GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 21-02-2011, 15:37
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Long Way Round Europe 2010: Κυνηγώντας όνειρα σε 13 χώρες...

Τελικα ο δρομος συνεχιζε μια χαρα απο εκει και λιγα χιλιομετρα πιο κατω το τοπιο με "αναγκαζε" να σταματησω ξανα για φωτογραφιες...









Reply With Quote
  #62  
Παλιό 21-02-2011, 15:38
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Long Way Round Europe 2010: Κυνηγώντας όνειρα σε 13 χώρες...

Οι διαδρομες στην Τσεχια-Πολωνια-Γερμανια ειναι πραγματικα απιστευτα ομορφες και οσοι δεν εχετε παει πρεπει να το κανετε καποτε....






Εγω ενοιωθα τυχερος που ημουν αυτη τη στιγμη εδω και εβλεπα ολη τη μαγεια της φυσης μπροστα μου...




Ο δρομος περνουσε μεσα απο πυκνα δαση....




...Εβλεπα ολο αυτο το πρασινο και οσο το θαυμαζα αλλο τοσο τρομαζα στη σκεψη του ποσο νερο χρειαζεται για την "ταισει" κανεις ολη αυτη τη βλαστηση....
Μαλλον θα βρεχει αρκετα εδω ε;


Στα αριστερα το θεαμα συμπληρωνε την τελεια εικονα!
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 21-02-2011, 15:39
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Long Way Round Europe 2010: Κυνηγώντας όνειρα σε 13 χώρες...

Με τα πολλα ειχα ηδη περασει το Hradec Kralove και ημουν 50 χλμ απο τα συνορα. Ομως η νυχτα πλεον επεφτε και οι δρομοι απο εδω και περα δυσκολευαν ιδιαιτερα.
Βλεπετε, ολη αυτη η περιοχη ειναι δασικη με πολυ μεγαλη βλαστηση και πολυ μικρους φιδωτους δρομους...

Απο εδω εγω σχεδιαζα να παω στο Wroclaw μεσω των συνορων στο Nachod, ομως το GPS επεμενε να μου προτεινει μια αλλη διαδρομη μεσω του Trutnov λιγο πιο βορεια. Το ακολουθησα και ετσι ξεκινησε μια βασανιστικη πορεια μεσα στη νυχτα... Η κουραση ειχε κανει την εμφανιση της προ πολλου και αυτο που ηθελα πλεον ηταν να φτασω στον προορισμο μου και να ξεκουραστω, ομως οι ταχυτητες σε αυτο το δρομο ηταν ελαχιστες και τα χιλιομετρα δεν εφευγαν ευκολα...

Απο ενα σημειο και μετα οδηγουσα μεσα στο απολυτο σκοταδι χωρις να συναντω διερχομενη κινηση μεχρι που ξαφνικα μεσα στη νυχτα βλεπω μια γνωριμη ταμπελα...


Ημουν στα συνορα της Πολωνιας! Οπως σε ολες τις αλλες χωρες, ετσι και εδω το μονο που μαρτυρουσε οτι καποτε εδω ηταν συνορο δυο κρατων ηταν ενα παλιο εγκατελλειμενο φυλακιο... Το κρυο μεσα στο δασος ηταν αισθητο και οντας ακομα βρεγμενος απο την μεσημεριανη καταιγιδα εκανε το κρυο να μοιαζει ακομα χειροτερο...

Η ατμοσφαιρα ηταν υποβλητικη.... Μια ελαφρια ομιχλη καλυπτε τα παντα και οι αδειοι δρομοι εστηναν ανετα σκηνικο ταινιας θριλερ....


Μετα τα οσα ειχα δει σημερα δεν ηθελε και πολυ το μυαλο να παιξει περιεργα παιχνιδια....
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 21-02-2011, 15:40
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Long Way Round Europe 2010: Κυνηγώντας όνειρα σε 13 χώρες...

Η εικονα που συναντησα ομως στη συνεχεια εμελλε να μεινει για παντα χαραγμενη στο μυαλο μου....

Στο δρομο προς το Wroclaw ειδα στον οριζοντα το απολυτο σκοταδι να σκιζεται απο δυνατες αστραπες... Καπου στο βαθος ειχε καταιγιδα και εγω πηγαινα προς τα κει... Τριγυρω το σκοταδι ειναι απολυτο... Απο οσο φωτιζουν οι προβολεις μου βλεπω οτι ειμαι σε μια τεραστια ευθεια και καπου στο βαθος βλεπω ενα μικρο φως...
Καθως πλησιαζα το μικρο φως εδειχνε να ειναι στη ακρη του δρομου... Τι ειναι αυτο;

Και εκει το ειδα. Και επαθα σοκ....
Μεσα στο σκοταδι και την ομιχλη, ενα ΚΡΑΝΟΣ μηχανης πανω σε ενα ξυλινο σταυρο, να φωτιζεται απο ενα σωρο μικρα κερια....





Εσβησα τη μηχανη, εβγαλα το κρανος και κατεβηκα. Δεν ειχα ξαναδει ποτε κατι τετοιο στη ζωη μου... Ενα αδερφι ειχε χαθει σε αυτο το σημειο που ημουν τωρα...
Μου θυμησε εναν αλλο αδερφο που εχασα το χρονο που περασε και ενας κομπος ανεβηκε στο λαιμο μου...
Μεσα στην απολυτη νυχτα, στο σκοταδι και την ερημια να δω ενα τετοιο θεαμα... Δεν ξερω αν μπορω να περιγραψω πως ενοιωθα...

Εκατσα εκει στο σκοταδι κοιταζοντας τα μικρα κερια να τρεμοπαιζουν και ευχηθηκα να ειχε καλους δρομους το παλικαρι... Αυτος εκανε πολυ πιο μακρυνο ταξιδι απο μενα....
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 21-02-2011, 15:40
HERC Ο/Η HERC βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή Απάντηση: Long Way Round Europe 2010: Κυνηγώντας όνειρα σε 13 χώρες...

ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ!!! ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ!!!
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 21-02-2011, 15:40
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Long Way Round Europe 2010: Κυνηγώντας όνειρα σε 13 χώρες...

Μιση ωρα αργοτερα βγαινοντας στην εθνικη οδο ενοιωσα μια μεγαλη ανακουφιση να με κατακλυζει... Ενοιωσα τα φωτα να διωχνουν απο πανω μου το βαρυ πεπλο του σκοταδιου που με ειχε καταβαλλει πριν... Η καταιγιδα ειχε απομακρυνθει ακομα περισσοτερο και ολα ηταν καλα...

Η εθνικη συντομα με εβγαλε στο αγαπημενο μου Wroclaw και λιγο αργοτερα βρισκομουν εξω απο το σπιτι της Alicja που με περιμενε με χαρα...

Wroclaw 12.03 πμ
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 21-02-2011, 15:42
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Long Way Round Europe 2010: Κυνηγώντας όνειρα σε 13 χώρες...

Μερα 4
Wroclaw


Για εμενα ειναι παντα καπως παραξενο συναισθημα να ξυπνας σε ενα ξενο χωρο... Νοιωθω απολυτα ανετα να ξυπνησω σε οροπεδιο στα 2,500 μετρα ομως οταν βρισκομαι αναμεσα σε μια ολοκληρη οικογενεια νοιωθω παντα καπως αμηχανα...
Η οικογενεια της Alicja με περιεβαλλε με αγαπη παροτι οι ανθρωποι δεν με ηξεραν, και θα ειχαν καθε λογο να ειναι μαγκωμενοι απεναντι μου. Σκεφτειτε σκηνικο: Ενας βρωμικος, βρεμμενος μηχανοβιος μπουκαρε μεσα στο σπιτι τους μεσα στα αγρια μεσανυχτα και εκανε καταληψη του μισου σπιτιου με τα συμπραγκαλα του, αλλα αυτοι χαμογελουσαν ευγεναστατα και εγκαρδια! Μπορει να ταξιδεψω στην ακρη του κοσμου, ομως οι πιο πολυτιμες στιγμες ειναι οταν περιβαλλομαι απο τοσο καλους ανθρωπους....

Μετα τις προηγουμενες μερες στο δρομο ενοιωθα ανακουφιση που το πρωι δεν ειχα στρατιωτικο εγερτηριο... Ο καιρος εξω εδειχνε αναποφασιστος αλλα αφου ειχα μια στεγη τωρα πανω απο το κεφαλι μου ας εκανε οτι ηθελε... Σηκωθηκα αργα απολαμβανοντας την σημερινη χαλαρωση και αφου φαγαμε ενα υπεροχο πρωινο, βγηκαμε να κανουμε μια βολτα στην πολη για καφεδακι στο Rynek -την καρδια της πολης και τη δευτερη μεγαλυτερη πλατεια της Πολωνιας.



Reply With Quote
  #68  
Παλιό 21-02-2011, 15:46
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Long Way Round Europe 2010: Κυνηγώντας όνειρα σε 13 χώρες...

Πρωτα ομως το προγραμμα ειχε μια επισκεψη στην Hala Targowa, την κεντρικη αγορα της πολης, που βρισκεται μεσα σε ενα εντυπωσιακο διατηρητεο κτηριο που φτιαχτηκε μεταξυ του 1906-1908 απο τον Γερμανο αρχιτεκτονα Richard Plueddemann.
Εχω μια μεγαλη αδυναμια στην Art Deco αρχιτεκτονικη των αρχων του 20ου αιωνα και αυτο ηθελα σιγουρα να το δω...




Το εσωτερικο ηταν απιθανο... Τεραστιες αψιδες απο γυμνο μπετο υψωνονταν κατα μηκος του κτηριου, ενω περιμετρικα υπηρχαν συνεχομενα παραθυρα που αφηναν να μπαινει απλετο φως δημιουργοντας μια αναλαφρη αισθηση στο κατα τα αλλα επιβλητικο κτισμα...


Kαι οπως μπορειτε να δειτε απο φωτογραφια των αρχων του 20ου αιωνα, το κτηριο δεν ειχε αλλαξει στο ελαχιστο...



Ολο το κατω επιπεδο ηταν ασφυκτικα γεματο απο παγκους της λαικης και κοσμο ενω στο πανω επιπεδο εβρισκε κανεις ειδη καθαριοτητας και αλλα...



Η Alicja με περιμενε υπομονετικα να βγαλω τις απαραιτητες φωτογραφιες....
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 21-02-2011, 15:58
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Long Way Round Europe 2010: Κυνηγώντας όνειρα σε 13 χώρες...

Συνεχισαμε για την κεντρικη πλατεια και εγω δεν εχανα την ευκαιρια να βγαζω φωτογραφιες....







Περαν της ομορφιας των κτηριων της, η πολη εχει και μια ακομα απιθανη ιδιαιτεροτητα: Διασπαρτα στους δρομους της πολης υπαρχουν ενα σωρο μικρα αγαλματακια ξωτικων γνωστα ως Krasnale, που συναντα κανεις σε απιθανα μερη να κανουν οτι μπορει να φανταστει κανεις!

Ενα εξω απο ενα εστιατοριο να τρωει Pierogi (μια τοπικη λιχουδια της Πολωνιας)...


Ενα διπλα σε ενα κανονικο ΑΤΜ τραπεζας να βγαζει λεφτα απο το ξωτικοΑΤΜ....


....το οποιο δουλευει με πολυ ιδιαιτερο τροπο οπως βλεπετε...


Ενα με το εισιτηριο στο χερι να ταξιδευει ως τουριστας...


Πως ομως προεκυψε αυτη η παραξενη ιστορια;
Την εποχη του κομ#####σμου, καθε συνθημα κατα του πολιτευματος σβηνοταν απο την πολιτοφυλακη, οποτε Πολωνοι μη οντας σε θεση να εκφρασουν ανοιχτα τη δυσαρεσκεια τους, αποφασισαν να το κανουν μεσω του ανατρεπτικου χιουμορ.
Ετσι δειλα δειλα καποια ξωτικα αρχισαν να εμφανιζονται ως ζωγραφιες σε τοιχους σε διαφορα σημεια της πολης πανω απο τα σβησμενα συνθηματα, κοροιδευοντας ετσι το ακαμπτο και σοβαρο σοβιετικο καθεστως.

Ο κοσμος βλεποντας αυτα τα ξωτικα καταλαβαινε οτι απο κατω υπηρχε πριν καποιο συνθημα κατα του κομ#####σμου και βεβαια αναπτερωναν το ηθικο τους... Ετσι τα ξωτικα εγιναν πολυ αγαπητα και με τον καιρο μετουσιωθηκαν σε μικρα αγαλματακια που συνεχισαν τις σκανδαλιες τους μεσα στη πολη!

Συνολικα υπαρχουν πανω απο 50 ξωτικα στην πολη συνθετοντας πλεον εναν ολοκληρο παραλληλο κοσμο ξωτικων που ζει σε πληρη αρμονια με τον ανθρωπινο!
Ειναι τοσο δημοφιλη δε -και ειδικα με τους τουριστες- που ολα τα μαγαζια πλεον θελουν να αποκτησουν και απο ενα δικο τους ξωτικο...
Η πολη απο τη μερια της εχει αφιερωσει ενα ολοκληρο Website σε αυτα, με μια πολυ ομορφη παραμυθενια ιστορια για την εμφανιση τους, με αφιερωματα σε διαφορα ξωτικα και ειδησεις σχετικα με καινουργια ξωτικα και το που εμφανιζονται (οπως πχ το ξωτικο-κτηνιατρος που εμφανιστηκε -που αλλου;- εξω απο μια κτηνιατρικη κλινικη!)
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 21-02-2011, 16:01
Ταξιδευτης Ο/Η Ταξιδευτης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Αττική
Μoto: Honda VFR750 RC36 II
Μηνύματα: 697
Προεπιλογή Απάντηση: Long Way Round Europe 2010: Κυνηγώντας όνειρα σε 13 χώρες...

Συντομα ειχαμε φτασει στην πλατεια της Κεντρικης Αγορας: το πολυχρωμο Rynek με τα δεκαδες εστιατορια και καφε να το πλαισιωνουν...


Το Rynek φτιαχτηκε το Μεσαιωνα, γυρω στα 1232 και πλεον εχει διαστασεις 205m Χ 175m.

Στο κεντρο της πλατειας υπαρχει ενα τετραγωνο συμπλεγμα κτηριων που φτιαχτηκαν γυρω στον 14ο αιωνα και περιλαμβανουν το πανεμορφο Ratusz -το Δημαρχειο της πολης, ενα μουσειο και πολλες κατοικιες πλουσιων της εποχης...



Κατσαμε για καφεδακι στη λιακαδα απολαμβανοντας τις στιγμες χαλαρωσης...
Φευγοντας περασαμε εξω απο το Πανεπιστημιο του Wroclaw οποτε μια ακομα ευκαιρια για φωτογραφια....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Round the World..!!From Estonia with love tsompanis Γενικά - Μοτοσυκλέτα 25 02-12-2011 23:01
Site που συγκρίνει τιμές Ξενοδοχείων σε 196 χώρες IOTH1X Info ταξιδιών εξωτερικού 28 15-01-2011 11:13
dance....Red Bull BC One 2009 FINAL ROUND xurxes Διάφορα 1 01-12-2010 08:54
200 στημένοι αγώνες σε εννέα χώρες gsmaniac Αθλητισμός 10 22-11-2009 02:57
Long Way Down georgekostas Γενικά - Μοτοσυκλέτα 25 05-11-2009 13:53


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!