GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Το Gs Forum > Σχετικά με τον διαδικτυακό τόπο > Ιδέες και σχόλια.

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 15-06-2011, 00:01
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
50άρη 1.8 εννοείς μήπως?
Εχεις απόλυτο δίκιο Γιώργο λόγο κεκτημένης ταχύτητας έγραψα 2.8 .



Ο φακός είναι Nikkor 50mm 1:1.8D .


Reply With Quote
  #32  
Παλιό 15-06-2011, 00:38
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

και εδω ενας ακομα απολυτα ικανοποιημενος χρήστης D90 με 18-200 VR

τελευταια απεκτησα και το φλας SB-900 και μπορω να πω οτι είδα το φως μου !
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 15-06-2011, 01:26
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αρχή είναι ξεκάθαρο ότι η Nikon στην χώρα μας είναι χαλαρά μπροστά σε πωλήσεις στις SLR....

Εμένα γιατί μου έδωσες την canon 500d?

Όχι τίποτε άλλο είναι φοβερή…..

Για θέματα φωτογραφίας είμαι γραμμένος στο www.dpgr.gr
που είναι καθαρά για φωτογραφία και έχω μάθει απίστευτα πράγματα.
΄΄το προφίλ μου΄΄
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 15-06-2011, 01:27
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανας canonάκιας;

εγω
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 15-06-2011, 06:03
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Σε αυτό που λέει ο Σταυρος, ότι οι Nikon στην Ελλάδα είναι πολυ μπροστά, πιθανολογω ότι είναι θεμα αντιπροσωπειας. Θεωρώ ότι και οι δυο μαρκες είναι κορυφαίες.
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 16-06-2011, 16:25
gass Ο/Η gass βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: F650GS(fl) 2004
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προσπαθήσω όσο πιό απλά γίνεται να γράψω μερικά χρηστικά πράγματα για τους φακούς, ελπίζω να μη σας μπερδέψω.

1. Τα χιλιοστά στους φακούς (εστιακές αποστάσεις) αναφερονται πάντα με βάση το θα απέδιδε ο φακός πάνω σε μία μηχανή φίλμ των 35mm (24 Χ 36 χιλιοστά) ή για τις σημερινές ψηφιακές αυτές που έχουν αισθητήρα FULL FRAME (FΧ) (αντίστοιχο μέγεθος με το καρέ του φίλμ)
Αυτό σημαίνει ότι ένα φακός 50mm πάνω σε μία μηχανή FULL FRAME δουλεύει πράγματι σαν 50άρης ενώ αν τον βάλεις σε μία μηχανή με μικρότερο αισθητήρα (DX) (16 Χ 24 χιλιοστά) συνήθως πολλαπλασιάζεται η εστιακή απόσταση του φακού με 1.5, αυτό σημαίνει ότι θα δουλεύει σαν 75mm.
Άρα ένας φακός DX (σε ΝΙΚΟΝ) ή EF-S (CANON) 18-200mm X 1.5 είναι τελικά 28-300mm.

2 Τι σημαίνουν όμως στην πράξη αυτά τα χιλιοστά ;
Για να το κατανοήσουμε θα πρέπει να ξέρουμε ότι τα μάτια μας (χωρίς να χρησιμοποιούμε την περιφεριακή όραση) βλέπυν σε αντιστοιχία με τον φακό 50mm.

Πιό απλά αν έχω ένα 50άρη πάνω σε μία full frame ή ένα 35άρη πάνω σε μία με DX αισθητήρα βλέπω τα πράγματα στην πραγματική απόσταση που τα βλέπει και το μάτι μου.
Το ίδιο συμβαίνει αν έναν π.χ. 18-200mm τον βάλω στα 35mm.

Αν τώρα πάω τον φακό στα 200mm (x 1.5=300mm/50mm) που βλέπει το μάτι = 6 φορές πιό κοντά.
Αυτό δεν σημαίνει ότι ο φακός είναι 6Χ αλλά ότι φάιρνει τα πράγματα 6 φορές πιό κοντά από ότι τα βλέπουμε. Για να βρούμε το οπτικό ζοομ του φακού διαιρούμε την θέση ζουμ (200mm) με την ευρυγώνια θέση του φακού (18mm ), άρα 200/18= 11,1 Χ οπτικο ζουμ.

Αντίστοιχα αν πάω τον ίδιο φακό στα 18mm (Χ1.5)=24mm έχω 2 φορές "περισσότερη" εικόνα αλλά και τα αντικείμενα 2 φορές πιό μακριά από ότι είναι στην πραγματικότητα...

Αυτά για τώρα, αν υπάρχουν απορίες τις συζητάμε και προχωράμε...
Να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα ...

Οι εστιακές αποστάσεις των φακών ΔΕΝ σχετίζονται με το μέσο πάνω στο οποίο εστιάζονται οι φακοί. Οι αποστάσεις αυτές αναφέρονται στην απόσταση στην οποία εστιάζεται το προβαλλόμενο είδωλο. Για αυτό και η πλήρης ονομασία των φακών είναι αντικειμενικοί φακοί, μιας και προβάλουν το είδωλο του αντικειμένου που "βλέπουν".

Στην περίπτωση που ο φακός έχει εστιακή απόσταση ίση με τη διαγώνιο του "αισθητήρα" (φιλμ, CMOS, CCD) πάνω στον οποίο προβάλει το είδωλο, τότε ο φακός ονομάζεται κανονικός, και θεωρείται ότι προβάλει την εικόνα που παρατηρεί πάνω στον "αισθητήρα", ως είναι (χωρίς μεγέθυνση).

Στο φιλμ 35 mm (24x36), η διαγώνιος είναι περίπου 43 mm (α ρε πουτ@ν@ Pentax!!!!). Με άτυπη συμφωνία των εταιρειών, θεωρήθηκε ως κανονικός φακός, ο φακός με εστιακή απόσταση 50 mm. Υπό την έννοια αυτή, ο φακός αυτός έχει μεγέθυνση ειδώλου 1Χ σε φιλμ 35 mm. Οι φακοί με άλλες εστιακές αποστάσεις, έχουν τόση μεγέθυνση ειδώλου, όσο ο λόγος της εστιακής απόστασής τους προς τα 50 mm, δηλ. ένας φακός 200 mm έχει μεγέθυνσης ειδώλου 200/50 = 4Χ.

Και στο προκείμενο ...
Χαίρομαι που βλέπω τόσα θύματα της Canon και της Nikon.
Να θυμίσω ότι οι πρωτοπόροι ήταν Γερμανοί (Zeiss, Leica κλπ) και ότι ο κορυφαίος Ιάπων αρχίζει από Α και τελειώνει σε Χ

ASAHI PENTAX

Προς όλους αυτούς που χαίρονται να αλλάζουν την επένδυσή τους σε φακούς από γενιά σε γενιά, να τους ενημερώσω ότι ακόμα χρησιμοποιώ στην (παλία) Κ10D τους φακούς που είχα για την ΜΧ (197..), την SFX (198.) και την ΜΖ-5 (199.). Και όλα αυτά χωρίς προσαρμοστήρες αντάπτορες ή λοιπές αηδίες ... Και με χρήση ενός απλού μηχανικού προσαρμοστήρα, μπορώ να χρησιμοποιήσω και τους φακούς του μπαμπά μου, του παππού μου κλπ (Μ42 σε Κ).

Υ.Γ.
Πέρα από πρακτικούς λόγους (διατήρηση προίκας φακών) η προσήλωση και "λατρεία" εταιρειών διάθεση καταναλωτικών προϊόντων είναι ακόμα πιο ανώριμη από την προσήλωση σε πολιτικά ιδεολογήματα και οργανισμούς που τα εκφράζουν (κόμματα), ή και σε αθλητικούς ομίλους (πχ Πανάθα).

Θρηνώ τον εαυτό μου που επέλεξε όταν ακούει μηχανή, να σκέφτεται ή Pentax ή BMW

Last edited by gass; 16-06-2011 at 16:54.
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 16-06-2011, 16:53
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Δεν καταλαβαίνω το ύφος του ποστ σου. Θύματα? Χαίρεσαι?

Αρχίσει απο Α και τελειώνει σε Χ? Εννοείς φαντάζομαι Asahi Pentax και όχι Ashai, σωστά?
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 16-06-2011, 16:55
gass Ο/Η gass βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: F650GS(fl) 2004
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω το ύφος του ποστ σου. Θύματα? Χαίρεσαι?

Αρχίσει απο Α και τελειώνει σε Χ? Εννοείς φαντάζομαι Asahi Pentax και όχι Ashai, σωστά?
To νόημα κρύβεται στο υστερόγραφο ...
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 16-06-2011, 17:29
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Απόσπασμα:
To νόημα κρύβεται στο υστερόγραφο ...
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gass Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ.
...............η προσήλωση και "λατρεία" εταιρειών καταναλωτικών προϊόντων είναι ακόμα πιο ανώριμη
από την προσήλωση σε πολιτικά ιδεολογήματα και οργανισμούς που τα εκφράζουν (κόμματα), ή και σε αθλητικούς ομίλους (πχ Πανάθα).

Θρηνώ τον εαυτό μου που επέλεξε όταν ακούει μηχανή, να σκέφτεται ή Pentax ή BMW
Εγώ καταλαβαίνω ότι αυτοσαρκάζεσαι
αποδεικνύοντας ότι έχεις χιούμορ!!

Last edited by Translatoras; 16-06-2011 at 17:31.
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 17-06-2011, 07:22
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Nikon, Canon και λοιπές δυνάμεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο θέμα.
Στις compact πάντως ψηφιακές δεν υπάρχει κάτι καλύτερο άπο την panasonic lx5
Συνολικά ίσως, λόγω δυνατοτήτων, αλλά σαν ποιότητα εικόνας, μάλλον κάνεις λάθος. Η Canon S95 είναι πιο μπροστά.
Ήμουν μεταξύ των δύο πολύ καιρό πριν αποφασίσω. Τελικά πήγα στη Canon καθώς είχε πιο ποιοτική εικόνα όπως είδα εγώ κι όπως παραδεχόταν τα περισσότερα φωτοσάιτ του κόσμου που διάβασα και είδα τεστ.

Βέβαια έχει το κακό ότι υστερεί σε άλλα πράγματα σε σχέση με την lx5 (πχ δεν έχει ζουμ στο βίντεο κτλ) αλλά τη φωτογραφική την αγοράζεις για να βγάζεις καλές φωτογραφίες.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Nikon F60 (αναλογικη) kwon Πωλήσεις γενικώς 3 09-01-2013 06:56
NIKON D90 + φακοί gepol Πωλήσεις γενικώς 5 30-08-2010 13:20
Εξαιρετικές διαφημίσεις NIKON S60 !!! HAWK_46 Χιούμορ 5 03-02-2010 09:55
Nikon Coolpix S1000pj: Φωτογραφική με προβολέα skippybi Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 19 13-12-2009 22:20
Formula BMW: O Γιώργος Κατσίνης δοκιμάζει τις δυνάμεις του στο Spa! riko46 Αγώνες 3 03-09-2009 13:18


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:19.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!