GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 01-08-2011, 10:21
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Μετά την GS τι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dion_rc Εμφάνιση μηνυμάτων
Uriah Heep
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
DERTILAS
οχι απλά τις γυαλίζουν, τις δείχνουν και όλας..αναρωτιέμαι αν έχουν βγεί έξω απο το λεκανοπέδιο τον τελευταίο μήνα..κάθε ΠΣΚ ανεβαίνω Ράχες....δεν έχω δεί πάνω από 2 gs σε όλη την Εθνική. που είναι τόσα GS?? Διακοπές??
Αγαπητε εχεις σκεφτει οτι πλεον οι περισσοτεροι κατοχοι BMW δεν ειναι οικονομικα ανετοι;
Παλια ο κατοχος bmw φαινοτανε και ηταν απο τις ευκαταστατες κατηγοριες πολιτων. Τωρα, που τα δανεια δινονται (τουλαχιστον μεχρι πριν 6-7 χρονια) οπως τα στραγαλια, ο καθενας απο εμας αγοραζε μια bmw κι ας μην ειχε 2ο σωβρακο να φορεσει.
Με το που αρχισαν οι οικονομικες δυσκολες οι βολτες περιοριστηκαν δραστικα και οι μοτοσυκλετες κλειδωθηκαν στα γκαραζ.

Οποτε ας μην σου φαινεται παραξενο γιατι δεν κυκλοφορουν πολλες μηχανες.

Και για να γυρισω στο θεμα και να σχολιασω την παρατηρηση οτι το GS σκοτωνει τα ονειρα, δυστυχως οταν ανεβαινεις σε μια GS, οι απαιτησεις μετα ειναι πολυ αυστηρες και στο μυαλο γινεται παντα συγκριση. Ετσι η αγορα αλλου μοντελου ειναι τρομερα δυσκολη επιλογη.

Επισης να σχολιασω και αυτο που ειπε ενας φιλος οτι οταν ανεβαινω σε μια GS και ακουω την εξατμιση και μου λεει η μηχανη "τσιτωσε με", μαλλον δεν εχει ανεβει σ ενα ΚΤΜ. Εκει θα δει τι σημαινει η λεξη "τσιτωσε με". Ειναι αρρωστεια τ ατιμα και δυσκολα ξεκολας.

Ομως εξακολουθω να ειμαι νοσταλγος του GS μου και εκει θα καταληξω καποια στιγμη.

"Πρωινη λογοδιαρροια"!

Reply With Quote
  #52  
Παλιό 01-08-2011, 10:57
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Μετά την GS τι???

Emix έπιασες το νόημα.

Εγώ είμαι σε αυτή την κατηγορία. Έπαιρνα τη μηχανή (και βασικά όχι μόνο το GS) και απλώς... ξεκίναγα. Έλεγα "α από εδώ φαίνεται ωραία" και πήγαινα. Όταν βαριόμουν γύρναγα. Τώρα δεν έχει τέτοια. ~35 ευρώ γεμίζω (που να είχα την χοντρή). Πάντως ήταν την πήρα, μπορούσα να την πάρω δεν την πήρα με "πείνα" ευτυχώς. Ωστόσο τώρα με βλέπω να κοιτάω στο δρόμο ποιο 250άρι θα μπορούσα να πάρω αν η μοίρα δεν θέλει να συνεχίσω με την Μεγαλειοτάτη.

Όσο για το ΚΤΜ όπως τα λες επίσης. Πράγματι σου λέει τσίτωσε με πολύ περισσότερο από την 1200GS. Το ίδιο και το παλιό multistrada (καλά αυτό γιατί είναι ψόφιο στις χαμηλές και κάνει σαν να διαλύεται), το νέο δεν ξέρω αλλά υποψιάζομαι επίσης. Όμως και η 1200GS δεν πάει και άσχημα και δεν έχει την άλλη φάση του "στρίβω όπως είμαι" μεγαλόπρεπα και χωρίς σοκ, ενώ τα περισσότερα KTM που έχω οδηγήσει (δεν έχω οδηγήσει κανένα καθαρό δρομίσιο τους) θέλουν λίγο motardο-οδήγηση για πλασάρισμα κλπ. Πάντως ΟΛΑ αυτά είναι στα μάτια μου πολύ φιλικότερα από τα 1000άρια SS (ή RR αν θέλετε). Εκεί φοβάμαι και πάω χειρότερα.

Μπλα μπλα πρωινό επίσης.
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 01-08-2011, 11:01
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: Μετά την GS τι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε εχεις σκεφτει οτι πλεον οι περισσοτεροι κατοχοι BMW δεν ειναι οικονομικα ανετοι;
Παλια ο κατοχος bmw φαινοτανε και ηταν απο τις ευκαταστατες κατηγοριες πολιτων. Τωρα, που τα δανεια δινονται (τουλαχιστον μεχρι πριν 6-7 χρονια) οπως τα στραγαλια, ο καθενας απο εμας αγοραζε μια bmw κι ας μην ειχε 2ο σωβρακο να φορεσει.
Με το που αρχισαν οι οικονομικες δυσκολες οι βολτες περιοριστηκαν δραστικα και οι μοτοσυκλετες κλειδωθηκαν στα γκαραζ.

Οποτε ας μην σου φαινεται παραξενο γιατι δεν κυκλοφορουν πολλες μηχανες.

Και για να γυρισω στο θεμα και να σχολιασω την παρατηρηση οτι το GS σκοτωνει τα ονειρα, δυστυχως οταν ανεβαινεις σε μια GS, οι απαιτησεις μετα ειναι πολυ αυστηρες και στο μυαλο γινεται παντα συγκριση. Ετσι η αγορα αλλου μοντελου ειναι τρομερα δυσκολη επιλογη.

Επισης να σχολιασω και αυτο που ειπε ενας φιλος οτι οταν ανεβαινω σε μια GS και ακουω την εξατμιση και μου λεει η μηχανη "τσιτωσε με", μαλλον δεν εχει ανεβει σ ενα ΚΤΜ. Εκει θα δει τι σημαινει η λεξη "τσιτωσε με". Ειναι αρρωστεια τ ατιμα και δυσκολα ξεκολας.

Ομως εξακολουθω να ειμαι νοσταλγος του GS μου και εκει θα καταληξω καποια στιγμη.

"Πρωινη λογοδιαρροια"!

Συμφωνώ μαζί σου..οι εποχές είναι δύσκολες..δύσκολες όμως για όλους και σε βαθμό που άλλος σκοτώνει τα εργαλεία για αγορά πάπιας (χωρίς να θέλω να θίξω το κατά τα άλλα πρωτο σωστό δίκυκλο πόλης)..οι 'αλλοι που αγοράζουν τα σκοτωμένα που είναι??? όλοι ειναι επειρεασμένοι τόσο?? και αν ναι, για ποιο λόγο αγοράζουν used με 10-13000?????? by the way χθες εκαψα 40 ευρώ συνολικά για απόσταση κοντά 500 km...και οχι καμιά 80αριά που χρειάζονται τα 1500αρια αυτοκίνητα με ταχύτητες max 120..
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 01-08-2011, 11:14
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Μετά την GS τι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dion_rc Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ μαζί σου..οι εποχές είναι δύσκολες..δύσκολες όμως για όλους και σε βαθμό που άλλος σκοτώνει τα εργαλεία για αγορά πάπιας (χωρίς να θέλω να θίξω το κατά τα άλλα πρωτο σωστό δίκυκλο πόλης)..οι 'αλλοι που αγοράζουν τα σκοτωμένα που είναι??? όλοι ειναι επειρεασμένοι τόσο?? και αν ναι, για ποιο λόγο αγοράζουν used με 10-13000?????? by the way χθες εκαψα 40 ευρώ συνολικά για απόσταση κοντά 500 km...και οχι καμιά 80αριά που χρειάζονται τα 1500αρια αυτοκίνητα με ταχύτητες max 120..
Οκ, υπαρχουν και μερικοι που αγοραζουν μηχανη οπως σαν ν αγοραζαν πινακα ζωγραφικης. Θελουν απλα να την βλεπουν να καθεται και να την γυαλιζουν.

Αλλα οι περισσοτεροι τραβαμε μεγιστο ζορι και αποφασιζουμε να χρησιμοποιουμε πιο πολυ ενα απο τα δυο μεταφορικα μεσα που εχουμε στο σπιτι μας.
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 01-08-2011, 11:26
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Μετά την GS τι???

Δυστυχώς πάντως η 1200GS γενικώς (εδώ ο ALX θα πει πόσο δίκιο έχω), η αλλαγή μόδας δευτερευόντως, οι φτηνές μεταχειρισμένες (αφού το μοντέλο έχει πουλήσει πολύ), έχουν αλλάξει ΑΡΔΗΝ τον μέσο όρο του κατόχου GS.

...και εννοώ προς το χειρότερο. Είναι ΠΟΛΥ σύνηθες να έχουν GS πια άνθρωποι που δεν ξέρουν ΚΑΝ τι πήραν και γιατί, επειδή είναι το BMW το GS. Άνθρωποι που μπορεί πριν βγουν να "ψωνίσουν" να ταλαντευόντουσαν μεταξύ αυτού, του Varadero (πολύ φτηνό μτχ. και αυτό τους έκοψε - αλλιώς σίγουρα τους ταίριαζε στο μυαλό η εικόνα τους πάνω του) ή ενός mega scooter.

Κακά τα ψέματα (έχουμε και εδώ μέσα αρκετά παραδείγματα - αλλά είναι ένα μεγάλο βήμα πραγματικής ενασχόλησης με "την φιλοσοφία GS" έστω μετά της αγοράς της).
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 02-08-2011, 01:07
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Μετά την GS τι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα πάλι με αφήνει πλήρως αδιάφορο....

Ενώ η δική σου σε ικανοποιεί πλήρως
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 02-08-2011, 01:26
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή Απάντηση: Μετά την GS τι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dion_rc Εμφάνιση μηνυμάτων
Uriah Heep
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
DERTILAS
οχι απλά τις γυαλίζουν, τις δείχνουν και όλας..αναρωτιέμαι αν έχουν βγεί έξω απο το λεκανοπέδιο τον τελευταίο μήνα..κάθε ΠΣΚ ανεβαίνω Ράχες....δεν έχω δεί πάνω από 2 gs σε όλη την Εθνική. που είναι τόσα GS?? Διακοπές??
Στις πλατείες στην Αθήνας, τις γυαλίζουν και τις δείχνουν στους άλλους και κοκορεύονται σαν γύφτικα σκεπάρνια….αλλά η τσέπη τις περισσότερες φορές δεν έχει περίσσευμα για βενζίνη ούτε μέχρι το καβούρι για μπάνιο!

Νεοέλληνες, νεόπλουτοι με χάρες επιδειξιομανίας !
Τι την πήρες την ρημάδα? Αφού όταν ακούς την λέξη ταξίδι πηγαίνεις στον σταθμό Λαρίσης να πάρεις το τρένο ρε π@π@ρα!
Πάρε κανένα σκουτεράκι και είσαι μια χαρά, μήπως κάνεις και κανένα μπάνιο μακρύτερα λόγο συντήρησης και μη έχοντας δόση κάθε μήνα!

Αυτά θα ήθελα να πω σε αρκετούς που βλέπω με τέτοια εργαλεία να κάθονται στις πλατείες και να τα κοιτάνε….
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 02-08-2011, 08:34
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Thumbs up Απάντηση: Μετά την GS τι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KRASOPATERAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις πλατείες στην Αθήνας, τις γυαλίζουν και τις δείχνουν στους άλλους και κοκορεύονται σαν γύφτικα σκεπάρνια….αλλά η τσέπη τις περισσότερες φορές δεν έχει περίσσευμα για βενζίνη ούτε μέχρι το καβούρι για μπάνιο!

Νεοέλληνες, νεόπλουτοι με χάρες επιδειξιομανίας !
Τι την πήρες την ρημάδα? Αφού όταν ακούς την λέξη ταξίδι πηγαίνεις στον σταθμό Λαρίσης να πάρεις το τρένο ρε π@π@ρα!
Πάρε κανένα σκουτεράκι και είσαι μια χαρά, μήπως κάνεις και κανένα μπάνιο μακρύτερα λόγο συντήρησης και μη έχοντας δόση κάθε μήνα!

Αυτά θα ήθελα να πω σε αρκετούς που βλέπω με τέτοια εργαλεία να κάθονται στις πλατείες και να τα κοιτάνε….

Ετσι είναι!!

Last edited by dionysisgs; 02-08-2011 at 09:14.
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 02-08-2011, 09:14
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: Μετά την GS τι???

Έτσι είναι!!
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 02-08-2011, 09:40
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: Μετά την GS τι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dion_rc Εμφάνιση μηνυμάτων
Uriah Heep

..κάθε ΠΣΚ ανεβαίνω Ράχες....
Σόρρυ για το σπαμ....

Κι αλλος Πατριώτης απο Φθιώτιδα;

Διονύση θα χαρώ να τα πούμε και απο κοντά έστω και εντός Αττικής

Πρωινή σπαμολογία

Last edited by evanslam; 02-08-2011 at 09:41.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μεταφορες Μετακομισεις ο Μητσος Πάνος Αστεία Video 8 21-05-2010 09:09
Μετα την πιτα. kokomilko Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 17 06-02-2010 00:07
Νεο Μελος skala Καλώς ήλθατε 23 30-11-2009 18:39
Νεο Μελος στο GS George Καλώς ήλθατε 15 16-05-2009 08:34
Μετεωρολογία yannis Χρήσιμα 8 27-12-2008 20:20


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!