GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 09-10-2013, 18:20
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΧΑΒΑΛΕΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

........
- οι ελληνες δεν θα βιωναμε αυτο που βιωνουμε σημερα, οχι σε τετοιον βαθμο τουλαχιστον......
Τι διαβάζουν τα ματάκια μου,
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 09-10-2013, 19:24
mpampis Ο/Η mpampis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μoto: Funduro 650st
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΧΑΒΑΛΕΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ...


Last edited by mpampis; 09-10-2013 at 19:27.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 09-10-2013, 19:54
mpampis Ο/Η mpampis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μoto: Funduro 650st
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΧΑΒΑΛΕΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις κανε μια αναδρομη στις χρεωκοπιες χωρων οπως η αμερικη (1929), Μεξικο (1982), Βραζιλια (1999) κ.α. οπου μάλιστα στην τελευταια η φτωχεια οδηγησε σε εμφυλιο πολεμο με νεκρα θυματα 40,000 πολιτες (μεγαλους και παιδια).......Θα δεις οτι κι εκει για να αντιμετωπιστει η οικονομικη κριση εκοβαν απο παντου!
Ετσι ειναι οι κρατικες χρεωκοπιες, το κρατος δεν εχει να δωσει και κοβει απο παντου, και απο τις εγκυες, και απο τα παιδια και απο τους μεγαλους και απο παντου......

ΚΛΕΦΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ και οι ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ λες........κανα φτωχο Ελληνα που ηθελε να ζησει το ονειρο με δανεικα δεν ξερεις? Διοτι το συνολικο χρεος της Ελλαδας ειναι 252% του ΑΕΠ της εκ του οποιου το 128,90% ειναι Δημοσιο χρεος (ΔΕΚΟ,ΔΥ, ΙΚΑ κ.λ.π.) και το 123,10% ειναι ιδιωτικο χρεος δλδ εσυ κι εγω και οι απανταχου ιδιωτες Ι.Υ και ελ. επαγγελματιες, Βιομηχανοι κ.α. με οτι κι αν ασχολουνται.....αρα ΟΛΟΙ εμεις δεν ειμαστε εξω απο το καδρο της ευθυνης!! Αρα πρεπει κι εμεις να εχουμε λυσεις κι οχι να τα περιμενουμε ολα απο το Κρατος θεωρωντας το το μονο υπευθυνο. Στο κατω κατω εμεις τους ψηφιζαμε για να μας δινουν αυτα που μας εδιναν.......

Τωρα, το τι θα ηθελες να γινει χωρις λεφτα ειναι ακρως ουτοπικο και απραγματοποιητο.......οποταν ζησε αυτο που εχεις και με αυτα που εχεις διοτι δεν μπορεις ουτε εσυ ουτε κανεις μας αλλος να κανει τιποτα....με Στουρναρα ¨η χωρις Στουρναρα το ιδιο αποτελεσμα θα ειχαμε.....αυτος τουλαχιστον το παει καλα απο πλευρας οικονομιας.....κλινει τρυπες και μαζευει λεφτα, ναι στερωντας τα απο καποιες ομαδες ΣΗΜΕΡΑ, αλλα ο σκοπος του δεν ειανι το σημερα αλλα το ΑΥΡΙΟ.

Ε ΚΑΙ!!! ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ???
ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΑΥΤΑ?
ΟΠΟΤΕ ΤΙ??ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ?
ποιο κρατος με ποιους πολιτες??
ποιο κρατος εχει μελλον με 6 και 10% υπογεννητηιοτητα??
πιο κρατος θελει να λεγετε κρατος οταν κοβει απο εγκυες,παιδια(αρα το μελον του) και συνταξιουχους?

επισης εγω και περιπου το 80% των Ελληνων ΠΛΗΡΩΝΑ(οχι πλεον) ΟΛΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ.Δεν μπορουσα να κλεψω το κρατος φορολογικα μια και ολα τα δηλωνα,πληρωνα και πληρωνω ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ μου και μαλιστα ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ.ΥΓΕΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ.
Δεν εχω δουλεψει ΠΟΤΕ στο δημοσιο,δουλευω ΑΠΟ 18 χρ στο ιδιωτικο τομεα(το ιδιο και η κοπελια) και σε δουλειες ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΓΙΕΙΝΕΣ και ΑΠΑΙΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ ΣΕΒΑΣΜΟ και να μου δωσουν πισω οτι ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΝΕ απο αυτα που δουλεψα τοσα χρονια.
Εγω ψηφιζα πολιτικους και αυτοι εβγαιναν ΚΛΕΦΤΕΣ ψηφιζα αλλους πολιτικους ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΞΑΝΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΚΛΕΦΤΕΣ.Ολα τα λαμογια οι φραγκατοι εφτιαχναν παντου και στα παντα ΚΑΡΤΕΛ φυλακιζοντας εμενα σε διαφορα μονοπωλια.
ΕΣΠΡΩΞΑΝ το κοσμο στα δανεια και σε αυτο ΕΥΘΥΝΗ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.Αυτες επρεπε να ελεγχουν ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΝΟΥΝ.ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ειναι παραμυθια του συστηματος και των παπαγαλων τους.Ειναι σαν να μου ζητας να σου βαλω εγω ανελκυστηρα ΜΕ ΕΝΑ συρματοσχοινο και εγω να σου το βαλω.Οταν θα πεσεις να σκοτωθεις τι θα πει ο δικαστης???
ποιος θα φταιει ??
εγω η εσυ??
ΕΓΩ φιλε Γιωργο.
Βαρεθηκα τις θεωριες σας και τα σωστα σας.τα πρεπει σας και τα ``πες μου εσυ μια λυση``.
βαρεθηκα τους κλεφτες και τα παπαγαλακια τους,τα καναλια και τους ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗΔΕΣ τους πουλημενους.Τους ματσωμενους βολεψακιδιες ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΚΟΛΟΦΑΡΔΟΙ απο εμενα στην ζωη τους και τωρα με φουσκωμενη την τσεπη λενε θεωριες.
Βαρεθηκα τον καθενα που θεωρει το 20ευρω ψιλα να μου κρινει το μελον.Το καθενα που μαζευει απο την δουλεια του 1200 με 1500 ευρω να εχει γνωμη για την ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Ζωη που περνω ΠΛΕΟΝ 500 ΜΕ 800 ευρω στην οικοδομη για 8-10ωρο εργασιας.
Για ποιο μελον μιλας Γιωργη??
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΜΟΥ.
ΤΟ ΠΑΡΟΝ.
Το μελον ΘΑ ΕΡΘΕΙ.ομως δυστυχως το μελον που ΘΑ ερθει μπορει να μου το κοψει ενας βλακας που θα με σκοτωσει στην στροφη,ενας φασιστας με ενα μαχαιρι,μια καρδιακη προσβολη απο το αγχος που μου δινουν καθε μερα ΟΛΟΙ αυτοι που εσυ στηριζεις και παπαγαλιζεις τα λογια τους.
Το μελον για εμενα φιλε Γιωργο και για εκατομμυρια φορολογουμενους(ε!!!??? πιο ωραια δεν ειναι αυτη η ταμπελα για τα γουστα σου) ειναι ΑΒΕΒΑΙΟ.
ΝΑ ΧΕΣΩ το μελον σας αν μεινω και εγω ανεργος και ζητιανευω χρηματα οπως κανουν εκατονταδες χιλιαδες συμπατριωτες μου,για να ζησω.
Με φτασανε να λεω ...ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΩ-ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΕΦΟΡΙΑ-ΑΣ ΜΕ ΠΑΝΕ ΜΕΣΑ....και το γουσταρω που το λεω.
Κρατος με το λαο του εχθρο ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΙΒΙΩΣΕ.
Οταν φτανεις τον λαο σου να ευχετε να χρεοκοπησει το κρατος κατι δεν παει καλα.εγω και καποιες εκατονταδες χιλιαδες Ελληνων ΠΛΕΟΝ το σκεφτοματε και αυτο.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ.ΑΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 09-10-2013, 20:09
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΧΑΒΑΛΕΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ΚΑΙ!!! ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ???
ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΑΥΤΑ?
ΟΠΟΤΕ ΤΙ??ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ?
ποιο κρατος με ποιους πολιτες??
ποιο κρατος εχει μελλον με 6 και 10% υπογεννητηιοτητα??
πιο κρατος θελει να λεγετε κρατος οταν κοβει απο εγκυες,παιδια(αρα το μελον του) και συνταξιουχους?

επισης εγω και περιπου το 80% των Ελληνων ΠΛΗΡΩΝΑ(οχι πλεον) ΟΛΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ.Δεν μπορουσα να κλεψω το κρατος φορολογικα μια και ολα τα δηλωνα,πληρωνα και πληρωνω ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ μου και μαλιστα ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ.ΥΓΕΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ.
Δεν εχω δουλεψει ΠΟΤΕ στο δημοσιο,δουλευω ΑΠΟ 18 χρ στο ιδιωτικο τομεα(το ιδιο και η κοπελια) και σε δουλειες ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΓΙΕΙΝΕΣ και ΑΠΑΙΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ ΣΕΒΑΣΜΟ και να μου δωσουν πισω οτι ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΝΕ απο αυτα που δουλεψα τοσα χρονια.
Εγω ψηφιζα πολιτικους και αυτοι εβγαιναν ΚΛΕΦΤΕΣ ψηφιζα αλλους πολιτικους ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΞΑΝΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΚΛΕΦΤΕΣ.Ολα τα λαμογια οι φραγκατοι εφτιαχναν παντου και στα παντα ΚΑΡΤΕΛ φυλακιζοντας εμενα σε διαφορα μονοπωλια.
ΕΣΠΡΩΞΑΝ το κοσμο στα δανεια και σε αυτο ΕΥΘΥΝΗ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.Αυτες επρεπε να ελεγχουν ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΝΟΥΝ.ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ειναι παραμυθια του συστηματος και των παπαγαλων τους.Ειναι σαν να μου ζητας να σου βαλω εγω ανελκυστηρα ΜΕ ΕΝΑ συρματοσχοινο και εγω να σου το βαλω.Οταν θα πεσεις να σκοτωθεις τι θα πει ο δικαστης???
ποιος θα φταιει ??
εγω η εσυ??
ΕΓΩ φιλε Γιωργο.
Βαρεθηκα τις θεωριες σας και τα σωστα σας.τα πρεπει σας και τα ``πες μου εσυ μια λυση``.
βαρεθηκα τους κλεφτες και τα παπαγαλακια τους,τα καναλια και τους ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗΔΕΣ τους πουλημενους.Τους ματσωμενους βολεψακιδιες ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΚΟΛΟΦΑΡΔΟΙ απο εμενα στην ζωη τους και τωρα με φουσκωμενη την τσεπη λενε θεωριες.
Βαρεθηκα τον καθενα που θεωρει το 20ευρω ψιλα να μου κρινει το μελον.Το καθενα που μαζευει απο την δουλεια του 1200 με 1500 ευρω να εχει γνωμη για την ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Ζωη που περνω ΠΛΕΟΝ 500 ΜΕ 800 ευρω στην οικοδομη για 8-10ωρο εργασιας.
Για ποιο μελον μιλας Γιωργη??
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΜΟΥ.
ΤΟ ΠΑΡΟΝ.
Το μελον ΘΑ ΕΡΘΕΙ.ομως δυστυχως το μελον που ΘΑ ερθει μπορει να μου το κοψει ενας βλακας που θα με σκοτωσει στην στροφη,ενας φασιστας με ενα μαχαιρι,μια καρδιακη προσβολη απο το αγχος που μου δινουν καθε μερα ΟΛΟΙ αυτοι που εσυ στηριζεις και παπαγαλιζεις τα λογια τους.
Το μελον για εμενα φιλε Γιωργο και για εκατομμυρια φορολογουμενους(ε!!!??? πιο ωραια δεν ειναι αυτη η ταμπελα για τα γουστα σου) ειναι ΑΒΕΒΑΙΟ.
ΝΑ ΧΕΣΩ το μελον σας αν μεινω και εγω ανεργος και ζητιανευω χρηματα οπως κανουν εκατονταδες χιλιαδες συμπατριωτες μου,για να ζησω.
Με φτασανε να λεω ...ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΩ-ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΕΦΟΡΙΑ-ΑΣ ΜΕ ΠΑΝΕ ΜΕΣΑ....και το γουσταρω που το λεω.
Κρατος με το λαο του εχθρο ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΙΒΙΩΣΕ.
Οταν φτανεις τον λαο σου να ευχετε να χρεοκοπησει το κρατος κατι δεν παει καλα.εγω και καποιες εκατονταδες χιλιαδες Ελληνων ΠΛΕΟΝ το σκεφτοματε και αυτο.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ.ΑΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ.
Kαλα μην τρελαινεσαι........πες μονον που να βρεθουν τα λεφτα για να γινουν ολα οπως πρεπει να ειναι, ¨η οπως τα θελουμε να ειναι.....

....ασε τα αλλα, πες μου μονον αυτο.....

απαντησεις του τυπου ''δεν με ενδιαφερει'', ''δεν ειναι δικη μου δουλεια'' δεν ειναι αποδεκτες.

Το μελλον ΗΤΑΝ αβεβαιο, τωρα ειναι λιγοτερο αβεβαιο.......
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 09-10-2013, 20:11
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΧΑΒΑΛΕΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ...


ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ



ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ «ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ» (2014)

Ενημερωτικό σημείωμα για τα μέλη των αρμόδιων Κοινοβουλευτικών Επιτροπών
της Βουλής των Ελλήνων

Το σημείωμα αυτό συζητήθηκε και εγκρίθηκε από την Επιστημονική Επιτροπή του
Γραφείου σε συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε στις 19/09/2013. Εκτός από την
αυτόνομη δημοσίευσή του αποφασίστηκε να αποτελέσει μέρος της τρίτης
τριμηνιαίας έκθεσης.


Βασική παραδοχή μας είναι ότι το χρέος (και ο λόγος χρέους) δεν πρόκειται να τεθεί
σε τροχιά μείωσης και να γίνει «βιώσιμο» ως το 2020 ή 2027
αποκλειστικά με
εθνικές προσπάθειες αποταμίευσης (=δημιουργίας πρωτογενών πλεονασμάτων και
ιδιωτικοποιήσεις), χωρίς οποιαδήποτε αναδιάρθρωση (=νέο «κούρεμα») ή και
αναδιάταξη (=επιμήκυνση των περιόδων αποπληρωμής χρεών) και άλλες
διευκολύνσεις (βλ. πιο κάτω). Η εξυπηρέτηση του χρέους ώστε να γίνει βιώσιμο
μόνο με τις δικές μας δυνάμεις προϋποθέτει ένα συνδυασμό ρυθμών μεγέθυνσης
και πρωτογενών πλεονασμάτων για πολλά χρόνια που όμως δεν είναι ρεαλιστικό να
υποθέσουμε ότι θα επιτευχθούν. Θα προϋπέθετε επίσης δυνατότητα ανα-
χρηματοδότησης από τις αγορές με ανεκτούς όρους.


Το Δημόσιο Χρέος της χώρας εκτιμάται ότι θα ανέλθει στο τέλος του 2013 σε 321 δις
€ ή 175.5% του ΑΕΠ. Το ΑΕΠ το 2013 εκτιμάται ότι θα μειωθεί δραματικά στα 183
δις €, γεγονός που εξηγεί και την άνοδο του λόγου χρέους προς ΑΕΠ σε σχέση με το
2012 (304 δις € ή 156.9%). Το επόμενο έτος 2014 προβλέπεται ότι θα μειωθεί στα
319 δις € ή 174.5% του ΑΕΠ15. Επομένως, από τη σκοπιά αυτή, η χώρα είναι σε
χειρότερη θέση να αντιμετωπίσει το πρόβλημα του Δημοσίου Χρέους της αφού έχει
καταρρεύσει η παραγωγική της βάση σύμφωνα και με τα επίσημα στοιχεία.
Επιπλέον: Ακόμη και αν επιτευχθεί ο στόχος ενός λόγου χρέους 124% ΑΕΠ έως το
2020 η κατάσταση δεν θα είναι διατηρήσιμη!

Η χώρα είναι αδύνατο να επιστρέψει στις αγορές κεφαλαίου για να αναχρηματοδο-
τήσει το τεράστιο χρέος της με λογικούς όρους. Το μέγεθός του θα λειτουργεί
αποτρεπτικά για τους πιθανούς δανειστές.

Πάντως, η έκβαση μιας διαπραγμάτευσης για αναδιάρθρωση του χρέους εξαρτάται
(και) από την αξιοπιστία της χώρας, η οποία με τη σειρά της μετράται με την εξέλιξη
της δημοσιονομικής πολιτικής μας, των μεταρρυθμίσεων και της αξιοποίησης των
φυσικών πόρων. Το ίδιο ισχύει και για τις προβλεπόμενες ανάγκες για περαιτέρω
στήριξη μετά το 2014. Όσο καθυστερούν οι μεταρρυθμίσεις και άλλες αποφάσεις η
οικονομική κατάσταση θα επιβαρύνεται και οι διαπραγματευτικές δυνατότητες θα
ελαχιστοποιούνται. Θα ήταν μια χρήσιμη έκπληξη και θα βελτίωνε τις διαπραγμα-
τευτικές δυνατότητες της χώρας η έγκαιρη εκπλήρωση των πιο κρίσιμων προαπαι-
τούμενων.

http://www.naftemporiki.gr/cmsutils/...aspx?id=713049


ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!Η ΑΝΟΙΞΗ ΑΡΓΕΙ!!!!ΠΟΛΥ!!!!
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 09-10-2013, 20:17
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΧΑΒΑΛΕΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων


Χρηστο,

Tο ιδιωτικο χρέος επιβαρυνει τον κρατικο προυπολογισμο οταν δεν αποπληρωνεται απο τον δανειζομενο....


....Εγω λοιπον ο πανηλίθιος δεν μπορω να ζητω ευθυνες απο την τραπεζα επειδη μου δανειζε αλλα πρεπει να κοιμηθω οπως εστρωσα, ακομα και σε καρφια αναποδα σαν φακιρης.

Καταρχην να σε ευχαριστησω που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις με τοσες λεπτομερειες!Χωρις να μπορω να κρινω αν ολα αυτα που γραφεις ειναι ορθα,καθωτι οπως ξαναεγραψα ΔΕΝ ειμαι οικονομολογος,δυστυχως καταληγω στο ιδιο συμπερασμα...

Ολες αυτες οι τεχνικες κ οικονομικες λεπτομερειες φιλε Γιωργο,θα επρεπε με καποιον τροπο να προβλεφθουν,σχεδιαστουν κ εκτελεστουν απο τους πολιτικους κ τους οικονομολογους με κριτηριο τον ΑΝΘΡΩΠΟ κ το ευ ζην...

Αυτο ονομαζεται προοδος κ αυτο θα ΟΦΕΙΛΕ να ειναι ο τελικος σκοπος τους!Με το φτωχο μυαλο μου,βλεπω γυρω μου το ακριβως αντιθετο να συμβαινει,οποτε χωρις να παραβλεπω τις ατομικες ευθυνες του καθενος (ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ παντα ομως), πολυ φοβαμαι οτι η κατασταση σε λιγο καιρο θα οδηγηθει σε ακομα πιο ακραιες καταστασεις κ περιστατικα...

Ειθε να βγω ψευτης ομως δυστυχως καθε μερα που περναει επιβεβαιωνομαι...

Τελος θυμηθειτε οτι κανονικα απο Σεπτεμβρη,επρεπε να εχουμε ΑΠΟΓΕΙΩΘΕΙ,ενω εμεις ΠΡΟΣΓΕΙΩΝΟΜΑΣΤΕ ολο κ πιο ανωμαλα...Καινουργιος προυπολογισμος με +2,5 δις φορους...Για να δουμε αυτην την φορα πως θα τους βαφτισουν....
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 09-10-2013, 20:20
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΧΑΒΑΛΕΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι διαβάζουν τα ματάκια μου,
Που βλέπεις το παραξενο Σταυρο μου?

400,000 Δ.Υ. απολυμενοι τοτε ισουταν με 800,000,000 τον μηνα μισθους τουλαχιστον. Επι 14 μηνες=11,2δις..........μανι-μανι το ποσον αυτο επι τα 3 χρονια της κρισης ειναι περισσοτερο απο το ποσο των 30δις που μας εδωσε το ΔΝΤ δλδ 33,6δις!!!!

Θα περναμε τα 80δις που πηραμε απο τις 15 χωρες του ευρο και με τα μισα απο τα 33 δις θα ξοφλαγαμε...........θα εμεναν και χρηματα για αναπτυξη!!!!

Ουτε περικοπες σε μισθους και συνταξεις ουτε απολυσεις στον Ι.τομεα.........

Και απο ανεργους θα ειχαμε 800,000 αντι για 1,5εκ ολοι απο τον Ιδ.τομεα.......

Που ειναι το περιεργο?

Last edited by GeorgeP; 09-10-2013 at 20:22.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 09-10-2013, 20:22
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΧΑΒΑΛΕΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Που βλέπεις το παραξενο Σταυρο μου?

400,000 Δ.Υ. απολυμενοι τοτε ισουταν με 800,000,000 τον μηνα μισθους τουλαχιστον. Επι 14 μηνες=11,2δις..........μανι-μανι το ποσον αυτο επι τα 3 χρονια της κρισης ειναι περισσοτερο απο το ποσο των 30δις που μας εδωσε το ΔΝΤ δλδ 33,6δις!!!!

Θα περναμε τα 80δις που πηραμε απο τις 15 χωρες του ευρο και μετα μισα απο τα 33 δις θα ξοφλαγαμε...........

Που ειναι το περιεργο?
Τοτε όμως πως θα τα ξεπουλούσαμε ολα βρε Γιώργο μου
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 09-10-2013, 20:24
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΧΑΒΑΛΕΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ...

καποιος αναφερε οτι το χρεος μας ειναι το 252% του αεπ μας ωραια!!!!!!!
το μαγαζι 'ελλαδα' εχω την εντυπωση οτι αξιζει χιλιαδες φορες το αεπ μας
το θεμα ειναι παντα σε τετοιες περιπτωσεις ποιος διαπραγματευεται για εμας με αυτους!!!!!
πλην του ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ολοι οι αλλοι ηταν και ειναι απλως ΦΙΛΛΕΛΗΝΕΣ!!!!!!!και μαλλον αμφιλεγομενης ποιοτητας
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 09-10-2013, 20:26
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΟΣΟ ΧΑΒΑΛΕΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην να σε ευχαριστησω που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις με τοσες λεπτομερειες!Χωρις να μπορω να κρινω αν ολα αυτα που γραφεις ειναι ορθα,καθωτι οπως ξαναεγραψα ΔΕΝ ειμαι οικονομολογος,δυστυχως καταληγω στο ιδιο συμπερασμα...

Ολες αυτες οι τεχνικες κ οικονομικες λεπτομερειες φιλε Γιωργο,θα επρεπε με καποιον τροπο να προβλεφθουν,σχεδιαστουν κ εκτελεστουν απο τους πολιτικους κ τους οικονομολογους με κριτηριο τον ΑΝΘΡΩΠΟ κ το ευ ζην...

Αυτο ονομαζεται προοδος κ αυτο θα ΟΦΕΙΛΕ να ειναι ο τελικος σκοπος τους!Με το φτωχο μυαλο μου,βλεπω γυρω μου το ακριβως αντιθετο να συμβαινει,οποτε χωρις να παραβλεπω τις ατομικες ευθυνες του καθενος (ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ παντα ομως), πολυ φοβαμαι οτι η κατασταση σε λιγο καιρο θα οδηγηθει σε ακομα πιο ακραιες καταστασεις κ περιστατικα...

Ειθε να βγω ψευτης ομως δυστυχως καθε μερα που περναει επιβεβαιωνομαι...

Τελος θυμηθειτε οτι κανονικα απο Σεπτεμβρη,επρεπε να εχουμε ΑΠΟΓΕΙΩΘΕΙ,ενω εμεις ΠΡΟΣΓΕΙΩΝΟΜΑΣΤΕ ολο κ πιο ανωμαλα...Καινουργιος προυπολογισμος με +2,5 δις φορους...Για να δουμε αυτην την φορα πως θα τους βαφτισουν....
Ναι αλλα οχι μονον οφειλε η μια πλευρα να προβλεψει, επρεπε και η αλλη να προβλεψει οτι το να απλωνει το χερι μακρυτερα απο οσο φτανει δεν θα βγει σε καλο.

Να μην φοβασαι για το μελλον, δεν θα γινουν ολα αυτα που φοβασαι οτι θα γινουν..........

Ευχαριστηση μου να απαντω σε ολους, κανενας κοπος.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!