GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 25-06-2013, 16:50
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

Καλο δρομο Τελη.
Ευχομαι τυχη και καλο καιρο για το εγχειρημα!
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 25-06-2013, 16:54
Magelanos Ο/Η Magelanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: Κ1200S
Μηνύματα: 846
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

Τελη καλο δρομο να εχεις.. Μοναδικη ταξιδιωτικη εμπειρια. Να σου πανε ολα τελεια φιλε..
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 25-06-2013, 17:47
pkaran Ο/Η pkaran βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW G650GS-2011
Μηνύματα: 306
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

Τέλη καλό δρόμο να έχεις.... Είναι μοναδική εμπειρία.


Еду в Магадан

Reply With Quote
  #54  
Παλιό 27-06-2013, 11:04
Gallos Ο/Η Gallos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: KTM 990
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

Ωραίος ο παιχταράς....

Φίλε άμα θες τπτ διευθύνσεις από Μοσχα-Καζαν-Naberezhnyye γιατί λογικά θα περάσεις από εκεί...Σφύρα κλέφτικα...Ξέρουμε όλα τα καλόπαιδα )

Ελπίζω στο ζετε αρασέ να είσαι κάλος )


Κάλους δρόμους...
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 27-06-2013, 14:18
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

ολοι οι θεοι του κοζμου μαζι σου
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 27-06-2013, 14:30
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

Καλούς δρόμους φίλε!!
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 27-06-2013, 22:35
8avos Ο/Η 8avos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2013
Περιοχή: Λαρισα
Μoto: vespa gts 250- vespa gs 160 '64
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

χθές είχε φωτό από Παναγία Σουμελα Πόντο

όρθιος και να σου στρώνονται όλα ρόδινα
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 09-07-2013, 12:01
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

Ο Τέλης συνεχίζει ακάθεκτος!

Το πρώτο σκέλος που δημοσίευσε στο wordpress:

Ιουνίου 30, 2013

Κοζάνη – Sochi







Η εναρξη του ταξιδιου και ο καιρος ηταν ιδανικα. Εφτασα Αλεξανδρουπολη χωρις να το καταλαβω, μαλλον λογο αγχους. Περασα στην Τουρκια περιπου στις 12 το μεσημερι, ειχα ολη τη μερα δικια μου να γραψω χιλιομετρα. Εφοσον ηταν αρχη και δεν ημουν ιδιαιτερα κουρασμενος αποφασισα να το παω μεχρι να νυχτωσει, να παρω το “βαπτισμα του πυρος” για τα καλα. Περασα τον μεγαλο περιφεριακο της Istabul και μπηκα στην Ασιατικη της μερια. Αρχισε να νυχτωνει. Ξενοδοχεια δεν υπηρχαν στην περιοχη, οποτε επρεπε να κοιμηθω στη φυση. Αφησα την εθνικη οδο και βρεθηκα σε ενα πολυ ομορφο οροπεδιο 350 χιλομετρα μετα τη Πολη. Ο χιλιομετρητης μεχρι το σημειο αυτο εγραψε 1050km. Εστησα τη σκηνη μου μπηκα μεσα και δε καταλαβα ποτε με πηρε ο υπνος.





Την Τριτη το πρωι ξεκινησα για Κερασουντα – Σαψουντα – Τραπεζουντα.



Συνολο χιλιομετρων 750. Απο Κερασουντα ολη η διαδρομη ειναι μπροστα στη μαυρη θαλασσα (karadeniz). Φοβερη θεα, δεξια μονο πρασινο και αριστερα μονο μπλε. Να σημειωσω πως οι δρομοι και η σημανση στο οδικο δικτυο της Τουρκιας ειναι παρα πολυ καλοι. Εφτασα Τραπεζουντα χωρις να με αγχωσει το παραμικρο στη διαδρομη. Ισα ισα ειναι μια παρα πολυ ωραια μοτοδιαδρομη για μελλοντικες εξορμησεις.

Η μερα ηταν Τριτη, την επομενη θα εφευγε το καραβι για Sochi. Ομως ποτε μη λογαριαζεις χωρις τον ξενοδοχο. Να μη τα πολυλογω εφυγα Παρασκευη και αυτο επειδη επαιξε μιζα. Το καλο ηταν οτι ειχα χρονο να ζησω και να δω την Τραπεζουντα.





Μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια στο καραβι και πριν…






… Εφτασα στη Ρωσσια, στην πολη Sochi.





Στα συνορα πηγαν ολα καλα, οι υπαλληλοι με κατατοπισαν στα πρωτα μου βηματα, συναλλαγμα, φαι κτλ. Μολις εγκληματιστικα ξεκινησα για Maykop.
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 09-07-2013, 12:16
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

και συνεχίζει δυνατά με την επόμενη δημοσίευση στο wordpress:

Ιουλίου 8, 2013

Sochi – Barabinsk







Μολις περασα το τελωνειο του Sochi μπηκα μεσα στη πολη. Η πρωτη εντυπωση ειναι αρκετη κινηση στους δρομους, αυτοκινητα ολων των κατηγοριων, πολλα μοντερνα μαγαζια και ωραιες γυναικες με καλο ντυσιμο.

Μπηκα σε μια τραπεζα να κανω συναλλαγμα και ημουν ετοιμος για ταξιδι προς Elista μεσο Maykop και Stavropol. Το Maykop απεχει 260 km απο Sochi και τα διενυσα σε 7 ωρες !!! Απο δρομο που θυμιζει παλια Καστανια. Λακουβες, εξογκωματα και μεγαλο χωματοδρομο γυρο στα 20km. Εφτασα νυχτα βρηκα ξενοδοχειο ευκολα και ξεκουραστηκα να ειμαι φρεσκος την επομενη μερα που θα με οδηγουσε στην Elista. Ξεκινησα το πρωι γεματος ενεργεια περασα απο Stavropol




και συνεχισα για τον τελευταιο προορισμο της ημερας. Μονο κακοτραχηλες ευθειες, θερμοκρασια κοντα στους 40C. Τιποτα το ιδιαιτερο μεχρι που εφτασα Elista.






Με το που μπηκα στην πολη η πρωτη εντυπωση ηταν οι ανθρωποι. Απογονοι Μογγολων φυλων με σχιστα ματια, μεγαλα μαγουλα, σχετικα ποιο κοντοι απο εμας με συγχρονο ντυσιμο.

Εδω βρισκεται το μεγαλυτερο μοναστηρι βουδιστων στην Ευρωπη το

Golden Temple Elista Kalmykia





Ειχα την ευκαιρια να πετυχω την “λειτουργια” του ναου, μογγολικοι ψαλμοι, μυρωδια απο stik που αναβαν οι προσκυνητες και χαμηλος φωτισμος, οτι φως εμπαινε απο τον ηλιο. Φοβερη ατμοσφαιρα και εμπειρια, σαν να ζουσα ντοκυμαντερ.

Επρεπε να συνεχισω το ταξιδι μου, οπως και αναχωρησα. Προορισμος το χωριο Dubovskoye που βρισκεται αναμεσα απο Volgodonsk και Volgogradοπου και εμεινα δυο μερες.

Την Τεταρτη 3/7 εβαλα πλωρη για Saratov μεσο Volgograd χιλιομετρα 650, ωρες 10! Αν η εγνατια οδος με αριστα το 10 περνει 5, αυτη η διαδρομη ειναι σιγουρα στο -1..






Κοιμηθηκα σε ενα καταλυμα τυπου ξενωνα, σε λοφο της πολης μονο με 500ρ. Στις 6:30 ειμαι ηδη στο δρομο προορισμος η πολη Ufa αποσταση 900km. Δρομος κακης ποιοτητος και παλι με τον Volga ποταμο ποτε να εμφανιζεται ποτε να εξαφανιζεται για ωρες. Τροχαια περιπου ανα 30 χιλιομετρα να ελεγχει την κινηση και καποια αυτοκινητα. Σε ανυποπτο χρονο και απο το πουθενα, πανω σε προσπεραση δικη μου δυο φορτηγων, πεταγετε απο αριστερα ενας τροχονομος και μου κανει συνιαλο να σταματησω. Ηταν πραγματικα την τελευταια στιγμη, φυσικα δε προλαβα να σταματησω αφενος ειχα 100km/h αφετερου πισω μου ειχα κολλητα το φορτηγο. Σηκωσα το χερι μου χαιρετισα τον αστυνομικο και συνεχισα για τα επομενα 4km οπου με περιμενε το αλλο μπλοκο. Ενας δεξια, ενας αριστερα με περιμεναν. Δεν ειχα αλλη επιλογη, αναβω φλας και κανω δεξια. Βγαζω το κρανος, με πλησιαζει ο ενας και μου εξηγει οτι δε σταματησα σε σινιαλο αστυνομικου και οτι αυτο συνεπαγετε με αφαιρεση διπλωματος και προστιμο 15000 ρουβλια. Δε μιλαω προσπαθω να εκτιμησω την κατασταση. Μετα απο λιγο μου ζητα 5000ρ και ολα οκ. Του λεω ευγενικα οτι εχω πανω μου μμονο 3000ρ και μπορω νατου δωσω τα 2000ρ. Τελικα συμφωνησαμε και με αφησαν να φυγω με τις ευχες τους. Στις 21:30 εφτασα εξω απο την Ufa δε βρηκα καταλυμα και εστησα σκηνη διπλα σε παρκιγκ φορτηγων. Απο την κουραση δε μπορουσα να ξυπνησω την αλλη μερα.

Μπηκα μεσα στη Ufa να δω την πολη. Ο ποταμος Belaya χωριζει την πολη στα δυο. Εχουν ριξει αμμο στις δυο οχθες του ποταμου και δημιουργησαν πλαζ για τους λουομενους.







Υπαρχει ενας μουσουλμανικος ναος ιδιαιτερης αρχιτεκτονικης

ο Lyalya Tyolpan Mosque







Και ενα μεγαλο μουσουλμανικο θεατρο

το Bashkir State Academic Theater of Drama





Επομενη σταση μετα απο 600km η πολη Chelyabinsk

Η διαδρομη πανεμορφη μεσα απο τα ουραλια ορη, τα δαση με τις λιμνες εναλλασονταν διαρκως. Οταν εφτασα σταματησα να μαθω για ξενοδοχεια. Με πλησιασε ενα ζευγαρι με μια τσοπερ να με ρωτησουν αν μπορουσαν να βοηθησουν. Τους ρωτησα για φθηνο ξενοδοχειο στην περιοχη. Αυτοι αμεσως μου προτειναν το σπιτι τους. Δεχτηκα, γυρο στα 10′ και φτασαμε, εκει μας καλωσορισαν τα δυο τους παιδια. Μου δωσανε ενα μεγαλο δωματιο με ενα τεραστιο καναπε. Μεχρι να κανω μπανιο μου ετοιμασαν φαγητο και πιασαμε την κουβεντα. Το πρωι πλυναμε τη μηχανη και την καναμε service. Τι ευχαριστη οικογενεια !!! Ενα τεραστιο ευχαριστω στον Igor, στη συζυγο του Marina και στα δυο παιδια τους τον Matviets και την Sofia. Θα σας θυμαμαι για παντα.






Ετσι τους χαιρετησα και εφυγα για Ishim περιπου 700km. Ακολουθωντας παντα τις πινακιδες για Omsk στα καλα καθουμενα βρεθηκα στα συνορα του Kazakstan !!!!! Μου εξηγει ο συνοριακος πως ηταν ο παλιος δρομος, πριν τη διαλυση του ΕΣΣΔ. Τις ταμπελες δε φροντισε κανεις να τις αφαιρεσει. Αθανατη Ρωσια! Εκανα μια μικρη παρακαμψη και εφτασα τελικα στη μικρη πολη Ishim. Την επομενη στην πολη Barabinsk 670km. Καμια απο τις πολεις αυτες δεν εχουν κατι αξιομνημονευτο.

Ευχαριστω ολους τους υποστηρικτες μου !!!
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 09-07-2013, 12:18
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

Ωραίος ο Τέλης,

μου φαίνεται θα ξεφτιλίσει την έννοια του Magadan...

Μακάρι να σου πάνε όλα καλά παληκάρι μου!!!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!