GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 21-07-2010, 13:05
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επιπλέον την μηχανή την παίρνουμε για να βολτάρουμε ακούγοντας τον Boxer να κελαηδάει, δεν την παίρνουμε για ταξί για να μας νοιάζει ποιά έχει το φθηνότερο ανταλλακτικό και στα πόσα αλλάζουμε το λάδι...Ο έρωτας είναι αίσθηση πρώτα απ' όλα κύριοι...!
Άα και μιάς και είπα για ταξί..γιατί δεν υπάρχουν ταξί Honda;
πιστευω οτι διαβαζεις τα ποστ μου.......ειδικα σαν το τελευταιο παραπανω (αναδημοσιευση απο το my bike).
δεν εχω σκοπο αλλωστε να διαβαλλω καμια μοτο.......απλα να λεμε αληθειες πανω απο ολα!!

Η χοντα του σαρακακη δεν εχει πολιτικη για τα ταξι (τιμες, σερβις κ.λ.π) οπως εχει π.χ η τογιοτα και σκοντα!!!!
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 21-07-2010, 15:09
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

νομιζω οτι το χτυπημα ειναι ΚΑΤΩ απο την ζωνη.....
ειμαστε 2700 μελη........
κολλημενο μοτερ,μονο απο τον γιαννη εχει αναφερθει και ο ιδιος αναφερει οτι το δουλευει στα ΚΟΚΚΙΝΑ...
δηλαδη γιαπωνεζικο δεν εχει σπασει;;;;;
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 21-07-2010, 15:53
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επιπλέον την μηχανή την παίρνουμε για να βολτάρουμε ακούγοντας τον Boxer να κελαηδάει, δεν την παίρνουμε για ταξί για να μας νοιάζει ποιά έχει το φθηνότερο ανταλλακτικό και στα πόσα αλλάζουμε το λάδι...Ο έρωτας είναι αίσθηση πρώτα απ' όλα κύριοι...!
Άα και μιάς και είπα για ταξί..γιατί δεν υπάρχουν ταξί Honda;
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω οτι το χτυπημα ειναι ΚΑΤΩ απο την ζωνη.....
ειμαστε 2700 μελη........
κολλημενο μοτερ,μονο απο τον γιαννη εχει αναφερθει και ο ιδιος αναφερει οτι το δουλευει στα ΚΟΚΚΙΝΑ...
δηλαδη γιαπωνεζικο δεν εχει σπασει;;;;;
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 21-07-2010, 16:14
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
παλι πεσατε στην παγιδα του γιωργου.....
σας μπερδεψε με κοκκορακια και λαγους και ξεφυγε απο το θεμα μας....
το gs ειναι το απολυτο εργαλειο οδηγικης απολαυσης,ασφαλειας,ομορφιας,χαρακτηραααααα κλπ.,ενω το βαρκαντερο ενα μηχανακι το οποιο χρειαζεται σερβις καθε 24000 χλμ και δεν εχει τιποτα απο τα παραπανω χαρακτηριστικα,αλλα και αυτο οπως ΟΛΑ τα μηχανηματα,χαλαει...
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 21-07-2010, 17:00
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω οτι το χτυπημα ειναι ΚΑΤΩ απο την ζωνη.....

ειμαστε 2700 μελη........
κολλημενο μοτερ,μονο απο τον γιαννη εχει αναφερθει και ο ιδιος αναφερει οτι το δουλευει στα ΚΟΚΚΙΝΑ...

δηλαδη γιαπωνεζικο δεν εχει σπασει;;;;;
Ξερεις κανενα κινητηρα με κοφτη να δουλευει στα κοκκινα?????

Οχι Γιαπωνεζικο με κοφτη ΔΕΝ εχει σπασει!!!!

Σημ. αν θελεις σου εξηγω γιατι εσπασε αυτος ο συγκεκριμενος κινητηρας!! Και δεν φταινε οι τσιτες 500 τουλαχιστον στροφες πριν την επικυνδυνη περιοχη λογω κοφτη!!!
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 21-07-2010, 17:37
allen Ο/Η allen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 910
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερεις κανενα κινητηρα με κοφτη να δουλευει στα κοκκινα?????

Οχι Γιαπωνεζικο με κοφτη ΔΕΝ εχει σπασει!!!!

Σημ. αν θελεις σου εξηγω γιατι εσπασε αυτος ο συγκεκριμενος κινητηρας!! Και δεν φταινε οι τσιτες 500 τουλαχιστον στροφες πριν την επικυνδυνη περιοχη λογω κοφτη!!!
ΓΙΑΤΙ ΕΣΠΑΣΕ ΛΟΙΠΟΝ!!!!
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 21-07-2010, 18:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από allen Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΙΑΤΙ ΕΣΠΑΣΕ ΛΟΙΠΟΝ!!!!







Το ελατηριο βαλβιδας διότι:
  • εσπασε καποιο ελατηριο βαλβιδας απο αστοχια υλικου και οχι απο υψηλες στροφες! Οι Κοφτες αυτην την δουλεια κανουν, δεν αφηνουν τον κινητηρα να γυριζει σε πολυ υψηλες στροφες, ωστε η βαλβιδα να προλαβει να κλεισει πριν συναντηθουν πιστονι και βαλβιδα!!
    Αν το πιστονι ανεβει γρηγοροτερα και πριν να κλεισει την οποια βαλβιδα το ελατηριο της (προλαβαινοντας το ελατηριο λογω φυσικης αδρανειας επιστροφης του στην προτερη της συμπιεσεως του -ανοικτη βαλβιδα μορφης του) εχουμε καταστροφη του κινητηρα! και
  • μαλακο ελατηριο (μαλακοτερο των υπολοιπων) λογω κακης κατασκευης οποταν ισχυει το παραπανω της τελευταιας παραγραφου και παλι!
  • Τελος σημειωστε, υπαρχει μια στιγμη - σε καθε τετραχρονο κυκλο - οπου και οι δυο βαλβιδες ειναι ανοικτες, αυτη του τελειωματος της εξαγωγης και αρχη της εισαγωγης, κι αυτο ειναι το πιο επικυνδυνο να καρφωθουν οι βαλβιδες αν συντρεχει καποιος λογος απο τους παραπανω αναφερομενους! Για την ιστορια λεω οτι οι δυο βαλβιδες ΠΡΕΠΕΙ να ειναι για κλασματα του δεκατου του χιλιοστου δευτερολεπτων για τον καλυτερο καθαρισμο του κυλινδρου απο τα καυσαερια και την καλυτερη πληρωση του με καυσιμο αφου, την συγκεκριμενη στιγμη το πιστονι ειανι στο ΑΝΣ εχοντας διωξει ολα τα καυσαερια (ανοικτη βαλβιδα εξαγωγης) και μια μοιρα μετα την αρχη του κατεβασματος του η εξαγωγης εχει κλεισει (απο το ελατηριο της αφου το αμυγδαλο του εκκεντροφορου δεν ασκει πια πιεση επανω της) αφηνοντας μονη την εισαγωγης ανοικτη για πληρωση του θαλαμου με μιγμα!!!
Ο Γιαννης ηταν απλα ατυχος, του ετυχε το ''ζαβο'' ελατηριο οπως μπορει να τυχει και σε Γερμανο και σε Γιαπωνεζο!! Μονον που ο Γιαπωνεζος εχει 10 σταδια ελεγχου τελικου προιοντος (π.χ. ελατηριο) πριν το βγάλει για συναρμολογηση ελαχιστοποιωντας την ''στραβη'', ενω ο Γερμανος μολις 2 περιοριζοντας το κοστος εχοντας εμπιστοσυνη στην Ευρωπαικη Μεταλλουργια!

Σημ. Το ιδιο συνεβηκε και με το κεντρο τροχου του άλλου συναδελφου σε άλλο νημα!!

Last edited by GeorgeP; 21-07-2010 at 18:14.
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 21-07-2010, 18:25
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Δεν μπορω να καταλαβω ποιους θελεις να πησεις με ολλα αυτα τα κατεβατα. Ολοι αυτοι που ειναι μεσα σε αυτο το forum εχουν στην καρδια τους αυτο το μηχανημα που το λενε gs, rt, και ουτο καθε εξεις. Λοιπον τη προσπαθεις τοσο απεγνωσμενα¨ να αλαξεις την γνωμει σε 2000-+ ανθρωπους Η αποσκοπεις καπου???????
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 21-07-2010, 18:26
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Δεν μπορω να καταλαβω ποιους θελεις να πησεις με ολα αυτα τα κατεβατα. Ολοι αυτοι που ειναι μεσα σε αυτο το forum εχουν στην καρδια τους αυτο το μηχανημα που το λενε gs, rt, και ουτο καθε εξεις. Λοιπον τη προσπαθεις τοσο απεγνωσμενα¨ να αλαξεις την γνωμει σε 2000-+ ανθρωπους Η αποσκοπεις καπου???????
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 21-07-2010, 18:37
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από comander Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορω να καταλαβω ποιους θελεις να πησεις με ολα αυτα τα κατεβατα. Ολοι αυτοι που ειναι μεσα σε αυτο το forum εχουν στην καρδια τους αυτο το μηχανημα που το λενε gs, rt, και ουτο καθε εξεις. Λοιπον τη προσπαθεις τοσο απεγνωσμενα¨ να αλαξεις την γνωμει σε 2000-+ ανθρωπους Η αποσκοπεις καπου???????




''μην προτρεχετω η γλωττα της διανοιας'' φιλε μου!!!! Διαβασε με πρωτα, παρον και ΚΥΡΙΩΣ παρελθον, και μετα βγαλε συμπερασματα περι......προσπαθειας πειθους των άλλων!!!
  • Ερωτηθηκα......απαντησα!!!!!!!
  • το συγκεκριμενο νημα το ανοιξε συναδελφος μοτοσυκλετιστης που σκεφτεται να παρει την GS απο Χοντα, σε αυτον απευθυνονται ΟΛΑ τα ποσταρισματα σε αυτο το νημα για να τον πληροφορησουν!!!! Εσυ τι πληροφορηση του προσεφερες? τα παρι καρδιας.......αστα για άλλους που εχουν ηδη GS!!!
Αν δεν θελεις να ξερεις και να τριβεις το κεφαλι σου με το τεραστιο ? απο πανω του οταν και αν σου συμβει με οτι κι αν καβαλας ¨η οδηγεις, τετρατροχο ¨η διτροχο, Γερμανο, Κινεζο, γιαπωνεζο, εβραιο .......πηγαινε στα αλλα πιο ελαφρια θεματα του φορουμ!!!!! Κι ασε αυτους που ρωτανε....... να μαθαινουν!! Ασε τους άλλους που τους αρεσει να ''συγκρουονται'' μαζι μου να το κανουν!!! το διασκεδαζουμε αμφοτεροι πιστεψε με!!!!!

Οταν βλεπεις ποστ μου........γυρνα σελιδα στο φιναλε!!!

Last edited by GeorgeP; 21-07-2010 at 18:43.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Θέλω Βολιώτικο καφεεεεεεεέ !!! nivam Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 6 18-06-2010 12:38
Άρειος Πάγος: Περιθώριο δύο ετών για την αντικατάσταση ελαττωματικών αυτοκινήτων frits Διάφορα 3 28-05-2010 00:03
Θέλω να γίνω κι εγώ λαθρομετανάστης στην Ελλάδα!!! georgekostas Διάφορα 16 27-10-2009 12:29
Από Varadero σε GS1200 Sakis Καλώς ήλθατε 25 18-10-2009 22:07


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:08.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!