GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 22-02-2013, 20:27
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή

Εγώ στο ΗΡ έβαλα ohlins και είδα τι φως μου..
Ρυθμίζεται από παντού.

Sent by danaos via...dirty phone!
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 22-02-2013, 21:25
spyrakos35 Ο/Η spyrakos35 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: fjr1300a
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

ohlins . _

είχα στο vstrom1000, και το μόνο που άλλαζα (γιατι όπως είπε και ένας συμφορουμίτης παραπάνω ήταν σωστά ρυθμισμένη) όταν φορτωνα δικάβαλο και τριβάλιτσο ήταν η προφόρτιση....

εβαλα χτες στο φουζουρού, δεν την έχω τεστάρει/ρυθμίσει ακόμα αλλά είμαι 1000% σίγουρος οτι δεν θα έχω κανένα παράπονο....

τιμή αγοράς? ήρθε σπίτι μου με 1015€ (πλήρως ρυθμιζόμενη) από 1285€ εδώ (τασσούλης).... ήτοι 21% κάτω....

στην τιμή που την πήρα οι ανταγωνιστές ήταν
- wilbers 900 euros
- nitron 900 euros
- hyperpro 1300 euros (περίπου)
- white power 1300 euros (περίπου)

για τις τούρατεκ (ή όπως και αν λέγονται) δεν ξέρω/δεν απαντώ... δεν τις έχω ακούσει και ποτέ μου και αν είναι και καινούργιες, εγώ δεν θα τις έπαιρνα μεχρι να αποδείξουν την αξία τους

σχετικά με το ESA πάλι δεν ξέρω/δεν απαντώ.... άλλοι λένε βγάλτο άλλοι όχι.... όπως είπα και παραπάνω, μία σωστά ρυθμισμένη ανάρτηση πιστεύω οτι δεν έχει ανάγκη από ηλεκτρονικά βοηθήματα.... επομένως αν είναι να σου έρθει πιο φτηνά χωρίς να χάνεις σε απόδοση, γιατι να μην το βγάλεις? (είπα εγώ τώρα)

σχετικα με την wilbers κυκλοφορεί threadaki σε φόρουμ του εξωτερικού που ο τύπος την έχει γυρίσει πισω 5 φορές.... έτυχε? πέτυχε? δεν ξέρω.... για την ohlins δεν υπάρχουν τέτοια threadakia.... αλλά και αν υπάρχουν (πιθανόν), πόσες κυκλοφορούν, ποσες σκάσανε?

ohlins αδελφέ, και αν θέλεις να σου πω και το μαγαζί να δεις τιμές για την καλή σου....

Reply With Quote
  #43  
Παλιό 22-02-2013, 21:36
giamil Ο/Η giamil βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200GS '07 (Blackie)
Μηνύματα: 2,781
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spyrakos35 Εμφάνιση μηνυμάτων
ohlins . _

είχα στο vstrom1000, και το μόνο που άλλαζα (γιατι όπως είπε και ένας συμφορουμίτης παραπάνω ήταν σωστά ρυθμισμένη) όταν φορτωνα δικάβαλο και τριβάλιτσο ήταν η προφόρτιση....

εβαλα χτες στο φουζουρού, δεν την έχω τεστάρει/ρυθμίσει ακόμα αλλά είμαι 1000% σίγουρος οτι δεν θα έχω κανένα παράπονο....

τιμή αγοράς? ήρθε σπίτι μου με 1015€ (πλήρως ρυθμιζόμενη) από 1285€ εδώ (τασσούλης).... ήτοι 21% κάτω....

στην τιμή που την πήρα οι ανταγωνιστές ήταν
- wilbers 900 euros
- nitron 900 euros
- hyperpro 1300 euros (περίπου)
- white power 1300 euros (περίπου)

για τις τούρατεκ (ή όπως και αν λέγονται) δεν ξέρω/δεν απαντώ... δεν τις έχω ακούσει και ποτέ μου και αν είναι και καινούργιες, εγώ δεν θα τις έπαιρνα μεχρι να αποδείξουν την αξία τους

σχετικά με το ESA πάλι δεν ξέρω/δεν απαντώ.... άλλοι λένε βγάλτο άλλοι όχι.... όπως είπα και παραπάνω, μία σωστά ρυθμισμένη ανάρτηση πιστεύω οτι δεν έχει ανάγκη από ηλεκτρονικά βοηθήματα.... επομένως αν είναι να σου έρθει πιο φτηνά χωρίς να χάνεις σε απόδοση, γιατι να μην το βγάλεις? (είπα εγώ τώρα)

σχετικα με την wilbers κυκλοφορεί threadaki σε φόρουμ του εξωτερικού που ο τύπος την έχει γυρίσει πισω 5 φορές.... έτυχε? πέτυχε? δεν ξέρω.... για την ohlins δεν υπάρχουν τέτοια threadakia.... αλλά και αν υπάρχουν (πιθανόν), πόσες κυκλοφορούν, ποσες σκάσανε?

ohlins αδελφέ, και αν θέλεις να σου πω και το μαγαζί να δεις τιμές για την καλή σου....




Ωραιος ο spyrakos....και ON TOPIC γκουχουγκουχου



στειλε μου πμ το μαγαζι!



Reply With Quote
  #44  
Παλιό 22-02-2013, 21:49
spyrakos35 Ο/Η spyrakos35 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: fjr1300a
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

OMNIA RACING Special Parts

έχει και μαγαζί στο ebay....
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 22-02-2013, 21:50
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spyrakos35 Εμφάνιση μηνυμάτων
ohlins . _

είχα στο vstrom1000, και το μόνο που άλλαζα (γιατι όπως είπε και ένας συμφορουμίτης παραπάνω ήταν σωστά ρυθμισμένη) όταν φορτωνα δικάβαλο και τριβάλιτσο ήταν η προφόρτιση....

εβαλα χτες στο φουζουρού, δεν την έχω τεστάρει/ρυθμίσει ακόμα αλλά είμαι 1000% σίγουρος οτι δεν θα έχω κανένα παράπονο....

τιμή αγοράς? ήρθε σπίτι μου με 1015€ (πλήρως ρυθμιζόμενη) από 1285€ εδώ (τασσούλης).... ήτοι 21% κάτω....

στην τιμή που την πήρα οι ανταγωνιστές ήταν
- wilbers 900 euros
- nitron 900 euros
- hyperpro 1300 euros (περίπου)
- white power 1300 euros (περίπου)

για τις τούρατεκ (ή όπως και αν λέγονται) δεν ξέρω/δεν απαντώ... δεν τις έχω ακούσει και ποτέ μου και αν είναι και καινούργιες, εγώ δεν θα τις έπαιρνα μεχρι να αποδείξουν την αξία τους

σχετικά με το ESA πάλι δεν ξέρω/δεν απαντώ.... άλλοι λένε βγάλτο άλλοι όχι.... όπως είπα και παραπάνω, μία σωστά ρυθμισμένη ανάρτηση πιστεύω οτι δεν έχει ανάγκη από ηλεκτρονικά βοηθήματα.... επομένως αν είναι να σου έρθει πιο φτηνά χωρίς να χάνεις σε απόδοση, γιατι να μην το βγάλεις? (είπα εγώ τώρα)

σχετικα με την wilbers κυκλοφορεί threadaki σε φόρουμ του εξωτερικού που ο τύπος την έχει γυρίσει πισω 5 φορές.... έτυχε? πέτυχε? δεν ξέρω.... για την ohlins δεν υπάρχουν τέτοια threadakia.... αλλά και αν υπάρχουν (πιθανόν), πόσες κυκλοφορούν, ποσες σκάσανε?

ohlins αδελφέ, και αν θέλεις να σου πω και το μαγαζί να δεις τιμές για την καλή σου....






Δε θα διαφωνήσω για τις Ohlins και την ποιότητά τους!
Όμως αυτό που λέτε για τη σωστή ρύθμιση της ανάρτησης, εφάπαξ και ξένοιασες διαφωνώ κάθετα!

Σαφώς όταν διπλασιάζεται το βάρος, λόγω συνεπιβάτη ή/και αποσκευών, η ρύθμιση της προφόρτισης του ελατηρίου είναι αρκετή και απαραίτητη βεβαίως.
Όμως!

Όταν λέμε για ρυθμίσεις, δεν εννοούμε μόνο το ελατήριο!
Υπάρχουν κι οι αποσβέσεις!
-Συμπίεσης
-Επαναφοράς!
Συνήθως ρυθμίζονται με κατσαβιδάκι στην κορυφή των καλαμιών (για συστήματα με συμβατικό πηρούνι) ή αντίστοιχη βίδα στη βάση του αμορτισέρ για πίσω αναρτήσεις και στα GS μπρος πίσω...
Αυτά λοιπόν, ποιος κάθεται να τα κάνει σε καθημερινή βάση?
Είναι το ίδιο πράγμα να κινείσαι σε κακοτράχαλους συνοικιακούς δρόμους, ή χωματόδρομους με 30-60 χαω και το ίδιο να κινείσαι με 140 στην ΕΟ?
Ίδιες ρυθμίσεις απαιτούνται?
Παλιότερα στην Άφρικά μου, είχα WP ελατήρια και αμορτισέρ και τα είχα ρυθμίσει για χώμα και δικαβαλος.
Εκεί λοιπόν δούλευαν ρολόι! Στην άσφαλτο με πάνω από 120χαω οι "αργές επαναφορές" έκαναν την εμφάνισή τους κι ενοχλούσαν.
Αντίστοιχα, κάποιος φίλος με GS 1100 και Ohlins μπρος πίσω , είχε ασφάλτινες ρυθμίσεις και στο χώμα δεν είδα ποτέ τον τροχό του να ακολουθεί το ανάγλυφο! Κάθε 1 μέτρο , ζήτημα να πάταγε 20 εκατοστά στο έδαφος.....
Όποιος καταλαβαίνει τι λέω και τι εννοώ, καλώς.
Όποιος νομίζει ότι μια ανάρτηση κάνει για όλα, σε κάθε ταχύτητα, υπό όλα τα φορτία και σε κάθε δρόμο, πάλι καλώς! Δεν προσπαθώ να μάθω γράμματα κανέναν

Όποιος πάλι έχει χειροκίνητα ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και ασχολείται ενδελεχώς, λεπτομερώς και κάθε μέρα αναλόγως διάθεσης, κατεύθυνσης κλπ, τότε μπράβο του.


Ο μέσος - καθημερινός αναβάτης όμως, δοξάζει το Θεούλη , τη BMW και όποια άλλη εταιρεία του δίνει τη δυνατότητα ρυθμίσεων από τη θέση του και μάλιστα εν κινήσει, τουλάχιστον ως προς την απόσβεση....
Όταν μπαίνω χώμα σταματάω, αλλά δεν κατεβαίνω
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 22-02-2013, 21:56
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή

Θοδωρή μου εγώ δέν είπα ότι την ρύθμιζω μια και καλή και τελείωσε...
Δέν γίνετε αυτό για τους λόγους που πολύ σωστα έγραψες παραπάνω.
Και η ESA μια χαρά ειναι...μέχρι να χαλάσει και να βάλεις τα κλάματα... Χα χα

Sent by danaos via...dirty phone!
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 22-02-2013, 21:58
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή

Και δέν νομίζω ο μέσος αναβάτης να ασχοληθεί με τις αναρτήσεις του.
Ποσά βλέπω στο δρόμο σουμιεδες...και έχουν την ESA και την κοιτάνε. ... Χα χα
ΦΙΛΙΚΑ πάντα...

Sent by danaos via...dirty phone!
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 22-02-2013, 21:58
spyrakos35 Ο/Η spyrakos35 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: fjr1300a
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

forester,

στην πλειονότητα των θέσεών σου συμφωνώ αλλά συζητάμε νομίζω για την επιλογή της aftermarket ανάρτησης και όχι για τις ρυθμίσεις....

επομένως, αν ανοιχτεί σχετικό θεμα, τα λέμε εκεί....

Reply With Quote
  #49  
Παλιό 22-02-2013, 22:01
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

Το παραπάνω το έγραψα για τον Giamil, που άνοιξε και το θέμα, επειδή έχει ESA να μην την καταργήσει επ' ουδενί!
Γιάννο, επέλεξε κάποιο σύστημα που είναι συμβατό με το σύστημα της μηχανής σου. Δε θα το μετανοιώσεις στα σίγουρα, ακόμα κι αν δώσεις αρκετά γιούρα παραπάνω.
Από την άλλη, αν βάλεις το καλύτερο σύστημα (Ohlins ΠΧ) μη συμβατό με ESA όμως, ακόμα κι αν είναι τέλειο στο 70% των περιπτώσεων, θα σου λείψει η δυνατότητα ρυθμίσεων που έχεις τώρα και σίγουρα θα το μετανοιώσεις!



Με αγάπη ,
"λελοκομμάντο"
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 22-02-2013, 22:03
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα Ohlins ή WP ή Wilbers σε 1200gs?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spyrakos35 Εμφάνιση μηνυμάτων
forester,

στην πλειονότητα των θέσεών σου συμφωνώ αλλά συζητάμε νομίζω για την επιλογή της aftermarket ανάρτησης και όχι για τις ρυθμίσεις....

επομένως, αν ανοιχτεί σχετικό θεμα, τα λέμε εκεί....


Αυτό λέω κι εγώ και απευθύνομαι κυρίως σ' αυτόν που άνοιξε το θέμα. Έχει ESA, να την καταργήσει εν ονόματι ohlins, ή οποιασδήποτε άλλης?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!