GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 20-07-2010, 22:04
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εθεσες σε σωστη βαση και επανερχομαστε στο αρχεγονο διαξιφισμο τι ειναι πιο αξιοπιστο, πιο ομορφο, πιο μαϊτζεβελο κ.λ.π.

Τα σερβις του ΤζιΕσ ειναι καθε 10000κμ ενω των Χοντα καθε 24000 με το ιδιο κοστος δηλαδη γυρω στα 300ε.
Έκανα σέρβις στο Γέρακα στα 60.000 χλμ και πλήρωσα 170 ευρώ. Μετά έκανα σέρβις στα 70.000 χλμ. και πλήρωσα 125 ευρώ. Θα σου φέρω και τις αποδείξεις.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονον που το χοντα στα 24000κμ εχει κανει ενα και το Τζιες 2,5!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λαδια στο Τζι Ες χρειαζονται αλλαγη καθε 10000κμ και του Χοντα καθε 12000κμ. Ολοι μας ομως τα κοβουμε στην μεση για λογους ψυχολογικους.
Το φιλτρο αερα ενος χοντα χρειαζεται αλαλγη καθε 18000κμ κι ενος Τζι Ες πιο συντομα αν δεν απατωμαι!
Τα παραπανω ειναι παρμενα απο τα βιβλια κατασκευαστων και ειναι μονον ενα μικρο δειγμα.

Τωρα, για τα υπόλοιπα περι αξιοπιστιας...... κανε μια αναδρομη σε παλιοτερα ποστ και θα βρεις ελαττωματα, ανακλησεις αλλα και προτερηματα!
Τα βαζεις κατω και αποφασιζεις.......σε ενδιαφερει το ''λαδια ξυδια κι εφυγα''....περνεις γιαπωνεζο, σε ενδιαφερει το ''τα ματια μου 14 και στην παραμικρη λεπτομερεια.......'' περνεις ευρωπαιο!
Ποτέ δεν είχα τα μάτια μου 14 για τίποτα. Το φορτώνω και φεύγω.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου αρεσει το φρενο να ''δαγκωνει''? οχι οτι σταματαει γρηγοροτερα αλλα εχει μια πιο καλη αισθηση....περνεις Ευρωπαιο! Σε ενοχλει να κοιτας το ματακι τυο λαδιου καθε 500κμ και πολλες φορες να συμπληρωνεις, πραγμα που δεν χεις κανει ποτε σε Χοντα, περνεις Γιαπωνεζο.....

Μέχρι τα 20.000 χλμ, κοιτούσα το ματάκι και 4-5 φορές συμπλήρωσα καμιά 200 ml λάδι. Από τις 20.000 εώς τις 30.000χλμ το κοιτούσα και δεν ήθελε ποτέ λάδι. Βαρέθηκα λοιπόν, να το κοιτάω και μέχρι σήμερα (80.000) χλμ δεν το ξανακοίταξα και όλα καλά
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτα τα ολιγα απο μενα!!!!
Αυτά τα ολίγα και από μένα..
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 20-07-2010, 23:21
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα ολίγα και από μένα..
ελεος μην τον κοπανατε ολοι μαζι
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 21-07-2010, 05:48
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από comander Εμφάνιση μηνυμάτων
ελεος μην τον κοπανατε ολοι μαζι
του αρεσει.......
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 21-07-2010, 10:07
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Γιώργη ήμαρτον, είπαμε οτι ξέρεις τα μηχανολογικά καλά αλλά μήν μας την βγαίνεις χωρίς φλάς...Αν θέλεις να βάλουμε κάτω τα service Honda και BMW να δούμε τα κόστη ένα ένα, δεν έχω πληρώσει ποτέ 300άρα (50000χλμ) εκτός απο μία φορά που άλλαξα τακάκια εμπρός, βαλβίδες ιμάντα , ξύδια, α***δια, κτλ...
Ή όταν ήρθα απο την Πόλη με 200 και δεν έκαψε δράμι λαδάκι, έπεσα σε θαύμα;
Για κάνε λίγο κράτει όταν μιλάς για σοβαρά μηχανήματα (RT)..!

Στρατο δεν την βγαινω σε κανεναν ουτε με φλας ουτε χωρις φλας!!!!!
Το αν επεσες σε ‘’θαυμα’’ ¨η οχι να ρωτησεις αυτους που το βιωνουν το θεμα καθημερινα π.χ. οπως τον φιλο (που δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα υπαρχει η φωτογραφια, στην επισυναπτω) που συμπληρωνε μισο κιλο λαδακι στην αναχωρηση απο το ξενοδοχειο στον Γερολιμενα!!! Εξάλλου η καταναλωση λαδιου ειναι ευθεως αναλογη με τον τυπο λαδιου, τον τροπο οδηγησης, τις εξωτερικες θερμοκρασιες κ.λ.π. Μονον που στα αεροψυκτα ολες οι παραπανω αιτιες ειναι Χ 3+!!!!
Ειπαμε....δεν πιστευω στα θαυματα!!! ειμαι και παθων μην το ξεχνας!!!!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα σέρβις στο Γέρακα στα 60.000 χλμ και πλήρωσα 170 ευρώ. Μετά έκανα σέρβις στα 70.000 χλμ. και πλήρωσα 125 ευρώ. Θα σου φέρω και τις αποδείξεις.


Αρα λοιπον καθε 10,000κμ χρειαζεσαι κατα μεσο ορο 150ε για σερβις!!! Αρα στα 24000κμ, που απαιτει σερβις η Χοντα, θα πληρωσεις για σερβις στην GS 150Χ2.4=360ε.

Τα Χοντα λοιπον μεχρι τα 24000κμ και συμφωνα με το βιβλιο κατασκευαστη παντα θα χρειαστει
α) 12000κμ= λαδια +φιλτρο λαδιου= 40+8=48ε
β) 18000κμ= φιλτρο αερα= 35ε
γ) 24000κμ=οτι και στα 12000 + βαλβιδες (150ε)= 150+48=198ε!!!
Συνολο= 48+35+150=233ε

Νερα και υγρα φρενων καθε 2 χρόνια οποταν δεν το αναφερω αφου τα 24000κμ μπορουν να γινουν σε 6 μηνες αλλα και 5 χρόνια!!!

Για πες μου τωρα ποιο ειναι το οικονομικοτερο στα σερβις του??????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν κανω λαθος το moto περσι σε καποιο τευχος ειχε συγκριτικο καποιων μηχανων με το κοστος συντηρησης τους εως 50000km και τα gs ειχαν βγει τα πιο οικονομικα...


Το εχω εγω μην τρελαινεσαι αλλα αν προσεξεις στα σερβις των Χοντα το περιοδικο δινει αλλαγη λαδιων στα 6000κμ (ενω ειναι στα 12000) και σερβις στα 12000κμ (ενω ειναι στα 24000). Ενω για την BMW ειχαν ανοιξει και διαβασει το μανουαλ με καθε κομα και καθε τελεια!!!! Ειχα κανει και γραμμα στο εν λογω περιοδικο, διοτι το συγκεκριμενο θεμα επαναλαμβανοταν σε καθε τεστ Χοντα, το οποιο και δημοσιευσαν με διαφορες ‘’συγνωμες’’ σαν απαντηση αλλα στο επομενο τεστ Χοντα δεν το διορθωσαν!!!!!!
Αν κανεις τους παραπανω υπολογισμους που αναφερω θα δεις κι εσυ ποιο ειναι πιο οικονομικο μεχρι τα 50000κμ!!!!!
Attached Images
File Type: jpg dsc03882c.jpg (83.4 KB, 25 views)

Last edited by GeorgeP; 21-07-2010 at 10:20.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 21-07-2010, 10:24
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Τις βαλβιδες τις κανει ενα Χοντα στις 24000κμ με κοστος οσο τις ΤΖΙΕΣ στα 10000κμ δηλαδη κοντα στα 150-170ε! Αρα ο Γερμανος εχει κανει 2,5 ρυθμισεις πριν το χοντα κανει την πρωτη του!


φυσικά βρε Γιώργο και στο GS και γενικά στον boxer ρυθμίζεις πιο συχνά βαλβίδες γιατί δεν πρέπει να λύσεις όλο το μηχανάκι για να φτάσεις στις βαλβίδες !!!! αν μπεις στο youtube υπάρχει και η μαρτυρία του blackshadow
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 21-07-2010, 11:17
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις βαλβιδες τις κανει ενα Χοντα στις 24000κμ με κοστος οσο τις ΤΖΙΕΣ στα 10000κμ δηλαδη κοντα στα 150-170ε! Αρα ο Γερμανος εχει κανει 2,5 ρυθμισεις πριν το χοντα κανει την πρωτη του!


φυσικά βρε Γιώργο και στο GS και γενικά στον boxer ρυθμίζεις πιο συχνά βαλβίδες γιατί δεν πρέπει να λύσεις όλο το μηχανάκι για να φτάσεις στις βαλβίδες !!!! αν μπεις στο youtube υπάρχει και η μαρτυρία του blackshadow
Δεν ειναι αυτος ο λογος, ''δεν πρέπει να λυσεις ολο το μηχανακι......'', αλλα διότι ειναι αεροψυκτος και φερει κοκορακια αντι για καπελοτα!!!
Κοκορακια= εμμεση επαφη του εκκεντροφορου με τις βαλβιδες με αρθρωσεις (κοκορακια, λογω σχηματος) οι οποιες φερουν στο ακρο τους πυρο με κοντρα παξιμαδι! Αυτο το συστημα ειτε υδροψυκτο ειναι ειτε αεροψυκτο θελει ρυθμισεις συχνοτερα. Το Αφρικα Τουιν (υδροψυκτο) ειχε το ιδιο συστημα και χρειαζοντουσαν ρυθμιση καθε 12000κμ

Καπελοτα= αμεση επαφη του εκκεντροφορου με τις βαλβιδες, τα εκκεντρα ''χτυπανε'' και βυθιζουν τις βαλβιδες κατευθειαν απο πανω τους με την παρεμβολη στρογγυλων παρεμβυσματων μεγεθους 50λεπτου του ευρο σε διαφορα παχη του 0,05, 0,012, 0,015mm κ.λ.π.

Γιατι καπελοτα και οχι κοκορακια?

Κοκορακια (Rocker arm - Wikipedia, the free encyclopedia) = οι θερμοκρασιες διαστελλουν συστελουν τα μεταλλα και το πυρακι με το κοντρα παξιμαδι χανει το διακενο του με το στελεχος της βαλβιδας! ακομα οι επικαθισεις στερεων καταλοιπων μεταβαλλουν το παραπανω διακενο σημαντικα οποταν χρειαζεται συχνοτερη ρυθμιση!
Το ευρος ασφαλους διακενου στα κοκορακια ειναι πολυ μικρο, συνηθως δεκατα του χιλιοστου!
Τελος περισσότερα κινουμενα μερη=περισσοτερες φθορες! Τα κοκορακια θελουν αλλαγη μετα τα 100,000κμ ειδικα αν δεν φερουν βελονοειδη ρουλεμαν στους πυρους κινησης!
Αλλο παραδειγμα φθορας, αν το διακενο μεταξυ στελεχους βαλβιδας και πυρου (αυτου με το κοντρα παξιμαδι) ειναι λαθος εμφανιζεται φθορα που ονομαζεται pitting (Pitting corrosion - Wikipedia, the free encyclopedia) στο αμυγδαλο του εκκεντροφορου και στην επιφανεια του κοκορακιου που αυτο εφαπτεται! Το τελευταιο ειναι πολυ συχνο στις περιπτωσεις του ''διχαλωτου'' κοκορακιου, δηλαδη αυτου που ενα εκκεντρο εκκεντροφορου κινει δυο βαλβιδες π.χ. εξαγωγης με σω διχαλου κοκορακιου!!

Καπελοτα (κανε scroll down κι ανοιξε το pdf εδω Tappet and shim assembly for internal combustion engine) = ανεπηρεαστα απο θερμοκρασιες λογω σχεδιασμου, οι επικαθισεις καταλοιπων δεν τα επηρεαζουν διοτι εχουν μεγάλο ευρος διακενου με τον εκκεντροφορο (μεχρι και 3mm!!!)
Λιγοτερα κινουμενα μερη λιγοτερες φθορες!
Τελος, κανενας κινητηρας με καπελοτα δεν χρειαζεται ρυθμιση, δηλαδη αλλαγη του καπελοτου με άλλο αλλης διατομης, πριν τα 50,000κμ!!!!!

Στα Χοντα και στα 24000κμ μονον ελεγχος γινεται με την αφαιρεση του καπακιου βαλβιδων μονον (4 βιδες), ασχετα αν τα συνεργεια χρεωνουν πληρη ρυθμιση!!!! 3 βαραντερο και 250,000κμ κι εχω αλλαξει μονον 2 καπελοτα!!!!
Attached Images
File Type: jpg rocker arm (κοκορακι).jpg (13.4 KB, 7 views)
File Type: jpg Shims (καπελοτα) of BMW 650.jpg (67.7 KB, 9 views)
File Type: jpg καπελοτο 1.jpg (10.2 KB, 9 views)
File Type: jpg καπελοτο 2.jpg (9.8 KB, 10 views)
File Type: jpg pitting.jpg (42.0 KB, 8 views)

Last edited by GeorgeP; 21-07-2010 at 11:24.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 21-07-2010, 11:55
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

παλι πεσατε στην παγιδα του γιωργου.....
σας μπερδεψε με κοκκορακια και λαγους και ξεφυγε απο το θεμα μας....
το gs ειναι το απολυτο εργαλειο οδηγικης απολαυσης,ασφαλειας,ομορφιας,χαρακτηραααααα κλπ.,ενω το βαρκαντερο ενα μηχανακι το οποιο χρειαζεται σερβις καθε 24000 χλμ και δεν εχει τιποτα απο τα παραπανω χαρακτηριστικα,αλλα και αυτο οπως ΟΛΑ τα μηχανηματα,χαλαει...
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 21-07-2010, 12:28
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
παλι πεσατε στην παγιδα του γιωργου.....



σας μπερδεψε με κοκκορακια και λαγους και ξεφυγε απο το θεμα μας....

το gs ειναι το απολυτο εργαλειο οδηγικης απολαυσης,ασφαλειας,ομορφιας,χαρακτηραααααα κλπ.,ενω το βαρκαντερο ενα μηχανακι το οποιο χρειαζεται σερβις καθε 24000 χλμ και δεν εχει τιποτα απο τα παραπανω χαρακτηριστικα,αλλα και αυτο οπως ΟΛΑ τα μηχανηματα,χαλαει...
Αντε λοιπόν να ξαναγυρισουμε στο θεμα μας, ευγενικα αφιερωμενο απο μενα για τον φιλο που θελει να παει απο γιαπωνεζο σε ευρωπαιο και μαλιστα....αρχεγονο!!

Συγραφεας Κος Ιωαννης Παναγιωτιδης (τον γνωριζετε φανταζομαι) ο οποιος δεν ειναι και οποιος - οποιος!!!!!!

''Δημοσιεύθηκε 17 May 2010 - 14:04
... λοιπον παιδες !!! ... ειμαι πολυ λυπημενος αλλα η ζωη θελει ρεαλισμο για να προχωρας μπροστα! ... το ταξιδι αυτο ηταν προγραμματισμενο σχεδον απ τις αρχες του προηγούμενου ετους... και περιμενα μεχρι την τελευταια στιγμη για να το μοιραστω μαζι σας ... αλλα τελικα η μοίρα εχει αλλα σχεδια για μενα!

... ειμαι απ τη φυση μου αισιόδοξος και εχει ηδη περασει μια μερα απο χθες και μπορω να δω τα πραγματα λιγο πιο ξεκαθαρα ...βγαζωντας τους συναισθηματισμούς που ειναι το αδυνατο μου σημειο!

...το λοιπον δεν θελω να το κουραζω και δεν μπορω ακομα να το χωνεψω αλλα ...το GS εχθες κολλησε! ... αυτα στο θεμα BMW-BOXER-LEISTUNG! ...δυστυχώς!...γυρω στις 2 το μεσημερι και κατα την διαρκεια της κλασικης μας γυροβολιας στα γυρω ορεινα με το κλασικο παρεακι... και πανω σε μια αλλαγη απο σπασμενη τεταρτη σε πεμπτη ....ο Μπόξερ εκανε "γκραουυυ" ...νομιζω με πολυ τυχη την εβγαλα αγρατσουνιστος ... και ενα τεραστιο συννεφο πυκνου καπνου σκεπασε τα παντα!... μετα απο πολυ ταλαιπωρία γυρω στις 18:30 εφερα το GS πισω στο Solingen φορτωμένος στην οδικη!...και πηγα στη δουλια!

...περασε ενα βραδυ μεσα σε βαθιά θλιψη ...

...και πριν απο λιγο μπηκα μεσα! ...γυρισα απ τον BMW-μαστορα που στη προσπάθεια του να ξεβιδωσει το αριστερο μπουζι ....που δεν έβγαινε με τιποτα, μου ειπε οτι για να μην βγαινει ετσι απλα ...κατι το εχει χτυπησει και το χει κανει "τηγάνι" απο μεσα ... να μην τα πολυλογω ... ειχε λεει μια περιπτωση που εσπασε ελατηριο απο βαλβιδα ...δεν προλαβε να γυρισει πισω πριν ανέβει το πιστονι ...εσπασε και καρφωθηκε μεσα στο πιστόνι ...βγαινοντας απ την αλλη ...και κάνοντας ολα λιμπα!...και αλλα τετοια κουλά!

... φυσικα ολα ειναι υποθεσεις και εικασίες μεχρι να ανοιχτει ο κύλινδρος και να τσεκαρει την ζημια!...ενα θεμα που δυστυχως μου εγγυήθηκε δεν θα ειναι "φτηνο"!


... ολα λοιπον στο παγο! ...μεχρι νεοτερας!

...εχω την εντυπωση οτι αν και ξεκινησε το θεμα σαν "Dolomiten 2010" μου φαινεται θα τελειώσει "...επισκευη αριστερου κυλινδρου σε R1200GS"

...αν και το υφακι μου φαινεται λιγο ανετο τωρα που τα περιγραφω ...δεν ειναι ετσι!...ειμαι πολυ στεναχωρημενος και σχετικα απογοητευμενος! Προσπαθω να το χειριστω απλα θετικα μεσα στο μυαλο μου....δεν θελω να το δω σαν τιμωρια!...ουτε οτι τελικα δεν θα μπορεσω να πραγματοποιησω ενα απ τα ονειρα μου!...απλα θα περιμενω και θα δειξει !


... μεγαλη απογοητευση ...οχι στο θεμα εγγυησης που φυσιολογικα δεν τιθεται σε μια μηχανη που ειναι 6 χρονων αλλα στη απαθεια του μαστορα που σε ερωτηση μου περι φυσιολογικου τέτοιας βλαβης μου αποκριθηκε γνωριζοντας φυσικα και απο παλιοτερες συζητησεις μας οτι το δουλευα εκτος της πρωτης συνεχεια μεσα στα κοκκινα ...οτι αυτη η μηχανη δεν κατασκευαστηκε για εχτρεμ σπορ οδηγηση ...αλλα για τουριστικη on-off χρηση! ... τα λογια του κατα λεξη ηταν "große leistung grosse wersleist mein Freund" που σημαινει οτι κατα την δειαρκια που τραβας απ τη μηχανη την μεγαλυτερη της δυναμη ..τοτε εχεις και τις μεγαλυτερες απωλειες!...που σε απλα ελληνικα εννουσε οτι μπορει να χουμε ηλεκτρονικο φραγμο στο στροφομετρο σχεδον στις 9 χιλιαδες αλλα αν θελεις να την κρατησεις για καιρο να την ανοιγεις μεχρι τις 6!

...σαν τελευταια παρακληση φιλαρακια ...

....ξεκαθαριζω σε οσους παρακολουθουν το θεμα οτι γνωριζω οτι κανεις δεν χαρηκε που μου συνεβει αυτο αλλα δεν θα νιωσω καλυτερα να διαβαζω καθε μερα ...σχόλια του τυπου συλληπητηρια και τα σχετικα !....χαλιεμαι πολυ με την αυτολυπηση ...και ηταν και ο λογος που στην αρχη σκεφτικα απλα να ενημερωσω τους συντονηστες να σβησουν απλα το θεμα μου απ την αρχη!''


...λοιπον ...δεκτα καλοπροαιρετο χιουμορ! ... συμβουλες! ...αλλα παρακαλω οχι μαντηλια/μιξες/κλαματα και ο καημένος ο Γιαννης! ... δεν μασω!...θα χουμε να λεμε οτι σπασαμε και ενα boxer. ... δυστυχως η μοτο σαιζον τελειωσε για μενα γρηγορα!...το δεχομαι!... κανω υπομονη ...μαζευω τα φραγκακια ...και οταν κατεφερω οικονομικα να ανταπεξελθω ,γιατι προς το παρων εχω και αλλα οικονομικα εμποδια στη μεση , τη διορθώνω και συνεχιζω!


...οτι νεοτερο θα χω θα ενημερωσω!''

πηγη: ...καταστροφη κινητήρα σε R1200GS - myBike

Μαντηλακια διανεμονται δωρεαν απο τον γραφοντα!!!!!


UNSTOPPABLE BIKE BY ALL MEANS!!!!!!!

Last edited by GeorgeP; 21-07-2010 at 12:31.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 21-07-2010, 12:31
yamdoc Ο/Η yamdoc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Και για να μην τρελαινομαστε, αν σου αρεσει η μηχανη την παιρνεις και τελειωσε! Εγω την εχω εδω και κατι μηνες και εχω κανει βεβαια μονο 5000 χιλ. λογω ανηλλιμενων υποχρεωσεων και εχω συνηδειτοποιησει τα εξης θετικα και αρνητικα:
αρνητικα:
1)χαμηλα ειναι αργο
2)θορυβοι διαφοροι, που οταν πας απο ιαπωνα και το οδηγησεις νομιζεις πως ολα ειναι σπασμενα, ομως ειναι ολα φυσιολογικα και στο τελος τα συνηθιζεις οσπου δεν τ ακους
3)ο Boxer το καλοκαιρι σου ζεσταινει αφορητα τα ποδια(ομως στα ζεσταινει και το χειμωνα)
4)Δεν υπαρχει η πληθωρα των συνεργειων που υπαρχει για τα ιαπωνικα
5)Η κινηση μεσα στην πολη γινεται ανετα αλλα οχι και τοσο ανετα οσο για παραδειγμα με το tdm που ειχα
6)Οσο αφορα την αξιοπιστια εμενα προσωπικα δεν μου εχει παρουσιασει ΤΙΠΟΤΑ!!!
6)Ειναι τοοοοοοσοοο ομορφη και ματιαζεται ευκολα
7)Το λΑδακι που ακουω οτι καιει εμενα μου προκαλει εντυπωση γιατι την στιβω αλλα μεχρι τωρα δεν μου εχει καψει ουτε ml!!!!!
Θετικα:
1)Η μηχανη ταξιδευει με 200 κρατωντας την με ενα χερι, δινοντας σου την εντυπωση φοβερης σταθεροτητας και ευσταθειας
2)Ανεση ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ
3)Φρενα που ΞΥΡΙΖΟΥΝ. integral ετσι ψστε να ασχλεισαι μονο με το μπροστινο φρενο με πολυ καλης ποιοτηταςAbs!!!!!!!!
4)Κυριολεκτικα on-off παει ανετοτατα χωμα
5)φορτωνεται σαν γαιδουρα
6)πολυ καλες αναρτησεις (ιδιως αν εχεις ηλεκτρονικη που με ενα κουμπι εχεις την ρυθμιση που θες)
7)Απιστευτη αυτονομια οσο αφορα το adv
8)Ειναι κουκλα και χρειαζεται απαραιτητως ματακι και Παναγιτσα
7)Πολυ ευκολος και προσβασιμος κινητηρας που κανεις μονος σου σερβις ανετα(εγω τα βασικα τα φτιαχνω μονος μου
8)στο ταξιδι η μηχανη γινεται αυτοματη λογω ροπης, οπου με μια 6η ροπιαζει και αρπαζει πολυ καλα
9)πολλα κοκοψοψαρα εξτρα αν τα πληρωσεις κατι παραπανω...rdc, esa, antispin, υπολογιστη ταξιδιου, ενδειξη εξωτερικης θερμοκρασιας, ενδειξη ταχυτητων
5)ειναι κουκλα και εχει πολυ καλη φωτογενεια στις φωτογραφιες!!!!!
Πσιτ και η μηχανη....ΣΤΡΙΒΕΙ!!!!!!!

Last edited by yamdoc; 21-07-2010 at 12:35.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 21-07-2010, 12:39
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Και επιπλέον την μηχανή την παίρνουμε για να βολτάρουμε ακούγοντας τον Boxer να κελαηδάει, δεν την παίρνουμε για ταξί για να μας νοιάζει ποιά έχει το φθηνότερο ανταλλακτικό και στα πόσα αλλάζουμε το λάδι...Ο έρωτας είναι αίσθηση πρώτα απ' όλα κύριοι...!
Άα και μιάς και είπα για ταξί..γιατί δεν υπάρχουν ταξί Honda;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Θέλω Βολιώτικο καφεεεεεεεέ !!! nivam Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 6 18-06-2010 12:38
Άρειος Πάγος: Περιθώριο δύο ετών για την αντικατάσταση ελαττωματικών αυτοκινήτων frits Διάφορα 3 28-05-2010 00:03
Θέλω να γίνω κι εγώ λαθρομετανάστης στην Ελλάδα!!! georgekostas Διάφορα 16 27-10-2009 12:29
Από Varadero σε GS1200 Sakis Καλώς ήλθατε 25 18-10-2009 22:07


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!