GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 02-09-2011, 13:28
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: «Σκυλάνθρωποι» --- Γιατί δεν θέλουν τους Έλληνες;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως, πως και βέβαια κερδίζεις ….το δάκτυλο του …Πλάτωνα !!!

..........................................

Γειά σου γάτε Θοδωρή!!!!!!
Αν τουλάχιστον γέλασες κέρδος είναι, γιατί άλλοι έμειναν στο... ξύδι!!!
Όπως το είπες, είναι προφανές πως δεν είμαι για παραπάνω, αφού δεν κατέω πράμα από τις μεγάλες συνωμοσίες που βλέπει ένα λαγωνικό σαν και σένα!!!! Νομίζω είσαι και αστυνομικός ή κάτι τέτοιο... σίγουρα θα σε έχουν και στις εξιχνιάσεις μυστηρίων με τέτοιο μυαλό... τυχεροί που είμαστε!!!!

ΥΓ. Η πλάκα θα είναι τελικά ο μπαρμπα-Πλάτωνας να μίλαγε παραβολικά για την Ατλαντίδα και να εννοούσε την Αθήνα!!!
Άσε που δεν μίλησε κανένας άλλος για αυτήν εκτός του Πλάτωνα που είπε ΚΑΙ για τους Αιγύπτιους παπάδες...
Αλλά μην ζορίζεις εσύ αστέρι μου με τέτοια πράματα το κοφτερό μυαλό σου, γιατί έχουμε τόσους εχθρούς που καραδοκούν... Εβραίους, Βησιγότθους, Λέλεγες, Κάϊν, όφις φαρμακερός...
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 02-09-2011, 15:25
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: «Σκυλάνθρωποι» --- Γιατί δεν θέλουν τους Έλληνες;

Το θέμα έχει χάσει το όποιο ενδιαφέρον του, και κατάντησε στο ποιός θα ειρωνευτεί, θα χλευάσει και θα μειώσει τον άλλον περισσότερο. Κρίμα ...
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 02-09-2011, 15:54
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: «Σκυλάνθρωποι» --- Γιατί δεν θέλουν τους Έλληνες;

Πως γίνεται να μην υπάρχει αντιπαράθεση σε άλλα ζητήματα, αλλά όταν φτάνουμε σε θέματα Ελληνικής ιστορίας (νεώτερης και αρχαίας) να διαφωνούμε...;;;

Σε ποια άλλη χώρα θα μπορούσε να συμβεί αυτό; Σε ποια άλλη χώρα θα ειρωνεύονταν και θα χλεύαζαν (σε πολλές περιπτώσεις) την ιστορία του Έθνους;
Αντί τα θέματα που μας αφορούν ως χώρα και ώς Έθνος να μας ενώνουν, ιδιαίτερα αυτά να μας χωρίζουν...

Και τέλος, η πατρίδα και η ιστορία μας δεν είναι ούτε παρωπίδες, ούτε στενομυαλιά, είναι αυτό που είμαστε, είναι η βάση (και έχουμε την καλύτερη) για να ξεφύγουμε από την μιζέρια και να πάμε μπροστά!!! Γιατί αυτό που ζούμε, αυτά που γίνονται, αυτά που ανεχόμαστε δεν είναι η Ελλάδα!

Last edited by ckalfas; 02-09-2011 at 15:55.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 02-09-2011, 18:04
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: «Σκυλάνθρωποι» --- Γιατί δεν θέλουν τους Έλληνες;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fuji Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα έχει χάσει το όποιο ενδιαφέρον του, και κατάντησε στο ποιός θα ειρωνευτεί, θα χλευάσει και θα μειώσει τον άλλον περισσότερο. Κρίμα ...
Φίλε μου δυστυχώς το φόρουμ δεν έχει ηχητική κάλυψη και πολλές φορές τα αστεία εύκολα "διαβάζοντε" σοβαρά. Αλοίμονο όμως αν τσακωνόμασταν στ' αλήθεια!!!!
Επίσης αν προσέξεις τα περισσότερα θέματα αυτού του είδους αυτό το σκοπό ενδόμυχα εξυπηρετούν. Κάποιος θέλει να τα χώσει και κάποιος άλλος να εκτονωθεί. Έτσι κι αλλιώς πως να αντιπαραθέσεις όσα πιθανόν να γνωρίζεις;; Στην καλύτερη περίπτωση θα γράφεις κάννα δίωρο και θα είσαι και τυχερός αν ο πρώτος που θα σου απαντήσει θα είναι "ήρεμος", διαφορετικά... Όμως αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό!!! Σε άλλη περίπτωση θα φας χρόνο να γκουγκλάρεις, μέχρι να βρεις κάτι που να πλησιάζει την άποψή σου... κολοκύθια.
Αυτό άλλωστε φάνηκε πεντακάθαρα από την αρχή και εδώ. Εγώ διαφώνησα με το αρχικό θέμα και αντιπρότεινα ένα τίτλο βιβλίου. ΧΩΡΙΣ να το διαβάσει κάποιος και να σχολιάσει θετικά ή αρνητικά, κάνει τον πονηρό (η εκτόνωση) και τα χώνει με "αφορμή" τάχα μου την καταγωγή του συγγραφέα!!! Υπερθεματίζει δε και έτερος κρατώντας το προφανώς "μανιάτικο" από άλλο θέμα... Μύλος χωρίς νόημα... αλλά λέω και πάλι, δεν είναι απαραίτητα κακό κάτι τέτοιο!!!!
Θα μου πεις φόρουμ μοτο είναι. Ε, τι να γίνει προκύπτουν κι αυτά. Εδώ θέλω τόσες μέρες να ποστάρω μια διαδρομή (γύρος του Χελμού από χώμα) και δεν βρίσκω χρόνο να φτιάξω τον χάρτη!!!
Καλά να είμαστε πάντως...
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 02-09-2011, 18:31
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: «Σκυλάνθρωποι» --- Γιατί δεν θέλουν τους Έλληνες;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως γίνεται να μην υπάρχει αντιπαράθεση σε άλλα ζητήματα, αλλά όταν φτάνουμε σε θέματα Ελληνικής ιστορίας (νεώτερης και αρχαίας) να διαφωνούμε...;;;

Σε ποια άλλη χώρα θα μπορούσε να συμβεί αυτό; Σε ποια άλλη χώρα θα ειρωνεύονταν και θα χλεύαζαν (σε πολλές περιπτώσεις) την ιστορία του Έθνους;
Αντί τα θέματα που μας αφορούν ως χώρα και ώς Έθνος να μας ενώνουν, ιδιαίτερα αυτά να μας χωρίζουν...

Και τέλος, η πατρίδα και η ιστορία μας δεν είναι ούτε παρωπίδες, ούτε στενομυαλιά, είναι αυτό που είμαστε, είναι η βάση (και έχουμε την καλύτερη) για να ξεφύγουμε από την μιζέρια και να πάμε μπροστά!!! Γιατί αυτό που ζούμε, αυτά που γίνονται, αυτά που ανεχόμαστε δεν είναι η Ελλάδα!
Δεν νομίζω να χλευάζει κανείς την ιστορία του τόπου του. Είτε είναι περήφανος για αυτή είτε όχι, είναι και δικιά του ιστορία.
Το ποιά είναι αυτή η ιστορία, πως γράφτηκε και ποιούς σκοπούς εξυπηρέτησε αυτή η οπτική, φέρνει την διαφωνία. Η υπεράσπιση της μιας άποψης δεν ακυρώνει την πρόθεση για πρόοδο της άλλης. Ο άκρατος εθνικισμός δεν είναι πάντα ο σοφότερος σύμβουλος και συνήθως δίνει και λαβές για διεκδικήσεις σε όσους μπορεί να εποφθαλμιούν κάτι από τον τόπο σου με ανάλογο τρόπο.
Επανειλημμένα έχεις σχολιάσει σε αντίστοιχα δικά μου, θεωρώντας ίσως( ;;; ) πως δεν με νοιάζει το συμφέρον του τόπου μου και κατ' επέκταση του σπιτιού μου. Σου φαίνομαι για άνθρωπος που θα επιχειρούσε κάποιος να μου πάρει έστω κι ένα κεραμίδι και θα τον άφηνα;;;;; Το πως θα το υπερασπιστώ όμως εξαρτάται από την δική μου εμπειρία, τις δικές μου δεξιότητες και πάνω απ' όλα το δικό μου μυαλό. Ευτυχώς μέχρι τώρα το μυαλό μου δουλεύει γερά και επιβιώνω αρκετά καλά, χωρίς μάλιστα να είχα ποτέ βοήθεια ή "ξένες πλάτες". Αυτό μου επιτρέπει να είμαι ισχυρογνώμων. Πρόσεχε άλλο ισχυρογνώμων και άλλο ξεροκέφαλος. Έχω αναθεωρήσει πολλές απόψεις και ιδέες στη ζωή μου και χαίρομαι γιατί ακόμη νοιώθω νέος και ζωντανός για όσες ακόμη χρειαστούν.
Και θα κλείσω με το κλασσικό "πάντα φιλικά"!!!!

Last edited by yannis; 02-09-2011 at 18:33.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 02-09-2011, 22:15
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: «Σκυλάνθρωποι» --- Γιατί δεν θέλουν τους Έλληνες;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω να χλευάζει κανείς την ιστορία του τόπου του. Είτε είναι περήφανος για αυτή είτε όχι, είναι και δικιά του ιστορία.
Το ποιά είναι αυτή η ιστορία, πως γράφτηκε και ποιούς σκοπούς εξυπηρέτησε αυτή η οπτική, φέρνει την διαφωνία. Η υπεράσπιση της μιας άποψης δεν ακυρώνει την πρόθεση για πρόοδο της άλλης. Ο άκρατος εθνικισμός δεν είναι πάντα ο σοφότερος σύμβουλος και συνήθως δίνει και λαβές για διεκδικήσεις σε όσους μπορεί να εποφθαλμιούν κάτι από τον τόπο σου με ανάλογο τρόπο.
Επανειλημμένα έχεις σχολιάσει σε αντίστοιχα δικά μου, θεωρώντας ίσως( ;;; ) πως δεν με νοιάζει το συμφέρον του τόπου μου και κατ' επέκταση του σπιτιού μου. Σου φαίνομαι για άνθρωπος που θα επιχειρούσε κάποιος να μου πάρει έστω κι ένα κεραμίδι και θα τον άφηνα;;;;; Το πως θα το υπερασπιστώ όμως εξαρτάται από την δική μου εμπειρία, τις δικές μου δεξιότητες και πάνω απ' όλα το δικό μου μυαλό. Ευτυχώς μέχρι τώρα το μυαλό μου δουλεύει γερά και επιβιώνω αρκετά καλά, χωρίς μάλιστα να είχα ποτέ βοήθεια ή "ξένες πλάτες". Αυτό μου επιτρέπει να είμαι ισχυρογνώμων. Πρόσεχε άλλο ισχυρογνώμων και άλλο ξεροκέφαλος. Έχω αναθεωρήσει πολλές απόψεις και ιδέες στη ζωή μου και χαίρομαι γιατί ακόμη νοιώθω νέος και ζωντανός για όσες ακόμη χρειαστούν.
Και θα κλείσω με το κλασσικό "πάντα φιλικά"!!!!
Το ότι δεν είσαι υπερήφανος για τον τόπο σου, αλλά περισσότερο για την ιστορία του τόπου σου φαίνεται ξεκάθαρα... Δεν θα το αναλύσω περισσότερο (ο νοών νοείτω)...

Αυτό το γεγονός από μόνο του είναι αρκετό και ενοχλεί οποιονδήποτε δηλώνει υπερήφανος... και δεν χρειάζεται να είναι κάποιος "ακραίος" εθνικιστής για να ενοχληθεί! Η υπερηφάνεια δεν είναι εθνικισμός!
Όσο για τον τρόπο που υπερασπίζεσαι το σπίτι σου, μου θυμίζει κάποιον που κάθεται απ' έξω από το σπίτι του και το πετροβολεί, και φωνάζει: "Τι θέλετε ρε; Δικό μου είναι, ότι θέλω το κάνω"
Ναι!!! Αλλά είναι και δικό μου αυτό το σπίτι, λάβε το υπόψην!

Αυτό το σπίτι που λέγεται Ελλάδα, δεν θέλει πετροβόλημα! Δεν θέλει να ξεφωνίζουμε από που "μπάζει", αλλά να πάρουμε τα εργαλεία και τα υλικά να το επιδιορθώσουμε και γιατί όχι να το φτιάξουμε καλύτερο;

Πάντα φιλικά...
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 03-09-2011, 03:17
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: «Σκυλάνθρωποι» --- Γιατί δεν θέλουν τους Έλληνες;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι δεν είσαι υπερήφανος για τον τόπο σου, αλλά περισσότερο για την ιστορία του τόπου σου φαίνεται ξεκάθαρα... Δεν θα το αναλύσω περισσότερο (ο νοών νοείτω)...

Δεν το κατάλαβα αυτό?!?!!??!!?!
Νομίζω πως εσείς συνεχώς φωνάζετε πως είναι χάλια η χώρα και "αφρικανική" κλπ... και όλο φταίνε κάποιοι άλλοι, που σας την έφεραν και άλλα γραφικά.




Αυτό το γεγονός από μόνο του είναι αρκετό και ενοχλεί οποιονδήποτε δηλώνει υπερήφανος...

Τι "υπερήφανος";;;; Μόλις στο παραπάνω ποστάρισμά σου λες: "Γιατί αυτό που ζούμε, αυτά που γίνονται, αυτά που ανεχόμαστε δεν είναι η Ελλάδα!"

και δεν χρειάζεται να είναι κάποιος "ακραίος" εθνικιστής για να ενοχληθεί! Η υπερηφάνεια δεν είναι εθνικισμός!
Όσο για τον τρόπο που υπερασπίζεσαι το σπίτι σου, μου θυμίζει κάποιον που κάθεται απ' έξω από το σπίτι του και το πετροβολεί, και φωνάζει: "Τι θέλετε ρε; Δικό μου είναι, ότι θέλω το κάνω"
Ναι!!! Αλλά είναι και δικό μου αυτό το σπίτι, λάβε το υπόψην!

Αυτό το σπίτι που λέγεται Ελλάδα, δεν θέλει πετροβόλημα! Δεν θέλει να ξεφωνίζουμε από που "μπάζει", αλλά να πάρουμε τα εργαλεία και τα υλικά να το επιδιορθώσουμε και γιατί όχι να το φτιάξουμε καλύτερο;


Για να επισκευάσεις κάτι, πρέπει να γνωρίζεις πως είναι πραγματικά, να εντοπίζεις τη ρίζα της "ζημιάς" και τι την δημιούργησε. μετά θα δεις αν έχεις τις γνώσεις για να το φτιάξεις, θα βρεις τα σωστά εργαλεία και υλικά και πάει λέγοντας.
Αν η σκεπή σου για παράδειγμα είναι σάπια και στάζουν τα κεραμίδια, είναι λάθος να νομίζεις πως θέλει βάψιμο και να κοτσάρεις και ηλιακό θερμοσίφωνα από πάνω (και μάλιστα με δάνειο), επειδή το είδες στας Ευρώπας...

Το πρώτο βιβλίο που ανέφερα, "Τα Βαλκάνια", πραγματεύεται την πορεία αυτής της περιοχής έως την σημερινή εποχή και είναι αρκετά διαφωτιστικό ΚΑΙ για το πως μας βλέπουν οι ξένοι. Διάβασέ το(αν μπορείς χωρίς ψευτοφανατισμούς) και μετά μου λες αν έχει προβλεφθεί η σημερινή κατάσταση!!! Όταν κάποιος ψάχνεται σε ένα θέμα, είναι φυσικό να αποκτάει και γνώσεις. Όχι απαραίτητα ολόσωστες αλλά σε καλύτερη κατεύθυνση από αυτόν που νομίζει πως τα ξέρει επειδή έτσι "του τα είπαν". Και αυτό φαίνεται περισσότερο...
Άλλωστε φάνηκε και από την αντίδραση στο θέμα. Ο Μαζάουερ για παράδειγμα ΚΑΙ φιλλέληνας είναι ΚΑΙ υπέρ της βοήθειας (ουσιαστικής) προς την χώρα μας. Η κόντρα έγινε απερίσκεπτα και ανόητα... Εκτός και υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που πιστεύει πως η ανθρωπότητα φοβάται τις ικανότητές μας και μας κυνηγάει!!!!!!

Πάντα φιλικά...

Πάντα φιλικά
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Δεν υπάρχει ανεργία - Χέρια για δουλειά δεν υπάρχουν mistos Ελλάδα 22 22-03-2011 02:08
Ο άνθρωπος που δεν αιθάνεται τον πόνο tutygs Διάφορα 10 18-03-2011 15:12
Δεν είναι αυτό που φαίνεται Hekima Διάφορα 8 19-11-2010 12:55
Δεν είναι αυτό που φαίνεται Hekima Διάφορα 22 05-11-2010 19:16
Πώς δεν θα χάνετε τα κλειδιά σας! syan Χρήσιμα 19 24-09-2010 11:02


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!