GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 01-09-2009, 15:56
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Η σούπερ αμόλυβδη βοηθάει ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων


ΛΑΘΟΣ ΕΔΩ!! Η Τουλουόλη (ΟΞΕΙΔΙΟ ΣΙΔΗΡΟΥ) και τα λοιπά υγρα (αλκοολες= σαν οινοπνευμα) που νοθευουν την αμολυβδη ειναι μεν σκατ....υγρά αλλα εξισου πτητικα με την βενζινη και ειναι ΚΑΥΣΙΜΑ!!Οχι διαλυτικα!!!! Η τουλουολη συγκεκριμενα εχει 114 οκτάνια και χρησιμοποιειται ΝΟΜΙΜΑ σε ορισμενους αγωνες ΣΚΕΤΗ (με προσθετα)!!!!!!! Αρα δεν υφισταται πτωση οκτανίων!! Μάλλον αυξηση συμβαινει! Αρα δεν υπαρχει περίπτωση για πειράκια (γιαυτο και δεν κτυπανε πειράκια αοχηματα με νοθευμενη με τουλουολη βενζινη). Σαν αγωνιστικό καυσιμο λογω προσθετων πωλειται ακριβα μα ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ!! Φτάνει και τα 30-40ε το λιτρο, σαν σκέτη όμως δεν ξεπερναει τα 0,20ε – 0,30ε το λιτρο!!!


Σωστά, αλλα όπως ειπαμε τα οκτανια δεν πεφτουν απο την νοθεια με τουλουόλη και αλκοόλες!!! Τα οκτανια θα πεσουν με την προσθηκη πετρελαιου (ναι γινεται κι αυτο) αλλα κι αλλα χημικα τα οποια ομως δεν χρησιμοποιουνται γιατι θα τα βρουν ευκολα αν γινει ελεγχος!!
Δεν μας λες τότε γιατί με 95άρα όλα τα 1150άρια (και δεν ξέρω πόσα άλλα ακόμα) χτυπάνε πιράκια? Τα πιράκια είναι αποτέλεσμα χαμηλών οκτανίων! (όταν μιλάμε βέβαια για ένα καλορυθμισμένο κι όχι χάρβαλο κινητήρα)
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 01-09-2009, 15:57
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Η σούπερ αμόλυβδη βοηθάει ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Οριακά. Καθώς το 1200 έχει 11:1 συμπίεση, ενώ το 1150 10,3:1. Βασικά από 11:1 και πάνω θες σίγουρα 100άρα.
Λάθος, ο υψηλός λογος συμπιεσης που απαιτουσε υψηλων οκτανιων βενζίνες υφιστατο........last year!!! τωρα οι διαφοροι αισθητηρες και ειδικα ο anti-knocking (η GS ton διαθετει απο την δεκαετία του '90) επιτρεπουν και βενζινες με 88 οκτανια (ναι 88 οκτανια, και ουτε πειράκια ουτε τίποτε, απλα δεν θα βγαζει 100 ίππους αφου θα ριχνει το αβανς) αφου με δικες τους εντολες η ECM μεταβάλει το αβανς κατα βουληση!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι λέει το μάνουάλ σου? Αν λέει 98 Βάζε κατοστάρα ούτως ή άλλως.
παντα οτι λεει το μανουαλ σε βενζινες και λαδια πρέπει να κανουμε!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι αυτό και στα μάνουαλ βλέπουμε να προτείνουν οι κατασκευαστές 95 ή 98 οκτάνια κι όχι 100. Την 100άρα, την κόβω μαϊμουδιά του Έλληνα!
Δεν πεφτεις και πολυ εξω αφου πρωτον εισαγεται απο το εξωτερικό ΜΟΝΟΝ και δευτερον μονον 2 στα 10 πρατηρια σε προσφατους ελεγχους διεθεταν πραγματικη 100αρα, οι υπόλοιποι απο 96 έως 98 πουλωντας την φυσικα για 100αρα!!

Last edited by GeorgeP; 01-09-2009 at 15:58.
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 01-09-2009, 16:01
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Η σούπερ αμόλυβδη βοηθάει ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάθος, ο υψηλός λογος συμπιεσης που απαιτουσε υψηλων οκτανιων βενζίνες υφιστατο........last year!!! τωρα οι διαφοροι αισθητηρες και ειδικα ο anti-knocking (η GS ton διαθετει απο την δεκαετία του '90) επιτρεπουν και βενζινες με 88 οκτανια αφου με δικες τους εντολες η ECM μεταβάλει το αβανς κατα βουληση!!!!!!

παντα οτι λεει το μανουαλ σε βενζινες και λαδια πρέπει να κανουμε!!




Δεν πεφτεις και πολυ εξω αφου πρωτον εισαγεται απο το εξωτερικό ΜΟΝΟΝ και δευτερον μονον 2 στα 10 πρατηρια σε προσφατους ελεγχους διεθεταν πραγματικη 100αρα, οι υπόλοιποι απο 96 έως 98 πουλωντας την φυσικα για 100αρα!!
Βρε συ Γιώργη μου, το ότι υπάρχουν οι knock sensors το γνωρίζω, αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι πρέπει ντε και καλά να βάζεις χαμηλών οκτανίων βενζίνες!!! Γι αυτό δεν το είπα κιεγώ. Ναι μεν δεν θα έχει πρόβλημα ο κινητήρας, αλλά αντί για 105 άλογα που δηλώνει η BMW στο 1200 με χρήση της προβλεπόμενης υψηλότερων οκτανίων βενζίνης, εσύ θα πάρεις λιγότερα. Και γενικώς η απόδοση του κινητήρα θα είναι μειωμένη...

Α και ξέχασα να πω πως η ECM που λες, δεν έχει αστείρευτες ικανότητες ρυθμίσεων. Μέχρι κάποια συμπίεση μπορεί να ρυθμίσει, κι αυτή δεν θα είναι και πολύ χαμηλότερη από την στάνταρ!

Last edited by ALX; 01-09-2009 at 16:03.
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 01-09-2009, 16:07
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Η σούπερ αμόλυβδη βοηθάει ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μας λες τότε γιατί με 95άρα όλα τα 1150άρια (και δεν ξέρω πόσα άλλα ακόμα) χτυπάνε πιράκια? Τα πιράκια είναι αποτέλεσμα χαμηλών οκτανίων! (όταν μιλάμε βέβαια για ένα καλορυθμισμένο κι όχι χάρβαλο κινητήρα)
Να σου πω γιατι με 95αρα ΟΛΑ (?) τα 1150αρια χτυπάνε πειράκια, αν και το δικό μου δεν κτυπησε ποτέ!!! Μέτρα......
  1. λαθος αβανς (το οποιο μπορει να συμβει στις δικες μας κατασκευες απο βλαβη των 3,7,8,9)
  2. νοθευμενη βενζινη με πετρελαιο (ΑΥΤΟ ριχνει τα οκτανια)
  3. λαθος τυπος μπουζι (ψυχρότερο)
  4. λαθος διακενου ακιδας μπουζιου
  5. μπουζι με άπειρα κμ στην πλατη
  6. ζεστη πολυ!!! (ναι ζεστη, αφου στους 30-40c η βενζινη αυξανει τον ογκο της μεσα στο ρεζερβουαρ κατα 10% αρα αραιωνεται κι αρα δεν εχει τις ιδιοτητες για τις οποιες κατασκευαστηκε!!!)
  7. Βλαβη του αισθητηρα IACV (Inlet Air Control Valve)
  8. Βλαβη του αισθητηρα ΜΑΡ (Μanifold Absolute Pressure)
  9. Βλαβη του ΤΡ (Throtle Position),σπανιοτερα μεν αλλα εχει συμβεί!!!
Ελπιζω να ικανοποιηθηκες!!!
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 01-09-2009, 16:15
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Η σούπερ αμόλυβδη βοηθάει ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε συ Γιώργη μου, το ότι υπάρχουν οι knock sensors το γνωρίζω, αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι πρέπει ντε και καλά να βάζεις χαμηλών οκτανίων βενζίνες!!! Γι αυτό δεν το είπα κιεγώ. Ναι μεν δεν θα έχει πρόβλημα ο κινητήρας, αλλά αντί για 105 άλογα που δηλώνει η BMW στο 1200 με χρήση της προβλεπόμενης υψηλότερων οκτανίων βενζίνης, εσύ θα πάρεις λιγότερα. Και γενικώς η απόδοση του κινητήρα θα είναι μειωμένη...

Α και ξέχασα να πω πως η ECM που λες, δεν έχει αστείρευτες ικανότητες ρυθμίσεων. Μέχρι κάποια συμπίεση μπορεί να ρυθμίσει, κι αυτή δεν θα είναι και πολύ χαμηλότερη από την στάνταρ!
Αγαπητε Αλέξανδρε

Φυσικα και δεν πρέπει να βαζεις χαμηλων οκτανίων βενζινες!! Αλλα ενα οχημα (και δη GS) μπορει να ταξιδεψει στα περατα του κοσμου, για την περιπετεια ρε ####το, όπου οι βενζινες δεν ειναι παραπανω απο....88 οκτανια!!π.χ. Ρωσία στις στέπες και οχι μονον στις στεπες, όπου τα GS πανε χωρις κανενα προβλημα!! Ενω τα Βαραντερο τα παιρνεις στην πλατη!! Και ειναι αληθεια αυτό!! Δεν ειναι τυχαιο που η BMW ανακοινωσε (γιατι απο εκει το εμαθα το 2000) το νουμερο 88!!!! Φυσικα και απο 105 θα βγαλει..... 75 με 88 οκτανια αφου το αβανς θα εχει πεσει στο βαθος της αβυσσου αλλα θα φτάσεις εκει που θες!!!!

Η ECM δεν ρυθμιζει συμπιεση, αυτη ειναι παντα σταθερη, αλλα περνει τιμες απο όλους τους αισθητηρες περιμετρικα του κινητηρα αλλα κι εντος αυτου (CPK= crankshaft position και CMP= Camshaft position) για να θεσει τον κινητηρα σε λειτουγια και να τον διατηρησει σε λειτουργια ελεγχοντας την αναφλεξη, το αβανς και γενικως ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 01-09-2009, 17:02
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Η σούπερ αμόλυβδη βοηθάει ?

Η ΕCM ρυθμίζει τα πάντα, παίρνοντας ενδείξεις από τους διάφορους αισθητήρες που υπάρχουν. Όταν είπα για ρύθμιση συμπίεσης, εννοούσα ρύθμιση αβάνς για να προλαμβάνει την αυτανάφλεξη, χάνοντας όμως σε απόδοση.
Τέσπα... αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο να αναπτύξω τις σκέψεις μου (πρέπει να πάω για κάτι ψώνια) αλλά θα επανέλθω δημήτριος γιατί το 1150 τουλάχιστον, το ξέρω σαν την τσέπη μου.
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 01-09-2009, 20:41
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Η σούπερ αμόλυβδη βοηθάει ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ΕCM ρυθμίζει τα πάντα, παίρνοντας ενδείξεις από τους διάφορους αισθητήρες που υπάρχουν. Όταν είπα για ρύθμιση συμπίεσης, εννοούσα ρύθμιση αβάνς για να προλαμβάνει την αυτανάφλεξη, χάνοντας όμως σε απόδοση.
Τέσπα... αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο να αναπτύξω τις σκέψεις μου (πρέπει να πάω για κάτι ψώνια) αλλά θα επανέλθω δημήτριος γιατί το 1150 τουλάχιστον, το ξέρω σαν την τσέπη μου.
Τωρα εισαι πάλι ΠΑΝΣΩΣΤΟΣ!!!!!!
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 01-09-2009, 21:39
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Η σούπερ αμόλυβδη βοηθάει ?

Παίδες, δεν ξέρω τι λέτε για βενζίνες 95 και 100 οκτανίων, αλλά και σ' αυτό τα χάλια μας έχουμε.

Στο Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία όταν ήμουν και έβαζα την 95άρα το μηχανάκι δούλευε ρολόι. Του έβαζα και 98άρα και δεν είχε καμμία διαφορά.

Από τότε που το έφερα στην Ελλάδα, έχω γυρίσει όλα τα βενζινάδικα για να βρω βενζίνη (95) της προκοπής αλλά έχει "φτύσει αίμα" το πραπρά. Δεν έχει καμμία σχέση ο κινητήρας με αυτό που έχουν κατασκευάσει οι Γερμανοί και με αυτό που οδηγούσα χρόνια έξω...

Ακούω τον boxer να αγκομαχάει όταν τον ζορίζω, και να χτυπάει πειράκια όταν του δίνω από χαμηλά και τρελλαίνομαι, ούτε που το είχα φανταστεί ποτέ ότι θα έκανε έτσι...
(Μην πω για την βενζίνη που έβαλα στο νησί και είδα κι έπαθα μέχρι να την κάψω όλη για να καθαρίζει το ντεπόζιτο!)
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 01-09-2009, 23:24
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Η σούπερ αμόλυβδη βοηθάει ?

Λοιπόν, απ' όσο θυμάμαι τα πρώτα 1150 είχαν πρόβλημα με τις υποδεέστερες σε οκτάνια βενζίνες. Ρυθμισμένα από το εργοστάσιο (τέλειες ρυθμίσεις δηλαδή) και χτυπούσαν πιράκια με τις Ελληνικές βενζίνες.
Όταν βγήκε το 1150adv η BMW είχε μιλήσει για το συγκεκριμένο θέμα τονίζοντας πως η ECU έχει προγραμματιστεί έτσι ώστε να αντιλαμβάνεται το κακής ποιότητας καύσιμο και να προσαρμόζει τη λειτουργία του κινητήρα ανάλογα (αβάνς κτλ), λέγοντας συγκεκριμένα ότι επειδή έχει φτιαχτεί για να ταξιδεύει στα πέρατα του κόσμου, είναι πολύ πιθανό σε τριτοκοσμικές χώρες, να συναντήσει κανείς χαμηλών οκτανίων βενζίνη.

Βέβαια από κουβέντα που είχα κάνει με ένα παιδί που είχε το adv, μου είπε πως όλα αυτά είναι μλκίες αφού και το δικό του χτυπάει πιράκια χωρίς να έχει πειραχτεί πάνω του οτιδήποτε άλλο. (Μάλλον έχουμε βενζίνες χειρότερες και από τριτοκοσμική χώρα)
Πόσο μάλλον, όταν ακούς να το λένε αυτό 1200άρηδες που εκεί κι αν εννοείται ότι πραγματικά έλυσαν το θέμα κακής ποιότητας βενζίνες!! Και δεν νομίζω κανένας από αυτούς να είχε προλάβει να πειράξει ρυθμίσεις σε κάποιο συνεργείο ή να βάλει λάθος μπουζί(ψυχρό/θερμό) ή να έχουν πρόβλημα οι αισθητήρες εισαγωγής αέρα ή ο λ ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο! Μιλάμε για καινούριες μοτοσυκλέτες που πάνω τους δεν είχε πειραχτεί το παραμικρό!

Αυτό και μόνο με κάνει να πιστεύω πως η βενζίνη είναι ο κύριος παράγοντας που κάνει τα μηχανάκια μας και χτυπάνε πιράκια.
Εμένα που είναι μοντ: 2000, στο μάνουαλ γράφει ...at least 95 ΜRON.
Το at least με τα λίγα Αγγλικά που ξέρω, νομίζω ότι σημαίνει τουλάχιστον (ή κάνω λάθος? )

Άρα?

Πέρα απ' όλα αυτά. Όταν είχα πάει κάποια στιγμή στον Παναγιωτόπουλο και του έθεσα το θέμα πιράκια, μου είπε ότι πρέπει να ρυθμίσουν το αβάνς για να μην χτυπάει, κι αυτό το έκανε από τους αισθητήρες ανάφλεξης (hall sensors) περιστρέφοντας ένα τι την πλάκα που εδράζονται.
Αυτή για μένα ήταν μπακαλίστικη ρύθμιση γιατί εκεί μιλάμε για μικρορυθμίσεις που το χέρι είναι αδύνατον να καταλάβει αν δεν υπάρχει κάποιο μηχάνημα να επιτηρεί αυτό που γίνεται.
Τέσπα, λογικά ο Παναγιωτό, έδωσε μεγαλύτερη προπορεία για να προλαβαίνει το μπουζί να αναφλέγει το μείγμα πριν αυτό συμπιεστεί πέραν του δέοντος (αναλόγως του βαθμού οκτανίων του) και αυταναφλέγεται λόγω συμπίεσης. Έτσι μειώνεται όπως είπα η απόδοση του κινητήρα, αλλά παύεις να έχεις κρουστική ανάφλεξη (πιράκια)

Anyway... το θέμα με τα καύσιμα και τις συνέπειες στους κινητήρες είναι πολύ μεγάλο για να το αναλύσουμε εκτενέστερα.

Απ΄όλα αυτά κρατάμε πως ένας κινητήρας που σχεδιάστηκε να δουλεύει με 95 οκτάνια, δεν θα αποδώσει καλύτερα αν του βάλουμε βενζίνη με 98 ή 100 οκτάνια, ούτε θα κερδίσουμε την διαφορά κόστους λίτρου με περισσότερη χιλιομετρική απόσταση γιατί είναι δυσανάλογα ποσά.

Επίσης κρατάμε το ότι ναι μεν αν υπάρχουν προβλήματα σε αισθητήρες ή μπουζί μπορεί να έχουμε πιράκια, αλλά ακόμα κι αυτά να μην υπάρχουν, πιράκια θα έχουμε γιατί καμία μοτοσυκλέτα δεν βγήκε μεταχειρισμένη από το εργοστάσιο για να έρθει στην Ελλάδα με προβληματικούς αισθητήρες και μπουζιΑ

Επίσης κρατάμε το γεγονός ότι όοοοολοι οι βενζινάδες και οι μεταφορείς βενζίνης, είναι διεφθαρμένοι (ή ο ένας εκ των δύο με το ίδιο αποτέλεσμα βεβαίως για τους καταναλωτές) και καθαρή βενζίνη δεν θα βάλουμε ποτέ στην Ελλάδα. Αυτό το βεβαιώνουν όσοι έχουν κάνει ταξίδια στο εξωτερικό και μόλις βάλουν βενζίνη σε καμιά Ιταλία - Γερμανία κτλ, νιώθουν λες και τούρμπισαν το κινητήρα τους. Ναι μεν ακριβές στας Ευρώπας οι γκαζολίνες, αλλά είναι ΚΑΘΑΡΕΣ.
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 02-09-2009, 02:29
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Η σούπερ αμόλυβδη βοηθάει ?

Γιώργο κα Αλέξη, πιστεύετε ότι πρέπει να πάμε για αβάνσ, ή να τα παρατήσουμε έτσι... αν και στην 5η χτυπούν εμένα, σε άλλο 1150 που έχω πάρει χτυπούσαν και άλλλες σχέσεις..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!