GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 23-10-2009, 07:23
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Δίσκος συμπλέκτη...πάάάάάάάάέι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαιρετικό θέμα αυτό που έχει ανοίξει.
Με αφορά και μένα άμεσα. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω το εξής:
Είναι αποδεκτό να αλάξει κανείς μόνο το δίσκο και όχι όλο το "πακέτο" ?
Προσωπικά σκέπτομαι να χρησιμοποιήσω τον απλό δίσκο της Lucas που θα κοστίσει περίπου 75 €
Υπάρχει ανάγκη να αλάξω και χτένι ?
δίσκος, πλατώ, χτένι, μια τριάς η οποία φθείρεται με διαφορετικό ρυθμό
το ακριβές αντίστοιχο επίτης μηχανής είναι τακάκια και δισκόπλακα, τα τακάκια πιάνουν την δισκόπλακα, αλλά φθείρονται με διαφορετικό βαθμό, εις βάρος των τακακιών, ώστε να έχεις πέδηση και αν επιβραδύνεται η φθορά στις δισκόπλακες

σχετικά με το σύστημα σύμπλεξης, ο δίσκος ακουμπά πάνω στο πλατώ και μεταδίδεται η κίνηση και συγκρατείται μακρυά του από το χτένι για να αποσυμπλέξει
το υλικό του δίσκου είναι για γαντζώνει επί του πλατώ, αλλά με μεγαλύτερο συντελεστή φθοράς λόγω υλικών κατασκευής και πάχους, ώστε κατα βάση σε σχετικά γρήγορες αλλαγές του συστήματος σύμπλεξης να χρειάζεται αλλαγή συνήθως μόνο ο δίσκος

το πλατώ δεν νομίζω πως θα σε απασχολήσει πρίν το rebuild του κινητήρα σου, δηλ μετά από 200Kkm, αλλά και πάλι αυτές οι εκτιμήσεις είναι προσωπικές μου και μόνο

για το χτένι: αν στα φανάρια περιμένεις πατώντας τη μανέτα του συμπλέκτη ή αν πατινάρεις πολύ στην κίνηση ή στο χώμα, ανάμενε σύντομη φθορά, σαν και του δίσκου.

απαραίτητο δεν είναι να αλλάξεις και τα τρία μαζί ή μόνο τα δύο ή το ένα ή το πιστονάκι, αλλά σαν μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία, ακόμα και αν δεν θέλεουν ορισμένα μέρη αλλαγή, αν τα μετρήσεις-ΠΡΟΣΟΧΗ-αν τα μετρήσεις πρώτα και κάνεις μια μέθοδο των τριών-μπακαλίστικη για πράγματα που δεν απομειώνονται γραμμικά όπως το βάθος του δίσκου- θα έχεις μιαν ένδειξη περίπου πόσο θα σου βγάλουν, ώστε αν δεις λιγότερο από 40-50Kkm, αλλαξέ τα γιατί το επιβαρυντικό στην όλη διαδικασία είναι τα εργατικά, που δεν σε συμφέρει να λύνεις και αν δένεις με 150e τη μηχανή κάθε χρόνο ή δύο, εκτός και αν μπορείς και αλλάζεις δίσκο μόνο σου, οπότε πάρε ένα τηλέφωνο, για να πλακώσει κόσμος για το σεμινάριο και με φωτό και σουβλάκια να γίνει η δουλειά ευκαιρία όλων για μάθηση

συμπερασματικά, δεν χρειάζεται αλλαγή πλατώ και χτενιού και πιστονιού απαραίτητα, αλλά σε μερικές περιπτώσεις συμφέρει να τα αλλαξεις. σχετικά με το τσιμουχάκι που είπε ο Boxer, παράλειψή μου που δεν το ανέφερα, μιας και είμαι παθών! δεν κοστίζει η αλλαγή του, μόνο η καθυστερημένη, που το πληρώνεις για χρυσό!
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 23-10-2009, 08:11
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Δίσκος συμπλέκτη...πάάάάάάάάέι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
δίσκος, πλατώ, χτένι, μια τριάς η οποία φθείρεται με διαφορετικό ρυθμό
το ακριβές αντίστοιχο επίτης μηχανής είναι τακάκια και δισκόπλακα, τα τακάκια πιάνουν την δισκόπλακα, αλλά φθείρονται με διαφορετικό βαθμό, εις βάρος των τακακιών, ώστε να έχεις πέδηση και αν επιβραδύνεται η φθορά στις δισκόπλακες

σχετικά με το σύστημα σύμπλεξης, ο δίσκος ακουμπά πάνω στο πλατώ και μεταδίδεται η κίνηση και συγκρατείται μακρυά του από το χτένι για να αποσυμπλέξει
το υλικό του δίσκου είναι για γαντζώνει επί του πλατώ, αλλά με μεγαλύτερο συντελεστή φθοράς λόγω υλικών κατασκευής και πάχους, ώστε κατα βάση σε σχετικά γρήγορες αλλαγές του συστήματος σύμπλεξης να χρειάζεται αλλαγή συνήθως μόνο ο δίσκος

το πλατώ δεν νομίζω πως θα σε απασχολήσει πρίν το rebuild του κινητήρα σου, δηλ μετά από 200Kkm, αλλά και πάλι αυτές οι εκτιμήσεις είναι προσωπικές μου και μόνο

για το χτένι: αν στα φανάρια περιμένεις πατώντας τη μανέτα του συμπλέκτη ή αν πατινάρεις πολύ στην κίνηση ή στο χώμα, ανάμενε σύντομη φθορά, σαν και του δίσκου.

απαραίτητο δεν είναι να αλλάξεις και τα τρία μαζί ή μόνο τα δύο ή το ένα ή το πιστονάκι, αλλά σαν μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία, ακόμα και αν δεν θέλεουν ορισμένα μέρη αλλαγή, αν τα μετρήσεις-ΠΡΟΣΟΧΗ-αν τα μετρήσεις πρώτα και κάνεις μια μέθοδο των τριών-μπακαλίστικη για πράγματα που δεν απομειώνονται γραμμικά όπως το βάθος του δίσκου- θα έχεις μιαν ένδειξη περίπου πόσο θα σου βγάλουν, ώστε αν δεις λιγότερο από 40-50Kkm, αλλαξέ τα γιατί το επιβαρυντικό στην όλη διαδικασία είναι τα εργατικά, που δεν σε συμφέρει να λύνεις και αν δένεις με 150e τη μηχανή κάθε χρόνο ή δύο, εκτός και αν μπορείς και αλλάζεις δίσκο μόνο σου, οπότε πάρε ένα τηλέφωνο, για να πλακώσει κόσμος για το σεμινάριο και με φωτό και σουβλάκια να γίνει η δουλειά ευκαιρία όλων για μάθηση

συμπερασματικά, δεν χρειάζεται αλλαγή πλατώ και χτενιού και πιστονιού απαραίτητα, αλλά σε μερικές περιπτώσεις συμφέρει να τα αλλαξεις. σχετικά με το τσιμουχάκι που είπε ο Boxer, παράλειψή μου που δεν το ανέφερα, μιας και είμαι παθών! δεν κοστίζει η αλλαγή του, μόνο η καθυστερημένη, που το πληρώνεις για χρυσό!
Να ένας που τα λέει αναλυτικά και με κέφι. Αυτό είναι το ρεζουμέ της όλης εργασίας .
Εύγε φίλε μας Κώστα
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 23-10-2009, 11:25
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δίσκος συμπλέκτη...πάάάάάάάάέι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
δίσκος, πλατώ, χτένι, μια τριάς η οποία φθείρεται με διαφορετικό ρυθμό
το ακριβές αντίστοιχο επίτης μηχανής είναι τακάκια και δισκόπλακα, τα τακάκια πιάνουν την δισκόπλακα, αλλά φθείρονται με διαφορετικό βαθμό, εις βάρος των τακακιών, ώστε να έχεις πέδηση και αν επιβραδύνεται η φθορά στις δισκόπλακες

σχετικά με το σύστημα σύμπλεξης, ο δίσκος ακουμπά πάνω στο πλατώ και μεταδίδεται η κίνηση και συγκρατείται μακρυά του από το χτένι για να αποσυμπλέξει
το υλικό του δίσκου είναι για γαντζώνει επί του πλατώ, αλλά με μεγαλύτερο συντελεστή φθοράς λόγω υλικών κατασκευής και πάχους, ώστε κατα βάση σε σχετικά γρήγορες αλλαγές του συστήματος σύμπλεξης να χρειάζεται αλλαγή συνήθως μόνο ο δίσκος

το πλατώ δεν νομίζω πως θα σε απασχολήσει πρίν το rebuild του κινητήρα σου, δηλ μετά από 200Kkm, αλλά και πάλι αυτές οι εκτιμήσεις είναι προσωπικές μου και μόνο

για το χτένι: αν στα φανάρια περιμένεις πατώντας τη μανέτα του συμπλέκτη ή αν πατινάρεις πολύ στην κίνηση ή στο χώμα, ανάμενε σύντομη φθορά, σαν και του δίσκου.

απαραίτητο δεν είναι να αλλάξεις και τα τρία μαζί ή μόνο τα δύο ή το ένα ή το πιστονάκι, αλλά σαν μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία, ακόμα και αν δεν θέλεουν ορισμένα μέρη αλλαγή, αν τα μετρήσεις-ΠΡΟΣΟΧΗ-αν τα μετρήσεις πρώτα και κάνεις μια μέθοδο των τριών-μπακαλίστικη για πράγματα που δεν απομειώνονται γραμμικά όπως το βάθος του δίσκου- θα έχεις μιαν ένδειξη περίπου πόσο θα σου βγάλουν, ώστε αν δεις λιγότερο από 40-50Kkm, αλλαξέ τα γιατί το επιβαρυντικό στην όλη διαδικασία είναι τα εργατικά, που δεν σε συμφέρει να λύνεις και αν δένεις με 150e τη μηχανή κάθε χρόνο ή δύο, εκτός και αν μπορείς και αλλάζεις δίσκο μόνο σου, οπότε πάρε ένα τηλέφωνο, για να πλακώσει κόσμος για το σεμινάριο και με φωτό και σουβλάκια να γίνει η δουλειά ευκαιρία όλων για μάθηση

συμπερασματικά, δεν χρειάζεται αλλαγή πλατώ και χτενιού και πιστονιού απαραίτητα, αλλά σε μερικές περιπτώσεις συμφέρει να τα αλλαξεις. σχετικά με το τσιμουχάκι που είπε ο Boxer, παράλειψή μου που δεν το ανέφερα, μιας και είμαι παθών! δεν κοστίζει η αλλαγή του, μόνο η καθυστερημένη, που το πληρώνεις για χρυσό!
Που τα εμαθες ολα αυτά????? και μάλιστα τα λες και σωστά!!!!!

:sm5::sm4:
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 23-10-2009, 11:39
Ionlab Ο/Η Ionlab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R-1150GS
Μηνύματα: 198
Προεπιλογή Απάντηση: Δίσκος συμπλέκτη...πάάάάάάάάέι

Πάντως εγώ δεν θα απέκλεια τον κεραμικό δίσκο έτσι....παρα μόνο αν δεν καταπονείς τον δίσκο σου με πολλές χωμάτινες εξορμήσεις και δικάβαλα φορτωμένα ταξίδια.....Μπορεί το εύρος λειτουργίας της μανέτας να μικραίνει ΛΙΓΟ αλλά δεν είναι ON-OFF. Για τον κεραμικό άκου γνώμες μόνο από όσους τον έχουν τοποθετήσει. Εξάλλου υπάρχουν τα ελατήρια για την απορρόφηση του σοκ όταν εμπλέκεται ο δίσκος.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 24-10-2009, 16:40
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Δίσκος συμπλέκτη...πάάάάάάάάέι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Που τα εμαθες ολα αυτά????? και μάλιστα τα λες και σωστά!!!!!

:sm5::sm4:
Έλα μου ντέ που τα έμαθε
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 24-10-2009, 16:47
Ionlab Ο/Η Ionlab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R-1150GS
Μηνύματα: 198
Προεπιλογή Απάντηση: Δίσκος συμπλέκτη...πάάάάάάάάέι

Οταν μένεις με πατημένο συμπλέκτηστα φανάρια την ακούει το ρουλεμάν και όχι ο δίσκος ... έτσι λένε και μου φαίνεται λογικό ... επίσης ο κεραμικός της touratech δεν έχει ελατήρια αλλά αυτός εδώ έχει....

http://www.rbracing-rsr.com/bmw_clutches.html
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 26-10-2009, 11:28
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δίσκος συμπλέκτη...πάάάάάάάάέι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ionlab Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν μένεις με πατημένο συμπλέκτηστα φανάρια την ακούει το ρουλεμάν και όχι ο δίσκος ... έτσι λένε και μου φαίνεται λογικό .................................
ετσι λενε και σου φαινεται λογικό.......................ειναι και σωστό!!!!!!!
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 27-10-2009, 14:11
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Δίσκος συμπλέκτη...πάάάάάάάάέι

γιώργη και σώτο; από άγνοια, χαλώντας, πληρώνοντας, διαβάζοντας, μαθαίνοντας, αναπόφευκτα!!


γιώργη; δεν είπα για τον δίσκο, μίλησα για καταπόνηση του χτενιού, αν πρόσεξες
όσον αφορά για το ρουλεμάν, δεν το γνωρίζω, αλλά φαίνεται λογικό να ναι έτσι
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλαγή δίσκου συμπλέκτη... epimelitisf Τεχνικά θέματα διάφορα 4 30-09-2009 11:10
ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΟ ΠΑΤΗΜΑ του συμπλέκτη. mentorasou Τεχνικά θέματα διάφορα 17 22-08-2009 14:48


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!