GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 11-05-2011, 15:34
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Ας μην υπερβάλουμε.

Δεν νομίζω ότι η Honda είναι η Όρκα η Δολοφόνος Εταιρία. Ούτε φυσικά η BMW (παρά τις μέγιστες προσπάθειες του George που δεν έχει τι καλύτερο να κάνει προφανώς).
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 11-05-2011, 15:45
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Αποκλείετε το ενδεχόμενο πριν πάθει την ζημιά να έχει ανέβει με ταχύτητα σε πεζοδρόμιο και να δημιούργησε κάποιο πρόβλημα στα καλάμια?
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 11-05-2011, 16:08
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μην υπερβάλουμε.

Δεν νομίζω ότι η Honda είναι η Όρκα η Δολοφόνος Εταιρία. Ούτε φυσικά η BMW (παρά τις μέγιστες προσπάθειες του George που δεν έχει τι καλύτερο να κάνει προφανώς).
Ποιες υπερβολές ??? έχω 3 φίλους με βαραντερο και κανείς τους δεν γνωρίζει την <ιδιαιτερότητα> …Εάν θες πάμε να δούμε στα 40 τελευταία χρόνια πόσες μαμάκες έχουν πλασάρει σαν <<και μαμώ την τεχνολογία δικέ μου>> και πόσοι έχουν σκοτωθεί από αυτές… όχι από κακή χρήση αλλά από εξ σχεδίασης λάθη.
Από πλαίσια – αναρτήσεις – φρένα που αδυνατούσαν να ελέγξουν την δύναμη του κινητήρα…
Από τεχνικά χαρακτηριστικά ασυμβίβαστα για χρήση σε δημόσιο δρόμο (λειτουργούσαν μόνο υπό συνθήκες πίστας)…Από βιαστικές κινήσεις γιατί τους ξεβράκωσε μια βιοτεχνία εν ονόματι ducati …
Μεγάλο θέμα και όσοι δεν το γνωρίζουν και θέλουν, ας το ψάξουν…τα στοιχεία υπάρχουν.

Δεν μίλησε κανείς για φάλαινες ….αλλά καταλαβαίνω ότι όταν διαβάζεις την λέξη ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ σου δημιουργούνται νοητικοί συνειρμοί ….

Reply With Quote
  #64  
Παλιό 11-05-2011, 16:10
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποκλείετε το ενδεχόμενο πριν πάθει την ζημιά να έχει ανέβει με ταχύτητα σε πεζοδρόμιο και να δημιούργησε κάποιο πρόβλημα στα καλάμια?

Αποκλείεται!!!!
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 11-05-2011, 17:45
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα καλά κατάλαβα ότι κάτι ιδιαίτερο παίζει με την σχεδίαση του συστήματος πέδησης του βαραντερο…μιας και έχω αλλάξει δεκάδες τακάκια σε πλήθος διαφορετικών μότο χωρίς χρήση…φιλερ!!!
Μιλάμε για σχεδιαστική μαμακία ολκής…εάν δεν πας στο εξουσιοδοτημένο να σε γδύσουν και αλλάξεις μόνος σου τακάκια ΄η βγάλεις τον τροχό και δεν γνωρίζεις την <ιδιαιτερότητα> ….σκοτώθηκες.!!!!


Οι Ιάπωνες δεν έχουν πρόβλημα με ποιοτικό έλεγχο στα εξαρτήματα των μότο τους …έχουν πρόβλημα με ποιοτικό έλεγχο των ίδιων των μότο σαν μοτοσικλέτες και όχι σαν μηχανάκια-σκοτώστρες που τα πετούν στον κόσμο εδώ και δεκαετίες…

..........
Θα το χαρακτηρίσω το ποστ σου, σαν υπερβολές, αλλά και έλλειψη κατανόησης των γραφομένων μου. Να σου θυμίσω ότι έχουν πουληθεί εκατομμύρια Βαραντέρο, και δεν ξέρω και πόσα δις Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες....

Έτσι όπως το λες, θα είχε λυθεί το δημογραφικό πρόβλημα του πλανήτη. Μην μου απαντήσεις, δεν θα συνεχίσω άλλο το οφφ τόπικ...

Θενκς
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 11-05-2011, 18:20
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιες υπερβολές ??? έχω 3 φίλους με βαραντερο και κανείς τους δεν γνωρίζει την <ιδιαιτερότητα> …..............................
θεοδωρα απαντω σε εσενα διοτι τον άλλον (Gepol) θα τον δω συντομα και ''θα του τα πω'' face to face!

Κατ'αρχην μην τρελαινεσαι και βγαζεις συμπερασματα ετσι βιαστικα και αοριστα!!
Στο βαρα οταν αλλαζεις τακακια δεν χρειαζεσαι φιλερ!!!!!!!

Η μονη περιπτωση που χρειαζεται ειναι οταν βγαζεις τον εμπρος τροχο για αλλαγη π.χ. ελαστικου.
Οταν τον επανατοποθετησεις τοτε πρέπει να ρυθμισεις τα διακενα στα αυτια της αριστερης ΜΟΝΟΝ δαγκανας λογω της proportion valve του συστηματος CBS που βρισκεται εκει!!
Αυτο γινεται απο τις 4 βιδες χαμηλα στις μπουκαλες οι οποιες ασφαλιζουν τον αξονα της ροδας.
Δεν θα εξηγησω τωρα πως ακριβως γινεται αλλα η ολη εργασια περιγραφεται στο βιβλιαρακι χρησης της μοτοσυκλετας που παραδιδεται με αυτην στον αγοραστη της στις σελιδες 113-114 για οσους μας διαβαζουν κι εχουν βαραντερο! και μαλιστα με την ενδειξη ''caution''!!!!
Οποιος ιδιοκτητης δεν το εχει διαβασει το βιβλιαρακι αυτο (διοτι ολα ειναι τα ιδια....) ειναι αξιος της μοιρας του!
Οποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο δεν του το εχει πει (του ιδιοκτητη) για να το ξερει ¨η δεν το εφαρμοζει το ιδιο ειναι μελλοντικος φονιας εξ βλακειας!!!!
Ειναι ενα απο τα βασικα πραγματα που πρέπει να προσεχει και να ξερει ο ιδιοκτητης αυτης της μοτοσυκλετας και οσων Honda φορανε το συστημα CBS συμπεριλαμβανομενου και του Pan European που κατεχεις φιλε Γιωργο (gepol)!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 11-05-2011, 18:21
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Gepol έχεις χάσει λίγο τις κλίμακες.
Δεν έχουν πουληθεί εκατομμύρια Varadero και πιθανά ούτε δις Ιαπωνικές (ή άλλες) μοτοσυκλέτες.
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 11-05-2011, 18:25
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μην υπερβάλουμε.

Δεν νομίζω ότι η Honda είναι η Όρκα η Δολοφόνος Εταιρία. Ούτε φυσικά η BMW (παρά τις μέγιστες προσπάθειες του George που δεν έχει τι καλύτερο να κάνει προφανώς).
Πας γυρευοντας για φασαριες αλλα δεν θα σου κανω την χαρη!!!!!!!

Ασε εμενα, λεω παπαριες, διαβασε ομως τους ''αλλους'', αυτους που ειναι κατοχοι GS και μας εξιστορουν εδω το τι τους εχει συμβει!!!
Ο George ''που δεν έχει τι καλύτερο να κάνει'' (προφανεστατα) απλα επιβεβαιωνεται...μετα λυπης του!!!
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 11-05-2011, 18:50
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το χαρακτηρίσω το ποστ σου, σαν υπερβολές, αλλά και έλλειψη κατανόησης των γραφομένων μου. Να σου θυμίσω ότι έχουν πουληθεί εκατομμύρια Βαραντέρο, και δεν ξέρω και πόσα δις Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες....

Έτσι όπως το λες, θα είχε λυθεί το δημογραφικό πρόβλημα του πλανήτη. Μην μου απαντήσεις, δεν θα συνεχίσω άλλο το οφφ τόπικ...

Θενκς
Ο.Κ., είπες για ατύχημα με σπασμένη δαγκάνα μπροστινού…σου απαντά ο Γιώργος αναφέροντας τα 0,70 διάκενο….του απαντάς ότι εσύ για 3 χρόνια δεν το γνώριζες (δεν είσαι ο μόνος , άλλοι δεν το γνωρίζουν με πάνω από 7 χρόνια στην κατοχή τους βαρα…..-φίλοι μου) και τελειώνεις λέγοντας ότι αν είναι έτσι (όπως τα λέει ο Γιώργος) είναι απείρως χειρότερα….. εννοώντας ότι καλύτερα να είναι μια σπάνια κατασκευαστική αστοχία παρά σχεδιαστική παγίδα(?)…..Κατάλαβα κάτι λάθος? Εγώ έγραψα υπερβολές? Ο.Κ….Ο.Κ. παίρνω πίσω το σκοτωθείς ….μπορεί μόνο να τραυματιστείς …να τσακίσει απλά το μηχανάκι ….
Εκατομμύρια βαρα…δις Ιαπωνικ μοτο ….Αλήθεια???
Δεν απαντώ σε … οφφ τοπικ!!!

Reply With Quote
  #70  
Παλιό 11-05-2011, 18:50
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: ΦΡΙΚΗ!!

George(P) (χωρίς το P στο IVF) δυστυχώς (?) η στάση μου απέναντι σου έχει περάσει από στάδια που αυτή τη στιγμή είναι στο χειρότερο και το χειρότερο είναι ότι "βοηθήθηκε" αυτό και από εξω-μοτοσυκλετιστικά θέματα. Δεν θέλω να αναλύσω ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ γνώμη, ούτε γνώμη άλλων (όπως έχω συζητηθεί εγώ πολλές φορές χωρίς να είμαι μπροστά - έτσι και εσύ) - γιατί οι προσωπικές γνώμες επί... προσωπικού, μόνο σε καλό δεν βγάζουν όπως έχει δείξει το forum παρελθόν μου (και τυγχάνει να ξέρω ότι το ίδιο έχει δείξει ΚΑΙ το δικό σου forum παρελθόν).

Επίσης δεν είμαι σε φάση "χιουμοριστική" η οποία μάλιστα κάποιες φορές είναι όπλο (έχει ξανασυζητηθεί αυτό) για να πει κάποιος τελικά πράγματα που θεωρεί σοβαρά.

Ας αγνοήσουμε ο ένας τον άλλο για το καλό του forum (και ίσως και το δικό μας).

Sorry για το off topic.

Last edited by NLS; 11-05-2011 at 18:52.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!