GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 07-09-2012, 14:39
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Μας φέρονται όπως δεν θα θέλανε να τους φερθούμε

κανω καθε μερα την διαδρομη Π Φαληρο - Μαρουσι ... με ποδηλατο... πολυ νωρις το πρωι, και πισω το απογευμα.

Απο τον ΜΑρτη, εχω κανει περιπου 4500 km καπως ετσι, συν τα σαββατοκυριακα που ειναι προπονησεις μονο για ευχαριστηση...

Ειναι γεγονος οτι η συμπεριφορα των οδηγων εχει αλλαξει πολυ σε σχεση με παλαιοτερα (το ξαναεκανα το 2007 αυτο), αλλα δεν παυει να ειμαστε ακομα πολυ πίσω από άλλες χωρες και συμπεριφορές οδηγων. (ξερω - δεν χρειαζεται να οδηγεις ποδηλατο για να το καταλαβεις αυτο) ...

ο τυπος με το TDM προφανως ηταν κομπλεξαρα... το ξερω καλα... καθε μερα συναντω τουλαχιστον εναν τετοιον (συχνα περισσοτερους) ...
Απλα τους αγνοεις, η "τους την λες" καπως ευγενικα, ωστε να μην κανουν το ιδιο στον επομενο ποδηλατη που θα συναντησουν παρακατω (ναι εχουμε γινει πολλοί)...

θελει πολυ προσοχη, και να αποφευγεις τους κεντρικους δρομους... πχ παω ολο απο στενακια και πρωτη φορα βγαινω σε κεντρικο στην καλιρροης. Μετα την κατεχακη, ολη την κηφισιας την πηγαινω απο παραδρομο και ειναι ολα μια χαρα...
κανω περιπου 45 λεπτα...
με το αμαξι θα ηθελα 1,5 ωρες, με την μηχανη 30...
Τα 14 κιλα που εχασα ομως τους τελευταιους μηνες, τα κουβαλαγα πανω μου τα τελευταια 5 χρονια...
χαλαλι το καθημερινο ρισκο, αν και κανω οτι μπορω για την ασφαλεια μου (καθρευτη, πολυ δυνατα πισω φωτα, κρανος ΠΑΝΤΑ εννοειται - απορω με αυτους που δεν φορανε!)

στην επιστροφη αδειαζει και το μυαλο απο τις καθημερινες σκοτουρες και γυρναω σπιτι καινουριος!

τα σαββατοκυριακα "χτυπιεμαι" στην παραλιακη, παλι πολυ πρωι, η ανεβαινω κανα υμηττο η παρνηθα να φυγουν οι τοξινες και να ξυπνησουν τα αιματα!
και εκει μια απο τα ιδια απο συμπεριφορες οδηγων... (ειδικα η παραλιακη πολυ πρωι την κυριακη ... ειναι σαν την ρωσικη ρουλετα!)

Παντα ελπιζω για τα παιδια μας να ειναι καλυτερα τα πραγματα και να μην εχουν να αντιμετωπισουν τετοιους συνανθρωπους!
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 07-09-2012, 15:32
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Μας φέρονται όπως δεν θα θέλανε να τους φερθούμε

Μακάρι να γίνετε πολλοί (λέω "γίνετε" γιατί δεν ξέρω αν θα ψηθώ τώρα κοντά αλλά δεν σημαίνει ότι δεν "πάω" την όλη προσπάθεια) και να βελτιωθούμε και εμείς ως λαός.

Πάντως οκ μην τα πάμε όλα στην εγχώρια παιδία. Στην Ολλανδία πχ. που ΕΧΟΥΝ "παιδία" στα οχήματα, αυτοκίνητο ΠΟΛΥ ΧΛΩΜΟ να σε πατήσει στο Amsterdam (ή ακόμα και τραμ), ΠΟΔΗΛΑΤΟ όμως ΠΟΛΥ πιθανό να σε πατήσει (πάνε σαν τα δικά μας παπιά).
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 07-09-2012, 15:38
IOTH1X Ο/Η IOTH1X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1200 GSA '09
Μηνύματα: 614
Προεπιλογή Απάντηση: Μας φέρονται όπως δεν θα θέλανε να τους φερθούμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεκινωντας απο το ΣΕΦ......στον παραδρομο προς ΦΛΟΙΣΒΟ και διασχιζοντας την μαρινα και απο το μεγαλο πεζοδρομιο της παραλιακης, φτανεις στα αστερια της γλυφαδας, χωρις να κινδυνευεις απο ΙΧ.....
Πηγαινε ελα ειναι γυρω στα 40 χιλιομετρα και λογω της ευθειας, ειναι ιδανικ η διαδρομη για προπονηση(ρυθμο)...
ΜΕ ΕΞΕΡΕΣΗ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΤΗΣ ΛΑΛΑΚΙΑΣ

Εβδόμη Online - “Εύκολα” θύματα των αυτοκινητιστών οι ποδηλάτες-Εβδόμη Online
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 07-09-2012, 15:40
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Μας φέρονται όπως δεν θα θέλανε να τους φερθούμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι να γίνετε πολλοί (λέω "γίνετε" γιατί δεν ξέρω αν θα ψηθώ τώρα κοντά αλλά δεν σημαίνει ότι δεν "πάω" την όλη προσπάθεια) και να βελτιωθούμε και εμείς ως λαός.

Πάντως οκ μην τα πάμε όλα στην εγχώρια παιδία. Στην Ολλανδία πχ. που ΕΧΟΥΝ "παιδία" στα οχήματα, αυτοκίνητο ΠΟΛΥ ΧΛΩΜΟ να σε πατήσει στο Amsterdam (ή ακόμα και τραμ), ΠΟΔΗΛΑΤΟ όμως ΠΟΛΥ πιθανό να σε πατήσει (πάνε σαν τα δικά μας παπιά).
Μήπως περπατούσες σε ποδηλατόδρομο.....;
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 07-09-2012, 16:40
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Μας φέρονται όπως δεν θα θέλανε να τους φερθούμε

Όχι αλλά τον περνούσα. Δεν δίνουν καμία προτεραιότητα. Γκαζώνουν κιόλας. Κάπως σαν Έλληνες.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 07-09-2012, 16:42
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Μας φέρονται όπως δεν θα θέλανε να τους φερθούμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από IOTH1X Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι ότι αλλάζει κάτι αυτό (αλλά θα τον πονέσει περισσότερο αν το διάβαζε - γιατί τέτοιο είναι το κόμπλεξ αυτών), αλλά ο συγκεκριμένος ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ και ήθελε και μαγκιές.
ΒΛΑΚΑΣ.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 07-09-2012, 21:21
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Μας φέρονται όπως δεν θα θέλανε να τους φερθούμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως είμαι Πειραιώτης.
Λιμάνι μας είσαι ρε φίλε… μην τρελαίνεσθε. Κατεβαίνω καμιά φορά ως Φρεατίδα, Κυριακή πρωί. Υπέροχα.

Τι μου λέτε να μην πηγαίνω ως την Κηφισιά…


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
2003.....μεσημερακι, είχα το κόλλημα με το ποδήλατο και τριγυρνουσα παντού με αυτο
Πηγαίνοντας λοιπόν σε έναν δρόμο με σχετική κίνηση.....έγινα ΠΟΥΛΙ, γιατι μια συμπαθεστατη οδηγός αυτοκινήτου, δεν υπολόγισε καλα και με χτύπησε στην πίσω ρόδα....
Ευτυχώς δεν έπαθα τίποτα, αλλα απο τοτε δεν ξανακυκλοφορησα με ποδήλατο, όπου υπάρχουν αυτοκίνητα
Είμαι απο τους τυχερούς, που μένουν κοντα σε ποδηλατικό περιβάλλον.....και ποδηλατω μόνο εκει...
Αχ εσείς οι τυχεροί… πού εμείς οι πτωχοί πλην τίμιοι…

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα πρέπει να υπερασπιστούμε τον αξιόπιστο.
Αυτό λέγεται ελεγχόμενη παραμόρφωση και σκοπό έχει να "σώσει" τους επιβαίνοντες στο αυτοκίνητο (ναι από το... ποδήλατο).
Στην ελεγχόμενη παραμόρφωση περιλαμβάνεται και το στράβωμα του ψαλιδιού?

Σιγά βέβαια μην είχε και ψαλίδι… αλλά λέμε τώρα.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεκινωντας απο το ΣΕΦ......στον παραδρομο προς ΦΛΟΙΣΒΟ και διασχιζοντας την μαρινα και απο το μεγαλο πεζοδρομιο της παραλιακης, φτανεις στα αστερια της γλυφαδας, χωρις να κινδυνευεις απο ΙΧ.....
Πηγαινε ελα ειναι γυρω στα 40 χιλιομετρα και λογω της ευθειας, ειναι ιδανικ η διαδρομη για προπονηση(ρυθμο)...

Ευθεία θείοοοο… πού πας καημένε. Έλα καμιά Πάρνηθα…έλα κανένα Βασιλικό κτήμαααα…

Δεν το εννοούσα πολυχρονεμένε μου Κώστα, που θα με βοηθήσεις αύριο στο στήσιμο της σκηνούλας μου…

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
και συ;;;;
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι προσφέρονται οι ελληνικοί δρόμοι και ειδικά οι αστικοί για ποδήλατο.

Φέρσου έξυπνα και μη πας κόντρα στην τύχη σου.....
Για αυτό πηγαίνουμε τις βόλτες μας στα Βασιλικά…
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι ότι αλλάζει κάτι αυτό (αλλά θα τον πονέσει περισσότερο αν το διάβαζε - γιατί τέτοιο είναι το κόμπλεξ αυτών), αλλά ο συγκεκριμένος ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ και ήθελε και μαγκιές.
ΒΛΑΚΑΣ.
Άλλοι σταματάνε στις Cayenne, άλλοι σε ομάδα ποδηλατιστών. Όπου βρει ο καθένας. Δεν μπορείς να διαλέξεις εκείνη την ώρα.
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 09-09-2012, 16:24
kostasmats Ο/Η kostasmats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: hlioupolh Athina
Μoto: δεν εχω
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή Απάντηση: Μας φέρονται όπως δεν θα θέλανε να τους φερθούμε

ειπα και εγω με ενα φιλο να ανεβουμε υμητο για ποδηλατακι.Στο αναψυκτιριο στην Καλοπουλα ,για οσους ξερουν ,εχουμε αραξει στο δρομο.
Σκανε τρια παιδια με καθαροαιμα και πανε να ανεβουν το μονοπατι,ο ενας εκ των τριων παει να ανεβει απο τα σκαλια χωρις να δωσει σημασια στον φιλο μου που ειχε αραξει λιγο πιο διπλα,πεταει το καθαρο μια πετρα και τη στελνει στο κρανος του κολητου.Τα παιρνει ο φιλος και τον κραζει(δεν τον εβρισε),ο αλλος αντι να πει ενα συγνωμη να ξεμπερδευει αρχιζει τα ''δε τρεχει'', ''τι φωναζεις αφου δε χτυπησες''και τετοια.κατεβαινει και ο δευτερος και παει και ζηταει τα ρεστα.Τους λεει ο φιλος ''ειστε ελληναρες''και ο τριτος που ειχε ανεβει λιγο πιο πανω το ακουει και θιγεται και κατηφοριζει καβαλα στη μηχανη σαν το bravehart να μανουριασει, μπαινω και γω που τοση ωρα καθομουν λιγο πιο πισω και ,ανεβαζουμε τους τονους.Ευτυχως ειμασταν ψυχραιμοι και εμεις και αυτοι και δεν πεσαν μπινελικια ,γιατι οπως ειχαμε τσιτωσει ολοι σιγουρα θα παιζαμε μπουνιες.
Εχουμε γεμισει τσαμπα μαγκες
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 09-09-2012, 23:01
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Μας φέρονται όπως δεν θα θέλανε να τους φερθούμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostasmats Εμφάνιση μηνυμάτων
......Εχουμε γεμισει τσαμπα μαγκες
Και πολλά συσσωρευμένα νεύρα ...
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 10-09-2012, 00:17
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Μας φέρονται όπως δεν θα θέλανε να τους φερθούμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πολλά συσσωρευμένα νεύρα ...

Δηλ Arkas εσείς όταν βλέπετε κάποιον με Γερμανικό ποδήλατο στο οδόστρωμα δεν έχεις την επιθυμία να τον πατήσεις απο τα συσσωρευμένα νεύρα σου.........
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!