμου κι αναφερεται επισης στα μειον της στο προτελευταίο τευχος του ΜΟΤΟ όπου υπαρχει συγξριτικο με άλλα μεγαθηρια (Guzzi, KTM)!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το σασμαν ομως δεν μπορω να πω πολλα , ειμαι ομοιοπαθεις - εσκασε ξαφνικα και σε μια μοτοσυκλετα που την καβαλω με το γαντι - παρα μονο πως η βλαβη αντικατασταθηκε στην εγγυηση της.
Θα μπορουσε να ηταν ο αξονας ολοκληρος
Ομως η αντικατασταση του immobilizer , τα μπροστινα σωληνακια των φρενων , του controller της ατλιας βενζινης απο ανακλησεις της εταιριας , με εκαναν να εχω τρια λιγοτερα πραγματα να με απασχολουν .
Εχεις τρια λιγοτερα πραγματα να σε απασχολουν απο τα πόσα σε συνολο????
Και μην ξεχνας οτι controller και immobilizer μπορει να αλλαχτηκαν στην εγγυηση αλλα λογω τους ειδους των ανταλλακτικων κανεις δεν σε σιγουρευει οτι δεν θα ξανασυμβουν τα ιδια και τοτε θα εισαι εκτος εγγυησης!!!!!! Το εκτος εγγυησης ισχυει και για το σαζμαν!!
Στα Βαραντερο αλλαζουμε τις αντεννες σαν στραγάλια, και μια και δυό και τρεις φορές!!! Και σημειωσε οτι ο προμηθευτης ειναι κοινος και για την BMW και για την Χοντα και ειανι γερμανος!!!!!!! Πήγε και η Χοντα στον Γερμανο (απο τον Εγγλεζο) για τις αντέννες και .......τζιφος κι εκει!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μπαταρια μου στεκει καλα γιατι την συντηρω συχνα και σε καμια περιπτωση δεν εχω φοβο μηπως καποιο πρωι δεν δωσει ζωη στο θηριο.
Γιατι ηξερα οτι και αυτη ειχε θεμα αξιοπιστιας ομως ημουν ετοιμος να το αντιμετωπισω και στο φιναλε δεν ειναι τραγικο το κοστος ενος συντηρητη ενω η σωστη συντηρηση μεγαλωνει την δειαρκεια ζωης της.
Η μπαταρια ειναι μεγάλη ιστορια αλλα σε αυτο το θεμα δεν φταιει η BMW αλλα ο κατασκευαστης της μπαταριας!!! Καποτε αγοραζες Yuasa και για 4 χρόνια εισουν αρχοντας, τωρα αγοραζεις Yuasa και σε 2 μηνες θελεις μπαταρια!! Καινουρια Varadero με Yuasa σε 4 μηνες ...........μπαταρια!! Η οποια δεν καλυπτεται απο την εγγυηση και στοιχιζει 140ε!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα δεν υπηρχαν ψιλα γραμματα παρα μονο συνειδητη επιλογη και δεν εχω μετανοιωσει .

Γιατι ΠΡΙΝ αγορασω την μηχανη ηξερα οτι ηταν προβληματικα και οτι σε πολυ κοσμο ειχαν δημιουργησει προβληματα.


Γιατι απλα η ζυγαρια βαζοντας ολα τα πλην και συν εγερνε στα συν.

Καλα μας χιλιομετρα ............
Εδω τα λες ΟΛΑ σε 2 μικρες παραγράφους!!! ΚΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥς ΜΑΣ!! Βάζουμε το τι θελουμε τα ταξινομουμε ανα πρωταιραιοτητα κι αποφασιζουμε!!!!

Last edited by GeorgeP; 02-10-2009 at 11:23.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 06-10-2009, 01:29
kokomilko Ο/Η kokomilko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτοί είναι εθελοντές.Εγώ μιλάω για μηχανάκια τα οποία συντηρούντε από τους ιδιοκτήτες του και παρόλα αυτά βγάζουν σοβαρά προβλήματα πολύ νωρίς.
Και για να μπαινουν τα πραγματα στην θεση τους, οταν βλεπεις εναν ανθρωπο που εχει κανει 320.000 klm με Africa και δεν εχει αλλαξει ακομα δισκους, δεν μπορεις να τον κατηγορησεις οτι οδηγαει ατσαλα.

Δεν δικαιολογειτε λοιπον στα 100.000 klm να τον αφηνει ο αξονας του διαφορικου.
Ιδιαιτερα οταν αυτα τα χιλιομετρα εχουν γινει ΟΛΑ σε ταξιδι. (Για αρχη πηγε ως το Πεκινο και γυρισε)

Ειναι ζημιαρες. Η αισθηση που εχουν ομως στην οδηγηση ειναι απιστευτη!!!
Απ' οσες μηχανες εχω καβαλησει ως τωρα, (και ειναι αρκετες) καμια δεν μου προσφερε τοσο ανετο ξεκουραστο και απολαυστικο ταξιδι.

Σε γενικες γραμμες, νομιζω οτι οι βλαβες που βγαζουν δεν ειναι αποτελεσμα ατελειων, αλλα πολιτικη της εταιρειας. Αφ ενος γιατι αν καποια μοντελα δεν χαλαν η εταιρεια θα κλεισει, αφ ετερου απο καπου πρεπει να βγει το κοστος ερευνας και εξελιξης.
Φυσικα μερος της ευθηνης ανηκει στους μηχανικους.

Εν κατακλειδι
Καποιοι την καβαλαν για την αισθηση που προσφερει. Καποιοι για το image. Και τα δυο εχουν ενα κοστος. Η το πληρωνεις και απολαμβανεις, η προσανατολιζεσαι σε κατι αλλο.

Και για την ιστορια, οσων αφορα την αντοχη μιας BMW μηχανης.
Ποσα μηχανακια γνωριζετε που θα σας πηγαιναν απ' την Αθηνα ως την Αλεξανδρουπολη χωρις υγρα στο ψυγειο ενω τα οδηγειτε στα κοκκινα μεσα στο κατακαλοκαιρο;

Εγω ξερω ενα: BMW 650 F η αλλιως funduro. Και ναι ηταν θεμα μηχανικου.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 06-10-2009, 08:40
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ?

Εγω παιδιά όπως έχω ξαναπεί ξεκαβάλησα απο το VARADERO μετά απο 9 χρόνια με μηδεν προβλήματα και ανέβηκα στο Adventure και στα 1000χιλ, πήρα την μπαταρία "δώρο" με σκασμένο στοιχείο. Όμως με τρελαίνει τόσο η εμφάνιση της μηχανής όσο και η αίσθηση της οδήγησης και τα φρένα της , που παρόλο που μου λέιπει ίσως το νεύρο του Varadero (μια που το μοτέρ είναι ακόμα κλειστό στα 2500χιλ) είμαι τόσο ευχαριστημένος που νιώθω ότι είχα την μπέμπα πολλά χρόνια.

Η θεώρηση των μηχανών σε σχέση με τις γυναίκες για μένα είναι ελαφρώς διαφορετική. Στις γυναίκες ανέχομαι λίγο εως ελάχιστα τα κουσούρια, στις μηχανές σαφώς περισσότερο
. Και είναι απλό το γιατί. Η μουρμούρα (πως λέμε τσιπούρα) μια γυναίκας προέρχεται απο υποτίθεται σκεπτόμενο άτομο, το οποίο θα μπορούσε και να μην μουρμουρίσει ή να είναι πιο συνεργάσιμο.

Η μπέμπα απο την άλλη είναι αυτή που είναι , και δεν ευθύνεται η ίδια για την κατασκευή της. Σου προσφέρει αυτό που μπορεί και το οποίο για μένα είναι πολύ όμορφο, ώστε να είμαι υπομονετικός με τα διάφορα ευτράπελα (αρκεί να μην έχουν σχέση με ασφάλεια)

Δεν σας κρυβω ότι τα περισσότερα πράγματα τα βαριέμαι γρήγορα και όταν αποφασίσω ότι θέλω αλλαγή την κάνω άμεσα χωρίς περιστροφές και συνήθως χωρίς δεύτερες και τρίτες σκέψεις.

Όταν για τρίτη φορά και τελική αποφάσισα να αντικαταστήσω το Varadero είχα την μπέμπα στο μυαλό μου και έκανα ενα τέστ.

Με τα λεφτά που κόστιζε στην τσέπη μετρητά , πήγα και είδα και τεστάρισα το Moto Guzzi Stelvio και είχα πεί στον ευατό μου, αν σαρέσει πολύ το παίρνεις επιτόπου και ας είναι Ιταλικό και ας βγάλει και ας και ας...

Όταν κατέβηκα δεν ήμουνα αποφασισμένος να το πάρω .Έτσι γύρισα στο Αdve χωθηκα 6 χιλιάρικα παραπάνω που δεν τα είχα αλλά , τώρα καβαλάω αυτό που μαρεσε πραγματικά και η αίσθηση μου το ανταποδίδει.

Φιλανθρωπίες δεν έκανα ποτέ στην ζωή μου σε σχέση με τις γυναίκες , και τουλάχιστον ξύπναγα το επομενο πρωινό και χαμογελούσα στον καθρέπτη , όπως και τώρα που ανοίγω την πόρτα της γκαρσονιέρας για να καλημερίσω την μπέμπα.

Οι χαρούλες στην ζωή δεν είναι υπερβολικά πολλές οπότε , όταν σκάει μία την αρπάζω απο τα μαλλιά ......

Να χετε μια καλή μέρα όλοι σας με ασφάλεια
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!